Skocz do zawartości

Zdjęcie

choroby racic i szpary międzyracicowej

25 odpowiedzi na ten temat

#1 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 17:13

choroby racic i szpary międzyracicowej witam
w moim stadzie 25 sztuk krów występuje problem kulawizny u kilku sztuk a co za tym idzie problemy z rozrodem. O ile pielęgnacja kopyt jest możliwa w oborze wolonostanowiskowej o tyle na uwięzi jest to problem. Owszem jeżeli ktoś ma chów pastwiskowy może dezynfekować racice swobodnie ale w okresie jesienno-wiosennym i to jest utrudnione. Chciałem was się was poradzić jak zlikwidować problem kulawizn w oborze uwięziowej. Nie mam mat legowiskoych, krowy stoją na płytkiej oborze. Czy i jak dezynfekować kopyta. Krowy na wiosnę mają przeprowadzaną korekcję racic oraz jałówki w wieku 1 roku. Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na ochwat ? Otwieram dyskusję.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
choroby racic i szpary międzyracicowej Dzisiaj, 01:36
  •  

#2 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 06 listopad 2012 - 18:17

choroby racic i szpary międzyracicowej jakbys mial maty to dopiero mialbys problem. kulawizny z oborze uwiezowej nie da sie calkowicie wyeliminowac chyba ze krowa doi 2 laktacje i wyjazd. najprostszym sposobem i chyba najbardziej skutecznym jest poprostu eliminacja takich sztuk ze stada. u nie wlasnie jak na zlosc te z kulawizna nie maja problemow z rozrodem i dlatego jakos dlugo pozostaja no chyba ze jest juz totalna tragedia.

#3 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 18:38

choroby racic i szpary międzyracicowej nie ma jak ruch ale brak dezynfekcji robi pewnie też swoje. czemu uważasz że maty jeszcze pogorszą sprawę ? myślisz że siedlisko będzie gorsze ?
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#4 Share 4porucznik01

4porucznik01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 18:48

choroby racic i szpary międzyracicowej u mnie 2 razy do roku tzn wiosna i jesień stanowiska się czyści do betonu i posypuje wapnem . jak krowa zaczyna kuleć podajemy jej lek od kulawki i przechodzi w tydzień. wiadomo ruch i korekcja racic to podstawa

Edytowany przez 4porucznik01, 06 listopad 2012 - 18:55.

#5 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 06 listopad 2012 - 19:13

choroby racic i szpary międzyracicowej znajomy mial maty i wywalil je bo krowy caly czas stojac tym bardziej na matach nie scieraly sobie racic. naturalnym odruchem jest ze krowa ktora sie porusza sciera sobie racice.

#6 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 20:20

choroby racic i szpary międzyracicowej

u mnie 2 razy do roku tzn wiosna i jesień stanowiska się czyści do betonu i posypuje wapnem . jak krowa zaczyna kuleć podajemy jej lek od kulawki i przechodzi w tydzień. wiadomo ruch i korekcja racic to podstawa

jaki lek od kulawki ?
jak stoi na słomie nawet minimalnie to nie ściera mimo wszytsko

#7 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 20:37

choroby racic i szpary międzyracicowej oj mylisz sie bo sciera, zalezy tez jakie masz stanowista i ile sie nakreci przy nim u mnie w wiekszosci przednich racic sie nie robi bo nie ma takiej potrzeeby a stoja na slomie.

#8 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 20:49

choroby racic i szpary międzyracicowej atomik widze mamy podobny problem.. u mnie co prawda na głebokiej ściółce, ale jałówki w wieku około roku dostały strasznego zapalenia szpary międzyracicowej... 3 sztuki odjechały mimo leczenia i opatrunków... na szczeście inwazje bakterii udało sie powstrzymać przez oczyszczenie stanowisk i sypanie wapna przed ścieleniem 2 razy w tygodniu, myśle że zeszłotygodniowe mrozy sie do tego przyczyniły i nieco pomogły.. tak że to samo i tobie polecam jesli problem dotyczy szpary to jest to choroba zakaźna i łatwo sie przenosi, wywołana przez bakterie Fuscobacterium necrophorum. antybiotyk jaki na to działać powinien(u mnie podawany ale w tak zaawansowanych zmianach był nieskuteczny) to Ceftiofur np w preparacie eficur albo excenel daje sie go pod skóre 3 razy 1 raz dziennie i to jest chyba 1 ml na 50 kg. to jeżeli problem dotyczy szpary bo jeśli kulawizny są spowodowane przez wrzody na podeszwie to raczej od kwasicy..

#9 Share 4porucznik01

4porucznik01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 20:49

choroby racic i szpary międzyracicowej ten lek działa głównie na zanokcice potocznie mówią niektórzy kulawka . jeśli krowa ma wrzód pod,kopytem to ten lek nie pomoże ale na zanokcice u mnie pomaga .jutro podam nazwę

#10 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 22:53

choroby racic i szpary międzyracicowej @tomek tak owszem przednie się ścierają ale kulawizna i problem dotyczy tylnych kończyn.
@wetstudent u mnie jałówki na głebszej ściółce są do 6-10 miesięcy potem je wiąże. Wrzodów podeszwy nie miałem w tym roku, w poprzednich latach się trafiały 1-3 sztuki. Kwasicy u mnie nie ma, raz jedna sztuka miała tylko.
niby kopyto zdrowe a krowa odciąża bolącą nogę szczególnie jak stoi. Przekłada się to na zacielenia niestety

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kony111

kony111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 21:07

choroby racic i szpary międzyracicowej Po pierwsze trzeba ustalić przyczynę kulawizny, a tych jest wiele...
1. Napisz w jakich warunkach krowy są trzymane, tj. czy stoją na suchej ściółce, czy wilgotnej? Czy w oborze panuje wilgoć?
2. Co ile przeprowadzasz dezynfekcję obory?
3. Skoro problem dotyczy kilku sztuk to może jest jakiś problem żywieniowy? Niedobory wit. A,D,E, biotyny, mikroelementów np. Cu, Se, Zn? Czy stosujesz jakieś dodatki paszowe?
4. Czy może są w stadzie jakieś problemy z pracą żwacza? Występują wzdęcia? Kwasica?

u mnie 2 razy do roku tzn wiosna i jesień stanowiska się czyści do betonu i posypuje wapnem . jak krowa zaczyna kuleć podajemy jej lek od kulawki i przechodzi w tydzień. wiadomo ruch i korekcja racic to podstawa

Pierwszy raz słyszę o leku na kulawkę. Mówisz pewnie o antybiotyku, a ten nie zawsze musi działać... Choroby racic, o ile mają podłoże bakteryjne to bardzo często złożone zakażenia. Najczęstszymi bakteriami są Fusobacterium necrophorum i Dichelobacter nodosus. Obstawiam że to jest NAXCEL?

Edytowany przez kony111, 07 listopad 2012 - 21:36.

#12 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 12:29

choroby racic i szpary międzyracicowej płytka obora słoma sucha, nie mam problemów z kwasicą oraz wzdęciami, stosuję witaminy schaumann tak jak zaleca producent z podwyższoną zawartością niacyny i wit A, dezynfekcja obora raz na rok wapno, budynek stary po remoncie zimą dość dużą wilgotność

#13 Share 4porucznik01

4porucznik01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 16:09

choroby racic i szpary międzyracicowej sory za nieobecność ale neta nie miałem :( tak to antybiotyk . mój błąd w pisaniu . jest to EFICUR . u mnie pomaga chociaż jest drogi

#14 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 16:25

choroby racic i szpary międzyracicowej czyli zwykły bezkarencyjny antybiotyk jak Ceftiomax,Ceftiocyl,Excenel z substancja czynna Ceftiofur

#15 Share jmierzwa952

jmierzwa952

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 18 listopad 2012 - 11:35

choroby racic i szpary międzyracicowej odświeżam :)
wie ktos jak położyc krowe do pielegnacji racic?

#16 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 listopad 2012 - 22:06

choroby racic i szpary międzyracicowej q

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:04.

#17 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1962 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 22:51

choroby racic i szpary międzyracicowej rmiecz8 napiszę tak nie raz obrabiało się racice bez poskromu ... Wystarczyło tylko dobrze nogę związać a nawet nie drgnęła jeden trzymał drugi robił... Antybiotyki podane wyżej są to antybiotyki ogólne podaje je się i na zapalenie macicy, wymienia, racic i wiele wiele innych rzeczy ... Był kiedyś fajny środek na racice nazywał się Florfenicol ale niestety z tego co wiem został wycofany z obiegu ... :/ Pamiętam że na jednej oborze stosowaliśmy roztwór Oksytetracykliny 5% rozcieńczonej z wodą i krowy 3 razy dziennie musiały przechodzić przez taką wanienkę po 2 tygodniach kuracji problemy z racicami ustały

#18 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 26 styczeń 2013 - 08:51

choroby racic i szpary międzyracicowej czy ktoś do odkażania stosuje EMy ?

#19 Share krystian1234

krystian1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 26 styczeń 2013 - 10:17

choroby racic i szpary międzyracicowej Krowom powinno się wykonywac korekcje racic minimum dwa razy w ciągu roku w okolicach wiosennych (minimum tydzień przed wypasem) oraz w okolicach jesiennych co powoduje lepsze samopoczucie krowy . Przy nie zadbanych racicach spada mleczność krowy nawet do 15 % .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 00:52

choroby racic i szpary międzyracicowej czy ja pytałem o korekcję czy o dezyfekcję ?