Skocz do zawartości

Zdjęcie

[aronia] pod zbiór kombajnowy

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 31 październik 2012 - 22:14

[aronia] pod zbiór kombajnowy Witam, czy ktoś z was miał do czynienia z uprawą aroni czarnoowocowej dostosowaną do zbioru kombajnem do porzeczek?

Edytowany przez dogberry, 25 czerwiec 2014 - 07:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[aronia] pod zbiór kombajnowy Dzisiaj, 10:08
  •  

#2 Share puciupuciu

puciupuciu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 12:01

[aronia] pod zbiór kombajnowy Aronia jak najbardziej nadaje się do zbioru kombajnowego najlepsze do tego celu są kombajny ze specjalną głowicą aroniową (mają nieco większą amplitudę drgań) na rynku dostępne są wersje cało rzędowe jak i pół rzędowe.

#3 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 19:13

[aronia] pod zbiór kombajnowy Czy na Lubelszczyźnie lub Podkarpaciu są jakieś tego typu plantacje?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 20:45

[aronia] pod zbiór kombajnowy Podobno żeby dobrze zbierać Aronie kombajnem musi być gęsto posadzona,żeby kombajn nie szarpał,łamał krzewów.

#5 Share k_malysz

k_malysz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 17:39

[aronia] pod zbiór kombajnowy są takie plantacje nawet sporo ale małej powierzchni z tego co wiem

#6 Share Massey1993

Massey1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 18:28

[aronia] pod zbiór kombajnowy w mojej miejscowości jest takie gospodarstwo mają podobno sporo ha, 2 kombajny, samojezdny zabiera cały rządek oraz podczepiany do ciągnika na 0.5 rzędu którego rzadko teraz używają a samojezdnym obkaszają okolice tak do 30km :)

Edytowany przez Massey1993, 17 styczeń 2013 - 16:16.

kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share lyzio

lyzio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 16:55

[aronia] pod zbiór kombajnowy ja mam aronie już kilka lat robię kombajnem z Weremczuka pół rzędowym niestety jak sadziłem to za duże odstępy zrobiłem to na początku i końcu krzaków zostają owoce jakieś 3 lata temu posadziłem dwa rządki praktycznie krzak obok krzaka i na razie po zbierze kombajnem zostają tylko doły więc wydaje mi się że rozsada co 35 cm jest dobra nie wiem jak będzie jak urośnie duży krzak. Stare aronie mam krzaki ponad 2 metry i na tych pędach najwyżej też zostają owoce 3 lata temu przyciąłem same czubki i na drugi rok było już dobrze z czubkami, ogólnie jestem zadowolony ze zbioru kombajnowego zwłaszcza jeśli powoli jedzie kombajn (do zbioru wynajmuję kombajn) w tym roku robił mi brat i było bardzo dobrze ale jechał bardzo wolno.

#8 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 20:05

[aronia] pod zbiór kombajnowy Według mnie co 35 cm to jest trochę za gęsto, pod zbiór mechaniczny zalecają raczej sadzić co 0,6-0,7m. Rzadziej posadzisz, to kombajn będzie niszczył rośliny, gęściej, to zrobi się żywopłot i raczej plony będą słabszy, a także będzie ciężej z cięciem.

#9 Share lyzio

lyzio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 23:44

[aronia] pod zbiór kombajnowy Ja posadziłem 2 rządki co 35 cm praktycznie jedna na drugiej myśle że to dobrze poniważ nie będzie tak szybko rosła (II klasa ziemi) krzaki mają metr wysokości robiłem kombajnem w tym roku nie powiem że idealnie ale lepiej niż te stare posadzone rzadko, z tym że do takiej rozsady to międzyrzędzia powinny mieć co najmniej 4 metry w starych miałem 3,5 metra i teraz ledwo mieści się ciągnik (C 330) w ty,m roku wyciąłem 2 rządki starej aronii w pas tzn na wysokość 50 cm zobaczymy co z tego będzie.

#10 Share Mlooody

Mlooody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 17 maj 2014 - 06:06

[aronia] pod zbiór kombajnowy Jeżeli chcecie kompleksowej porady co do sadzenia, uprawy, zbioru aronii zapraszam na swiataronii.pl

Mamy ponad 40 ha aronii, więc znamy się już na tym dość dobrze :D wszystko pod zbiór kombajnowy, chętnie pomożemy zgłębić temat :)

#11 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 17:23

Słyszałem o rozmnażaniu aroni z nasion czy jest to prawda i jak się sprawdza w praktyce?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share MacManus

MacManus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 16 luty 2015 - 13:45

Słyszałem o rozmnażaniu aroni z nasion czy jest to prawda i jak się sprawdza w praktyce?

Jak najbardziej jest to możliwe z tym, że "produktywność" takiej plantacji spada dość znacząco dlatego powinno stosować się sadzonki rozmnażane wegetatywnie. 
Trochę odkopuję temat zważywszy iż nie znalazłem na forum zbyt dużo podobnych. Od 15 lat mamy ok 0,4 ha aronii, wszystko zbierane ręcznie. Doszliśmy do wniosku, że chcemy na jesień obsadzić dodatkowe 1,6 ha typowo pod kombajn. Obecna plantacja rośnie generalnie na żwirowni nigdy nie widziała nawozu i oprysku - 100% ekologicznie, kolejna ma powstać na nieco lepszej ziemi IV-V i jakieś 0,3 ha piachy. Zastanawia mnie jednak czy pięknie przytaczana produkcja 10-15t z ha będzie tu realna? Rekord z obecnej to 2t, no może trochę wiecej bo ile poszło na wina, nalwewki i dżemy dla sąsiadów nigdy nie liczymy. 

@Mlooody możesz dopowiedzieć coś w temacie?