farmerMXM

Claas 108 MAXI

Polecane posty

farmerMXM    0

Post: #1 Ustawienia na koszenie kukurydzy MAXI 108

 

Witam wszystkich!

Posiadam od dłuższego czasu kombajn CLASS 108 Maxi 1996r.

kosa do pszenicy 5,10m stół itp.

Kombajn od początku w gospodarstwie kosi tylko rzepak i pszenice.

ostatnio doinwestowałem i zakupiłem przystawkę do kukurydzy Gerringhof 6-cio rzędową.

I właśnie z tym zakupem związany jest ten post. Żniwa kukurydziane już coraz bliżej a ja jeszcze nie ustawiłem/Przestawiłem kombajnu

 

Czy jest ktoś w stanie opisać krok po kroku w jaki sposób przestawić kombajn z ustawien koszenia pszenicy na kukurydze?

 

proszę o konkretne odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerMXM    0

Tak dostalem je w komplecie. jest to uzywka (przystawka) chodzila przedtem w medze 208.

Gosciu swiadczyl uslugi, mial kiedys tez maxi 108 i dlatego w zestawie z przystawka sprezentowal mi klepisko oryginalne do qq z maxi 108

Edytowano przez farmerMXM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kravter    39

nigdy nie kosilem qq ale oprócz klepiska co jeszcze zmieniac? chyba tylko otwierasz bardziej sita dajesz wiekszy wiatr i jedziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerMXM    0

no wlasnie niewiem czy tylko tyle. dlatego rozpoczalem ten temat...

 

do 96 optymalna jest 4 rzędowa..

potrzebne jest klepisko do kukurydzy i listwy na młocarnię, wyjmuje się dolne sita i na samych górnych można pracować.

 

zależy na ile hektarów - ale za 15tys max kupisz Claasowską 4 z docinaczem łodyg

 

 

to z innego watku...

 

czy aby tak sie to ustawia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kravter    39

nie musisz wyjmowac dolnych otwierasz na max i juz tak jakby ich nie bylo ;)

listwy na mlocarnie? ale po co? nie wiem o co w tym chodzi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

miałem maxi 108sl i wyjmowałem dolne sita podobnie jak w obecnym Claasie, u mnie ładnie czyści przy obrotach dmuchawy 900-1000, a listwy na młocarnię są konieczne bo inaczej będzie ziarno hmm nie wiem jak to nazwać bić mielić pękać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

o to chodzi żeby całe kolby nie znalazły się wewnątrz bębna młócącego powodując zachwianie jego wyważenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerMXM    0

a co z podajnikiem klosowym. przeciez kukurydzy sie nie domlaca...

i podajnik w gardzieli trzeba go podniesc bo raczej przy qq wchodzi wieksza masa do srodka?

a tylko z otwartymi dolnymi sitami to raczej nie pojdzie. chyba ze mialbys qq na popcorn:-) lepiej je wymontowac calkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dokładnie, te kostki się tam obraca żeby wyżej łańcuch wciągał a podajnik kłosowy odpoczywa tzn jakieś resztki tam transportuje widziałem u siebie coś takie jak plewa z qq, po zbiorze qq najgorzej wyglądają podsiewacze i sita - jak sie kosi mokrą to trzeba czyścić bo ten miał mimo wiatru zalepia sita.. dużo tej kukurydzy masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerMXM    0

szykuje sie okolo 50 hektarow w tym roku do "zjedzenia"

 

Czy jest cos jeszcze na co trzeba zwrocic uwage przy przestawianiu sprzetu z pszenicy na qq?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

obroty młocarni się zmniejsza na 650obr/min, przestawia czujniki strat (są 3pozycje 1 ziarna lekkie 2 średnio lekkie 3 ciężkie) na 3, przestawia się też czujnik opuszczania hederu wyżej ale to niekoniecznie no chyba, że chcesz używać funkcji na joysticku Claas Contur (opuszczanie do żądanej wysokości) powinno się też chwytacz kamieni zaślepiać ale też niekoniecznie i przestawić sieczkarnie na pokos żeby nie pracowała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerMXM    0

tak daleko jestem ze pozostalo mik wymienic klepisko, sek w tym ze latwiej sie wymienia to 3 segmentowe, ja mam cale i jedno i drugi i bez wyciagania gardziela nie da rady... wczoraj juz wyciagnalem teraz tylko wymienic zalozyc i jest ok:) pytanie, jeszcze jedno... ten grzebien za klepiskiem wyciagasz czy zostawiasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

grzebień to jest u mnie na klepisku zbożowym na kukurydzianym go nie ma tzn zamiast grzebienia jest guma, nie pamiętam już jak to było w 108.. możesz wstawic zdjecie tego grzebienia? albo na email wyslac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12

Zamiast grzebienia jest blacha. Ważne aby sito dolne wymontowac i blachy za nim przestawić w położenie wyższe aby nic nie leciało na kłosowy.


_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mincek18    8

jeszcze ja wetknę swoje dwa zdania, w ubiegłym roku kosiłem qq dom 96 klepisko było uniwersalne także nie było potrzeby wymiany, jedynie zastosowane zostały przysłony na bęben młócący dalej dolne sito zostało zdemontowane, blachy przełożone i z technicznych stron tyle. obroty bębna minimalne, wiatr szczelina klepiska i sito to kwestia podjechania paru metrów i ustawienie tak aby kolby były wymłócone w zbiorniku czysto i żeby za kombajnem za dużo nie zostawało. w ubiegłym roku kosiliśmy bez sieczkarni.

 

w tym roku kosiłem lexionem 420 oraz kolega przyjeżdżał lexionem 600 i nic nie było zmieniane ani klepisko ani przesłony na bęben nie były zakładane, sita zostały obydwa jedynie zostały zmniejszone obroty sieczkarni i koszona była qq z sieczkarnią, ustawienia były następujące szczelina klepiska 25-30, obroty bębna 450, obroty wialni 1150,sito górne 16, sito dolne 14, ziarno w zbiorniku piękne i robota pięknie idzie takimi maszynami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerMXM    0

co do lexiona to nie mam zastrzezen, ja grzebien zostawilem, tak mi dorodzil kombajnista z pobliskiej spoldzieli, maja ten sam sprzet. doradzil zeby wyciagnac lancuch z klosowego zeby po prostu nie chodzil po darmo...

 

mowil ze podobno gdzies doczytal zeby nie sciagac na lato blach z bebna, podobno lepiej sie pracuje...

mozna tez zmienic pas napedzajacy szarpak na ten drugi nasped, zmniejsza się wtedy obroty szarpaka i sprzet sie nie nadwyreza, a resztki zostaja troszke berdziej rozrzucone. ogolnie dziekuje bo maszyna jest tylko do przesmarowania i wyjechania do qq, wiec bedzie "GIT":)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek918    6

Nie będę zakładał nowego tematu. Mam takie pytanie odnośnie dolnego sita w dominatorze 86. Wyleciała mi jedna żaluzja ( znalazłem ją) i teraz pytanie jak ją tam z powrotem umieścić?? Ona się chyba odspoiła od tego druta co ją trzyma trzeba wyjmować dolne sito??? jesli tak to jak to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

Mam pytanie dotyczące Claas'a 108 Maxi . Czy Cepy są w nim fabrycznie przyspawywane do ,,Gwiazd" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

kamil496 - dzięki :). Dowiedziałem sie , że jednak są przyspawywane fabrycznie ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Witam panowie, przymierzam się do kupna kombajnu i wybór padł na Claasa 98 lub 108 MAXI. Pytanie do użytkowników, na co zwrócić uwagę przy kupnie ? czy silnik V czy może rzędowy?, ponad 3200 mth to dużo na taki kombajn?. 


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hiszpi    4

Zależy jaki rocznik, bo jeśli 2000 i wersja VX to całkiem możliwe, że przebieg jest autentyczny. Osobiście polecam Dominatora 108 Maxi SL z silnikiem rzędowym OM 366 LA. Jest ekonomiczny, dostęp wystarczający i nie ma tendencji do grzania się. Dodatkowo 6 wytrząsacz i nie ma problemu ze zwrotnością. Zobacz na cepy, oceń czy lakier zewnętrzny jest oryginalny, polecam także gruby ślimak przy hederze. Zobacz czy wytrząsacze są proste nie pogięte (to oznacza, że nie kosił kuki) sprawdź jakie klepisko czy całościowe czy Multicrop. Ono jest dzielone na 3 części i nie trzeba ściągać gardzieli żeby je wymontować. Pytaj czy podsiewacze wyciągane i konserwowane, tak samo sita,środek kabiny czy fotel nie powycierany, czy hydrostat wyje, czy silnik równo pracuje i czy nie ma wycieków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Mam na oku 108 maxi z 92 roku, przepracowane ma 3244 mth , kombajn od prywatnego rolnika który uprawia ok 60 ha + usługi . W piątek chce jechać go oglądać.Oglądałem parę 108 i większość miało okopcony tyłek , czy to normalne? a jak hydrostat pracuje oki tylko wyje to co ? są to pierwsze oznaki naprawy?.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymi195
      Mam pytanie do posiadaczy megi, ile realnie hektarow w godzine wykosi zakladajac plon ok 6-9t
      Rozgladam sie za takim kombajnem i zalezy mi na rzetelnych informacjach
    • Przez romanwiatr
      Chcę przesiąść się BIZONA na CLASSA w cenie do 130 tys. Pracował będzie na około 100 ha na na ziemi z wydajnością pszenicy 6 t/ha oraz na słabych.
      Rozważam Dominatora 98 sl heder 4,5m, ale znalazłem też 108 sl z hederem 4,5m z takim hederem ponieważ mam dużo przejazdów (jeżdżę droga z hedrem), a następnie dokupić sam heder 6m i na większe kawałki.
      Biorę pod uwagę też Commandera 114 CS ale on ma heder 5,1m  i obawiam się czy dam rade poruszać się nim po drodze, czy będę musiał za każdym razem zdejmować heder i zastanawia mnie jego dość duża pojemność .
      Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
       
    • Przez m_i_c_h_a_l
      Cześć,
      Czy ma ktoś jakiś patent na wyjęcie łożyska z rozdrabniacza słomy?
      Nie da rady podejśc ściągaczem a od środka jest zbyt mało miejsca aby czymkolwiek je wybić.
       
       


    • Przez adiksutil16
      Witam. Parę dni temu kupiłem Dominatora(jak w temacie) Jest to mój pierwszy Claas i nie wiem za bardzo co do czego służy. Mam prośbę, prześlę zdjęcia i jakby ktoś z was mógłby mi napisać co do czego służy.
       


       
      Jakbyście mogli pisać np.
      1. wajha od tego i tego
      2....
       
      A tak samo z kontrolkami np.
      L1 kontrolka od tego i tego
       
      Z góry dzięki za pomoc!
    • Przez krowazie
      Wkupię heder do kombajnu class dominator 88 sl o szerokości 3.90 lub 4.5 metra. Wesołych świąt 
      I jeszcze jedno pytanie czy to jest prawda że dominatory miały różne szerokości gardzieli ? Gadałem z mechanikiem i tak powiedział 
      nowy nabytek 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj