Skocz do zawartości

Zdjęcie

Moje dawki żywieniowe

402 odpowiedzi na ten temat

#41 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 11:34

Moje dawki żywieniowe Ja kupuje pasze, zawsze po tej samej cenie, czyli finisher za jakieś 250zł, a zboże mam swoje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Moje dawki żywieniowe Dzisiaj, 01:38
  •  

#42 Share luteks77

luteks77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów
  • Zainteresowania:konie hucuły,pszczoły

Napisany 31 marzec 2013 - 11:45

Moje dawki żywieniowe Prosił bym jeszcze o uwzględnienie kukurydzy.Gdzie mógł bym znależć tabelę z wartościami pokarmowymi pasz dla świń i bydła.Z góry dziękuję!

#43 Share gorniak

gorniak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 01 kwiecień 2013 - 12:52

Moje dawki żywieniowe Mam zboża: pszenicę, jęczmień, pszenżyto i mieszanke zbożową (jęczmień + owies). Jeżeli mógłbyś to proszę o podanie dawki dla tuczników 40-120 kg.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 01 kwiecień 2013 - 16:50

Moje dawki żywieniowe @gorniak
To do mnie?

#45 Share mbanach

mbanach

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 11:39

Moje dawki żywieniowe Moje dawki :
prosiak
poślad z jeczmienia 500 kg
kukurydza 300 kg
soja 175 kg
premniks 25 kg
kreda 10 kg
olej sojowy 10 kg
zakwaszacz 3 kg
-----------------------
tucznik
poślad z jeczmienia 350 kg
żyto 150
kukurydza 350 kg
soja 110-130 kg
premniks 25 kg
kreda 10 kg
olej 8 kg
zakwaszacz 2 kg

#46 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna

Napisany 21 kwiecień 2013 - 11:37

Moje dawki żywieniowe Prosiak ( od 2 tyg. życia - 2 tyg pod odsadzeniu )

pszenica - 345 kg
jęczmień - 300 kg
mączka rybna 72 % - 25 kg
specliac - 60 kg
molkolac - 50 kg
lonolac piglet - 40 kg
hp-300 ( specjalna "soja w proszku" ) - 50 kg
pictalac - 50 kg
zakwaszacz - 7 kg
pochłaniacz toksyn - 2 kg
EM bokashi - 10 kg
plazma krwi - 10 kg
krwinki czerwone - 15 kg
olej sojowy świeży - 10 l
monobutirin - 2,5 kg
tlenek .... - 5 kg ( oczywiście nikt tego nie daje bo nie wolno :) )
premiks 4 % - 40 kg

Wychodzi drogo ( mączka duńska 7,61 brutto, plazma 18,20 ale zboża kupione poniżej 800 ) ale żeby wykorzystać potencjał tej genetyki pasza musi być perfekcyjna i w pełni strawna

Edytowany przez Foster, 21 kwiecień 2013 - 11:43.

#47 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 13:33

Moje dawki żywieniowe Tlenek cynku już od kilku miesięcy znów można legalnie dawać.
Co to jest ten pictalac? LNB stosujesz? Dają coś te EM-y?

#48 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 16:16

Moje dawki żywieniowe Jak obliczyć zużycie paszy? sprzedałem 9sztuk ważyły 1040kg,od wagi 30kg zjadły 2412kg w 79dni.

#49 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 16:34

Moje dawki żywieniowe 9x30kg=270kg
1040-270kg=770kg
2412kg/770kg=3.13kg na kg przyrostu

#50 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 16:37

Moje dawki żywieniowe zapewne przez odpowiednie zbilansowanie paszy. Teraz ci wychodzi 3,1 więc jest co do poprawy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 18:48

Moje dawki żywieniowe a ile tobie wychodzi lukaczmarek? 3,1 to zle? czy tak w miarę poza koncentratem i zbożem to tylko bobik im dawałem poza tym nic więcej

#52 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 18:58

Moje dawki żywieniowe Dla sztuk powyżej 35 kg za ubiegły rok wyszło mi 2,7. Ale pasza jest że tak powiem wypasiona

#53 Share pawelini

pawelini

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 02 maj 2013 - 18:31

Moje dawki żywieniowe Witam.
Na wstępie powiem że jestem amatorem. Chce zainwestować w świnki i chce na nich zarobić w możliwie jak najkrótszym czasie. Dlatego proszę o jakieś rady, czym żywić świnki żeby było w miarę tanio a zarazem żeby był szybki przyrost masy zwierzęcia.?? Czym konkretnie karmić.?? Zboża (owies, pszenica, pszenżyto) mam swoje

Edytowany przez pawelini, 02 maj 2013 - 18:32.

#54 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 02 maj 2013 - 20:18

Moje dawki żywieniowe karmić paszą zbożową + koncentrat nailepsze jest jęczmień , przenica,przenżyto, pod koniec tuczu może byc troche żyta

#55 Share slawek1234

slawek1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów
  • Zainteresowania:sport...

Napisany 22 lipiec 2013 - 15:08

Moje dawki żywieniowe jakie są plusy lub minusy podawania do pasz oleju rybiego

#56 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 22 lipiec 2013 - 16:31

Moje dawki żywieniowe Jedno przychodzi mi na myśl. Dużo energii:-)

Edytowany przez donweter1989, 22 lipiec 2013 - 16:31.

#57 Share asus921

asus921

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 17:14

Moje dawki żywieniowe Witam
Mam ogromną prośbę dla kogoś, kto potrafi zbilansować dawkę żywieniową dla warchlaków i tuczników. Wyczytałem ze tucznik na 1MJ energii potrzebuje około 12g białka. Mam możliwość kupna skwarek po wytopie tłuszczy o takich parametrach:
-białko 32%
-popiół 0.8%
-tłuszcz 8,2%
-woda 58.25%
Po pierwsze jak obliczyć z tego MJ, podobno jest to bardzo energetyczna pasza, wiec zakładam ze ma 16MJ jak maczka rybna(dla przykładu), ale z drugiej strony patrząc jest to tez wysokobiałkową pasza bo dostarcza 320 gram białka na kg, czyli z tego co wyczytałem na 16MJ potrzeba 192g białka, wiec białka jest dużo za dużo.
Jak i z czym to najlepiej zbilansować, tak aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać ten produkt. Na chłopski rozum to albo dazyc do 14MJ (czymś co ma mało białka i mało energii), lub dodać pasza energetyczna co zwiększy jeszcze bardziej MJ i obniży trochę białko, ale wtedy ta pasza będzie bardzo skoncentrowana i trzeba będzie ja zadawać w małych ilościach.
To są tylko moje spostrzeżenia, proszę o wypowiedz kogoś obeznanego w temacie.
Edit
Prosze tez o ulozenie dawki z suszone wywaru z zyta, wiem tylko ze bialko okolo 31%

Edytowany przez asus921, 02 wrzesień 2013 - 21:23.

#58 Share b_radoszewski

b_radoszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 06 wrzesień 2013 - 09:45

Moje dawki żywieniowe

Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu

Starter 20-40 kg

Jęczmień 480 kg,
pszenica 300 kg,
poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
premiks z LNB 8255 40 kg
mączka rybna 70% 15 kg
olej sojowy 13 kg,
zakwaszacz 3 kg.

Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu

Grower/finiszer 40-120 kg

Jęczmień 500 kg,
Otręby pszenne 180 kg,
poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
Pszenica 100 kg,
Owies 50 kg,
Premiks z LNB 820090 20 kg,
Olej sojowy 10 kg,
Zakwaszacz 1 kg,

Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.

Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.

Jeżeli chodzi o te dawki to ładnie się prezentują, ale drogo. Po co Ci soja w tych dawkach, nie ma potrzeby futrować świniaka tak drogim produktem. Spokojnie możesz zastąpić soje śr. rzepakową i słonecznikową bez problemu do 10% (no nawet do 15%) w sumie razem obu surowców, zależnie od ceny. Dodatkowo dał bym kukurydzę spokojnie do 25% w finiszerze a na start tak z 10% Poza tym jęczmienia jest sporo.

Kalkulowałeś to kiedyś w jakimś programie do układania dawek. Jeżeli nie to zaproś jakiegoś żywieniowca z LNB lub Cargilla bo to to samo i niech on tobie policzy twoje dawki i dawki po zmianach przy twoich cenach.
Po wprowadzeniu rzepaku i słonecznika cena 1t paszy powinna spaść o jakieś 20 - 30 zł a skalkulowana kukurydza, pszenica i jęczmień też powinna dać jeszcze parę złotych.

dla finiszera powinien Ci skalkulować następująco dawkę

Kukurydza 0 - 250kg
Pszenica 100 - 500kg
Jęczmień 150 - 500 kg
Owies jak się kalkuluje to może być te 50kg
Sr rzepakowa 30 - 150kg
Śr Słonecznikowa 20 - 15kg - słonecznik i rzepak w sumie razem nie więcej niż 150kg
Otręby pszenne do 180kg bez minimum
Olej 10kg
Zakwaszacz - powinien być w koncentracie
Soja - absolutnie nie potrzebana
Premiks wg zaleceń producenta

To jest oczywiście propozycja do kalkulacji. To co wyjdzie powinno być tańsze od tego co używasz a na pewno nie będzie gorsze.

Równie dobrze możesz to sobie sam skalkulować w darmowych programach do układania dawek

Witam
Mam ogromną prośbę dla kogoś, kto potrafi zbilansować dawkę żywieniową dla warchlaków i tuczników. Wyczytałem ze tucznik na 1MJ energii potrzebuje około 12g białka. Mam możliwość kupna skwarek po wytopie tłuszczy o takich parametrach:
-białko 32%
-popiół 0.8%
-tłuszcz 8,2%
-woda 58.25%
Po pierwsze jak obliczyć z tego MJ, podobno jest to bardzo energetyczna pasza, wiec zakładam ze ma 16MJ jak maczka rybna(dla przykładu), ale z drugiej strony patrząc jest to tez wysokobiałkową pasza bo dostarcza 320 gram białka na kg, czyli z tego co wyczytałem na 16MJ potrzeba 192g białka, wiec białka jest dużo za dużo.
Jak i z czym to najlepiej zbilansować, tak aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać ten produkt. Na chłopski rozum to albo dazyc do 14MJ (czymś co ma mało białka i mało energii), lub dodać pasza energetyczna co zwiększy jeszcze bardziej MJ i obniży trochę białko, ale wtedy ta pasza będzie bardzo skoncentrowana i trzeba będzie ja zadawać w małych ilościach.
To są tylko moje spostrzeżenia, proszę o wypowiedz kogoś obeznanego w temacie.
Edit
Prosze tez o ulozenie dawki z suszone wywaru z zyta, wiem tylko ze bialko okolo 31%

Takie cuda to dobrze jest skalkulować z żywieniowcem z firm paszowych bo oni mają odpowiednie narzędzia do tego. Bo to, że ktoś Ci skalkuluję dawkę odpowiednią do zapotrzebowania to nie znaczy, że będzie taniej i lepiej.

Nie wiem jak dużą masz hodowlę ale w warchlakach to ja bym z tym nie cudował albo bym był bardzo ostrożny ponieważ te skwarki mają bardzo dużo tłuszczu i wody. Pytanie Jak bardzo równomierny parametrowo jest ten produkt bo jak raz Ci przyjedzie białko 28%, tłuszcz 10% i wody 65% a drugim razem parametry w drugą stronę to nie osiągniesz dobrych wyników albo przy każdej dostawie pomiar i układanie dawki od nowa a liczenie jeszcze wody (przy założeniu że żywisz na mokro) to jeszcze dodatkowa heca bo każdy procent wody obniża suchą masę i w efekcie świnia dostaje mniej składników pokarmowych niż ma zapotrzebowanie i jest lipa a nie wynik.

Skonsultuj to ze specami a producenta zapytaj z kiedy ma ostatnie wyniki i jakie były poprzednie bo to Ci powie czy warto się w to pchać.

jakie są plusy lub minusy podawania do pasz oleju rybiego

Rybi zapach
Dodatkowa Energia
Poprawienie lepkości i zmniejszenie zapylenia w budynku przy żywieniu na sucho

#59 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 07 wrzesień 2013 - 07:48

Moje dawki żywieniowe

Jeżeli chodzi o te dawki to ładnie się prezentują, ale drogo. Po co Ci soja w tych dawkach, nie ma potrzeby futrować świniaka tak drogim produktem. Spokojnie możesz zastąpić soje śr. rzepakową i słonecznikową bez problemu do 10% (no nawet do 15%) w sumie razem obu surowców, zależnie od ceny. Dodatkowo dał bym kukurydzę spokojnie do 25% w finiszerze a na start tak z 10% Poza tym jęczmienia jest sporo.

Kalkulowałeś to kiedyś w jakimś programie do układania dawek. Jeżeli nie to zaproś jakiegoś żywieniowca z LNB lub Cargilla bo to to samo i niech on tobie policzy twoje dawki i dawki po zmianach przy twoich cenach.
Po wprowadzeniu rzepaku i słonecznika cena 1t paszy powinna spaść o jakieś 20 - 30 zł a skalkulowana kukurydza, pszenica i jęczmień też powinna dać jeszcze parę złotych.

dla finiszera powinien Ci skalkulować następująco dawkę

Kukurydza 0 - 250kg
Pszenica 100 - 500kg
Jęczmień 150 - 500 kg
Owies jak się kalkuluje to może być te 50kg
Sr rzepakowa 30 - 150kg
Śr Słonecznikowa 20 - 15kg - słonecznik i rzepak w sumie razem nie więcej niż 150kg
Otręby pszenne do 180kg bez minimum
Olej 10kg
Zakwaszacz - powinien być w koncentracie
Soja - absolutnie nie potrzebana
Premiks wg zaleceń producenta

To jest oczywiście propozycja do kalkulacji. To co wyjdzie powinno być tańsze od tego co używasz a na pewno nie będzie gorsze.

Równie dobrze możesz to sobie sam skalkulować w darmowych programach do układania dawek

Oczywiście wszystkie dawki są konsultowane z żywieniowcem.
Ich skład jest układany w oparciu o moja bazę paszową i ceny komponentów do produkcji.
Na ten rok jęczmienia nie ma praktycznie wogóle w dawkach tylko żyto i pszenżyto.
Jeśli chodzi o te komponenty białkowe które podałeś to nie jestem ich zwolennikiem gdyż ich strawność jest raczej niska. Można by je dawać w końcowej fazie tuczu czyli te 70-80 kg w góre ale jako że ja daje jedną dawkę już od 35-40kg do końca tuczu to jest tylko soja.
Dawka nie jest jeszcze do końca ustalona ale mniejwiecej wygląda tak:
Żyto 377
Pszenżyto 300
otręby pszenne 150
soja 125
premiks 20
olej 14
kreda 12
zakwaszacz 2

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 07 wrzesień 2013 - 09:02

Moje dawki żywieniowe jak długo stosujesz taką dawkę żywieniową? Jaki masz koszt wyprodukowania 1kg takiej paszy? Jakie przyrosty?