Skocz do zawartości

Zdjęcie

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad?

64 odpowiedzi na ten temat

#1 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 13:46

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Witam

Chciałbym posadzić na 5 klasie 100 drzewek jabłoni
Skup mam jakieś 8 km odemnie a wytwórnie soków w odleglości 20 km
Na mojej wsi nie widzę aby ktoś miał duży sad ,niewiem czym jest to spowodowane.
A tak wogóle to chodzi mi oto żeby mniej więcej po 4 latach od posadzenia mieć co roku ok.7 tyś zysku

Jak myślicie czy warto?
i jakie jabłonie przyjmują w skupie ?oczywiście przemysłowe tak po 35gr za kg byłoby super

Edytowany przez agrofoto, 30 czerwiec 2014 - 12:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Dzisiaj, 20:21
  •  

#2 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne Rolnictwo

Napisany 04 wrzesień 2012 - 14:54

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Sad to jest inwestycja na lata a nie na rok czy dwa teraz są jabka np. po 35gr za rok po 85gr a za dwa lata po 15gr nic nie wiadomo co będzie i jak będzie. Sam decyduj

#3 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 15:38

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? a jak wyliczyles te 7 tys zysku. Bo moi tesciowie maja okolo 90 drzewek w wieku ok 6 lat, odmiana antonowka, w miare pilnowany i w tym roku zebrali okolo 8-9 ton spadow po okolo 35-40 gr.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 16:14

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Napisałem że chcialbym mieć zysk ok 7 tyś ale ze 100 dzrewek to niewiem czy to możliwe.
Czyli u teściów średnio z jednego drzewa jest 100 kg?
to zeby mieć ze 30 ton trzeba posadzić 300 sadzonek

#5 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 16:55

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? no na to wyglada. oczywiscie mozesz ich nie przecinac to beda duze i duzo jablek ale ciezko to telepac, opryskiwac itd.

#6 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 17:07

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Sad nawet ze trzystoma drzewami można uprawiać nawet na kilkunastu arach ,teren w moich okolicach jest w miarę płaski tylko z tą ziemią że to 5 klasa .
Dlatego zastanawia mnie dlaczego sąsiedzi nie myślą o tym.Wolą siać żyto .Czasami zdarza się plantacja truskawek.
Mi chodzi o to żeby na dość niedużym polu w coś zainwestować.Nieoczekuje że na tym zarobie kokosy

#7 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne Rolnictwo

Napisany 04 wrzesień 2012 - 18:13

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? 5 klasa mówi sama za siebie piach czyli sucho a jak sucho to nic nie rośnie proste, czyli musiałbys nawadniać

#8 Share Gospodarz88

Gospodarz88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:Własna działalnosć gospodarcza

Napisany 07 wrzesień 2012 - 12:56

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Ja posiadam taki sad, powiem tak, to zależy od ceny jabłek w danym roku. W roku ubiegłym, nie powiem, sporo zarobiliśmy, ale w tym, 30 gr. antonówka, zyski nie są aż takie duże. Mam nadzieję, że to się jeszcze zmieni i cena troche podskoczy.

W przyszłym roku, planujemy dosadzać jeszcze jabłonki, wg. mnie, jest to bardzo dobra inwestycja, choć jak już wspominali koledzy na lata.
Pozdrawiam Łukasz

#9 Share jarekwola

jarekwola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 07 wrzesień 2012 - 20:30

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? 5 klasa moim zdaniem to za mało min. 4
sad to dobra inwestycja ale jak wspomniał rolnikursus- na lata,

slepy78: 300 drzew na kilkanaście arów to tylko drzewka karłowe a nie silnie rosnące antonówki bo to będzie las
jak chcesz 7 tyś zysku to miej przynajmniej 0.5ha i proponuje na podkładce mm106
w zależności od jakości owoców możesz pomyśleć o eksporcie bądź handlem na rynku bo te ceny za jabłko przemysłowe są śmieszne i może ci nawet kosztów nie zwrócić
solek01: widze nie miałeś doczynienia z przemiennym owocowaniem, na początku to może i będzie dużo ale w następnym sezonie może nie być tak fajnie

PS. na przemysłowie biorą wszystko jak leci

Edytowany przez jarekwola, 07 wrzesień 2012 - 20:30.

#10 Share MFrolnik26

MFrolnik26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 19:26

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Kolego na te 7 tys czystego zysku to będziesz musiał trochę poczekać a przez pierwsze lata trzeba będzie ładować kasę w ten sad. Zakup drzewek to tylko początek, trzeba to będzie ogrodzić (znajomy posadził sad bez ogrodzenia i w zimie prawie wszystkie drzewka obgryzły zajączki) później jakieś paliki do podtrzymywania drzewek i opryski które do tanich nie należą. Zgadzam się z "jarekwola" 5 klasa to raczej za słaba ziemia żeby myśleć o dużych zbiorach. Z jabłkami jak ze wszystkim loteria, na wiosnę przymrozi i jabłek będzie mało, a jak będzie urodzaj to ceny nie będzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share hin

hin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Zainteresowania:baaaardzo rozległe :)

Napisany 15 wrzesień 2012 - 20:56

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Moim zdaniem 100 drzewami szkoda sobie w ogóle zawracać gitarę. Więcej chodzenia koło tego niż to warte. Ochrona roślin nawet jeśli ograniczona to konieczna- inaczej nie będziesz miał z tego nic. Nawożenie- opłacalne, bo nasypiesz nawozów za 150 zł a jabłek zbierzesz więcej za 300 zł więc też warto by było zrobić (choć nie wiem czy przy cenach jabłek na przetwórstwo zostanie jakaś wartość dodana z nawożenia). Obciąć w zimę będziesz musiał, w lato prawdopodobnie też. Jeśli już to robić to warto by było się tego choć trochę nauczyć- jak obetniesz źle, zbierzesz niższy plon. Do tego do opryskania tych 100 drzew będziesz potrzebował opryskiwacza sadowniczego, kosiarki, belki do herbicydów- albo wykaszać zielsko pod drzewami ręcznie. Na owoce będziesz musiał kupić jakieś opakowania żeby mieć w co je zebrać. Drzewka też będziesz musiał kupić- możesz kupić byle co byle gdzie. Ale warto by było kupić dobre drzewka bo zaowocują Ci lepiej i wcześniej. A drzewka ostatnimi laty tanie nie są. Do tego pierwsze plony na przyzwoitym poziomie zbierzesz najwcześniej po 3- 4 latach. Podejrzewam że nie masz zbyt dużej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie więc możliwe że jeszcze później.
I teraz zarób na tym te 7 000 złotych na rok. to daje Ci ok 500 złotych/ miesiąc. Czy ten cały zachód, ta cała robota a uwierz mi że trochę tego będzie- jest warta marne 500 złotych na miesiąc? Ile lat minie zanim zwrócą się same nakłady na drzewka, niezbędny sprzęt itp? Ja bym się w to nie bawił.
Generalizując- sad może być dochodowy, ale jak wszystko- raczej na większą skalę i profesjonalnie prowadzone. Wiedzę możesz zdobyć ale żeby na tym zarabiać potrzeba jeszcze ogromu kapitału- na samo założenie sadu, na sprzęt i wyposażenie. A im sprzęt pracuje na większym areale tym szybciej się zwróci. Możesz produkować dla przetwórstwa, ale z moich doświadczeń to nie są dobrzy partnerzy do interesów- jak jest mało towaru przyjmą wszystko z pocałowaniem ręki i nieźle zapłacą. Jak tylko wyczują że jest więcej, że można kupić taniej- z miejsca rąbią Cię na wszystkie strony. Do tego zagrywki typu obniżanie ceny, rozpuszczanie plotek- aby wywołać panikę i jak najwięcej kupić po taniości. Potrafią płacić za towar nawet poniżej 0,10 pln/ kg. Tak więc średnia wieloletnia wychodzi marna= zyski marne.
Znowu produkcja towaru deserowego to ogrom nakładów na ochronę, nawożenie, regulację wzrostu, jeszcze większy ogrom poświęconego czasu i energii oraz niezbędnej wiedzy. A jak nie masz chłodni KA to i tak dostaniesz za to marne grosze. Budowa chłodni dostosowanej do KA to inwestycja minimum 2 zł/ kg przechowywanych jabłek. Koszty można obniżać ale tak naprawdę spowodujesz tylko spadek ilości/ jakości plonu i zaczniesz balansować na granicy opłacalności. Tak więc nie polecam zakładania sadów jabłoniowych od podstaw, to się po prostu nie kalkuluje.

Edytowany przez hin, 15 wrzesień 2012 - 20:59.

#12 Share MFrolnik26

MFrolnik26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 17:41

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Drzewka też trzeba kupować z pewnego źródła, kolega kupił wiśnie po okazyjnej cenie, rosły z 5 lat ale nie owocowały w tym roku wyrwał wszystkie 1,5 ha <_<

#13 Share Geronimo

Geronimo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 15:41

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad?

Tak więc nie polecam zakładania sadów jabłoniowych od podstaw, to się po prostu nie kalkuluje.

Czemu??
To ze się nie opłaca 100 drzewek to jasne tu się zgodzę, ale czemu twierdzisz ze się nie opłaca wcale??
mam gdzieś rozpiskę od mojego szefa, jak to wygląda jak znajdę to wkleję, nie jest to takie straszne jak napisałeś. Wiesz w ten sposób można mówić o każdym dziale produkcji. Skoro ludzie to robią to w mniejszym czy większym stopniu się opłaca. Jak będę miał chwilkę czasu to napisze coś więcej na ten temat. W mojej galerii możesz zobaczyć drzewka sadzone w zeszłym roku i owoce na nich.

Sad 006.jpg

#14 Share hin

hin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Zainteresowania:baaaardzo rozległe :)

Napisany 19 wrzesień 2012 - 21:33

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Napisałem, jak zacytowałeś, że się nie kalkuluje, nie że nie opłaca. Nie kalkuluje się ze względu na duży kapitał jaki trzeba włożyć na postawienie produkcji na dobrym poziomie i słabą rentowność tegoż kapitału. Jest wiele innych rzeczy które mogą przynieść zyski pewniejsze i wyższe niż produkcja sadownicza. Jest GPW, można postawić jakąś niewielką firmę. I zarobisz na tym lepiej, mniej stresu, nerwów i ryzyka. Mój znajomy prowadzi w dużym mieście sklep (dobry sklep) z alkoholami. Cały jego kapitał to towar w magazynie- powiedzmy X tys zł i wyposażenie samego sklepu- lady, półki itp- nie wiem ile to może kosztować Niech kosztuje jeszcze połowę tego. Lokal wynajmuje. I zarabia on jeden 3/4 tego- a jest ich dwóch wspólników- co ja w produkcji jabłek w gospodarstwie gdzie wartość środków trwałych po cenach rynkowych wynosi co najmniej 10 razy tyle. A to nie wszystko co jest niezbędne i wiele rzeczy trzeba pożyczać. On jest dobry w tym co robi, po prostu zna się dobrze na handlu alkoholami. Ja nie jestem liderem polskiego sadownictwa ale i do ogona tej branży jest mi daleko. I jeszcze jedna ważna sprawa. On cały swój zysk ma w zasadzie dla siebie. Inwestuje, owszem, ale nie są to jakieś potężne środki. Ja swój zysk w 3/4 muszę reinwestować w gospodarstwo. To konieczne żeby za kilka lat po prostu nie utknąć w punkcie bez wyjścia. Do tego ja muszę kilkanaście niedziel w roku przepracować, sobotę każdą, czyli 6 dni w tygodniu mnie mniej niż 10- 11h/ dobę. Bardzo często w nocy również. A praca nie zawsze wdzięczna i przyjemna.
Ludzie robią różne rzeczy, ale nie wszyscy ludzie robią wszystko. Nikt ot tak nie zaczyna produkować samochodów czy okrętów. Od takich rzeczy są potężne spółki kapitałowe a nie pojedynczy ludzie.
Drzewka i jabłka eleganckie. Jednak ile kosztował materiał szkółkarski i instalacja przeciwgradowa . Do tego ile kosztuje budowa nawet niewielkiej chłodni, ile kosztuje wyposażenie choć w niezbędne maszyny. I ile kosztuje produkcja przez rok. I oczywiście jaki jest nakład pracy na taki sad przez rok. Oczywiście można na tym zarabiać i to nawet dobrze. Aloe żeby postawić dochodową produkcję, trzeba w to bardzo dużo włożyć.
Swoją drogą chętnie zobaczę tą rozpiskę o której piszesz.

Pozdrawiam

#15 Share Geronimo

Geronimo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 20 wrzesień 2012 - 06:54

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Jak tylko znajde to napisze, tam chyba było na 7ha rozpisane. Tutaj inwestycja jest duża bo szef wyciąga na to kase z UE. Koszt zalozenia 1ha w takim systemie jak tutaj jest to około 20000€. Co do pracy kolego to sadzie od marca do teraz przepracowalem około 150 godzin wiecej raczej nie. Calkowitego zbioru z rocznego sadu 10t srednia cena 0,50€ za rok wedlug wyliczen szefa powinnismy zebrac około 80t z 3,2ha jak bedzie to sie okaze. Koszt srodkow ochrony i nawozow to jakies 3000€. Fakt ze w polsce kasę na owocach robia handlarze, w zeszlym tygodniu moglem Goldena sprzedac po około 3zl wczoraj poszedłpo 2 bo jest pełno Polskiego jabłka po 1,5-2zł poprostu masakra. Wcześniej miałem Galę i Jonagloda poszły za calkiem ladną kasę. W Polsce jest za dużo ludzi którzy wykorzystuja na każdym kroku.
Ja nastawiam sie na jakies ogrodnictwo-sadownictwo z tego wzgledu że mialem i mam dużo doczynienia z tym wszystkim i jak dla mnie, widze troszkę więcej sensu w tym niż tak jak rodzice teraz gdzie maja 6 krów jakiegos prosiaka kilka byczków. Gospodarka za mała żeby to wykarmić i wiecznie dokupują a to siano a to słome i ta kasa tylko sie kręci.
No i uwiazanie jakie jest przy krowach mlecznych, 6 sztuk a niestety wolnego sobie nie zrobisz w tej sytuacji. Ok ale nie o tym temat.

#16 Share rolpiotr81

rolpiotr81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 14:20

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? ja również zastanawiam sie nad sadem jabłoniowym (zresztą nad czym się nie zastanawiam)
w rodzinie były tradycje tej uprawy (idared, lobo, "makintosz", starking - z tego co pamiętam)
posiadam 3,3ha, klasa 3a,b, teren płaski, wymiary pola 100X330m, działka ogrodzona, 15-20 lat temu rósł jeszcze sad
posiadam nawadnianie (hydrofor, dozownik, magistralę, przewody kroplujące), gdyż wcześniej uprawiałem maliny jesienne (wydajność pompy około 15m3/h na powierzchni)
posiadam podstawowy sprzęt (ciągnik, opryskiwacz z wentylatorem, rozdrabniacz do gałęzi)
nie posiadam chłodni

pytanie?: czy warto i ile musiałbym zainwestować w drzewka na taką powierzchnię, konstrukcję, jakie odmiany polecacie?

może macie koledzy doświadczenie z pozyskiwaniem kapitału na założenie produkcji sadowniczej?

za wszelkie rady, sugesie i uwagi serdecznie dziękuję

#17 Share jarekwola

jarekwola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 18:21

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? jeżeli nie masz nawet przechowalni to lepiej zainwestuj w wiśnie, nie wymagają podpór ani wysokich nakładów finansowych na produkcje i zwykle sprzedaje się je w czasie zbiorów

#18 Share slepy78

slepy78

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 13:11

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Myślałem o 100 drzewkach ale wyliczyłem że przy rozstawie 2m w rzędzie i 4m międzyrzędami na 0,5 ha powinienem zmieścić ok 400 drzewek
Chodzi mi o odmianę którą nie będę musiał podpierać palikami, czy antonówka na podkładce mm106 może być i czy będzie najwydajniejsza ?
I czy zmieszczę się w cenie 5zł za sadzonkę woj.lubelskie?
Czy lepiej wykaszać między rzędami trawę czy lepiej może jakoś uprawiać np.gruber brony aby nie zarastało?
Jak radzicie?

#19 Share szymon1977

szymon1977

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 14:49

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? Ja kolego widzę że ty nie masz zielonego pojęcia o sadownictwie i wiele musisz się nauczyć.Sadownicy z wyższej pułki do swej perfekcji dochodzili latami żmudnej pracy. Sadownictwo jest dziedziną opłacalną w którą warto inwestować. Zyski zaś przychodzą po paru latach i nie zawsze są zadawalające. Odmianę jaką mogę Ci polecić jako dla początkującego to szampion na M-7

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:hodowla i szkolenie psów pasterskich
    http://piesfarmerski.pl/

Napisany 20 grudzień 2012 - 16:42

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad? antonówka w rozstawie 2X4 :) słodki jesteś 8x8-8x10 raczej- to jest drzewo nie karłowy krzew na karłowej podkładce