Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przejście na krus

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 13:53

Przejście na krus Podobno jest przepis aby opłacać składki krus trzeba posiadać hektar przeliczeniowy ziemi i aby kupić ziemię rolniczą trzeba mieć wykształcenie rolnicze albo poświadczone 5 lat pracy na gospodarstwie
I mam pytanie czy moja babcia może napisać oświadczenie że pracowalem w gospodarstwie ? 10 lat temu przeszła na rentę oddając ziemię na państwo a moi rodzice nieposiadali ani gospodarstwa ani ziemi.Ninebyłem zameldowany na wsi tylko cały czas w mieście.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przejście na krus Dzisiaj, 12:01
  •  

#2 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 23:05

Przejście na krus Mieszkasz w mieście płacisz ZUS, proste. Chcesz KRUS? Zostań rolnikiem faktycznie a nie na papierku babci, nawet zbyt wiele nie musisz inwestować, ziemie wydzierżawisz a sprzęt najmiesz. Rekompensata w niższych składkach być może będzie nawet zbawieniem. Bo jeśli ty w mieście na ZUS nie wyrabiasz to na wsi z ZUS-em czekał by chyba tylko stryczek...

#3 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 12:10

Przejście na krus Czyli mogę bez wyksztalcenia rolniczego i niepoświadczonego lat pracy w gospodarstwie kupować ziemię bądż dzierżawić i opłacać skladki krus?
Sprzęt mam własny tylko ziemi trochę babka malo ma bo 0.6 ha

#4 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 05 wrzesień 2012 - 20:08

Przejście na krus Ale co konkretnie masz na myśli? Chcesz faktycznie zostać rolnikiem, sam uprawiać ziemie itd., czy chodzi ci tylko o płacenie składek KRUS zamiast ZUS w celu zaoszczędzenia?

#5 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 06 wrzesień 2012 - 07:12

Przejście na krus Sam zamierzam uprawiać ziemię ,troche zboża zasiać i niewielki sad jabłoni założyć. Oczywiście żebym się z tego utrzymał musiałbym spory areał nabyć a to jest raczej niemożliwe więc nadal prowadził bym działalność budowlaną.
Jak to jest z tymi przepisami w końcu? Jest możliwość zakupu ziemi i płacenia krusu przezemnie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 wrzesień 2012 - 07:21

Przejście na krus nie ma żadnych przeszkód każdy może kupić ile chce ziemi i założyć gospodarstwo i wtedy można przejść na krus. A żeby mieć dodatkową działalność i być na krus to trzeba 3 lata być ubezpieczonym w krus. Wtedy opłaca się podwujne składki.

#7 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 06 wrzesień 2012 - 10:17

Przejście na krus Niektórzy znajomi mówią że niemożna kupić ziemi bez wykształcenia ,że nawet niby to kończą dodatkowo zaocznie technikum rolnicze aby kupić grunty rolne.
Może tu chodzi o przyznanie kredytu na zakup ziemi a tu warunek jest posiadanie wykształcenia?

#8 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 06 wrzesień 2012 - 20:41

Przejście na krus Tak jak kolega wyżej napisał, każdy może kupić działkę rolną i zostać rolnikiem mimo braku wykształcenia w tym kierunku. Było ono wymagane wsparciu UE o nazwie Młody Rolnik, może to o tym słyszałeś od znajomych? W KRUS możesz być lecz musisz zakończyć teraz działalność, stać się rolnikiem i opłacać KRUS, a po upływie 3 lat (nie wcześniej), otwierasz działalność i nadal pozostaniesz w KRUS, tak jest na chwile obecną, ale czy będzie tak samo za 3 lata kto wie? Ewentualnie gospodarstwo na żonę, a po 3 latach i działalność gospodarczą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share fila2

fila2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 12:06

Przejście na krus Witam. Mam pytanie odnośnie młodego rolnika moi rodzicą dostali rente ale nie struktualna bo niemają wieku . Więc jeśli dostali tą rente to ja mogę ubiegać sie o Młodego Rolnika? Reszte warunków spełniam by sie ubiegać o tą dotacje. Pozdrawiam.