Skocz do zawartości

Zdjęcie

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała

52 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 29 październik 2012 - 21:53

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Mam nadzieję że temat ciekawy.Jeżeli nie to proszę skasować

Czy ktokolwiek z was zastanawiał się kiedyś nad tym jak by wyglądała współczesna Hodowla Bydła Rasy Czarno Białej Holsztyńsko Fryzyjskiej gdyby nie wybitne Buhaje które poprzez swoje niezwykle szerokie wykorzystanie w wielu zakątkach całego Świata walnie przyczyniły się do rozwoju całej populacji tejże rasy.Największymi niejako "Ojcami" rasy HF czarno białej były bez wątpienia dwa Amerykańskie rozpłodniki:Round Oak Rag Apple Elevation oraz Pawnee Farm Arlinda Chief.To właśnie te dwa rozpłodniki występują w dominującej większości w rodowodach Buhajów i Krów.Mam tutaj na myśli to że występują one kilka pokoleń wstecz ale gdyby nie one czy doczekalibyśmy się innych wielkich rasy HF?Z pewnością nie.Ikonami rasy HF Czarno Białej myślę że można uznać również:

USA:Valiant,Ned Boy,Chief Mark,Cleitus,Leadman,Southwind,Blackstar,Mascot,Patron,Bellwood,Juror,BW Marshall,O Man (Justice),Bolton

Kanada:Starbuck,Aerostar,Rudolph,Storm,Goldwyn

Holandia:Sunny Boy,Celsius,Jabot,Lord Lilly,Cash,Addison

Francja:Sammy,Dannix,Esquimau,Ugella Bell,Gibbon,Jocko Besne

Niemcy:Ramos,Lancelot,Mascol,Laudan,Jefferson

Włochy:Mtoto

Wielka Brytania:Shottle

Jeżeli jakieś inne Wielkie Legendy ominołem to proszę o uzupełnienie.A jakie buhaje waszym zdaniem zasługują na miano Legend Hodowli Rasy HF Czarno Białej?

Edytowany przez Robben, 29 październik 2012 - 21:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Dzisiaj, 02:07
  •  

#2 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 październik 2012 - 17:13

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała q

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:07.

#3 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 30 październik 2012 - 21:02

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Ja zapomniałem wymienić jeszcze Prelude wśród Legend Światowej Hodowli Bydła HF Czarno-Białego.Co do Planeta to fakt wspaniały Buhaj którego wpływ na światową hodowlę w najbliższych latach na 100% będzie ogromny (zresztą już jest).Rmieczu a dla Ciebie jaki Buhaj w Historii Rasy Czarno-Białej HF jest największą z legend.,bez którego z nich w szczególny sposób dzisiejsza hodowla światowa nie wyglądała by tak jak wygląda obecnie.Dla mnie takim Buhajem jest Skalsumer Sunny Boy największa ikona Holenderskiej hodowli.Buhaj mający niezwykle długowieczne córki w porównaniu z innymi Buhajami w Holandii rzecz jasna.A co ty sądzisz o tym rozpłodniku?

#4 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 październik 2012 - 19:40

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:08.

#5 Share kamilo758002

kamilo758002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 31 październik 2012 - 21:40

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Ja bym jeszcze dodał buhaja Stol Joc, Baxter, September Storm i Toystory

Edytowany przez kamilo758002, 31 październik 2012 - 21:44.

#6 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 październik 2012 - 21:56

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:08.

#7 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 31 październik 2012 - 21:56

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Generalnie z tego co czytałem na stronach zagranicznych to za Buhaja który najbardziej przysłużył się jeżeli chodzi o rasę HF Czarno-Białą jest postrzegany Blackstar który miał największą ilość wycenionych synów na świecie.Co do O Mana to rzeczywiście jego wpływ jest potężny i wciąż będzie rósł.Rmieczu a może orientujesz się dlaczego w Polsce wśród rodzimych Buhajów występowały swego czasu tylko synowie Marshalla ale tego drugiego którego ojcem był Mandel a na Krajowych synów w Polsce po słynnym BW Marshall nigdy nie natrafiłem?Czy jego nasienie na Polski rynek nie było dostępne w sprzedaży?

Kamilo jeżeli chodzi o takie buhaje jak Stol Jock,Baxter i Toystory to ja je postrzegam na tą chwilę raczej tylko jako wielkie gwiazdy międzynarodowe ale czy już teraz można mówić o nich Legendy?Uważam że w najbliższych latach to się okaże ale bez wątpienia mają do tego predyspozycje

Edytowany przez Robben, 31 październik 2012 - 22:03.

#8 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 październik 2012 - 22:11

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:09.

#9 Share kombinat

kombinat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 31 październik 2012 - 22:30

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Bardzo ciekawy temat.

Ja od siebie dorzucam:

USA Jammer, Marion
Francja: Okendo
Holandia: Canvas

#10 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 listopad 2012 - 06:38

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 11:11

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała canvas super produkcja ale faktycznie jakos nawet w holandi nie byl super popularny mimo ze wielu krajach byl ojcem buhajow i jesli bylby teamat najlepsi producenci w histori to napewno on by sie znalazl ale tak mysle ze na to miano z holandi zasluguje bardziej Paramount ktory wciaz cieszy sie ogromnym zainteresowaniem juz ponad rok temu przekroczyl miliom slomek takze on smialo moze kandydowac chociaz jeszcze nie zakonczyl produkcji ale przy tak ogromej wycenie sztuk utrzymywac sie w czolowce swiadczy o jego klasie

#12 Share tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 01 listopad 2012 - 15:03

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała a ja dożuce clajtusa,hyba ameryka,ned boy,delta lawa,topsa, i może duńskiego Funkisa,może nie będziecie narzekać ale lipne nie były

#13 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 listopad 2012 - 17:58

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:10.

#14 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 20:29

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Z trójki holenderskich rozpłodników które wcześniej zostały wymienione czyli Canvas,Grandprix i Paramount tak autentycznie moim zdaniem najbliżej do miana Legendy Hodowli Paramountowi i tu podzielam opinie Komodo.Z Włoch przychoodzi mi do głowy Ford syn Jurora.Nie jestem pewien ale Ford we Włoszech jest tym rozpłodnikiem który ma największą ilość sprzedanego nasienia na koncie chociaż napewno jest on za Mtoto jeżeli chodzi o zasługi dla Hodowli Światowej.

A co sądzicie na temat Kanadyjskiego rozpłodnika Morty który doczekał się pokażnej liczby córek w swojej wycenie i także jako Ojciec Buhajów doczekał się pewnej grupy wycenionych synów? Dla mnie to konkretny Buhaj który jest na pewno znany w wielu krajach.Dlatego pytam o niego ponieważ natrafiłem na zagranicznych forach internetowych na opinie hodowców którzy mieli jego córki w swoich stadach i nie wypowiadali się zbyt pochlebnie na jego temat.

Edytowany przez Robben, 01 listopad 2012 - 20:36.

#15 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 listopad 2012 - 13:44

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:11.

#16 Share tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 02 listopad 2012 - 16:27

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała może mascot i zebo,chociaż nie rozbłysły jak inne,ale może ktoś miał krowy po nich i sie wypowie

#17 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 listopad 2012 - 16:56

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:11.

#18 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 03 listopad 2012 - 13:20

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała W Holandii za jednego z najlepszych roozpłodników w Historii tamtejszej hodowli jest uważany Buhaj F16 tóry jako pierwszy Buhaj z CRV/Holland Genetics osiągnoł milion porcji wyprodukowanego nasienia.Dziwne jest to że F16 jak na Buhaja tak cenionego w Holandii nigdy nie uzyskał statusu Ojca Buhajów co wydaje się raczej dziwne jak się spojrzy na to że jest on wymieniany w jednym szeregu z takimi wybitnymi Buhajami jak Sunny Boy,Jabot,Celsius,Cash,Lord,Lily,Addison.Czy F16 można uznać za jedną z wielu Legend Hodowli Bydła?.Ja osobiście nie jestem do końca przekonany ponieważ skoro był tak wybitny to powinien mieć szansę aby jako Ojciec Buhajów poprzez swoich synów ulepszać następne pokolenia Bydła HF Czarno Białego w Holandii i nie tylko.Wygląda na to że w bardzo dużym stopniu ta szansa została zaprzepaszczona.

Edytowany przez Robben, 03 listopad 2012 - 13:24.

#19 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 listopad 2012 - 12:21

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 19:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 04 listopad 2012 - 13:17

Legendy Hodowli HF Czarno-Biała Odniosę się tutaj do wspaniałego rozpłodnika jakim jest Bellwood ponieważ ten temat bardziej pasuje do tego aby się o nim wypowiedzieć.Otóż z Buhajem Bellwood było tak że aby hodowca uzyskał poprzez kojarzenie krowy z nim najlepsze efekty w postaci walorów jakie za pośrednictwem swoich genów przekazywał na potomstwo kojarzenie musiało być bardzo mądrze przemyślane zanim została podjęta ostateczna decyzja co do tego czy użyć Bellwooda na daną sztukę czy nie.Jeżeli kojarzenie dobrze dobrano pod daną sztukę to potomstwo po Bellwood było świetne przynoszące wiele satysfakcji swoim właścicielom.Jeżeli z kolei nie trafiło się w kojarzenie to Buhaj Bellwood okazywał się sporym rozczarowaniem w formie swojego potomstwa.Dlatego krowy po nim potrafiły doić także słabo i mocno przeciętnie chociaż jego potencjał był zaprzeczeniem takiego stanu rzeczy.Jednak jak to bywa w genetyce wybitne pochodzenie nie zawsze gwarantuje wybitnych efektów w postaci potomstwa.Bellwood jest tego doskonałym przykładem.Wnuk Bellwooda czyli Buckeye ma to samo co jego słynny dziadek czyli tak jak kiedyś wspominałeś w którymś temacie Rmieczu przez jednych jest chwalony i te osoby by go z przyjemnością używały w swoich oborach a inni hodowcy z kolei nie chcą go już nigdy użyć bo mają nie najlepsze doświadczenia z jego córkami.

Edytowany przez Robben, 04 listopad 2012 - 13:27.