Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora z drewna i eurofali?

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share FajnyMarcus

FajnyMarcus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 18:53

Obora z drewna i eurofali? Powoli przymierzamy się do budowy obory. Zauważyliśmy że jest mało pracy w budowlane (kryzys itd) a jedyny jako taki dochód jest w hodowli bydła. Mamy 2 obórki ale są to obory z lat 70-90lat, na wiele zwierzątek, z żłobami. Poprzerabialiśmy jak się dało że są uwięzi, stanowiska i z podłogi jedzą, ale wszystko trzeba ręcznie, nic nie zmechanizujesz bo ciasno i tłoczno. Jak wiadomo dużo kasy nie mamy ale potrzeba wybudować oborę na min 25 krów, gdzie dało by się obornik wypchać traktorem, zawieść bala do obory ciągnikiem i podoić jakąś dojarką przewodową. Drzewo mamy na wszystko ( na deski, konstrukcję dachu i inne). Myśleliśmy o uwięziowej, bo po 1 taniej, po drugie większa kontrola, po 3 ,mniejsza obora i łatwiej pogrupować krowy. Z jednej strony korytarza paszowego krowy na uwięziach a z drugiej bym sobie strzelił głęboką ściółkę dla jałówek i cieliczek, pogrupowałbym je, a jak by był wolny jakiś boks to byczki bym tak od hodowywał na mięso. Obory długość to 30m, szerokość to 12m, boksy 4x5m korytarz 4m. Do tego jedna płyta gnojowa i zbiornik na gnojówkę. Obora słupowa, mleko przechowywałbym w budynku który by powstał obok obory. Szczyty by były murowane, a na reszcie chciałbym zaoszczędzić, więc tylko kilka elementów ścian i dachu z metalu a reszta drewno. No np. ten element który by był zamontowany dołem i górą ściany i co jakiś czas słupek pionowy to z metalu. Na dachu to kalenica i raczej tyle. Ściany będą się składały z części prefabrykowanej z betonu na 1m ( płyty betonowe). Reszta potem. Pisać co o tym myślicie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora z drewna i eurofali? Dzisiaj, 07:35
  •  

#2 Share damian1166

damian1166

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 19:27

Obora z drewna i eurofali? Uważam, że jeżeli podliczyłeś koszty i dużo materiału masz swojego to może warto by spróbować co z tego wyjdzie. Jak nie będzie sie prawdzało to z czsem byś ją podmurował i tyle. Wydaje mi się jednak, że twój pomysł raczej powinien wypalić ;)

#3 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 19:35

Obora z drewna i eurofali? W top agrar polska z 2-3lata temu był artykuł o drewnianej oborze i były same plusy, i jeden minus koszt drewna, ale jeżeli masz materiał to nad czym się zastanawiać??
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#4 Share FajnyMarcus

FajnyMarcus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 20:26

Obora z drewna i eurofali? Wiedzę że nawet nie musiałem pytać dokładnie bo na moje pytania odpowiedzieliście. A chciałem się was zapytać, ile na jedną sztukę trzeba mieć, żeby się w dobrostanie zgadzało ale i też w praktyce, np. m2 na płycie obornikowej, m3 zbiornika? Wiadomo interesuje mnie jeszcze kilka rzeczy np. czy rzeczywiście warto inwestować w świetlik chociaż na środku?( wiem że to kosztuje ale jakby dawało dużo korzyści to czemu nie) bo w eurofali no nie da rady zamontować zbyt dużej ilości okien. O ile cm korytarz ma być wyższy od stanowisk. Czy potrzebna jest wentylacja. Ogrzewanie myślę u mnie zastosować, piec C.O zrobię taki żeby na 1 belę słomy był i taczki węgla albo drewna bo w oborze ogrzewałbym wode potrzebna w pomieszczeniu na mleko, do pojenia cieląt, no i jakieś ogrzewanie bym w chłodni zrobił i w porodówce żeby przy okazji coś oborę grzało ( bo u mnie np. w tamtym roku to do -25 było ale kilka razy) Którego typu warto stosować stanowiska? Czy warto stosować maty. bobytempelton podałbyś link do tego artykułu.

#5 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 20:30

Obora z drewna i eurofali? drewno tanie teraz w miarę, tartaki roboty niemają albo ciągną na pół gwizdka, siędzę w tym to wiem. Ja myślałem o konstrukcji jak na folie z rur, i na to plandeke zarzucić, ale to bardziej do opasów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 20:43

Obora z drewna i eurofali? Mogę zrobić zdjęcia tego artykułu i wysłać na maila, tylko daj mi dzień dwa, no chyba że prenumerujesz TAP to wpiszesz swój numer i wyświetli się online. Jak już takie coś budujesz pomyśl nad odzyskiem ciepła z schładzalnika mleka, i agregatu dojarki, znajomy zrobił taki prowizoryczny układ i zawsze jest ciepła woda na umycie, piec ogrzewanie, opał to koszty, a tam ciepło w mleka i dojarki w kosmos leci...pomyśl nad tym.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#7 Share FajnyMarcus

FajnyMarcus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 03 listopad 2012 - 08:06

Obora z drewna i eurofali? Niestety nie prenumeruję, więc muszę poczekać email mój vstulin@o2.pl. O tym odzysku ciepła nie pomyślałem.

#8 Share aro321

aro321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 699 postów

Napisany 11 listopad 2012 - 12:15

Obora z drewna i eurofali? powiem ci szczeże że sam miałem zamiar budować oborę z drzewa i płyt podłogowych (panelowych), ale jak zobaczyłem jak taka obora wygląda po 5 latach to zrezygnowałem i postawiłm całą murowaną

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share micgal39533

micgal39533

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 21:49

Obora z drewna i eurofali?

witam 

Chciałbym się dowiedzieć czy mogę w drewnianej stodole rozpocząć hodowle bydła mięsnego czy musi ona spełniać jakieś normy itp ?