Skocz do zawartości

Zdjęcie

instalacjia gazowa mtz

88 odpowiedzi na ten temat

#41 Share mani51

mani51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • Zainteresowania:motocykle, alkohole domowe :) majsterkowanie, muzyka, film

Napisany 30 grudzień 2012 - 06:30

instalacjia gazowa mtz Taki reduktor jak Ty chcesz założyć będzie miał stały wydatek niezależnie od obrotów silnika nie wspominając o obciążeniu więc zmieniać się będą proporcje LPG-ON. Myślę, że tu jest właśnie pies pogrzebany żeby wraz ze wzrostem obciążenia silnika a co za tym idzie zużyciem ON wzrastało jednocześnie zużycie gazu. Typowa instalacja samochodowa też tego nie zapewni bo będzie reagowała tylko na wzrost obrotów przekładający się na wzrost podciśnienia w dolocie a w dieslu nie jest to jednoznaczne z obciążeniem silnika i zużyciem paliwa. Będzie to jednak dużo lepsze niż stała dawka LPG.

Nieprawidłowo wyregulowany układ może przynieść więcej szkód niż pożytku. To znalazłem przed chwilą:

"Gaz dostarczany ze zbiornika LPG poprzez reduktor, w którym następuje przemiana gazu z fazy ciekłej w fazę lotną, wprowadzany jest do układu dolotowego silnika przed turbosprężarką. Dawkowanie gazu kontrolowane jest dwoma wtryskiwaczami sterowanymi przez elektroniczną centralę stanowiącą serce systemu, która dostosowuje pracę całej instalacji na podstawie informacji uzyskanych z obciążenia, prędkości obrotowej wału korbowego i temperatury w układzie wydechowym. Jednym z zabezpieczeń systemu jest właśnie kontrola temperatury spalin poprzez czujnik EGT, w przypadku wzrostu temperatury spalin system reaguje natychmiast ograniczając dawki gazu. Dzięki zabezpieczeniom wbudowanym i kontrolowanym komputerowo silnik diesla nie jest narażony na spalanie stukowe ani nadmierne zużycie w porównaniu z takim samym silnikiem bez instalacji LPG."

Tak sobie myślę, że można by obejść elektronikę dobierając dawkę gazu do najmniejszego zużycia paliwa wtedy zabezpieczymy się przed wystąpieniem spalania stukowego i przegrzaniem silnika ale niestety nie wykorzystamy max możliwości układu więc i oszczędności będą znikome - coś za coś.

Edytowany przez mani51, 30 grudzień 2012 - 06:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
instalacjia gazowa mtz Dzisiaj, 21:31
  •  

#42 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 30 grudzień 2012 - 09:43

instalacjia gazowa mtz

W moim pomyśle nie ma tylu problemów typu jak ustawić parownik. Jest kilka wielkości reduktorów od kuchenek gazowych, od 0,7kg do chyba 1,7kg. Zasada jest taka ze by to fajnie smigało trzeba podać około10 - 20%. Mój ciągnik na godzinę spala około 12 - 15 litrów ropy więc 1,4kg daje 10% i nie trzeba niczego ustawiać. Nie potrzebne są dodatkowe węże do podgrzewania parownika i nigdzie w układzie poza butlą nie ma gazu pod ciśnieniem. Jedyne co potrzebne to zawór odcinający i włącznik spięty z pedałem gazu.
No i butla musi być od " kuchenki" chyba ze macie blisko stacje by tankować samochodową.

Generalnie nie ma co się psuć

Dobrałeś 10% LPG do maksymalnego obciążenia silnika. A przy minimalnym, gdy silnik spala jakieś 2l ON/h dawka LPG wynosi 40-50%. A ma być dokładnie odwrotnie. Silnik ma spalać 20% do 50% LPG w zależności od obciążenia. Także Twoja instalacja jest zupełnie do niczego. Tu musi być instalacja minimum drugiej generacji odpowiednio wyregulowana.

#43 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 11:06

instalacjia gazowa mtz nie tak.....
na małych obrotach gaz ma być zamknięty.
Ciężki ciągnik zazwyczaj pracuje na równych obrotach tj. 1400 - 1600 obr. i gaz miałby się włączać tylko powyżej 1400 obr
Obciążenie ciągnika np w pługu przy prędkości pracy 10km/h na mozajkowatej i zakamienionej ziemi zmienia się tak szybko ze że tylko bardzo zaawansowana elektronika bedzie wstanie dawkować gaz i gaz musiałby byc podawany najlepiej tuż przed głowicą a nie przed turbo sprężarką. Robiłem eksperyment w VW 1,9tdi podałem gaz przed sprężarką no i uwierzcie mi zanim gaz doleciał do komory spalania mineło tyle czasu iż stwierdziłem że to nic nie daję. Kiedy miałem już instalację wyłączyć silnik zwiększył obroty. Turbo potem intercooler i na zad do silnika to jest kawałek drogi w realiach polowych może takie sterowanie być nic nie warte a kosztowne.

#44 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 12:27

instalacjia gazowa mtz zorzyk2 w silnikach benzynowych masz przepustnice która zapewnia podciśnienie, w wolnossących dieslach tego nie ma

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#45 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 13:14

instalacjia gazowa mtz

zorzyk2 w silnikach benzynowych masz przepustnice która zapewnia podciśnienie, w wolnossących dieslach tego nie ma

czyli moze być problem z ustawieniem zwykłego parownika dobrze sobie to tłumaczę?
A jak się go ustawi to efekt bedziędzie taki jak w moim rozwiazaniu

#46 Share hemi

hemi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, Elektromechanika

Napisany 30 grudzień 2012 - 14:45

instalacjia gazowa mtz W instalacjach lpg I i II generacji odpowiednie podciśnienie do pracy jest wytwarzane przez mikser (zwężka venturiego), który jest montowany przed przepustnicą a nie za nią.
Nie widzę powodu by nie założyć takiego miksera do diesla. Jeżeli będzie dobrze dobrany czyli przewymiarowany, to na wolnych obrotach wytworzy zbyt małe podciśnienie i gaz nie będzie zasysany z reduktora. Nie robiłem takiej przeróbki ale widziałem w starej terenówce z prostym dieslem spalanie 20% gaz i 80% ON oczywiście pompa wtryskowa została skorygowana.

#47 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 15:28

instalacjia gazowa mtz

zorzyk2 w silnikach benzynowych masz przepustnice która zapewnia podciśnienie, w wolnossących dieslach tego nie ma

Taką zwężkę i o niej dokładnie napisał hemi
http://allegro.pl/mi...2887974130.html

Edytowany przez zorzyk2, 30 grudzień 2012 - 15:29.

#48 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 15:38

instalacjia gazowa mtz odnosiłem się do wypowiedzi @mani51 w poście #36. bez tej zwężki w dolocie panuje ciśnienie atmosferyczne. przepraszam, że od razu tego nie napisałem zrobił się tylko zamęt. szukałem na kompie zdjęcia instalacji lpg w mitsubishi l200 ale chyba po formacie mi zginęły odezwę się do kumpla żeby wysłał jeszcze raz to wrzucę.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#49 Share damiank1518

damiank1518

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 18:28

instalacjia gazowa mtz szkoda by mi było mojego ruska. to nie osobówka. silnik będzie cierpiał w ciężkiej pracy chyba że to bedzie jeździć na wystawy.

#50 Share mani51

mani51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:42

instalacjia gazowa mtz Nie pitolcie, że w dolocie nie ma podciśnienia. Co w takim wypadku powoduje ruch powietrza w stronę cylindrów? Krasnoludki? Przecież filtr powietrza stawia opór i musi być podciśnienie żeby go pokonać.Żadne zwężki nie są potrzebne bo nawet w instalacjach samochodowych były i takie rozwiązania, że gaz do dolotu dochodził zwykłą rurką. Oczywiście o wiele lepiej jest wyregulować na zwężce pod warunkiem, że dobierze się odpowiedni jej rozmiar. A w silnikach turbodoładowanych musi być dojście przed turbiną bo tam jest podciśnienie a za turbiną już nadciśnienie. To oczywiście jeśli mówimy o zwykłej instalacji bo jeśli sekwencja to już nie ma takiego znaczenia.
Tak jak pisałem, można to zrobić bez elektroniki ale nie wydusimy z tego dużych oszczędności a jak przesadzimy z dawką gazu to efekt będzie jak z przesadzeniem samostartu - jak to mówią, jest ryzyko jest zabawa. Elektronika na pewno szybciej zareaguje niż człowiek bo zanim w trakcie pracy silnika pod obciążeniem coś zauważy to może być już za późno.
Bezpieczniej i taniej jednak z dodatkowym zasilaniem wodą. Do przeprowadzenia prób nie potrzeba chyba żadnych nakładów bo to co potrzeba znajdzie się w większości gospodarstw.
https://www.youtube....h?v=Ku06FJFRTpo

Edytowany przez mani51, 30 grudzień 2012 - 21:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mani51

mani51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:25

instalacjia gazowa mtz Tu trochę bardziej skomplikowane rozwiązanie ale nadal sporo tańsze od LPG
http://allegro.pl/li...string=econokit

#52 Share hemi

hemi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 354 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 01:16

instalacjia gazowa mtz Ale w patentach z rurką musisz praktycznie zatkać dolot żeby wytworzyć odpowiednie podciśnienie, przy mikserze są straty mocy ograniczone do minimum. W silnikach z turbo montuje się reduktor i mikser z kompensacją i mamy zasilanie za turbiną,

#53 Share matek1810

matek1810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 08:35

instalacjia gazowa mtz Polacy są mistrzami w oszczędzaniu większość aut benzynowych u nas jest zagazowanych i tu są oszczedności , ale gaz w ciężarówkach u nas nie zdaje egzaminu nikt tego nie stosuje na wiekszą skale, z tego co wiem są takie byki w australji. Gaz jest tylko paliwem pomocniczym wieć i tak tzreba tankować ON, tym bardziej ze idzie kryzys i ON bedzie tanszy więc nie widze sensu w montażu takiej instalacji. Chyba ze dla kolorytu parku maszynowego ;)

jak sobie teraz wyobraze takiego mietka na gazie co pali gume na mieście :) to widze sens zadawania sobie trudu :)

#54 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 31 grudzień 2012 - 09:07

instalacjia gazowa mtz A co myślicie o CNG, pamiętacie ursusa 4512 na gaz ziemny z butlami na dachu, trzeba by było sie doinformować. Spalanie teoretycznie mniejsze.

1993 – wprowadzenie do produkcji ciągnika Ursus 5314 i 5312 o mocy 72 KM, wyprodukowano 11 tys. sztuk ciągników, wystawienie na targach Polagra ’93 przez IBMER wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Wyrobów ZPC Ursus dwóch ciągników Ursus 4512, których jeden został przystosowany do zasilania gazem propanowo-butanowym (LPG), a drugi sprężonym gazem ziemnym (CNG)
z wiki B)

Edytowany przez dawidursus323, 31 grudzień 2012 - 09:11.

#55 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 10:59

instalacjia gazowa mtz matek trochę nie masz racji co do ciężarówek. W listopadzie odbierał u mnie zboże Tirem i miał gaz założony. Był bardzo zadowolony. Moc zwiększyła się o 20-30%
Spalał 25% gazu. Gość był bardzo zadowolony.
Najciekawsza że na stacjach jak taknuję dużo ludzi nie wieży żę on na gaz jeździ.

#56 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1150 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 31 grudzień 2012 - 21:16

instalacjia gazowa mtz A może takie rozwiązanie http://zagroda.ciesz...ie-o-ok.-20/521 co wy na to ? i na to http://www.darmowepa...ml#.UOHzD6yyd3s i ich produkty. ten sam produkt tylko więcej opisany http://tansze-paliwa.pl/?page_id=134

Edytowany przez S-Piotr, 31 grudzień 2012 - 21:21.

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#57 Share dawidursus323

dawidursus323

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:Ursus i technika rolnicza.

Napisany 01 styczeń 2013 - 16:58

instalacjia gazowa mtz

A może takie rozwiązanie http://zagroda.ciesz...ie-o-ok.-20/521 co wy na to ? i na to http://www.darmowepa...ml#.UOHzD6yyd3s i ich produkty. ten sam produkt tylko więcej opisany http://tansze-paliwa.pl/?page_id=134

Ja w takie ''cuda'' osobiście nie wieże. Musiałbym tego doświadczyć na własnej skórze :mellow: .

#58 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1150 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 03 październik 2013 - 07:08

instalacjia gazowa mtz A tak wygląda instalacja gazowa w moi 820 http://www.agrofoto...._957_180941.jpg http://www.agrofoto....1_957_64785.jpg
To działa jak pierwsze instalacje do osobówek ,tylko że butla jest od kuchenki (ale można zamontować oryginalną na LPG i jeździć na CPN aby tankować ) butla wystarcza na tyle ile odkręcisz gaz (pierwsza starczyła na 3 godziny ciężkiego talerzowania,przy spaleniu 15l ON) talerzowałem o jeden bieg wyżej jak zawsze,a mocy pod pedałem było jak na 90koni silnik ani na moment nie spadł z obrotów, temperatura wody w normie. teraz po fachowych wskazówkach producenta,(taka ilość gazu była dawką maksymalną lecz nie potrzebną) butla starcza na 6-7 godzin na butli zaoszczędzam około 20l ON,a silnik ma dalej sporo mocy,jestem pod wrażeniem osiągów uzyskanych na gazie (dodam że to sam propan)
Co ważne instalacja nie ingeruje w przestawianie dawki ON ani innych rzeczy z zapłonem (chociaż gazownik sugerował że niekiedy należy lekko opóźnić zapłon dla lepszego spalania)
Moim zdaniem to super alternatywa dla montowania turbo które jest kosztowne i nie gwarantuje oszczędności a na gazie moc ciągnika możesz sam regulować poprzez dawkę gazu.

Silnik wręcz łapie lepsze życie na gazie ciszej pracuje i ma więcej mocy, co do kosztów założenia to są znikome bo sam montowałem jedyny koszt to zakup pianki do sprawdzenia szczelności instalacji gazowej (bo było lekko czuć gaz)następnie korek 3/8 cala aby zaślepić wejście na sprężarkę w kolektorze ssącym no i zakup filterka do sprężarki reszta montażu z własnych środków , tym samym zaoszczędziłem 1000 zł bo tyle producent liczy sobie za montaż u klienta , koszta zakupu zestawu do samodzielnego montażu to 1500 zł.

Edytowany przez S-Piotr, 04 październik 2013 - 07:52.

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#59 Share kamil496

kamil496

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 07 październik 2013 - 15:29

instalacjia gazowa mtz :) Nareszcie sie komuś udało to zrobić :D Jesteś pewnie jedynym użytkownikiem agrofoto który ma ciągnik na gaz ;) Jestem pod wrażeniem, życzę ci długiej i bezawaryjnej pracy tej instalacji i oczywiście ciągnika B)

Edytowany przez kamil496, 07 październik 2013 - 15:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share hemi

hemi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 354 postów

Napisany 07 październik 2013 - 20:37

instalacjia gazowa mtz Dałeś tyle? 1500zł. Daj linka co jest w zestawie bo nie widzę tu więcej niż 500zł wraz z butlą. Butla od kuchenki do góry nogami to niestety nie wypał, w zbiornikach jest strasznie dużo śmieci i bez przerwy zapycha filtr gazu. Lepiej ją położyć na bok, kurkiem lekko w dół.

Dodaj odpowiedź