Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków?

22 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 13:53

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Ciekawy jestem jakie zabiegi wykonujecie na polu po zbiorze ziemniaka?

U nas to wygląda tak że po zebraniu ziemniaka zgarniam bronami resztki badyli, trawy, perzu, potem średnia orka i siew przenicy.

Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby przejechać pole kultywatorem, powyciągać perz, potem brony i na to siać pszenice bez orania?

Edytowany przez mlody28, 02 wrzesień 2012 - 20:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Dzisiaj, 13:54
  •  

#2 Share jazda

jazda

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 14:49

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? ja zawsze robię kultywatorem a chmielinę bronami

#3 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 259 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 02 wrzesień 2012 - 14:52

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? ja robię talerzówką bardzo głęboko i uprawowosienwny

#4 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 02 wrzesień 2012 - 15:55

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? brona, potem orka i siew....................były testy;brona-wywiezienie/spalenie resztek i gruberowanie a potem siew

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#5 Share krzysiekrolnik7

krzysiekrolnik7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 16:03

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? tylko orka i siew

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 wrzesień 2012 - 16:04

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? do tematu zgraniam pająkiem na jedno jelito potem spalam bez przetrząsania tak jak zgarnie pająk:)

#7 Share romek6340

romek6340

Zetor Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2426 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, motoryzacja, sport
    a rolnictwo jako hobby ;)

Napisany 02 wrzesień 2012 - 16:12

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Brony aby pościągać trochę resztki i spalić, a później orka i siew.

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook...razospbrzeziny/

#8 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 wrzesień 2012 - 19:08

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Koledzy widzę że bardzo dużo pieniędzy macie na nawozy( a podobno rolnicy są biedni a nawozy drogie). Wiecie ile w łęcinach zostaje składników? O próchnicy nie wspominając. Orka po ziemniaku jest zbędna całkowicie. Glebę macie pulchną, a ładnej strukturze i na co ta orka? Żeby bardziej przesuszyć glebę czy żeby więcej spalić chyba też za taniego ON.
U siebie zazwyczaj przejeżdżam agregatem i to płytko, nie ma sensu zapuszczać głęboko, łęciny zazwyczaj ładnie nie kruszą. Chyba że ktoś ma plantacje perzu czy chwastnicy zachwaszczoną ziemniakiem to i problemy są.

Koledzy nawozy drogie, ON drogi, nie bójcie się uproszczeń w uprawie, jakoś trzeba redukować koszta.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#9 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 02 wrzesień 2012 - 19:11

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Talerzówka, orka, kultywator z wałkiem i siew.

#10 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 20:28

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? czyli na razie wygrywają "brony->orka->siew" :)

ja też staram sie ograniczyć niepotrzebne zabiegi, na polu jest troche perzu, ale bez przesady i zastanawiam się czy kultywator przy okazji pomoże w "odperzeniu" pola czy pogorszy sytuacje (wujek twierdzi że potne kultywatorem perz i bedzie go jeszcze wiecej)

ps. u nas jeden "kopie" ziemniaki kultywatorem a potem jak pozbiera to bez żadnych zabiegów sieje pszenice

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 wrzesień 2012 - 20:35

czyli na razie wygrywają "brony->orka->siew" :)

ja też staram sie ograniczyć niepotrzebne zabiegi, na polu jest troche perzu, ale bez przesady i zastanawiam się czy kultywator przy okazji pomoże w "odperzeniu" pola czy pogorszy sytuacje (wujek twierdzi że potne kultywatorem perz i bedzie go jeszcze wiecej)

ps. u nas jeden "kopie" ziemniaki kultywatorem a potem jak pozbiera to bez żadnych zabiegów sieje pszenice

Też tak można ceny paliwa w dół już nie pujdą a więc trzeba ograniczyć zabiegi do minimum.

#12 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 04 październik 2012 - 14:39

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Troche tak ostatnio szukalem po necie i często przy sposobach uprawy ziemi pod zboża ozime piszą że po zbiorze ziemniaków wystarczy kultywator

żeby nie być gołosłownym to podam przykładowy cytat:

Znacznym zmianom ulega uprawa zbóż, głównie
pszenicy ozimej po późno zbieranych przedplonach,
jak okopowe czy kukurydza. Jeżeli uprawiamy zboża po
ziemniakach, wystarczy wówczas wykonać tylko kulty-
watorowanie, bronowanie i można przystąpić do siewu.

źródło "profesjonalna ochrona zbóż"

#13 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 04 październik 2012 - 16:45

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Ta metoda jest stara jak świat, tylko jak widać nie wszyscy użytkownicy forum do tego dotarli...
Zapraszam na swój profil

#14 Share banan575

banan575

Najwyzsza Izba Kontroli

• Members
  • PipPipPip
  • 3057 postów

Napisany 04 październik 2012 - 16:54

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? X lat temu po zbiorze ziemniakow jechalismy kultywatorem, potem bronami i orka, teraz odkad stosujemy greckie opryski to po zbiorze ziemniakow brony i orka albo sama orka.
Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

#15 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 05 październik 2012 - 12:17

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Może nie wszyscy moga sobie na to pozwolić. Jeśli ktoś ma w ziemniakach jakieś ziele perz np itd. To ładnie będzie to wyglądało po talerzówce i przoraniu. Jeśli są same resztki po ziemniakach to ok. Co do uproszczeń to trzeba wiedziec co się robi. U nas swego czasu zapanowała moda na uproszczenie pod tytułem po żniwach nic nie robimy i tylko na zime orzemy. Szybko się pola zapuściły u co niektórych sam z lekka tego doświadczyłem.

#16 Share ciagnikfan

ciagnikfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 05 październik 2012 - 12:34

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Ja już róznie z tym kombinowałem. Najlepiej wychodzi bronowanie, potem oranie i siew. Jednego roku zrezygnowałem z orania na rzecz samego kultywatora i nie było to złe rozwiązanie ale na wiosne w pszenicy było pełno krzaków ziemniaczanych. Możliwe, że była to wina kopaczki bo kopała tak, że po bronach było tyle samo ziemniaków co po kopaniu.
...He just takes the tractor another round, And pulls the plow across the ground...

#17 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 05 październik 2012 - 14:59

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? U nas iedyś zbierali ziemniaki jeszcze po pługu. Ale, że moje pola ziemniaka 15 lat nie widziały nie mam jakichś nowych doświadczeń w tym temcie.

#18 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 05 październik 2012 - 17:26

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? Dawno temu czy po kopaczce czy kombajnie bronowanie i zbieranie ziemniaków jeszcze było i w trakcie orki jeszcze jeden dwoje zbierało i był czas i opłacało się (wspomnienia dziecinstwa) jeszcze kilka lat temu pająk wypalenie łęcin i chwastów i mobilizacja rodziny i uzbierało się paszy, teraz kombajn szkoda paliwa czasu na zgrabienie i zbieranie jak w woreczkach 10 kg kupisz za 2,90 zł i orka

#19 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 05 październik 2012 - 20:05

Może nie wszyscy moga sobie na to pozwolić. Jeśli ktoś ma w ziemniakach jakieś ziele perz np itd. To ładnie będzie to wyglądało po talerzówce i przoraniu. Jeśli są same resztki po ziemniakach to ok. Co do uproszczeń to trzeba wiedziec co się robi. U nas swego czasu zapanowała moda na uproszczenie pod tytułem po żniwach nic nie robimy i tylko na zime orzemy. Szybko się pola zapuściły u co niektórych sam z lekka tego doświadczyłem.

Wiesz kolego ja mówiłem o "czystych" ziemniakach, a jakie są polskie realia to wiadomo. Agrotechnika ziemniaka w Polsce leży na całej linii. Bardzo często zbiór ziemniaka odbywa się wyrywając rozłogi perzu z bulw, bądź kosi się kosiarka pokosy chwastnicy czy komosy żeby w ogóle dało się te ziemniaki wykopać. Średni plon ziemniaka w Polsce to 22t/ha gdzie potencjał jest 2 razy wyższy. Wręcz można powiedzieć że dla takiego kraju jak Polska który ma takie tradycje w uprawie, który ma naprawdę fajne odmiany to już jego uprawa w praktyce często jest wstydem.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 06 październik 2012 - 09:49

Kultywatorowanie po zbiorze ziemniaków? ale stosowanie samego kultywatora po ziemniakach nie jest uproszczeniem takim samym jak "nic nie robienie po żniwach"

po ziemniakach ziemia jest już niejako przeorana przez kopaczkę czy kombajn, po co robić to ponownie?

dodatkowo jeśli ziemniaki późno zbierane są z pola to teoretycznie na orkę nie ma już czasu, ale wiem że mało kto stosuje się do zasady że orkę należy wykonać 2-4 tyg przed siewem! my też zawsze oraliśmy przed samym sianiem. Na af widze ze ludzie robią podobnie. A ziemia po orce podobno wymaga przynajmniej 2 tygodni aby "wydobrzeć" i dopiero po tym okresie powinno sie siać. kultywator ziemi nie odwraca więc tego problemu nie ma.