Skocz do zawartości

Zdjęcie

Moje dawki żywieniowe

402 odpowiedzi na ten temat

#141 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:14

Moje dawki żywieniowe Wcześniej stosowałem niższy poziom energii też około 12,5 MJ zwiększyłem o jeden i muszę powiedzieć że tucz się nieco skrócił. Ciężko mi określić o ile dni dokładnie gdyż w cyklu zamkniętym nie jest to takie łatwe.
A ten poziom energii w ccm to chyba trochę zaniżyłeś bo mi się wydaje że średnio jest coś około 13MJ?
Teraz będę chciał wejść w białko z bobiku w paszy 40+ zobaczymy co z tego wyjdzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Moje dawki żywieniowe Dzisiaj, 03:04
  •  

#142 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:23

Moje dawki żywieniowe Co innego jest CCM a co innego kiszone ziarno bez osadek.

#143 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:29

Moje dawki żywieniowe oczywiście chodziło mi o kiszone ziarno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 19:10

Moje dawki żywieniowe

Bo głupio liczysz i wodę z kukurydzy soją i olejem chcesz bilansować. Dajmy na to taki przykład. Żywienie na mokro, też będziesz w świeżej masie obliczał czy suchą będziesz musiał się posłużyć i tu jest to samo. Inaczej będą CI bzdury wychodziły. Czy jeszcze inaczej. Gdy poleję paszę wodą, to sprawię, że się rozbilansuje i będzie zbyt słaba? Musisz komponenty sprowadzić do jednakowej wilgotności.
Przykład: mamy zastosować 40% suchej qq o wilg.14% w paszy. Mamy kiszoną QQ o wilgotności 30%
jedna tona suchej ---> 860 kg suchej masy
Jedna tona kiszonej--> 700 kg suchej masy
860/700=1,229
czyli jedna tona suchej=1,229t kiszonej
czyli dajemy 400*1,229=491,6 kg. po prostu będą nieco mniej piły

Właśnie o tym samym pisałem i w pełni się pod tym podpisuje. Mi jakiś paszowiec też bilansował wode z kukurydzy soją i olejem i mu wyszło że musze dać 220 kg soi i 40litrów oleju!!! Pogoniłem go bo rozumu nie posiada tylko cyfry podstawia w programie komputerowym, też mu to próbowałem tak wytłumaczyć ale jego ograniczenie nie przyjmowało tego do wiadomośći. Świnie by mi pozabijał. Kiszoną badałem na zawartość białka. Wcześnie koszona przy wilgotności 42% białko 6,4 , późniejsza przy wilg 31 7,7 białka. Także firek spróbuj porównaj będziesz zadowolony i więcej kukurydzy nie sprzedasz. I pytanie masz ześrutowaną czy całe ziarno? A ddgs to syf jakiego mało. Zfermentowana kuku leży na hałdzie potem etanol robią, potem znowu się kisi jako płynny ddgs,wkońcu suszą i mówią że super pasze sprzedają. W tonie jest czasami(nie mówie że zawsze) tyle mykotoksyn co 30 tonach średniej jakości zboża.

Edytowany przez PawelWlkp, 29 styczeń 2014 - 20:01.

#145 Share Firek

Firek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet,

Napisany 29 styczeń 2014 - 19:50

Moje dawki żywieniowe Głupoty piszecie

Kukurydza sucha ma 14,13 MJ
Kukurydza kiszona (30% wody) ma 10,3 MJ

A jeśli dasz te pare procent wiecej mokrej w stosunku do suchej to jeszcze bardziej obniżasz MJ
I żywieniowiec miał rację! Tak samo jest z białkiem jeśli mam 300 kg suchej kukurydzy to suma białka wyjdzie 27% a 300 kg kukurydzy kiszonej zawiera sumę białka 20,4% więc nie wystarczy jak dodam jeszcze trochę żeby wyrównać do tego samego poziomu. To tak samo jak bym chciał zmieścić 120 litrów wody w stu litrowej beczce. Da się?

Np jeśli dacie 30% kukurydzy kiszonej + zboże, premix, soję i ani grama oleju, to MJ wyjdzie gdzieś w granicach 11 kto nie wieży niech zbada sobię to w laboratorium!!!!!

#146 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 20:10

Moje dawki żywieniowe Sam głupoty piszesz, nie dawałeś nigdy a pouczasz innych. Zrób sobie w takim razie pasze z soi oleju i wody. Słyszałeś coś o systemach żywienia płynnego? Myślisz że też takim sposobem jak Ty liczą? Znam takich co dają 80% ccm i mocno by się śmiali z twoich obliczeń. Ty żywisz program komputerowy, ja i kolega matava żywimy świnie. Ich żołądki to nie 100 litrowe beczki, ile będzie potrzebować sama sobie wyreguluje, jeśli proporcje będą odpowiednie. Oczywiście w granicach rozsądku wszystko. Ogólnie doradcy żywieniowi gó... wiedzą o kukurydzy kiszonej i jakieś farmazony ludzią wkręcają.

#147 Share Firek

Firek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 20:23

Moje dawki żywieniowe Ty gówno wiesz o żywieniu trzody , ja stosuje już od paru kukurydzę kiszoną, mam kolegów którzy w firmie Neorol opracowują receptury mieszanek pasz, i na każde 100 kg kukurydzy dolewają 10 litrów oleju! Miesięcznie sprzedają około 7000 ton. Ta firma jest obecnie rekordzistą w Polsce w sprzedaży pasz pełnoporcjowych, mam dostęp do laboratorium badam tam wszystko więc skończ opowiadac te swoje bajki człowieku!

#148 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 20:35

Moje dawki żywieniowe Jak masz kolegów w Neorolu to po co Joserę chcessz dawać ja w ubiegłym roku dawałem 40% kiszonej kuku na Joserze i jakoś na przyrosty i mięsność nie narzekałem B)

A oleju nawet litra nie dodałem

#149 Share Firek

Firek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 20:43

Moje dawki żywieniowe Bo w premixie z Josery jest tryptofan, którego nie ma w premixach z Neorolu. Skoro taki kozak z ciebie to wysusz sobie wszystkie zboża i kukurydze do zerowej wilgotności białko ci wzrośnie z 15 do 17 i świnie będą 2 razy szybciej rosły bo tylko wypiją trochę wody więcej. Jak by wszysscy tak myśleli jak ty to by efektów w produkcji nie było. Lepiej pochwal sie jakie masz wykorzystanie paszy na kg przyrostu. Pewnie nigdy nie badałeś bo do tego trzeba miec wage, prowadzic dokumentację i bilansowac wszystko co do kilograma.Jak osiągniesz 2,3 kg na kg przyrostu to ci przyznam rację!

#150 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 20:56

Moje dawki żywieniowe Trudno w cyklu zamkniętym dla każdej grupy wyliczyć zużycie passzy ale jedną partię 30 sztuk jesienią badałem to wychodziło 2,54,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 21:17

Moje dawki żywieniowe @Firek sam sobie zaprzeczasz. Z sarkazem każesz suszyć by podnieść wartość, ale gdy następuje proces odwrotny czyli zwiększenie wilgotności pokornie przyjmujesz, że wartość paszy spada i próbujesz rekompensować to soją i olejem.
Jak wszyscy wiemy świenie piją, wcale nie mało, świnie wcale nie robi różnicy czy ta woda wyleci z poidła czy razem z mieszanką z tubomatu, a nikt wody z poidła nie bilansuje, a tą z tubomatu niektórzy próbują. Swoją drogą ciekawych kolegów żywieniowców masz. Mi tam jescze nikt takich kitów nie opowiadał.

Idźmy dalej
Futura 0,1% tryptofanu... to jest tyle co nic, to jest mniej niż w zbożu. Nawet nie warto tego brać tego pod uwagę. Nie wiem jak Ty czy ktoś układa Ci te receptury, że ten ułamek procenta robi jakąkolwiek różnicę.

#152 Share Firek

Firek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 22:07

Moje dawki żywieniowe Czegos tu nie rozumiesz i widze ze nie zrozumiesz....mniejsza z tym. Ciekawe po co ludzie i firmy dolewają olej i podnoszą koszty mieszanek skoro nie ma to sensu. Weż zacznij wykładac na uniwersytecie.

#153 Share maxior

maxior

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 22:33

Moje dawki żywieniowe tutaj są receptury pewnego hodowcy z dużą ilością kiszonej kuku:

http://www.trzoda-ch...pic.php?p=91671

#154 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 22:48

Moje dawki żywieniowe Już niewiele brakuje :ph34r: . Nie rozumiesz. Jeszcze raz. Sypiąć 490 kg kuku 30% dajesz to samo co 400 kg qq 14% i 90 l wody, a woda nie ma znaczenia, gdyż świnia i tak musi pić. I nie ma żadnego znaczenia czy zjedzą 490 mokrej, czy 400 suchej i 90 l wody.

"Skoro taki kozak z Ciebie to wysusz sobie kukurydze do wilgotności 14% białko ci wzrośnie z 7 do 9 i świnie będą 2 razy szybciej rosły."

Co do oleju. istnieje różnica między rozcieńczaniem wodą a trocinami. Sypiesz trociny do paszy--->bilansujesz soją i olejem. Lejesz wodę w rozsądnych ilościach, nic się nie dzieje, bo co wlejesz to nie wypijesz.

#155 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 23:19

Moje dawki żywieniowe Jeszcze wiele brakuje i będzie brakowało.
A co oni mają za pojęcie o kukurydzy w neorolu jak do gotowej paszy więcej niż 10% nie wsypią, bo pasza powyżej 40% kukurydzy kiszonej to ma termin ważności 48 godzin zimą a latem to 24. Podnoszą poziom energi bo śmieci wszalakiej maści sypią do gotowców i bilansują je olejem. Mają oni wogole tą kukurydze ześrutowaną, czy całe ziarno w rękawy pchają? Weź sobie firek poczytaj troche holenderskich i duńskich doświadczeń na ten temat, bo w Polsce niewiele od firm paszowych się dowiesz, bo te Twoje kolegi dopiero za pare lat do tego dojdą. Kukurydze kupowali po 500 i dolewają oleju za 300zł, nadal mając niskie białko. Albo oni liczyć nie umieją albo Tobie się coś pomyliło. Drożej paszy nie dało by się wymyślić niż na kukurydzy w ich przypadku.
A stwierdzenie że przez suszenie kuku podnosisz poziom białka i em to już jest zabawne. Skąd to białko się tam weźmie? Ubędzie Ci masy i jeszcze troche cennych rzeczy, ale suma białka całkowitego nie wzrośnie a strawnego spadnie. Przez suszenie to możesz jedynie część skrobi skrystalizować, co obnizy em całkowitą, zmniejszyć zawartość białka strawnego, a przez kiszenie rozłożyć do postaci bardziej strawnej co podniesie strawność. Zrób doświadczenie na 50 % kiszonej, dolej 50 litrów oleju i pochwal się o ile Ci mięsność spadła.
I ile pt2 tygodniowo robisz że po 100 kg na tone dajesz i nie zdąrzy się psuć kopiec rękaw czy jak to tam przechowujesz.

Edytowany przez PawelWlkp, 30 styczeń 2014 - 00:29.

#156 Share reniu86

reniu86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 00:13

Moje dawki żywieniowe

A zwykły nie żytni w jakiej cenie ?

strong ( tylko na soi) 70zl
onyks (soja rzepak slonecznik i bialko z krwi) 65zl

Mam takie pytanie do kolegów bo zastanawiam sie nad przejsciem na premiksy tylko jedno mnie nurtuje czemu koncentratu w drugiej fazie tuczu daje sie 10% (wiekszosc firm tak podaje) a dawki na premiksach sa duzo wieksze? np dolfos dla tucznikow powyzej 70kg radzi dawac 120 kg soi plus premiks co daje nam 14,5% na tone..

#157 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 30 styczeń 2014 - 06:17

Moje dawki żywieniowe Mam pytanie z trochę innej beczki. Robił ktoś z was paszę dla prosiąt lub warchlaków bez jęczmienia? Jak to wyglądało? W moich stronach jęczmienia już nie ma. Zastąpiła ją QQ. Duże gospodarstwa hodujące świnie też zeszły z uprawy jęczmienia.

#158 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 08:06

Moje dawki żywieniowe Ja od 50 kg nie daje. Przyrosty i zdrowotność ok. Za dwa tygodnie mam dostawe warchlaka i nie wiem czy szukać ten jęczmień czy pokombinować bez niego. W moje strony dociera z niemiec, zastanawiam się czy nie zamówić wanny. Ale cena na niego prawie 900, więc średnio mi się podoba.

#159 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 09:10

Moje dawki żywieniowe ja jeczmień daję tylko do 40 kg potem całkowicie z niego schodzę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 10:12

Moje dawki żywieniowe Lukacz czym jęczmień zastępujesz?