zdzichu124

[truskawka] Zakładanie uprawy

Polecane posty

zdzichu124    9

Witam, mam 6000zł wolnej gotówki i myslę o zainwestowaniu tych pieniedzy własnie w uprawe truskawek. Mam ziemie klasa 3-4(16ha), chciałbym sie dowiedziec na jaką powierzchnie uprawy mogę sobie pozwolic z tą gotówką którą posiadam i jak mniejwiecej powinien wyglądac proces uprawy. Myślałem aby posadzic sadzonki na wiosnę bo chyba teraz juz troche pózno zeby sie za to zabierac. Proszę o odpowiedzi bardziej doświadczonych plantatorów. Pozdrawiam :)

Edytowano przez dogberry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek1168    0

Ludzie nie sadzicie tych truskawek już ! Jeszcze tylko ten rok bd możliwy a później zacznie się bieda.Z kim nie pogada to każdy sadzi truskwki ! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

u nas też ludzie sadzą ile mogą masakra, nawet tacy co nie żyją z gospodarki nie dosć że ma już spory kawałek to jeszcze ma sadzic 3ha, same polacie truskawek! oj będą za 2 lata po złotówce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Panowie odradzacie tak dlatego, ze sami uprawiacie truskawki ? Prosiłbym o obiektywną i czymkolwiek popartą odpowiedz na temat zalozenia plantacji. Bo to ze duzo ludzi sadzi to zaden argument, równie duzo ludzi kupuje. Pozdrawiam i czekam na sensowne odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witold    1

Saszeta nie masz komunikatora to chciałem się ciebie spytać czy stawiasz jeszcze na wczesne truskawki te foliaki bo ja postawiłem pare takich jak ty masz i nie wiem czy dobrze zrobiłem?? Miałem wolny materiał i czas i wyszło chyba niecałe 9 arów jak dotąd. Jest z tego jeszcze jakiś biznes czy nie ma wielkiej różnicy we wczesności upraw spod agro albo perforowanej?

 

 

Mile widziane jakieś ważne wskazówki co do uprawy tunelowej chociaż w gruntowej jako takie 20 letnie doświadczenie mam- jaka ochrona i sprawdzone śor.(mile widziane)

Pozdrawiam Witold! okolice Lublina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witold    1

Panowie odradzacie tak dlatego, ze sami uprawiacie truskawki ? Prosiłbym o obiektywną i czymkolwiek popartą odpowiedz na temat zalozenia plantacji. Bo to ze duzo ludzi sadzi to zaden argument, równie duzo ludzi kupuje. Pozdrawiam i czekam na sensowne odpowiedzi

co do zakładnia plantacji truskawek to zależy

1. niech nikt nie mówi że będzie jakoś za dużo ponieważ już rok temu dużo ludzi w mojej okolicy ponasadzało truskawek hektarami a później albo powymarzało i trzeba było przyorać albo mieli tyle że nie miał kto rwać(akurat w tym sezonie często płaciło się więcej aby rwali ale normalnie to nikt nie chce robić -wolą zasiłki renty itp)

 

2. jeśli decydujecie się na uprawę truskawek to trzeba liczyć się z tym że SAM nie oberwiesz ich w ciągu jednego dnia - potrzebni rwacze truskawek i to najlepiej sprawdzeni bo dzisiejsza polska młodzież albo ukraińcy chcą nie wiadomo jakich pieniędzy i najlepiej nic nie robić -nie sztuką OBECNIE jest nasadzić hektary tylko trzeba mieć ludzi aby ci to w terminie zerwali. Rwanie truskawki to jedna z najcięższych rzeczy - nie ma kombajnu - cały czas kucasz schylasz się i po wstępnej eufori po tygodniu odechciewa się wszystkiego - a jak do tego jeszcze dojdzie słaba cena,susza(brak nawadniania) i słaby popyt to może się tobie szybko odechcieć.

 

3.już jak się zdecydujesz na te truskawki to raczej nie licz na skup że ci napłaci jak w tym roku(sezon raz na 10-20 lat) tylko nastaw się na dobrą odmianę najlepiej ze szkółki i to nie byle jakiej np poland plants flevoplant itp bo jak kupisz od kogoś znajomego kto ma ekologiczne- nie pryskane bo mu szkoda kasy i ponad 3 lata w tym samym miejscu- to licz

się z tym że będziesz musiał sporo kasy włożyć na walkę np z roztoczem którego w polsce jest trudno zwalczyć chemicznie obecnymi Śor, albo innymi grzybami wirusami itp.

 

 

4.obecnie na rynku możesz konkurować z innymi jedynie JAKOŚCIĄ - sam wiem doskonale ze swojego blisko 20 letniego doświadczenia, że jak będzie cały przykładowo targ zawalony drobną mierną truskawką to ty mając ładny towar możesz mieć i tak mając od innych wyższą cenę- kolejkę przed swoim straganem(nigdy nie zapomnę tych mord handlarzy chcących mnie zjeść z zazdrości za to że ja sprzedam po wyższej cenie jak oni).

 

5.inną ważna rzeczą jest nawadnianie i walka z chwastami.

w sumie bez wody to nie ma za bardzo co się pchać w ten interes - bo np jak w tym roku w okresie kiedy formowały się pierwsze owoce była susza i paliło słońce(np u mnie) i ten kto nie miał wody musiał potem stać z tą wczesną drobnicą i sprzedawać- jak byłby słaby rok to musiałbyś sprzedawać to za grosze i ledwo koszta by się tobie zwróciły już nie mówiąc o zarobku i nerwach zjedzonych przy robocie.

 

walka z chwastami - nie sadź na byle jakim polu - dobre ph brak chwastów trwałych próchnica nawożone

coraz mniej jest śor do walki z chwastami ale można sadzić też na agro czarnej albo agrotkaninie(spore koszta) albo kupić albo zrobić opielacz aktywny do międzyrzędzi -glebogryzarkę. jak ci zarosną to jak nasadzisz to nie będzie za wesoło grackować :D .

 

Łatwo nasadzić tylko potem......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2701    2

Panowie odradzacie tak dlatego, ze sami uprawiacie truskawki ? Prosiłbym o obiektywną i czymkolwiek popartą odpowiedz na temat zalozenia plantacji. Bo to ze duzo ludzi sadzi to zaden argument, równie duzo ludzi kupuje. Pozdrawiam i czekam na sensowne odpowiedzi

 

 

Śmiem twierdzic,że truskawki to uprawa specjalistyczna i jeśli chce się na tym naprawdę zarobic trzeba mieć doświadczenie ,które przychodzi z latami.Wszelkie szkolenia ,literatura są dobre ale nie wiele ci dadzą, ze nie wspomnę o tkz. znawcach doradcach. Niestety sprzęt uprawowy ,ochrony chemicznej,nawadnianie do tanich nie należą,no i nakłady które idą w tyś zł na ha.Ostatnia sprawa to rwacze i tu liczy się nie tylko wynagrodzenie ale i umiejetność współpracy...ale dla chcącego....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Saszeta nie masz komunikatora to chciałem się ciebie spytać czy stawiasz jeszcze na wczesne truskawki te foliaki bo ja postawiłem pare takich jak ty masz i nie wiem czy dobrze zrobiłem?? Miałem wolny materiał i czas i wyszło chyba niecałe 9 arów jak dotąd. Jest z tego jeszcze jakiś biznes czy nie ma wielkiej różnicy we wczesności upraw spod agro albo perforowanej?

 

 

Mile widziane jakieś ważne wskazówki co do uprawy tunelowej chociaż w gruntowej jako takie 20 letnie doświadczenie mam- jaka ochrona i sprawdzone śor.(mile widziane)

Pozdrawiam Witold! okolice Lublina

teraz na powtarzające się nastawiam. Bo to lepsze wykorzystanie tuneli. Zbierasz od lipca do mrozów. U znajomego 2 tyg temu przestali rwać. W tunelu masz parę dni szybciej niż gruntowa nakrywana. Ale te parę dni to za mało. Teraz wszyscy nakrywają to momentalnie cena spada. A od lipca cena idzie do góry. Tak czy inaczej zanim w lubelskim zaczną owocować tunelowe to u mnie już są gruntowe nie okrywane. Niby tylko 600 km a różnica ogromna

Do tunelu dużo wody cały czas. Przed sadzeniem dużo obornika. Można na wałach bo wygodniej zbierać i szybciej dojrzewają ale trzeba więcej wody. Jak największa obsada no i pryskanie na grzyba na okrągło. Najlepszy i zarazem najdroższy teldor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja rok temu zasadziłem 12 arów,zainwestowałem ok 2800zł, w tym roku ze sprzedarzy sadzonek i owoców miałem przychód ok 6500zł, czyli jestem 3700 do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tommy66692
      Witam
      Założyłem ten temat poniewaz chce aby Ci którzy maja mailny, truskawki czy porzeczki podawali w tym temacie po jakiej cenie sprzedają
      Proszę o zestawienie cen z 2 dni np. oddawalismy 05.06.2008 i 06.06.2008 to piszemy posta w jakiej cenie oddawalismy przez te dni. Nie piszemy ceny za jeden dzien.

      Teraz proszę o podawanie cen ogolnie, poniewaz sezon sie jeszcze dobrze nie zaczął a wiem ze niektorzy juz mają owoce wiec być moze ze juz sprzedawali.

      Ostatnio w AgroBiznesie mówili ze cena wyjsciowa ma wynosic 6,60 zł Czyli bardzo dobrze. Z ceny malin rolnicy maja byc takze zadowoleni, ale okaze sie to w praktyce.
    • Przez RolnikMateusz1
      Witam.
      Mam problem otóż dokladniej truskawki nie zostały ogracowane jesienią i teraz wiosną sporo chwastów się wdarło (na jesien nie rozsadzałem truskawek i dlatego są bardzo blisko siebie i poprostu ciezko wypielic). I czy może znacie jakieś opryski na chwasty?

      P.S szukałem w innych tematach nie moglem znalesc ..
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam
      Jestem calkowitym laikiem w temacie upraw.Chcialbym sie dowiedziec jaki zysk mozna osiagnac z uprawy 1 hektara pola obsianego truskawkami w tym roku? I jakie sa koszty calkowite takiego pola? Pole jest zadbane ,zostalo wypelone,odchwaszczone, nawożone,odpowiednio zraszane woda.Chcialbym sie dowiedzic ile nalezy inwestowac w takie pole(kosztowalo 20tys.)w sezonie , a ile sie na plonach zarobi?
    • Przez sezam
      Witam mam mam trochę tego maliny z 40 arów a truskawki 15arów i chciałbym się spytać czy nawadniacie swoje plantacje i czy widzicie jakiej porawe wydajności
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj