Skocz do zawartości

Zdjęcie

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad?

64 odpowiedzi na ten temat

#21 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 00:01

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Jeśli chodzi o opłacalność, zbyt (przynajmniej na chwilę obecną) to zwrócił bym uwagę na borówkę amerykańską - taka mała sugestia względem tych planowanych sadów jabłoniowych, oczywiście wchodzą tu inne warunki glebowe (pH itd., koszty założenia) ale warto porównać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Dzisiaj, 19:35
  •  

#22 Share wlodek4121

wlodek4121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 20 styczeń 2013 - 12:58

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? No to tak, sad nawet ten posadzony 2x4 to musisz mieć zaplecze w parku maszynowym jak i dość dużo kasy na kącie. Zapewne masz jakąś tam c330 u siebie, to potrzebny ci będzie też oprsykiwacz, koszt takiej już używanej ślęzy to przynajmniej 4tyś zł. Oprsk musisz napewno wykonać bo bez tego nawet ekologiczne sady nie wytrzymają, ja robię nawet do 40 zabiegów na sezon, alepostępuje tak żeby nie zaszkodzić naturze. Co do cięcia to też musisz o tym pamiętać, bo jak nie ma przewiewu, ani docierającego światła to możesz zapomnieć o jakimś plonie. Jabłonie musisz zakupić teżw dobrej szkółce by mieć pewność że kupiłeś daną odmianę, a i niekupuj na żadnych straganach tam mogą być zawirusowane, i po paru latach będzie po prostu d*pa. Podkładkę musisz dać silnie rosnącą, najlepiej wg mnie to m26 i odmiana idared. Nie żadne antonówki, szare renety itp. Idared to plenna odmiana, ja jednak takiej nie sadzę bo to nie odmiana do nowoczesnego sadu. Co do zwalczania chwastów to albo mechaniczne albo chemiczne. Ja tylko stosuję chemiczne, tzn jesienią oprsyk jeden, drugi początek maja i trzeci przed zbiorami, a efekt idealny. N a początek będziesz musiał wydać z 10tyś bo same drzewka cie wyjdą dużo. Wg mnie to lepiej się w to nie pakuj. Lepiej kup kury czy gęsi i to hoduj, bo sadownictwo tylko tak się wydaje że jest proste w prowadzeniu ale nie jest tak. Tak w ogóle to do tej 5 klasy ziemi potrzeeba nawadniania i tutaj jest wytłumaczenie twojego pytania, dlaczego sąsiedzi już nie mają sadu- bo za sucho. Jeśli miałbyś te nawadnianie to tylko kroplowe, a to jest wysoki koszt założenia. Ja mam 3 klase ziemi woda gruntowa głęboko, jeśli miałbyś te 10ha z nawadnianieto czemu nie ale w takim areale jakim ty dhysponujesz to nawet się nie bierz za to, i jeszcze jak niie posiadasz podstawowej wiedzy o sadownictwie to nawet nie zaczynaj bo wiele było takich co myśleli że nie wiadomo jakie kokosy będą a teraz to stoi, i tylko w tych sadach jest wylęgarnia szkodników i chorób. Pozdrawiam;)

#23 Share grzesiekkk

grzesiekkk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 14 luty 2013 - 18:53

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Jesli chcesz koniecznie sadzić te jabłonie,to pomyśl nad bezparchowcami,np.Rajka,Topaz,Florina,zaoszczędżisz na ochronie,podkładke na 5 klase ziemi wybrałbym M7 lub A2 nie trzeba palikować.Na nowosądeszczyznie jest sporo sadów na tej klasie ziemi i jakoś ładnie rosną,oczywiście przy odpowiednim nawozeniu i doborze podkladki.Nie wiemy gdzie mieszka załorzyciel tematu,bo jesli w dużym zagęszczeniu sadów,to może obeszło by się bez grodzenia,chociaż tu bałbym się rezykować.Nie odradzajmy odrazu koledze,proponuje na początek poszukac jakiegos doradcy np.w ODR,chociaż z ich doradami to też bywa różnie,poczytac trochę literatury.Sprzętu tez nie musi odrazu kupować,zresztą przy niewielkim areale nawet to się nie opłaći,lepiej skorzystać z usług.Poczytaj tez forum sadownictwo.Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share racio66

racio66

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 20:09

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? www.rafsad.blogspot.com

#25 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 16:56

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Na wiosnę chce zasadzić kilka drzewek owocowych dla własnych potrzeb. Właśnie likwiduje stare drzewka i chce odpowiednio przygotować teren. Dokładnie go wyrównać, żeby nie było problemów z koszeniem traktorkiem-myśle przejechać to talerzówką i ewentualnie dowieźć trochę ziemi. Jakieś nawozy przed sadzeniem dawać w dołki? Wapno-obornik? Dzięki za cenne wskazówki ;) .

Pozdrawiam

#26 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 20:50

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Według mnie nie powinno się sypać żadnych nawozów przed sadzeniem,ewentualnie jakieś z mała ilością nawozów.Według mnie powinieneś powstrzymać się z sadzeniem 1-2 lata żeby ziemia sobie odpoczęła.
A co dokładnie będziesz sadził?

#27 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 21:16

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Czyli żadnych NPK nie dawać przed sadzeniem? Obornika też? A w późniejszym terminie?

Co do odpoczynku, to było tylko kilka śliw i jabłonek, zasadzonych "byle jak". Teraz chce to zrobić ładnie w rzędach.

Kilkanaście jabłoni, ale także brzoskwinie, czereśnie, grusze i śliwy. Zobacze po prostu jak wyjdzie to w terenie gdy go przygotuje, żeby zachować zalecane odstępy :) .

#28 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 15:55

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Znajomy sadownik mówił mi że jak nie zakładam sadu to żebym nie dawał żadnych nawozów i obornika przy sadzeniu bo drzewo będzie rosnąć na górze a korzenie będą się słabo rozwijały i gdy wybiorą większość składników to może być kłopot,nie wiem czy to prawda ale zrobiłem tak jak mówił i wszystko ładnie rośnie już 2-3 rok(Wiśnia nawet zaczeła skromnie owocować) tylko że sadziłem je w miejscu gdzie zawsze był trawnik.
Najważniejsze żebyś posadził śliwy szczepione na ałyczy i tolerancyjne na szarkę,na reszcie za bardzo się nie znam.

Edytowany przez Rolnik1111, 19 styczeń 2014 - 15:57.

#29 Share Lapins

Lapins

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 20:13

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Witam
Z tym obornikiem to nie prawda. Można obłożyć drzewka tylko trzeba ułożyć go w taki sposób żeby nie leżał na drzewku tylko wokoło niego (od drzewka ok 20 cm żeby deszcz mógł wsiąknąć w ziemie a nie w obornik no i można trochę posypac go ziemią) .
Nawóz można sypać (tylko specjalny) przed posadzeniem ponieważ rozkłada się dość długo np. basacote albo takie coś
http://www.ogrody.or...je/osmocote.htm
worek ok 300 zł. Z doświadczenia wiem że są efekty.
Jest tego cholerstwa ponad 20 ha wiec jak jakieś pytania to mogę pomóc.

Edytowany przez Lapins, 20 styczeń 2014 - 21:19.

#30 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 05 luty 2014 - 17:57

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Mam sad - troche ponad 30 ar. Stare duże drzewa, jednak planuje powoli je wycinać. Zostawie tylko te których owoce zużywam dla siebie. Natomiast na miejsce wycietych chce wsadzić jakieś jabłonie z przeznaczeniem owoców na sprzedaż jako przemysłowe. Jaką odmiane polecicie? Jak ją sadzić ? szpaler czy w jakiejś rozstawie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share GrzegorzPrzepirka

GrzegorzPrzepirka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 10 luty 2014 - 21:17

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Pinowa, bardzo plenna, boiken, Topaz, rajka. 4x 2m. Dogadaj sie z jakimś szkółkarzem, albo znajomym sadownikiem, Szpaler to inwestycja(słupki, drut, bambus) tanio nie jest. Nie ma co sie w to pchać. Mnie najgorzej wkurza to jak ktoś tak pisze, ze chce posadzić sad i nie wie co wsadzic, a nie podaje zadnych danych np, klasa ziemi, górka dołek itp. Przed sadzeniem można dać jak masz dostep do obornika jesienia przed oraniem. Wiosną hydrocomplex i saletrzak pozniej.

#32 Share jendreks

jendreks

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 21:43

Znajomy sadownik mówił mi że jak nie zakładam sadu to żebym nie dawał żadnych nawozów i obornika przy sadzeniu bo drzewo będzie rosnąć na górze a korzenie będą się słabo rozwijały i gdy wybiorą większość składników to może być kłopot,nie wiem czy to prawda ale zrobiłem tak jak mówił i wszystko ładnie rośnie już 2-3 rok(Wiśnia nawet zaczeła skromnie owocować) tylko że sadziłem je w miejscu gdzie zawsze był trawnik.
Najważniejsze żebyś posadził śliwy szczepione na ałyczy i tolerancyjne na szarkę,na reszcie za bardzo się nie znam.

Ten znajomy sadownik to albo nie sadownik albo cie chcial w konia zrobic.
Przed zalozeniem sadu najlepiej zrobic analize gleby i dac nawozy wedlug zalecien.Jednak z reguly wychodzi, ze fosfor musisz dac przed sadzeniem i gleboko przyorac poniewarz bardzo powoli sie przemieszcza w glebie.Potasu tez jak jest malo to terz trzeba posypac przed zalozeniem sadu.Po posadzeniu przez pierwsze dwa lata praktycznie sypiesz sam azot w dwoch, trzech dawkach byle by nie przesadzic i nie azotowac za puzno.drzewka musza sie przygotowac do spoczynku zimowego.Jak drzewka zaczynaja plonowac to sypiesz mniej azotowych a zwiecej potasu a fosfor wedlug uznania, bo sa ruzne szkoly co do stosowania tego skladnika.To tak w wielkim skrucie o naworzeniu mlodych drzewek.

#33 Share Migal1

Migal1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 26 kwiecień 2014 - 08:36

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Witam mam takie pytanko posiadam kawałek pola a dokładniej 1ha ziemia IV kategoria teren dosyć górzysty i chce na tym polu posadzić jakieś jabłonie i tu pytanie do was jakie odmiany najlepiej posadzić i ile ich posadzić dodam że chodzi mi raczej o przemysłowe jabłka :D

#34 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 26 maj 2014 - 21:12

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? W jakiej rozstawie powinno się sadzić śliwy na ałyczy?

#35 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 31 maj 2014 - 13:32

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Jak aktualnie oceniacie opłacalność uprawy Jonagoldów i jego sportów w porównaniu do innych odmain?

#36 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 01 listopad 2014 - 22:43

po za princem, nie są zbyt opłacalne

#37 Share karolwie

karolwie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 12:47

Niestety wydaje mi się, że produkcja jabłek przestała być opłacalna. Ceny są naprawdę dramatyczne i nie ci co mają sady od lat ledwo dają radę, a co dopiero zakładać sad od nowa... Moim zdaniem to się nie opłaci.

#38 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 02 luty 2015 - 21:54

kolego wyżej, w rolnictwie jest jak z walutami czy z surowcami, nie kupuje się złota czy dolarów jak są drogie , tylko jak są tanie, niskie ceny spowodowały spadek materiałów do produkcji a także karczowanie sadów, po czymś takim zapewne jabłka zapłacą za kilka lat, inna kwestia, że to jest bardzo droga inwestycja, koło 60-80 tys zło 1 hektar, do tego drogi sprzęt, opakowania, chłodnie

#39 Share Adas164

Adas164

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 02 luty 2015 - 22:03

Kolego Majkel207 

wracając do naszej konwersacji

ciężko powiedzieć jaki areał posadzić danego gatunku by się opłacało wiadomo jabłoń potrzebuje dużo oprysków i nakładów pracy.

a co byś powiedział na porzeczkę czarną nowoczesna odmiana + własny kombajn do tego ;?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 02 luty 2015 - 22:12

nie znam się na porzeczce, rok do tego dobry bo biorąc pod uwagę że sporo plantacji zniknęło po tym roku, tylko z tego co się orientuje, żeby to było opłacalne to trzeba mieć tego sporo, ze 20-30h żeby był opłacalny kombajn, generalnie nie szedł bym w to jeżeli chciałbym sobie spokojnie żyć z 10h ziemi

minusem porzeczki jest to że jest łatwa w produkcji, zbiorze i jak znowu cena będzie opłacalna to biznesmeni z Warszawą walną setki hektarów porzeczki i cena poleci na łeb

Edytowany przez majkel207, 02 luty 2015 - 22:13.