Skocz do zawartości

Zdjęcie

Orka obornika po spadnięciu śniegu

32 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 30 październik 2012 - 07:13

Orka obornika po spadnięciu śniegu Jako że zima zaskoczyła nas w tym roku wcześnie i na wywieziony obornik spadł śnieg nie wiem co dalej z tym robić. Zaorać ten obornik ze śniegiem czy zostawić to do wiosny?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Orka obornika po spadnięciu śniegu Dzisiaj, 19:44
  •  

#2 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 październik 2012 - 07:34

Orka obornika po spadnięciu śniegu trzeba go zaorać. Teraz ma się ocieplac to zdążysz spokojnie.

#3 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 30 październik 2012 - 07:39

Orka obornika po spadnięciu śniegu Czy orać mokry zaraz jak śnieg stopnieje czy poczekać aż trochę wyschnie. Słyszałem że mokrego od deszczu/ śniegu nie za bardzo można orać gdyż pojawić się może jakiś grzyb czy pleśń.

#4 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 30 październik 2012 - 07:40

Orka obornika po spadnięciu śniegu Zdążysz spokojnie zaorać, ponoć zima przyjdzie najwcześniej w połowie grudnia. No ale ten obornik też leżeć tam nie może za długo.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

#5 Share emulegator

emulegator

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne technologie w rolnictwie, piłka nożna, gry komputerowe :)

Napisany 30 październik 2012 - 08:02

Orka obornika po spadnięciu śniegu Spokojnie panowie , mamy przecież jeszcze cały listopad na orki , nie ma co szaleć , śnieg stopnieje , ziema podeschnie i bedzie można wjechać w pole , Także zaczekaj trochę jeszcze a potem pługi i ogien :)
Zetor 4 ever ! Czerwona moc :D

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 październik 2012 - 10:00

Orka obornika po spadnięciu śniegu Kolego nie panikuj mamy koniec pazdziernika dopiero w przyszłym tygodniu ma być podobno ok 13 stopni także zaorasz obornik az miło :D

#7 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 30 październik 2012 - 10:40

Orka obornika po spadnięciu śniegu U mnie też jeszcze nawet gorczyca nie przyorana stoi na dwóch kawałkach ;)

#8 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 30 październik 2012 - 13:58

Orka obornika po spadnięciu śniegu U mnie dziadek opowiadał, że kiedyś w trakcie orki gnoju złapał ostry mróz i nie dokończył polowy, a puścił dopiero na wiosnę, później były ziemniaki to tam co gnój nie został zaorany to były piękne natomiast tam gdzie było zaorane nie było ziemniaków :) poprostu tam gdzie nie było orane gnój spłynął w ziemie....... więc rożnie to bywa ;)

Edytowany przez Renault9514, 30 październik 2012 - 13:58.

ZETOR Team !!!

#9 Share Asia87

Asia87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 18:20

Orka obornika po spadnięciu śniegu Wiem z doświadczenia, że obornik należy jak najszybciej zaorać. Azot zawarty w nim ulatnia się szybko w postaci amoniaku, a reszta rozpuszcza się trafia bardzo głęboko w ziemię. Dlatego ten azot jest wtedy mało dostępny dla roślin. Mój tato zawsze rozrzucał obornik i orał w ten sam dzień.
Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

#10 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 listopad 2012 - 21:57

Orka obornika po spadnięciu śniegu Tak z ciekawości... zaorałeś czy ziema skuta lodem i śniegu po pachy :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 22:26

Orka obornika po spadnięciu śniegu Teraz zaleca się nawet wozić obornik na 3 ciągniki: pierwszy nawala ładowaczem na rozrzutnik, drugi rozrzuca, a trzeci natychmiast przyoruje. Chodzi o to, aby jak najszybciej przyorać, w tedy ogranicza się straty azotu do minimum.

Edytowany przez DamianO1996, 09 listopad 2012 - 22:28.

#12 Share piatek44

piatek44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 12:45

Orka obornika po spadnięciu śniegu Witam. Podłączę się pod temat. Chciałbym się dowiedzieć czy w ogóle można orać gdy śnieg zalega na polu, bez obornika. Słyszałem o tych samych stwierdzeniach co @Polowy.

#13 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 05 grudzień 2012 - 18:12

Orka obornika po spadnięciu śniegu a to jak zaorasz śnieg to on w ziemi już nie stopnieje do wiosny?? lepiej polecam oranie po 1-2 dniowym mrozie, bez pokrywy śnieżnej... ja akurat dzisiaj skończyłem orać po qq akurat 2 dni były przymrozku i się elegancko orało 0 poślizgu u wszystkie mokre dołki co normalnie by się nie zaorało elegancko przyorane... ;) ja specjalnie czekałem do mrozów aby zaorać bo przy tej pogodzie co była to nie było szans wjechać a tak to spalanie w normie no i wiadomo, że lepsza taka orka niż wiosenne... ze śniegiem czy bez orać aby tylko pług wszedł w ziemie , ale wiadomo, że jak już a mocno przymarznie to nawet nie ma sensu jechać...

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

#14 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 23:43

Orka obornika po spadnięciu śniegu Lepiej teraz, bo na wiosnę za nic nie da rady zaorać tak, jak na zimę.

#15 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 20:13

Orka obornika po spadnięciu śniegu no wiadomo, że na wiosnę stracimy za dużo wody w glebie jak będziemy orać wiosna.. ja kiedyś nie zaorałem... to jak wiosną orałem, a jeszcze wiosna nie była wilgotna tak jak powinna to wschody o conajmniej 20-30 % były mniejsze jak i plony... a o chwastach juz nie wspomnę... i od tamtej pory oram tylko pod qq na wiosnę... a pod zboża to tylko na zimę... nigdy na wiosnę... orać na zimę jak się da... śnieg , czy deszcz... orac...

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski

#16 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 06 grudzień 2012 - 20:25

Orka obornika po spadnięciu śniegu teoria teoria a praktyka rzadzi sie swoimi prawami. u nie kukurydza po orce wiosennej niczym nie odstaje od kuku sianej po orce zimowej. a jesli chodzi o obornik to przeciez jak kompostuja dodatkowo go napowietrzaja i jakos ten azot nie ucieka a wrecz przeciwnie podobno najbardziej wartosciowy nawoz z tego jest. oralem juz kiedys na wiosne obornik wywieziony jesienia i roznicy nie widzialem w plonach

#17 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 21:07

Orka obornika po spadnięciu śniegu nic dziwnego, ze nie widziałeś różnicy w plonach... jak tego obornika nie było już tylko sama słoma... napowietrzane, a wietrzenie to różnica...

#18 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 06 grudzień 2012 - 21:26

Orka obornika po spadnięciu śniegu tylko ze polowa pola byla przeorana a reszty nie zdazylem bo za ostry mroz przyszedl panie filozofie ;) wiec wiem co mowie i nie powoluje sie na to co uslyszalem badz wyczytalem a przedstawiam tu moje doswiaczenie w tym temacie. napewno jakis tam azot tracimy ale nie jest to az taka strata nad ktora mielibysmy plakas i szlochac.

#19 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 21:35

Orka obornika po spadnięciu śniegu jak nadrabiasz nawozami to tak... no ale kto bogatemu zabroni.... ja też mam pewne doświadczenie i wiem,ze nie na każdej glebie wiosenna orka nie robi różnicy... i każdy ma inne warunki uprawy... oraz system uprawy... więc mozna by się tak do jutra przekomarzać kto ma rację...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 18:12

Orka obornika po spadnięciu śniegu Ja 2 lata temu zaczołem orać buraczysko do południa szło bo było zamarznięte. Jak słońce poświecióło ciągnik zaczoł tańczyć i pojechałem orać gorczycę pod buraki. To była sobota, w niedziele przymroziło i buraczyska już nie poorałem. Na wiosnę na niepoorane wywaliłem obornik koło 30t/ha i zaorałem. Posiałem tam jęczmień do żniw było widać gdzie było na wiosnę wywiozłem i przyorałem obornik. Dałem tak tylko 100kg saletry a i tak padł a obok gdzie nie było obornika 100kg mocznika w ziemię i 200kg saletry na wierzch też padł ale mniej sypał. Obornik szybko orać ale przy wysokich temperaturach. W niskich praktycznie nie ma strat N. Ja w tym roku na koniec listopada wywiozłem resztę obornika pod qq. Na wiosnę dowiozę bo brakowało i dopiero wtedy będę orał. Zobaczymy jaka będzie różnica.
The Truth Is Out There