Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share turysta246

turysta246

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 16:19

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Witam !
Chciałbym się dowiedzieć jakie jest wasze zdanie na temat żywienia tuczników paszą z dodatkiem otrąb. Z tego co mi wiadomo niektórzy nie stosują takich uzupełnień i całkiem nieźle na tym wychodzą. Ja osobiście na 1t paszy wsypuję 240 kg otrąb - w tym 50% pszennych i 50% żytnich.Do tego pszenżyto zmieszane z jęczmieniem oraz 100 kg koncentratu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Dzisiaj, 10:03
  •  

#2 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 18:24

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Nie szkoda ci pieniędzy? W otrębach w dzisiejszych czasach przecież prawie nic wartościowego nie ma. Zresztą porównaj cenę otrąb i pełnowartościowego zboża. Bilans jest przecież oczywisty. Przynajmniej dla mnie, ale niektórzy chcą sami się oszukiwać.

#3 Share MalyJohn

MalyJohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Zainteresowania:Sport, motoryzacja, rolnictwo, wędkatstwo, muzyka :)

Napisany 05 wrzesień 2012 - 18:36

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Potwierdzam kolegę wyżej. W tej chwili otręby mają minimalną wartość. Kiedyś u mnie dawaliśmy otręby, ale jakieś 7-8 lat temu przestaliśmy, bo to zupełnie przestało się opłacać. Lepiej zamiast otrąb dodać normalnego zboża i też się na tym wyjdzie...

#4 Share turysta246

turysta246

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 19:28

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej I zaobserwowałeś jakąś różnice w zdrowiu świń po tym jak przestałeś dawać otręby? Znajomy weterynarz powiedział że otręby korzystnie wpływają na sprawy związane z trawieniem, dlatego między innymi jest mniej zatruć pokarmowych.

#5 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 19:56

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Z tym korzystnym wpływaniem to bym polemizował. Otręby to w dużej mierze łuska zboża, a co za tym idzie może mieć dużą zawartość mykotoksyn, jeśli rolnik sprzedający zboże o nie nie zadbał lub warunki atmosferyczne nie były sprzyjające.

#6 Share tedizetor56

tedizetor56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 509 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,myslistwo,pilka nozna Wdizew Lódz.

Napisany 05 wrzesień 2012 - 20:02

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Ja dodawalem otreby max10% jak byly o polowe tansze od zboza,a teraz to raczej nie ma sensu.

Edytowany przez tedizetor56, 05 wrzesień 2012 - 20:03.

Zetor Team.

#7 Share MalyJohn

MalyJohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 20:05

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Nie pamiętam czy były jakiś zmiany :D Miałem wtedy jakieś 8 lat :D Powtarzam tylko to co tata mi powiedział na ten temat, bo sam go niedawno o to zapytałem :)

#8 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 20:13

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej ja stosuje otręby w dość dużych ilościach. Są one głównie uzupełnieniem włókna.
Kolego w pierwszym poście mógłbyś napisać o jakiej grupie zwierząt mówisz.
Ja dla loch prośnych daję do 35%, tucznikom około 15% a prosiakom wcale.
W bezściołowych chlewniach żeby układ pokarmowy dobrze pracował włókno jest potrzebne. A jak mam się męczyć ze srutowaniem owsa to wole dorzucić otręby

#9 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 20:48

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej dokładnie. otręby to przede wszystkim włókno, i tak jak wyżej napisane, najwieksza rola w warunkach bezściółkowych.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share MalyJohn

MalyJohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 20:52

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej U mnie źródłem włókna jest owies, który sieję na najgorszych piachach, bo nic innego tam nie urośnie

#11 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 21:59

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej lochom też sypiemy 30% otrąb ze względu na włókno jak i korzystną postać białka, które jest w nim zawarte. Jak podają mądre tabele mają zawartośc białka na poziomie 12-15%-czyli lepiej jak pszenica, co w sumie potwierdza skład mąki drukowany na opakowaniach gdzie pisze jak wół "białko-9%"
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#12 Share karolci13

karolci13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 13:20

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej A czy ktoś z was stosuje otręby jęczmienne bo z tego co wyczytałem mają większą zawartość białka

#13 Share ebunoli

ebunoli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 10:43

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej ja stosuję otręby ale zamawiam importowane, bo są lepszej jakości a cenowo wychodzi tak samo albo i lepiej

#14 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 12:00

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Co to znaczy że są lepszej jakości? bo jakość otrąb mogą popsuć tylko mykotoksyny których otręby niestety są źródłem. Badałeś otręby na ich zawartość?

#15 Share karolusw22

karolusw22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 21:35

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Jeżeli chodzi o otręby to jak najbardziej, ale w oliści około 5%. Otręby aktualnie podaje się ze względu na dużą zawartość włókna, co poprawia perystaltylę i dobrze wpływa na trawienie i wchałanianie. Większa ilość powoduje, żę pasza nie jest w pełni trawiona- pieniądze wyrzucone w błoto! powtarzam- MAX 5% (8% w żywieniu loch)

#16 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 19:52

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej Myślę że te ilości można spokojnie zwiększyć co najmniej 2 krotnie

#17 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 19:11

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej kwestia ceny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share Agronim

Agronim

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 14 październik 2014 - 21:29

Rola otrąb w żywieniu trzody chlewnej

O ile sobie przypominam to mączka z pierza miała o wiele więcej białka i co z tego jak nieprzyswajalnego i tylko smród pozostał. Sam stosuję otręby ale tylko jako balast dla macior i klnę jak szewc bo jacyś hodowcy z placu wolności wywindowali cenę, która w stosunku do ceny zboża nie ma najmniejszego sensu. Gdyby ktoś nie wiedział to dzisiaj mykotoksyn w zbożach jest masa, a koncentrują się głównie w łusce, a do tego większość młynów moczy ziarno w procesie technologicznym co powoduje lepsze wyciągnięcie mąki a wilgotne otręby szybko wio w Polskę...