rudi0018

Orka zimowa.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rudi0018    3

W jakich terminach stosować orkę zimową?

Mam przy pługu bronę ciężką, czy do orki zimowej lepiej ją zdjąć czy mogę orać z nią?

Teren to woj. łódzkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    156

A do tej porykiedy orałeś? Nie da się określić idealnego terminu ,nigdy nie wiadomo kiedy zima zaskoczy, październik to pewnie najodpowiedniejszy termin, zależy też czy są poplony czy nie ma,czasem trzeba czekać za deszczem bo może być sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

Zazwyczaj orałem między połową a końcem października. A co z tą broną? i czekam na dalsze wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Orze się jak najpózniej. Z choinki sie urwałeś. Już chyba żadne pytanie mnie na tym forum nie zaskoczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

Więc mam rozumieć tę ironię, że zdecydowanie za wcześnie? Czyli mam czekać z orką zimową aż do czasu kiedy nie będzie mrozów? Dodam iż jestem z woj. łódzkiego i moje ziemie to 4-6 klasa. I co z tą broną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Najlepiej wykonać orkę w październiku jak najpóźniej aby tylko mrozy nie zaskoczyły. A co do tej brony to na orkę zimową jest nie potrzebna, na wiosnę ruszysz agregatem albo jeśli masz to agregatem uprawowo-siewnym od razu z siewnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prezes1352    14

Przecież ziemia i tak sie uleży przez tyle czasu... Co wy znowu jestescie tacy dziwni. Czym wy oracie że wiosną macie nie równo.. A co do terminu orki to tak jak ktoś wcześniej napisał czyli jak najpóźniej. Często orałem gdy śnieg już zaczynal padać i było go już troche na polu..


Moje sprzęciki: New holland t7.270 , t6090pc, t5060 edc, t6020plus, t6050plus, Fendt 410 vario , Claas Arion 640 cebis oraz Massey Fergusson 255, Ursus c-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedizetor56    94

W jakich terminach stosować orkę zimową?

Mam przy pługu bronę ciężką, czy do orki zimowej lepiej ją zdjąć czy mogę orać z nią?

Teren to woj. łódzkie.

po pierwsze to orka przedzimowa a nie zimowa! Edytowano przez tedizetor56

Zetor Team.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

Ale tak nazywa się ta orka.. Czyli bez brony i jak najpóźniej? A na wiosnę od razu agregatem uprawowo-siewnym? ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prezes1352    14

Tak jak najpóźniej. Brony możesz użyć nikt Ci nie broni. Byle głęboko bylo orane. A co do nazwy to u nas raczej mówi sie orka zimowa a nie jakaś orka przedzimowa jak to mówi tedizetor :D.


Moje sprzęciki: New holland t7.270 , t6090pc, t5060 edc, t6020plus, t6050plus, Fendt 410 vario , Claas Arion 640 cebis oraz Massey Fergusson 255, Ursus c-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedizetor56    94

moze u was sie tak mowi, ale sie nazywa orka przedzimowa!

Edytowano przez tedizetor56

Zetor Team.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wg mnie zdejmij tą bronę, w orce przedzimowej jest niepotrzebna. Orka ma być głęboka, wystarczy samo obciążenie pługa. Teraz jest za wcześnie bo z gleby dożo wody wyparuje, do zimy wzejdzie dużo chwastów. Co do głębokości orki to zależy co będzie tam rosło wiosną. Jeżeli zboża jare to głęboko ale nie aż tak żeby martwice wywalić. Jeżeli tam będzie kukurydza czy ziemniaki to możesz zaorać tak że lekko ta martwice wyrzucisz. Wymagają one głębokiej uprawy przedsiewnej/przed sadzeniem i tą glebę mniej żyzną dobrze wymieszasz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek11144    0

Bronę zdejmij. Bryłki ziemi w zimę które powstały podczas orki zostaną rozsadzone przez mróz co spulchni ziemie i da jej dużo wilgoci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

Będzie jęczmień i mieszanka siana na wiosnę. Bo pod ziemniaki orzemy na wiosnę zawsze. Z tą broną to zastanowię się jeszcze i zaczekam na wypowiedzi innych. A głębokość orki to tak jak czytałem jakieś 30-35 cm? U mnie w sumie słabe ziemie (tak jak pisałem 4-6 klasa) Ale z roku na rok staramy się co raz głębiej orać, aby mieszać mniej żyzną część gleby z żyźniejszą. ; ) Na razie nie śpieszy mi się z orką, zaczekam spokojnie do końca października, jak nie do listopada, zależy od pogody. ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

bronę zdejmij bo orka zimowa ma być głęboka i nawet zbrylona by woda dostawała się jak najgłębiej po zimie przynajmniej u nas jest taka teoria ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Orkę zimową robi się na "ostro" bez brony żeby w skibach stała woda.

Termin zależy czy masz masz poplon czy sciernisko.

Jeśli jest poplon to musisz zrobić orkę wcześniej puki jest jeszcze roślina zielona,bo jak uschnie to marny efekt z tego poplonu.Jeśli jest ściernisko to koniec października początek listopada,chwasty już wtedy nie rosną.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

Nie ma żadnego po plonu, więc spokojnie mogę zaczekać do początku listopada. ; ) Więc będę orał bez brony, dziękuję za odpowiedzi. ; p A na wiosnę od razu mogę w to siać agregatem uprawowo-siewnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

tak można najwyżej jak się będzie dało wjechać w pole i będziesz chciał wjedziesz bronami i to zabronujesz przed siewem ale też zależy kiedy będziesz siał i czy opłaci się w tedy bronować

Edytowano przez Klepk995

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Jak najbardziej można, ziemia ma całą zime na pobranie składników i częściowe rozłożenia obornika dając pruchnice w glebie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wuqa72    1

Witam. Jestem początkującym rolnikiem, po pierwszych żniwach.

3 tyg temu ścierniska popryskałem roundupem. Poła żółte, zeschłe - zadziałało. 

Mam do wysiania jeszcze wapno magnezowe. Pytanie: czy mam jak najszybciej wysiać to wapno i zrobić podorywkę, by ten nawóz wymieszać, a pod koniec października/początek listopada zrobić orkę zimową?

Na wiosnę chcę siać jęczmień jary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak, tak będzie najlepiej. Wapno należy  mieszać przed główna orką , a i powinny pojawić się jeszcze jakieś samosiewy które zniszczysz orką zimową.  Podorywkę możesz również zastąpić np. talerzowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wuqa72    1

Mam tylko pług dwuskibowy do władka t25, no i jeszcze agregat uprawowy z wałkami ale to się nie nada. Za dużo słomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
    • Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj