Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa pola po kukurydzy na ziarno

91 odpowiedzi na ten temat

#41 Share krzychu330

krzychu330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 14:37

uprawa pola po kukurydzy na ziarno Witam mam pytanko... jak lepiej zrobić zlać ściernisko mocno gnojówką i zaorać na jesień ...czy na wiosne ...ja zaorałem jesienią ...bo słyszałem rużne teorie ...na ten temat..prosze o odpowiedz pozdro..krzyczhu330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa pola po kukurydzy na ziarno Dzisiaj, 16:03
  •  

#42 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:34

uprawa pola po kukurydzy na ziarno jakie zabiegi przyspieszą teraz ogrzewanie gleby? zastanawiam się czy wykonać od razu głęboką uprawę czy też najpierw płytką a głęboką bezpośrednio przed siewem

#43 Share mirkusia

mirkusia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:08

uprawa pola po kukurydzy na ziarno My po kukurydzy na ziarno uprawiamy talerzówką LEMKEN RUBIN i zostaje czarne pole, nastepnie siejemy pszenicę i jest SUPER!:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 22:12

jakie zabiegi przyspieszą teraz ogrzewanie gleby? zastanawiam się czy wykonać od razu głęboką uprawę czy też najpierw płytką a głęboką bezpośrednio przed siewem

Wiosenne zabiegi uprawowe należy rozpocząć możliwie jak najszybciej. Zalecane jest najpierw włókowanie lub bronowanie (bronami odwróconymi zębami do góry), co powoduje przerwanie parowania i wyrównanie powierzchni pola oraz przyczynia się do przyspieszenia ogrzewania gleby. Głębsze spulchnianie poprzez kultywatorowanie na głębokość 10-14 cm jest wskazane tylko na glebach po zastoiskach wodnych lub na glebach ciężkich i zwięzłych po długotrwałych deszczach wczesnowiosennych. Jednak zbyt wczesne rozpoczęcie prac uprawowych, przy nadmiernej wilgotności gleby prowadzi do tworzenia na powierzchni pola głębokich kolein po kołach ciągników i niszczenia struktury gleby.
http://www.kukurydza...owaniegleby.php

#45 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 18:29

uprawa pola po kukurydzy na ziarno pozwolę sobie doprecyzować, mam stanowiska po zbożach (część z wysianą gorczycą, część nietknięta żadnym narzędziem od zbioru) nie zaorane na jesień (część pod poplon była stalerzowana), pod kukurydzę będę talerzował (5-8cm) i "gruberował" (12-15cm) pierwszy zabieg już (po wysianiu soli potasowej i wapna) a drugi bezpośrednio przed siewem tylko zastanawiam się w jakiej kolejności wykonać te zabiegi

#46 Share elmer23

elmer23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 13:22

uprawa pola po kukurydzy na ziarno witam mam pytanie...czy ktoś uprawiał rżysko po kukurydzy tzw.broną talerzową kompaktową?poniewarz mam dylemat czy kupić kompakówke na zabezpieczeniu amortyzatora gumowego,czy jakąś ciężką brone talerzową.Kompaktówka byłaby lepsza ponieważ ma zabezpieczenie przeciw kamieniom(a na moim polu ich nie brakuje) lecz jej waga nie jest zbyt wysoka i wydaje mi się ze moze nie dać rady wejść w ziemie i dobrze uprawić scierniska,tak jak ciężka brona talerzowa.Dodam tez ze uprawiałbym taką broną po zbiorze zbóż...

#47 Share damianbudzyn

damianbudzyn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko z nim związane :)

Napisany 01 wrzesień 2013 - 13:44

uprawa pola po kukurydzy na ziarno @elmer23
Moim zdaniem lepsza by była kompaktówka ze wzgl na kamienie , a ich nie brakuje na naszych polach :)

#48 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 19:51

uprawa pola po kukurydzy na ziarno kompakt z ciężkim wałem (najlepiej pełnym pełnym gumowym, na 3m będzie już ważyła ponad 2t) rozwali wszystko, dobra będzie nawet najtańsza polska talerzówka z plasteliny na dobrych talerzach dużej średnicy (OFAS), ale jeśli masz większy areał warto zainwestować w zachodnią konstrukcję polecam amazone

#49 Share elmer23

elmer23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 20:40

uprawa pola po kukurydzy na ziarno Jest taka firma staltech produkuje kompaktówki w cenie do przełknięcia 3 metrowa z wałem rurowym waży coś ok.1200kg.cena ok.15tyś.jest na talerzach OFAS warto?????????mam case 120KM 6 cylindrów i tak myślałe o 3,5metra da rade??????

#50 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:04

uprawa pola po kukurydzy na ziarno warto, ale wał robi połowę roboty (obok gumowego można polecić stalowe obręcze), jednak skłaniałbym się ku standardowej szerokości 3m, aby ewentualnie później dopasować jakiś ciężki wał,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:08

uprawa pola po kukurydzy na ziarno Do uprawy ścierniska toi 4m pójdzie, przy płaskim terenie.
Stalowe obręcze? Chodzi ci o cambella?

#52 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 21:38

uprawa pola po kukurydzy na ziarno u mnie miejscami 145km w JD ma co robić z 3m broną, odnośnie pierścieni chodziło mi o coś takiego ads-img.cdn.mbdsrv.com/395_395635_2012110914534_3/kockerling-quadro-570.jpg

#53 Share elmer23

elmer23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 08:55

uprawa pola po kukurydzy na ziarno Do tej pory miałem talerzówke Akpil 2,7m i MTZ82 śmigał bez problemu więc 3,5m i 120 KM powinno dać rade,a wał to chyba tylko przygniata sciernisko więc jaką ma role do zmieszania resztek z glebą? (chyba tylko dla obciązenia a kosztuje prawie 5tyś.więcej niż rurowy)

#54 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 18:56

u mnie miejscami 145km w JD ma co robić z 3m broną, odnośnie pierścieni chodziło mi o coś takiego ads-img.cdn.mbdsrv.com/395_395635_2012110914534_3/kockerling-quadro-570.jpg

Mówie o zerwaniu ścierniska, tutaj nie powinnien miec problemu taki ciągnik bo robimy płytko aby pobudzić do kiełkowania.

#55 Share arek69b

arek69b

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 19:17

uprawa pola po kukurydzy na ziarno Mam pytanie jakie warzywa można upawiać po kukurydzy cukruwej, chodzi mi o te zalegające opryski

#56 Share dominiktd5050

dominiktd5050

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 12:27

uprawa pola po kukurydzy na ziarno Witam. Jakie czynności wykonujecie po skoszeniu kukurydzy? Bezpisrednio pług, agregat podorywkowy czy rozdrabniacie jeszcze bardziej? Ktoś z was pryskał jakimś preparatem w celu zwiększenia wartości tych pozostałości, oraz przyspieszenie procesu ich rozkładu? To coś pomoże, czy strata pieniędzy?

#57 Share jokender

jokender

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 15:52

Ja osobiście  najpierw robię talerzówką   dość  ciężką  więc najpierw  trochę  to potnę a  pozniej  pług i  to wszystko

#58 Share Kamillo9411

Kamillo9411

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 16:15

Dobrze jest też zrobić mulczerem ( niszczysz robaczki w QQ)

potem jak masz pług z przedpłużkami to zaorać

jak nie to talerzówką i dopiero zorać i karta ;p

#59 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 18:24

Powinno sie posypac/polac azot na resztki, bo bilans azotu bedzie na minusie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 12 listopad 2014 - 20:49

W mojej okolicy pryskają mocznikiem 50 - 60 kg na hektar dają, po czym orka

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje