Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Na jakie jabłka jest popyt?

Zdjęcie

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad?

64 odpowiedzi na ten temat

#61 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 790 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 20:49

a ja  się nie zgodzę, na jabłku można  dobrze zarobić, tylko trzeba spełnić 2 bardzo istotne kryteria, odpowiednie stanowisko (mało jest regionów w kraju gdzie zimy nie niszczą systemu korzeniowego drzew a wiosenne przymrozki kwiatów) i spore pieniądze, z 10ha nowoczesnego sadu z opakowaniem i chłodnią to koło 1,5mln zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Dzisiaj, 21:17
  •  

#62 Share davmix

davmix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 21:53

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Oczywiście, że można. Ale nikt świeży z zewnątrz co chce się przestawić z rolnictwa. Czasy gdy dało się zrobić taki numer były 10 lat temu, gdy nawozy i środki ochrony były połowę tańsze. Nie masz pojęcia, prowadzi Cię doradca, tylko ochrona, nawozy i usługa wyjdą 10 tysięcy do hektara na rok, poczują Jelenia to i 20.
Wykładasz 1,5 miliona (o ile masz już grunty), czekasz 3 lata na zbiór i przez ten czas normalnie chronisz i nawozisz, a potem masz jabłko po 80gr... co przy dobrym liczeniu daje nam 40 tysięcy hektar, a w praktyce max 35. Lub jak oddasz do grupy producenckiej do sortowania to 20...
Oczywiście można posadzić Red Delicjusza który jest po 2zł, Ale znów cofamy się do wiedzy jak wyprodukować takie jabłko, a to proste nie jest...

#63 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 790 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 22:17

kolego 10 tys na ochronę i nawożenie to normalna kwota, nic niezwykłego, no ale masz rację, zapomniałem napisać o wiedzy, teoria teorią ale tak samo ważna jest praktyka, a praktykę nabywa się latami, chodzi mi tylko o ty, że jest cały czas jedna z bardziej dochodowych branż rolnictwa,koszty są duże tak jak pisałem, ale wydajność na poziomie 80 ton z większości odmian to nie problem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share davmix

davmix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 07:49

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Oj nie, nie 80 Ton rok w rok to uzyskuje naście osób w kraju i to z jonagolda czy glostera. Pójdzie laik na pokaz cięcia, nauczy się klikać i 50 będzie sukcesem. 80-100 ton wymaga innej szkoły prowadzenia sadu niż podawane jest w literaturze.
10 tysięcy na hektar za ochronę i nawozy to zdecydowanie zbyt dużo, w zeszłym roku zrobiłem to za niecałą piątkę/ha, no ale mi pierwszy lepszy przedstawiciel super hiper nawozów makaronu na uszy nie nawinie.
A co do opłacalności, na pewno wystarczy mniej hektarów niż przy krowach czy pszenicy. Ale wystarczy spojrzeć na kapustę która płaci teraz złotówkę za przemysł. Mając 1.5 bańki to lepiej dokredytowac kolejne 1,5 i postawić 1 ha szklarni pod pomidora, pełen zysk od początku i kwoty o jedno 0 wyższe na końcu. A i mróz czy grad nam nie straszny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#65 Share kuba122

kuba122

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 11:55

moim zdaniem wszystko tak naprawdę  zależy od cen jabłek w skupach, bo jeżeli będą niskie to niewiele na tym zarobisz,bo utrzymanie sadu kosztuje