Skocz do zawartości

Zdjęcie

[truskawka] Zakładanie uprawy

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 14:39

[truskawka] Zakładanie uprawy Witam, mam 6000zł wolnej gotówki i myslę o zainwestowaniu tych pieniedzy własnie w uprawe truskawek. Mam ziemie klasa 3-4(16ha), chciałbym sie dowiedziec na jaką powierzchnie uprawy mogę sobie pozwolic z tą gotówką którą posiadam i jak mniejwiecej powinien wyglądac proces uprawy. Myślałem aby posadzic sadzonki na wiosnę bo chyba teraz juz troche pózno zeby sie za to zabierac. Proszę o odpowiedzi bardziej doświadczonych plantatorów. Pozdrawiam :)

Edytowany przez dogberry, 24 czerwiec 2014 - 14:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[truskawka] Zakładanie uprawy Dzisiaj, 15:46
  •  

#2 Share bartek1168

bartek1168

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 16:58

[truskawka] Zakładanie uprawy Ludzie nie sadzicie tych truskawek już ! Jeszcze tylko ten rok bd możliwy a później zacznie się bieda.Z kim nie pogada to każdy sadzi truskwki ! :P

#3 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 19:00

[truskawka] Zakładanie uprawy nawet krowiarze zabrali się za truskawki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 28 wrzesień 2012 - 19:45

[truskawka] Zakładanie uprawy u nas też ludzie sadzą ile mogą masakra, nawet tacy co nie żyją z gospodarki nie dosć że ma już spory kawałek to jeszcze ma sadzic 3ha, same polacie truskawek! oj będą za 2 lata po złotówce...

#5 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 01 październik 2012 - 09:50

[truskawka] Zakładanie uprawy Panowie odradzacie tak dlatego, ze sami uprawiacie truskawki ? Prosiłbym o obiektywną i czymkolwiek popartą odpowiedz na temat zalozenia plantacji. Bo to ze duzo ludzi sadzi to zaden argument, równie duzo ludzi kupuje. Pozdrawiam i czekam na sensowne odpowiedzi

#6 Share Witold

Witold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 16:01

[truskawka] Zakładanie uprawy Saszeta nie masz komunikatora to chciałem się ciebie spytać czy stawiasz jeszcze na wczesne truskawki te foliaki bo ja postawiłem pare takich jak ty masz i nie wiem czy dobrze zrobiłem?? Miałem wolny materiał i czas i wyszło chyba niecałe 9 arów jak dotąd. Jest z tego jeszcze jakiś biznes czy nie ma wielkiej różnicy we wczesności upraw spod agro albo perforowanej?

Mile widziane jakieś ważne wskazówki co do uprawy tunelowej chociaż w gruntowej jako takie 20 letnie doświadczenie mam- jaka ochrona i sprawdzone śor.(mile widziane)
Pozdrawiam Witold! okolice Lublina

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Witold

Witold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 16:37

Panowie odradzacie tak dlatego, ze sami uprawiacie truskawki ? Prosiłbym o obiektywną i czymkolwiek popartą odpowiedz na temat zalozenia plantacji. Bo to ze duzo ludzi sadzi to zaden argument, równie duzo ludzi kupuje. Pozdrawiam i czekam na sensowne odpowiedzi

co do zakładnia plantacji truskawek to zależy
1. niech nikt nie mówi że będzie jakoś za dużo ponieważ już rok temu dużo ludzi w mojej okolicy ponasadzało truskawek hektarami a później albo powymarzało i trzeba było przyorać albo mieli tyle że nie miał kto rwać(akurat w tym sezonie często płaciło się więcej aby rwali ale normalnie to nikt nie chce robić -wolą zasiłki renty itp)

2. jeśli decydujecie się na uprawę truskawek to trzeba liczyć się z tym że SAM nie oberwiesz ich w ciągu jednego dnia - potrzebni rwacze truskawek i to najlepiej sprawdzeni bo dzisiejsza polska młodzież albo ukraińcy chcą nie wiadomo jakich pieniędzy i najlepiej nic nie robić -nie sztuką OBECNIE jest nasadzić hektary tylko trzeba mieć ludzi aby ci to w terminie zerwali. Rwanie truskawki to jedna z najcięższych rzeczy - nie ma kombajnu - cały czas kucasz schylasz się i po wstępnej eufori po tygodniu odechciewa się wszystkiego - a jak do tego jeszcze dojdzie słaba cena,susza(brak nawadniania) i słaby popyt to może się tobie szybko odechcieć.

3.już jak się zdecydujesz na te truskawki to raczej nie licz na skup że ci napłaci jak w tym roku(sezon raz na 10-20 lat) tylko nastaw się na dobrą odmianę najlepiej ze szkółki i to nie byle jakiej np poland plants flevoplant itp bo jak kupisz od kogoś znajomego kto ma ekologiczne- nie pryskane bo mu szkoda kasy i ponad 3 lata w tym samym miejscu- to licz
się z tym że będziesz musiał sporo kasy włożyć na walkę np z roztoczem którego w polsce jest trudno zwalczyć chemicznie obecnymi Śor, albo innymi grzybami wirusami itp.

4.obecnie na rynku możesz konkurować z innymi jedynie JAKOŚCIĄ - sam wiem doskonale ze swojego blisko 20 letniego doświadczenia, że jak będzie cały przykładowo targ zawalony drobną mierną truskawką to ty mając ładny towar możesz mieć i tak mając od innych wyższą cenę- kolejkę przed swoim straganem(nigdy nie zapomnę tych mord handlarzy chcących mnie zjeść z zazdrości za to że ja sprzedam po wyższej cenie jak oni).

5.inną ważna rzeczą jest nawadnianie i walka z chwastami.
w sumie bez wody to nie ma za bardzo co się pchać w ten interes - bo np jak w tym roku w okresie kiedy formowały się pierwsze owoce była susza i paliło słońce(np u mnie) i ten kto nie miał wody musiał potem stać z tą wczesną drobnicą i sprzedawać- jak byłby słaby rok to musiałbyś sprzedawać to za grosze i ledwo koszta by się tobie zwróciły już nie mówiąc o zarobku i nerwach zjedzonych przy robocie.

walka z chwastami - nie sadź na byle jakim polu - dobre ph brak chwastów trwałych próchnica nawożone
coraz mniej jest śor do walki z chwastami ale można sadzić też na agro czarnej albo agrotkaninie(spore koszta) albo kupić albo zrobić opielacz aktywny do międzyrzędzi -glebogryzarkę. jak ci zarosną to jak nasadzisz to nie będzie za wesoło grackować :D .

Łatwo nasadzić tylko potem......

#8 Share 2701

2701

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 17:50

Panowie odradzacie tak dlatego, ze sami uprawiacie truskawki ? Prosiłbym o obiektywną i czymkolwiek popartą odpowiedz na temat zalozenia plantacji. Bo to ze duzo ludzi sadzi to zaden argument, równie duzo ludzi kupuje. Pozdrawiam i czekam na sensowne odpowiedzi

Śmiem twierdzic,że truskawki to uprawa specjalistyczna i jeśli chce się na tym naprawdę zarobic trzeba mieć doświadczenie ,które przychodzi z latami.Wszelkie szkolenia ,literatura są dobre ale nie wiele ci dadzą, ze nie wspomnę o tkz. znawcach doradcach. Niestety sprzęt uprawowy ,ochrony chemicznej,nawadnianie do tanich nie należą,no i nakłady które idą w tyś zł na ha.Ostatnia sprawa to rwacze i tu liczy się nie tylko wynagrodzenie ale i umiejetność współpracy...ale dla chcącego....

#9 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 08 listopad 2012 - 20:53

Saszeta nie masz komunikatora to chciałem się ciebie spytać czy stawiasz jeszcze na wczesne truskawki te foliaki bo ja postawiłem pare takich jak ty masz i nie wiem czy dobrze zrobiłem?? Miałem wolny materiał i czas i wyszło chyba niecałe 9 arów jak dotąd. Jest z tego jeszcze jakiś biznes czy nie ma wielkiej różnicy we wczesności upraw spod agro albo perforowanej?

Mile widziane jakieś ważne wskazówki co do uprawy tunelowej chociaż w gruntowej jako takie 20 letnie doświadczenie mam- jaka ochrona i sprawdzone śor.(mile widziane)
Pozdrawiam Witold! okolice Lublina

teraz na powtarzające się nastawiam. Bo to lepsze wykorzystanie tuneli. Zbierasz od lipca do mrozów. U znajomego 2 tyg temu przestali rwać. W tunelu masz parę dni szybciej niż gruntowa nakrywana. Ale te parę dni to za mało. Teraz wszyscy nakrywają to momentalnie cena spada. A od lipca cena idzie do góry. Tak czy inaczej zanim w lubelskim zaczną owocować tunelowe to u mnie już są gruntowe nie okrywane. Niby tylko 600 km a różnica ogromna
Do tunelu dużo wody cały czas. Przed sadzeniem dużo obornika. Można na wałach bo wygodniej zbierać i szybciej dojrzewają ale trzeba więcej wody. Jak największa obsada no i pryskanie na grzyba na okrągło. Najlepszy i zarazem najdroższy teldor

#10 Share DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 21:08

[truskawka] Zakładanie uprawy ja rok temu zasadziłem 12 arów,zainwestowałem ok 2800zł, w tym roku ze sprzedarzy sadzonek i owoców miałem przychód ok 6500zł, czyli jestem 3700 do przodu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 26 kwiecień 2014 - 12:24

[truskawka] Zakładanie uprawy Jakie odmiany truskawek polecacie do uprawy amatorskiej?
Zastanawiam się nad Honeyone,Kent,Elkat i Kama.