Lukasz48

Sprzedaż darowanego ciągnika, jaki podatek?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lukasz48    3

Witam!

Mam do Was takie pytanie.

Półtora roku temu otrzymałem od rodziców w darowiznie kawałek ziemi i ciągnik (wartości +\- 40 tys.), który teraz mam zamiar sprzedać i kupić inny. Czy jeśli go teraz sprzedam to czy i jakiej wysokości podatek będę musiał zapłacić? Czy z maszynami jest tak jak z nieruchomościami, że sprzedając przed upływem 5 lat od darowizny trzeba zapłacić 19% podatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kerag    3

Czy ten ciągnik był kupowany na fakturę vat i rozliczony na zasadach ogólnych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz48    3

@kegar Tak. Ciągnik był kupiony przez mojego ojca, nowy w 2001 roku, przed UE i zmianami w VAT.

Ja jeszcze jestem na ryczałcie i chce sprzedać ciągnik nim przejde na VAT by uniknąć komplikacji.

Edytowano przez Lukasz48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Sprzedaż po upływie 6 miesięcy od mometu nabycia rzeczy nie powoduje obowiązku w podatku dochodowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Gdy przejdziesz na VAT też nie będzie problemu. Nie braliście zwrotu VAT-u za ten ciągnik, więc będąc czynnym płatnikiem VAT w momencie sprzedaży ciągnika wystawisz fakturę sprzedaży z wpisem w rubryce VAT - "ZW" (zwolniony - czyli zero). Fakturę wpiszesz do rejestru z wartością VAT "ZW" (zero zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz48    3

Dziękuje Wam za odpowiedzi!

Ciągnik już prawie sprzedany, więc przed przejściem na VAT wszystkie formalności powinny być załatwione :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Zwolniony, to nie zero, inna rubryka na fakturze.

Zależy jaką kto ma fakturę (gotowy druk lub program do drukowania). Podkreśliłem zero, iż tyle będzie musiał zapłacić vat-u do US. Jeśli na druku faktury nie ma rubryki do ZW, to w pozycji VAT wpisuje się ZW. W moim poście wyraźnie podałem, że "...wystawisz fakturę sprzedaży z wpisem w rubryce VAT - "ZW" (zwolniony - czyli zero)....".

Edytowano przez paul190

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Nigdy nie nabyłem takiego druku, w którym nie byłoby stawki ZW. Napisałem tak by było jasno, że to nie tożsame pomimo identycznych kwot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Przeczytaj pierwszy post - kolega pyta ile zapłaci podatku od takiej transakcji, więc napisałem Mu że "zero". Ty natomiast (przyczepiłeś się do tych faktur jak rzep psiego ogona) z uporem maniaka ciągniesz temat w stronę wystawiania dokumentów - jak się to ma do tematu wątku?. Jeśli będziemy chcieli dowiedzieć się o wystawianiu i księgowaniu dokumentów, na pewno zajrzymy do tematu dedykowanemu VAT. Czas skończyć głupkowatą polemikę - Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj