Skocz do zawartości

Reklama

Deszcz a kukurydza na kiszonke

kiszonka

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
8 odpowiedzi na ten temat

#1 uszak21

uszak21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 13:08

mam taki problem. Wczoraj kosilem kukurydze na kiszonke. Bylo  to dosc pozno(kolo 21) wiec porzykrywanie odlozylismy na dzis. pech chcial ze w nocy popadalo i to calkiem sporo. Czy ten deszcz moze zaszkodzic?

#2 Marcin2601

Marcin2601

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • 13677178
  • Zainteresowania:motoryzacja, elektronika, rolnictwo

Napisany 13 wrzesień 2012 - 14:39

wątpie w tamtym roku było tak u sąsiada i mówił nawet że w tym roku najlepsza  i dużo sie nie psuła.

#3 ursus360zturem

ursus360zturem

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 15:36

nic na pewno nie będzie ja kiedyś w deszcz kosiłem i nic jej nie było

#4 Marcin1515

Marcin1515

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:Muzyka. Rolnictwo. itp

Napisany 13 wrzesień 2012 - 15:37

Nic jej nie bedzie..

#5 rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 464 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 16:30

nic jej nie będzie bo czym moksza tym lepsza ja kiedyś skosiłem taką nie dojrzałą że jak wjeżdzaliśmy na pryzmę to sie wszystko na boki rozłaziło a sie bardzo dobrze ukisiło

#6 atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1784 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 17:16

dobra to ja się wypowiem bo każdy pociesza a tak kolorowo może nie być. W kwestii psucia się kukurydzy nic się nie wydarzy jednak pogorszy się jej jakość ponieważ zmieni się zawartość suchej masy. Jak to mówi krowa suchą masą doi. Pytanie tylko ile tego deszczu spadło oraz w jakiej fazie była koszona kukurydza, jak była mocno podeschnięta no to ok. Wypływanie soków świadczy że kukurydza jest za mokra, minimalny wyciek soków może być przy kukurydzy 33-35% suchej masy a taka jest najlepsza kukurydza i najwartościowsza. Zbyt mała zawartość suchej masy powoduje że krowa zapycha się taka kiszonką ale ma deficyt energii a tu już blisko do ketoz i stanów subklinicznych. Także nie ma się z czego cieszyć na dobrą sprawę. Żyjemy w czasach dobrych sieczkarni, nie trzeba czekac do fazy mlecznej ze zbiorem kukurydzy bo kosimy bez gniotownika. 20 lat temu było inaczej, był problem z dobrą sieczkarnią ale teraz warto poczekać ze zbiorem i zwrócić uwagę na suchą masę. powodzenia
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#7 uszak21

uszak21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 19:07

kUKURYDZ BYLA SUCHA,A DESZCZU NAPADALO NA KUKURYDZE UGNIECIONA NA PRYZMIE W NOCY.

#8 atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1784 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 20:13

jeśli była sucha lub bardzo sucha to nie przeszkadza, nawet pomoże w lepszym zakiszeniu gdyż sucha kukurydza ma mniej węglowodanów które biorą udział w procesie fermentacji
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#9 karol19920

karol19920

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 13 wrzesień 2012 - 20:23

Nic jej nie będzie. U mnie raz była tak sucha że laliśmy ją specjalnie wodą. W moich stronach popularne jest lanie kiszonki serwatką. Sam to praktykuje:)

Zobacz także