lukaczmarek

Moje dawki żywieniowe [świnie]

Polecane posty

michu19989    0

Witam. Mam pytanie otóż jakie zboża najlepiej siać na paszę dla tuczników w wadze od ok 25 kg do wagi ubojowej na ziemiach klasy 5,6 oraz w jakich dawkach i z czym je stosować. Z góry dzięki za odp. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

na 5-6 klasie to lepiej zasiej coś co urośnie żyto (najlepiej hybrydowe dla świń też się nadaje)łubin(po nim wszystko ładnie rośnie)grykę 

sprzedasz plon w to miejsce kupisz jęczmienia pszenicy wtedy od warchlaka dasz dobrą pasze a jak już będą miały około 60-70 kg stopniowo zmienisz na to co będziesz mieć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

A co powiecie aby ze zbóż dawać żyto, owies i kukurydzę i do tego dokupić koncentratu i otrębów itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

Od 40 kg myślę że stopniowo można z tym wchodzić. Zależy ile tego żyto i owsa chcesz dawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu19989    0

No głównie to chciałbym wiedzieć ile maksymalnie tego żyta owsa i kuku mogę dawać na tonę paszy i co do tego premiks czy koncentrat i otręby czy może coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

żyta to max 20% przy growerze, finiszer 30%, a jak jest dobrej jakosci to pod koniec tuczu nawet 50% można w razie potrzeby. Owsa to niby te max 15- 20% można dawać jednak ja 10% bym nie przekraczał, no chyba że włókna będzie brakowało. QQ max 20%. No i wybierasz sam czy chcesz sypać gotowy koncentrat czy może premiks+ śruta sojowa lub rzepakowa dla uzupełnienia białka. Otręby są wskazane jeśli bedzie brakowało włókna. Najlepiej poszukaj jakichś norm w internecie i pobierz jakiś program do bilansowania pasz to bedzie mógl sobie na spokojnie skomponowac mieszankę, która bedzie odpowiadała twojej bazie paszowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

ile można dać % kredy w paszy chodzi mi głównie o maciory prośne i karmiące proszę o odpowiedzi

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

To zależy na jakim zbożu jesteś i koncentracie bądź premiksie generalnie dla tuczników 1kg/t wystarczy (0,1%) a w przypadku loch karmiących myslę że 0,2% powinno wystarczyć. Lochy niskoprośne u mnie mają prawie taką samą paszę pelnoporcjową jak tuczniki, wysokoprośne troszkę słabszą jak karmiące czyli też ok 0,2% kredy.Jak mówiłem wszystko zależy od paszy jaką planujesz im dać bo czasem wystarczy tylko 0,1%.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
august354    0

Witam jeszcze raz.Nastąpiła pomyłka o zboża jakie posiadam to pszenica pszenżyto oraz mieszanka nie jęczmień.Chodzi mi koncentrat Sano ale może być coś innego jezeli lepsze i tańsze.Dla warchlaka od 15 kg a następnie od 30 kg do koca tuczu.Pozdrawiam. i dziękuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
august354    0

Co powiecie na to.

100 kg- pszenicy

100 kg mieszanki (OWIES =GROCH=ŁUBIN)procentowo nie wiem ile czego jest

 25 kg sano PIGI

2 litry oleju rzepakowego

Planuje to dawać prosiakom od 15 kg do 40.

Powiem tylko tyle ze to tylko dla kilku sztuk ( 8 )tak dla siebie i rodziny co o tym sądzicie bo ja nigdy nie patrzyłem pod względem bilansowania paszy za mała chodowla.

POZDRAWIAM I PROSZĘ O ZWERYFIKOWANIE TYCH DAWEK.

A co myślicie żeby zamiast pigi  dawać śrute rzepakową soje i jakiś premix tylko jak. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Nie bardzo mi pasuje ten owies . Ja ostatnio kiedy panowała u mnie obrzękówka przy odsadzeniu zmienilem swoja pasze i sprawuje sie idealnie.
Dawka:
Pszenica 40%
Jęczmień 30%
Otręby pszenne 10%
Koncentrat Protan maluch maślany 20%
Jak myslicie dobrze zbilansowane czy nie ? Prosze o jakies uwagi.


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
august354    0

CO MYŚLICE O TYM SAM SE TO UŁOZYŁEM WIEC SMIAŁO KRYTUKOWAĆ JESTEM POCZĄTKUJACY A ŚWINKI PBZ

 

 DLA ŚWINEK OD 15kg DO 35/40kg

 

 35%-pszenicy

 10%-pszenżyta

 30%-jęczmienia

 25%-koncentrat  SANO PIGI (a może macie jakię pomysły tańsze)

 1%-olej rzepakowy

 1%-zakwaszacz

 

 

DLA ŚWINEK OD 40kg DO 80kg

 

 20%-pszenicy

 30%-pszenżyta

 20%-mieszanka(groch+łubin+owies)

 10%-jęczmień

 20%-koncentrat  SANO PREMIUM(a może macie jakię pomysły tańsze)

 1,5%-olej rzepakowy

 0,5%- zakwaszacz

 

 

 DLA ŚWINEK OD 80 DO KOŃCA

 

 10%-pszenicy

 50%-pszenżyto

 30%-mieszanka(groch+łubin+owies)

 15%-koncentrat  SANO PREMIUM(a może macie jakię pomysły tańsze)

  2%-olej rzepakowy

 

 

śmiało możecie poprawiac czekam na wszelkie propozycje.

POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    222

w pierwszym raczej bym usunął te pszenżytu a zamienił to na jęczmień a pszenżyto dać dopiero od 30 kg a co do koncentratów ja lecę wszystko na nutrenie za worek stronga płacę 78 zł i 15 % przez cały okres 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

1,5 - 2% powinno gdzieś być. Te pszenzyto to rzeczywiście trochę nie pasuje, nie wyrzucają go a daj 5%, a później stopniowo zwiększaj jeśli chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Witam, pozmieniałem Tobie mysle ze wyszlo dobrze :

1 starter od odsadzenia do 35kg

10% otręby pszenne
35 % pszenica
30 % jęczmień
25% koncentrat
2-3% olej rzepakowy
2% zakwaszacz

Grower od 35kg do70kg

20% pszenica
40 % pszenżyto
10% mieszanka
10 % jęczmień
20 % koncentrat
2 % olej rzepakowy
1% zakwaszacz


Finiszer od 70kg do konca tuczu

10 %pszenica
60 % pszenżyto
15 % mieszanka
15 % koncentrat
1 % olej rzepakowy

Koncentrat polecam de haus czosnkowy daje sie 15 - 10 % u mnie kosztuje 70zl za worek 25 kg .


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
august354    0

a nten koncentrat dajesz od początku czyli od pietnastu kilo do końca dzięki za zmianę

POZDRO

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Ja daje 3 koncentraty. na odsadzenie protan maluch 68 a później de haus . Na koniec tuczu kupuje .dosche zytni . po 60 zl lub kupuje nie raz. protana tucznik zytni .

Edit.
Zapomnialem masz tam starter grower i finiszer. To jak chcesz przejsc z np startera na grower to po 5% -10 % musisz zmieniac po troszku . Ja tak robie i jest okej I Mam podobna dawke bo tez jade na pszenzycie .

Edytowano przez bambrzwlkp1

,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Nie za dużo dajesz zakwaszacza bo w 1 tonie paszy tak jak piszesz jest 10 lub 20 kg zakwaszaczu (odpowiednio 1 i 2 %) jeżeli tyle sypiesz to radze ci go zmnijeszyc do 5 kg maksymalnie (0,5%) dla małych, a tucznikom 1-2 kg starczy spokojnie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj