Skocz do zawartości

Zdjęcie

sorgo na ziarno

78 odpowiedzi na ten temat

#21 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 21:33

sorgo na ziarno Witam.
Co do wydajności to bywa z tym różnie. To co podają centrale w katalogach to sorgo daje plon w zależności od odmian 6-7t i 8-9t, ( w Meksyku 10-11). W warunkach Polski jest z tym różnie. W pierwszym roku miałem 6t przy 18% wilgotności. Sorgo sieje się jak temp. gleby ma 10-15 ^C. Siejąc 1-3 maj narażamy się na przymrozki które są zabójcze dla wschodów. W tym roku zasiałem 15 maja. Sorgo normalnie powinno powschodzić na 9-10 dzień. Ale w każdym roku trwa to 2 i 3 tygodnie co ma wpływ na wzrost roślin , kwitnienie, zawiązywanie ziarna i w efekcie zbiory powinny następować po ok 120 -140 dni ( wrzesień). Jednak u mnie możliwe jest to pod koniec października. Dojrzewa naturalnie bez desykacji. Polecam siać.
Może za parę lat będzie u nas popularne jak inne zboża.
Nie od razu można osiągać kokosy. Ale zacząć od małej uprawy co na pewno się uda.

Załączone pliki

Edytowany przez jano65, 08 listopad 2013 - 21:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
sorgo na ziarno Dzisiaj, 01:36
  •  

#22 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 22:14

sorgo na ziarno Padło kilka pytań na które nie udzieliłeś odpowiedzi? Skąd pozyskujesz ziarno na nasienie. Jak jest ze zbytem plonu, jaka cena panuje obecnie. Ile można na tym zarobić, mniej więcej podaj koszty i utarg. Opisz technologię ochrony i nawożenia.

#23 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 18:14

sorgo na ziarno

Witam.
Oczywiście, że na wszystkie pytania nie udzielę odpowiedzi. Nie chcę aby ktoś później posądził mnie, że bazował na mojej technologii i coś się nie udało. Szanowny Kolego rusz trochę po internecie, wpisuj formuły "sorgo" tam jest kopalnia wiedzy. Jest dużo artykułów odnośnie uprawy sorgo w Polsce ( opisana cała technologia). Z jedną tezą tam zawartą się nie zgodzę to, że sorgo w naszych warunkach nie dojrzeje , a na dowód to już trzeci rok uprawy i fotki które zamieszczam to naprawdę moja plantacja w Polsce woj. świętokrzyskie.
Rozmawiałem z jednym z fachowców, który podawał że są 2 miejsca gdzie mikroklimat jest sprzyjający do uprawy kukurydzy, to ja twierdzę że świętokrzyskie posiada klimat do uprawy sorgo bo tam uprawiam.
Ale np. kolega ( przepraszam kolegę że się na niego powołuję ) zasiał te same nasiona w okolicach Sochaczewa w kierunku na Płock i wielka porażka. Siew opóźniony 19 maj, gleba nasączona wodą i nic nie wyszło z uprawy, ale mówi że będzie próbował ponownie w następnym roku.
Nasiona co roku przywożę z zagranicy ( oczywiście z certyfikatem). Całą produkcję przeznaczam na własne potrzeby. Z ceną bywa różnie ( proponuję Internetowa Giełda Rolna i Towarowa). Są tam oferty sprzedaży.
Całe zapotrzebowanie na sorgo jest poprzez import, to myślę że ze zbytem nie będzie problemu. Koszty uprawy podobne jak kukurydzy ,a zarobek to zależy od tego ile ziarna się utłucze.

Załączone pliki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 22:21

sorgo na ziarno Dobrze jestem na AF, nie będę skakał po witrynach w celu wyszukiwania informacji. Zalecane nawożenie, wymagania glebowe, terminy siewu itp. owszem znajdę w jakiś publikacjach naukowych, do tego mógłbym opierać się na tych informacjach. Ale mi nie o to chodziło. Prosiłem byś opisał jak to wygląda w praktyce w woj. świętokrzyskim, a nie jakimś instytucie i poletku z powtórzeniem 3 krotnym.

Napisz cokolwiek, jakie opryski zastosowałeś, ile nawozu dałeś. Czy miałeś problem z jakąś chorobą, robalem. Tak wiesz, jak rolnik chłopu.

#25 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 21:42

sorgo na ziarno Witam.
Zamieściłem krótki film ze zbioru mojej uprawy sorgo. Odsyłam na You Tube - Żniwa dla sorgo w Polsce.
Jest więcej materiału, ale profesjonalnie po montażu będzie do obejrzenia.

#26 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 17:55

sorgo na ziarno Witam.
Zamieściłem filmik w Agrofoto ze zbioru sorgo w tym roku.

Wideo- 4 pory roku - jesień w gospodarstwie

#27 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 20 grudzień 2013 - 21:36

sorgo na ziarno Witam.
Do czego można użyć ziarno sorgo.
Przeglądając na youtube jest film. Koszone same wiechy sorga, ziarno mielone na śrutę. Film pochodzi z plantacji w Europie.
1. Kornersorghum (Grain Sorghum) im Mostviertel
2. Kornersorghum (Grain Sorghum) im Mostviertel - Clips2

#28 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 09 czerwiec 2014 - 17:54

sorgo na ziarno

Witam.
Dla zainteresowanych uprawą sorgo na ziarno przedstawiam jedne z pól zasianych 05.05.2014 r. Jak widać na foto z 07.06.sorgo ładnie powschodziło zasiane punktowo w rozstawie 45 cm., pole czyste od chwastów ( zabieg bezpośrednio po siewie). Ostatnie opady trochę osłabiły wzrost rośliny, ale z doświadczenia z lat poprzednich myślę że wkrótce nadrobi zaległości. W tym roku areał sorga na ziarno 10 ha.

Załączone pliki

#29 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 17:10

sorgo na ziarno Witam.
W tym roku mam zasianą peluchę Hubal. Będzie po nej dobre stanowisko pod sorgo na przyszły rok.

Załączone pliki

#30 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 18:47

sorgo na ziarno

Witam.
Dzięki uprzejmości właściciela zamieszczam kolejne fotki plantacji sorgo ziarnowego.Zdjęcia z 19.06. dla porównania z fotkami z tematu
z dn. 09.06.
Pomimo zmiennej pogody i zimnych nocy sorgo znakomicie radzi sobie ze wzrostem.

Załączone pliki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 16:26

sorgo na ziarno Witam.
Oto fotki kolejnej fazy wzrostu sorgo.Fotki z dn 10.07( 2 mies. od siewu). Widać krzewienie rośliny mimo gęstej obsady.

Załączone pliki

#32 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 19:26

sorgo na ziarno Sorgo ziarnowe weszło w etap kwitnienia. Pogoda sprzyja równomiernemu zapylaniu i wytwarzaniu wiechy ziarnowej. Fotki z 03.08.

Załączone pliki

#33 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 20:18

sorgo na ziarno Na jakiego grzyba bawisz się w sorgo, jeśli qq spokojnie by tam urosła, patrz poplon?

#34 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 20:21

sorgo na ziarno gdzie to można sprzedać i po ile, oraz jakie nakłady trzeba ponieść?

#35 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 20:38

sorgo na ziarno Witam.
Dziękuję za zainteresowanie tematem. Jak zaczynałem temat siewu sorgo to uprawiałem to sam. Na jednym z organizowanych Dni Kukurydzy zorganizowałem małą ekspozycję. Było duże zainteresowanie uprawą sorgo, ale każdy z odwiedzających znał tylko sorgo na kiszonkę. Jakie było zdziwienie że w Polsce można uprawiać sorgo na ziarno. Oczywiście po co sorgo. Zapotrzebowanie rynku krajowego idzie w setki ton (są firmy co takie ilości mają w obrocie), co jest pokrywane importem. Spotkałem kiedyś osobę która pracowała w latach 70 w centrali, to sorgo importowano statkami do Polski z Ameryki. To co ja produkuję to na własne potrzeby na karmę. Sorgo jest znakomitym dodatkiem do pasz dla drobiu , ptactwa.
Ta ostatnio prezentowana plantacja to na glebach 1 kl. Jednak siew sorgo to alternatywa dla słabszych gleb.
Proces uprawy taki sam jak i kukurydzy.Nie ma problemu z siewem , nawożeniem, opryskami, zbiorem.
W tym roku zasiane jest sorgo ziarnowe z 10 jednostek siewnych w :
- okolice Pułtuska
- okolice Sochaczewa
- prezentowana plantacja okolice Opatowa (świętokrzyskie), gdzie i ja uprawiam.
Postaram się zamieszczać kolejne fotki tej wzorcowej plantacji.
Zobaczymy jak dojrzeje w tym roku, ale w poprzednich latach co pokazane jest na wcześniejszych zdjęciach nie było z tym problemu i co najważniejsze! to dojrzało naturalnie do 17 % bez desykacji, jedynie co trzeba było dosuszyć do 11-12 %.
Czy jest opłacalna produkcja. Myślę że tak, bo jeśli wyda na słabej glebie nawet 5- 6 t, to jest dobrze.

#36 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 15 sierpień 2014 - 10:53

sorgo na ziarno Nie powiem roślina ciekawa, a ja lubię ciekawostki nowości i mieć szeroki płodozmian, ale z plonem 5-6 ton to przegrywa jak dla mnie nawet ze żytem, nie mówiąc już o ryzyku uprawy, czy przydatności na paszę- patrz taniny. W zeszłym roku u mnie kuku na 5 klasie 15 ton 33% wilgotności na VI 12ton, jeśli nakłady podobne, technologia podobna, plon połowa,ryzyko w sumie większe, a jakość niższa to dla mnie to bez sensu.
A na I klasie to już w ogóle jakieś nieporozumienie, tam powinno być 12 ton pszenicy, 100 ton cukrowego czy 18 ton suchej qq.

#37 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 16:58

sorgo na ziarno Witam.
Sorgo po przekwitnięciu, zawiązana wiecha z wykształconymi na całej długości ziarniakami. Opady deszczu spowodowały że rośliny mają wysokość do 170 cm.
Foto z 22.08., do zbiorów jeszcze 2 miesiące.
Plon podany wg.katalogu to 9,5 - 10 t/ha.
Co do zawartości tanin to są nasiona sorgo co ich nie zawierają. Zresztą nie zauważyłem aby ziarno sorgo pozostawiane było podczas skarmiania.

Załączone pliki

#38 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 19:12

sorgo na ziarno

Witam.

Oto po miesiącu od ostatniego wpisu plantacja sorgo wchodzi w okres dojrzewania. Jak widać wiechy  zapylone na całej długości i rozłożone      ( dobrze będzie się dojrzewało) ,ziarno sorgo grube i się wybarwia. Fotki z 20.09.,  Ale do zbioru to ponad miesiąc.

Załączone pliki

#39 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 07 październik 2014 - 17:14

sorgo na ziarno

Witam.

Minęło już dwa lata od wpisu o uprawie sorgo.

Oto na deser wybranych parę filmów na you tube :

SORGHUM HARVEST 09 WITH 8120 CASE

2012 SOUTH TEXAS GRAIN SORGHUM HARVEST

COMBINING SORGHUM(MILO) AND SOYBEANS IN TEXAS USA

SORGHUM: THE SMART CHOICE

EXPORT SORGHUM

GRAIN SORGHUM CHECKOFF REPORT

WHITE 8900 HARVESTING SORGHUM

oraz z mojej plantacji   ŻNIWA DLA SORGO W POLSCE.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 15 październik 2014 - 19:29

sorgo na ziarno

Witam.

Ładna pogoda powoduje dojrzewanie sorga, ma obecnie ok. 30 % wilgotności. Wiechy obsypane na całej długości grubym ziarniakiem. Fotki z 12.10.

Załączone pliki