Skocz do zawartości

Zdjęcie

Siew zeszłorocznym ziarnem

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share maniana

maniana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 11:37

Siew zeszłorocznym ziarnem Chciałbym się dowiedzieć czy można siać pszenice zeszłorocznym ziarnem? Mam w stodole przyczepę pszenicy zimowej z tamtego roku. A u nas wszystko wymarzło i nie ma ziarna do siania, sama jarka. Ceny w centrali 200+ więc chciałbym obsiać 2 ha własnym materiałem.
Rozmawiałem ze znajomym to mówił, że powinno się siać tylko tegorocznym ziarnem bo inaczej plon będzie marny. Miał racje? Jakie są wasze opinie na ten temat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Siew zeszłorocznym ziarnem Dzisiaj, 08:39
  •  

#2 Share tedizetor56

tedizetor56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 509 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,myslistwo,pilka nozna Wdizew Lódz.

Napisany 30 sierpień 2012 - 11:55

Siew zeszłorocznym ziarnem jak chcesz zaoszczedzic to wsadz sobie kilkadziesiat ziaren i zobaczysz ile wzejdzie.mysle ze w centralach tez maja zeszloroczne bo co zrobili z tym co nie sprzedali w tamtym roku.
Zetor Team.

#3 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 30 sierpień 2012 - 12:01

Siew zeszłorocznym ziarnem możesz śmiało siać tymbardziej że nie była zaprawiana

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share damian1166

damian1166

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 13:08

Siew zeszłorocznym ziarnem U mnie jakieś dwa tygodnie temu był kościu z ofertą materiału siewnego i pytaliśmy sie go o tegoroczne pszenżyto to powiedział że nigdy nie sprzedają tegorocznego tylko zawsze z zeszłego roku i tak ze wszystkimi nasionami. Więc myśle że śmiało możesz zasiać swoją.

#5 Share Johnson

Johnson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:wóda, koks, tajski boks

Napisany 30 sierpień 2012 - 13:15

Siew zeszłorocznym ziarnem Śmiało możesz tak zrobić. U siebie ja i wielu znajomych tak robimy na ziemiach 3 i 4 klasy. Plony jak na taką metodę są bardzo zadowalające.

#6 Share MalyJohn

MalyJohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Zainteresowania:Sport, motoryzacja, rolnictwo, wędkatstwo, muzyka :)

Napisany 30 sierpień 2012 - 13:25

Siew zeszłorocznym ziarnem U mnie w tamtym roku sieliśmy 2 letnim pszenżytem i plon był w miarę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 30 sierpień 2012 - 16:48

Siew zeszłorocznym ziarnem Dokładnie.W centralach sprzedają zeszłoroczne zboże tylko robią tam jakąś próbę kiełkowania itd.
A więc siać można.

#8 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 sierpień 2012 - 19:53

Siew zeszłorocznym ziarnem

jak chcesz zaoszczedzic to wsadz sobie kilkadziesiat ziaren i zobaczysz ile wzejdzie.mysle ze w centralach tez maja zeszloroczne bo co zrobili z tym co nie sprzedali w tamtym roku.

Zrób tak jak mówi kolega. Sprawdzić zdolność kiełkowania, jak będzie dobra to siej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#9 Share maniana

maniana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 31 sierpień 2012 - 18:39

Siew zeszłorocznym ziarnem dzięki wszystkim ziarenka wysiałem, jak będzie dobre kiełkowanie to sieję i się nie oglądam, ceny w centralach w tym roku to przesada, a z doświadczenia wiem, że ziarno w centrali nie różni się zbyt dużo od takiego i wiem co mówię.

#10 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2012 - 19:21

Siew zeszłorocznym ziarnem Często zależy tez od centrali, czasami zboże może być najwyższej klasy a czasami byle co. 2 lata temu kupiłem pszenżyto z centrali to było porośnięte, zaprawiane tanim środkiem w małej ilości. W tym roku kupiłem prosto z hodowli(z tego co słyszałem) a jakie będzie to okaże się za rok jak zbiorę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#11 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 31 sierpień 2012 - 19:52

Siew zeszłorocznym ziarnem Kiedyś uczono że ziarno w dobrych warunkach przechowywania zachowuje zdolność kiełkowania przez 1000 dni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 19:41

Siew zeszłorocznym ziarnem Ale w dobrych warunkach,szczerze nie zaryzykowałbym siewu materiałem z prawie trzech lat.Jeżeli chcesz siać zboze lezakowane na przyczepie przez rok czasu to zrób przynajmniej dwie próby.Z wierzchniej warstwy przyczepy,oraz z głębszej warstwy gdzie brak dopływu tlenu.a to ma akurat duzy wpływ na zdolność kiełkowania przy lezakowaniu przez rok czasu przy zmiennych warunkach atmosferycznych, wówczas wylicz średnią.
Ja osobiście zawsze robie próbę siły kiełkowania,nawet jak kupuję kwalifikat.Nie zawsze koledzy 97% na etykiecie równa sie rzeczywistość.Ta czynnnosc nic nas nie kosztuje a daje obrazowość materiału.Siew to przynajmniej 50% sukcesu za rok o tej porze.pozdrawiam.