Skocz do zawartości

Zdjęcie

dynia jako pasza

49 odpowiedzi na ten temat

#1 Share AKS

AKS

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,zootechnika

Napisany 06 październik 2012 - 20:09

dynia jako pasza slyszalem ze niektózy podaja dynie jako pasze cz ktos wie - jak podawać zwierzętą , jakie odmiany najlepiej ,i czy jest to dobra pasza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
dynia jako pasza Dzisiaj, 17:17
  •  

#2 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 06 październik 2012 - 20:23

dynia jako pasza To jest bardzo dobra pasza. Ale mokro jest pod świniami. Ja dawałem ją z 15 lat temu. Gotowałem w parniku, ale sasiady kroiły takim jemiołem i dawały surową.

#3 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 06 październik 2012 - 21:11

dynia jako pasza ja podaje surową :D

#4 Share wojtekpodkarpacie

wojtekpodkarpacie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 06 październik 2012 - 21:11

dynia jako pasza my dynie dajemy krowom lub jałówkom, po prostu rozdrabniamy na mniejsze kawałki bo z całymi krowy mają problemy i na surowo zadajemy, nie uprawiamy dyń dużo więc mamy je tylko na czas jesienny, ale krowy bardzo dobrze je jedzą.
KPK Kumurun Team

#5 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 06 październik 2012 - 21:16

dynia jako pasza Czy jest taka dobra,trudno powiedzieć, dostarcza zwierzętom dużo witamin-gdzieś czytałem. Przez wiele lat rodzice się z tym bawili ,było tego nawet z 2-3tony. Nikt się nie bawił w krojenie-dla bydła. Żucało się całą dynie o tok-korytarz paszowy tak aby rozwaliła się na kilka części,a dalej bydło ją rozpracowało.....

#6 Share maniana

maniana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 06 październik 2012 - 21:33

dynia jako pasza ja daje dynie świniom (mam mały kawałek pola za stodołą i coś trzeba było tam zasiać). pasza bardzo dobra świnki szaleją za tym i oczywiście zmniejsza to troszkę zużycie paszy.. daje surową i nic nie rozdrabniam jak wrzucam do kojca do koryta to staram się tak trzasnąć aby pękła przynajmniej na pół resztą zwierzęta się same zajmą...

#7 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 06 październik 2012 - 21:45

dynia jako pasza ja panowie robię wręcz identycznie jak kolega @wojtekpodkaracie, gadać nie gadać ale bydło ma problem z rozparcelowaniem takiej dyni, a jak jest rozdrobniona na mniejsze kawałki to jednak nie jest to takie problemowe :)

#8 Share DanRol95

DanRol95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 07 październik 2012 - 07:31

dynia jako pasza Ja w tym roku pierwszy raz uprawiałem dynie tak na pasze miałem tego z 4,5 tony. Moim zdaniem pasza bardzo dobra i bardzo chętnie pobierana prze bydło jak i świnie. Ja ją rozdrabniam lekko przerobioną szatkownicą do kapusty heh :lol: i wychodzą ładne plasterki.

#9 Share Risto

Risto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 07 październik 2012 - 07:41

dynia jako pasza Fakt dynia to dobra pasza dla bydła ale trzeba ostrożnie dawać dawki na głowę bo odrazu zapalenie będzie jak za dużo na dzień. Tylko to pracochłonne jest jak burak. A najprościej to buraczarko szatkować ręczno czy mechaniczno, tylko w pierw połamać o podłogę na małe kawałki. Dla mnie była najlepsza o kolorku pomarańczowym i blady błekit bo najdłużej można ją przechować w stodole. Inne kolory szybciej gniły mi. Jak ktoś ma cierpliwość i czas to polecam

#10 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 07 październik 2012 - 10:08

dynia jako pasza My dawaliśmy krowie i kilku bykom przez kilka ładnych lat. Byki wpierniczały aż miło, krowa też tylko mleko miało niedobry smak nie wiem dlaczego <_< .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 07 listopad 2013 - 19:41

dynia jako pasza Podnosze ten temat.
Jestem ciekaw co myslicie o dyni w zywieniu krow mamek miesnych, tak dla oszczednosci. Mysle ze dynia jest bardziej oplacalna niz buraki czy ziemniaki. Przynajmniej na mala skale (do tej pory tak ja uprawiam) mozna skarmic i dynie i lecine ze tak powiem. Po za tym przynajmniej u mnie jest to bardzo tania uprawa i ladnie rosnie. Co wy sadzicie na ten temat?

#12 Share zibi116

zibi116

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 17:27

dynia jako pasza ja chowam bydlo miesne i uprawiam okolq 1h dyni pastewnej super pasza i na surowo i na kiszonke tania wuprawie

#13 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 14 grudzień 2013 - 17:38

dynia jako pasza A jak z wartością tej paszy?

#14 Share zibi116

zibi116

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 18:54

dynia jako pasza jesli chodzi o sucha mase to zalezy od odmiany ale napewno jest bardzo smaczna bydlo bardzo ja lubi trzeba tylko dodawac cos suchego i taniego siano lub bykom gnieciony owies umnie bez koncentratowiladnie rosna

#15 Share przemo24

przemo24

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 34 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, geografia, motoryzacja

Napisany 15 grudzień 2013 - 21:12

dynia jako pasza A jak długo ja trzymacie w magazynie? Bo mi pod koniec stycznia już się psuje. Ja głównie sadzę ją dla królików i kur bo to na małym areale, ale może kiedyś wsadzę więcej dla bydła.
I jeszcze pytanie do tych co sadzą dynie. Jaki plon uzyskujecie z waszej powierzchni ?

#16 Share zibi116

zibi116

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 22:14

dynia jako pasza plony dyni moga byc bardzo wysokie zalezy od pogody nawozenia gestosci siewu i odmiany ja surowa spasam do stycznia a potem kiszonka do wiosny

#17 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 15 grudzień 2013 - 22:33

dynia jako pasza W jaki sposób to zakiszasz?

#18 Share zibi116

zibi116

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 16:35

dynia jako pasza jesli chodzi o zakiszanie to w moim wypadku kisze w silosie betonowym rozdrabniam rozdrabniaczem palcowym wlasnej konstrukcji przesypuje gniecionym owsem i zytem ugniatam po napelnieniu folia i ziemia 6 tygodni i gotowe znajomy kisi w dole wykopanym w ziemi i karmi swinie

#19 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 20 styczeń 2014 - 22:13

dynia jako pasza

ja chowam bydlo miesne i uprawiam okolq 1h dyni pastewnej super pasza i na surowo i na kiszonke tania wuprawie

Ile sztuk trzymasz i na ile ci dyni starcza? Ile mniej wiecej dajesz na sztuke dziennie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share orkidea

orkidea

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 13:11

dynia jako pasza Witam,

W zeszłym roku siałem pierwszy raz dynię pastewną (ok. 5 arów) i wydaje mi się, że jest to rewelacyjna pasza na okres jesienny. Byki i świnie jadły ją z wielkim apetytem. Wystarczyło im tylko rzucić o posadzkę albo o brzeg koryta, tak aby rozpadła się na dwie części i nie maiały najmniejszych problemów ze zjedzeniem jej.

Próbowałem też z kilku dyń zrobić kiszonkę, ale nie wyszło mi to najlepiej, bo nie miałem czym rozdrobnić, a potem z beczki wypłynęły wszystkie soki. Słyszałem też, że niektórzy rozdrabniają dynie na kiszonkę w bąku.

Jeśli chodzi o wartość dyni jako paszy to w dużej mierze zależy ona od odmiany. Dobre odmiany dyni pastewnej zawierają do 30% suchej masy. Natomiast większość odmian dyni jadalnej posiada zawartość suchej masy nie przekraczającą 10%. Z tego wynika, że dobra dynia pastewna jest naprawdę pożywną paszą, tym bardziej, że jest również bogata w białko i tłuszcze. Dla porównania sucha masa buraka pastewnego to ok 15%, a o tym jak ciężki jest zbiór tej paszy to chyba nie muszę pisać. Zbiór dyni może też nie należy do najłatwiejszych, ale w porównaniu do buraków jest o wiele lżejszy. Dlatego w małych gospodarstwach bazujących do tej pory na buraku pastewnym warto częściowo (jesień) zastąpić go dynią pastewną.