Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kukurydza ???

125 odpowiedzi na ten temat

#101 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 15 listopad 2012 - 14:32

Kukurydza ??? Jakie plony kukurydzy w tym roku macie? Najlepiej jak podacie odmianę i plon przy jakiej wilgotności.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kukurydza ??? Dzisiaj, 08:04
  •  

#102 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 15 listopad 2012 - 14:49

Kukurydza ??? ja kosiłem 13.11.2012 odmiane ronaldinio z kws 260 dni wegetacji plon z ha ok 16.5 mokrej wilgotność jeszcze nie badałem ale na tym polu nigdy nie było kukurydzy

#103 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 15 listopad 2012 - 18:05

Kukurydza ??? 260 dni to straszne ryzyko .... z jakiego rejonu kraju jestes ? jak była wilgotność?

#104 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 15 listopad 2012 - 19:32

Kukurydza ??? Dlaczego ryzyko??

#105 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 09:49

Kukurydza ??? Zakładając że miała 30% to na sucho będzie ok 13ton. To bardzo dobrze.
Orientuje się ktoś ile mniej plonują odmiany z FAO ok 220?

#106 Share roart

roart

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 11:29

Kukurydza ??? ja na jednym polu miałem odmianę Laurinio KWS o liczbie FAO 200 to dała ok 10 ton suchej/ha

#107 Share FarmerB

FarmerB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 19:40

Kukurydza ??? ziarno o wilg. 30%

#108 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 29 listopad 2012 - 01:02

Kukurydza ??? Witam, orietujecie sie może ile potrzeba zużyć gazu na wysuszenie kukurydzy na t%??

#109 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 29 listopad 2012 - 03:54

Kukurydza ??? Ej no kukurydziarze.... nie róbcie takiego błędu!!!! Liczba FAO niema nic wspólnego z ilością dni wegetacji tzn ma ale do nie jest ich liczba. Pierwsza cyfra oznacza klasę wczesności danej odmiany i jest od 1-9 druga cyfra to wczesność w danej klasie wczesności i też jest od 1-9, trzecia cyfra to kolor ziarniaka, 0 -żółty, 1 biały 2, 3 - brązowego. Wiem że zaraz ktoś sie odezwie że to nie prawda, ale weźcie pod uwagę że kukurydza jest odmianą jednoroczną a w stanach uprawia się odmiany o FAO 380-500. W astrali popularne są odmiany o FAO 700. Jest też nie hodowlana odmiana (dzika o FAO ponad 903).
Takie małe sprostowanko :)

#110 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, uprawa, energetyka jądrowa, off-road

Napisany 29 listopad 2012 - 11:57

Kukurydza ??? 260 dni wegetacji i koszona 13 listopada? skoro tak jest, to musiala byc siana w lutym:):) siales w snieg? jak sie siewnik spisywal siejac w zmarzline? a teraz na powaznie... liczba FAO to nie jest liczba dni wegetacji!! FAO okresla klase wczesnosci odmiany na podstawie sumy temperatur efektywnych w danym dniu wegetacji, od ostatecznego przeznaczenia rosliny (ziarno/kiszonka) i szerokosci geograficznej miejsca siewu. i tak dla FAO 260 na ziarno suma temperatur efektywnych wynosi 1435 stopni Celsjusza.

swoja droga w tym roku mialem u siebie ok 280ha odmiany Alduna z LG o FAO 250. siana 25-30 kwietnia, zbierana poczatek listopada, plon 13-15 ton przy wilgotnosci 26-28%, rejon srodkowa czesc lubuskiego. polecam kazdemu ta odmiane, bardzo dobrze znosi susze i wiernie plonuje
Piszę po polsku!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 16:32

Kukurydza ??? na jakich klasach rosła ? bo to bardzo ważne.

#112 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 01 grudzień 2012 - 19:33

Kukurydza ??? klasy relatywnie slabe. od IVa do V. kukurydza bardzo lubi lekkie gleby, bo skladaja sie w duzum stopniu z piasku. dzieki temu gleby te duzo latwiej sie nagrzewaja niz gleby ciezsze, i to znacznie wplywa na poczatkowy rozwoj kukurydzy, a ten warunkuje w znaczyn stopniu plon. natomiast ryzyko uprawy na lekkich glebach wynika z tego ze podczas suszy nie trzymaja one wody i jesli faktycznie przez 4 tygodnie nie spadnie ani kropla deszczu to jest juz rok do tylu...
Piszę po polsku!

#113 Share Kacper1204

Kacper1204

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo piłka nożna

Napisany 09 grudzień 2012 - 21:07

Kukurydza ??? U mnie w tym roku zaczęli kosić od polowy września pierwszy kombajn widziałem 20 września a ostatni kombajn widziałem jakoś w listopadzie. Według mnie kukurydza im później koszona to chyba większa oszczędność na suszeniu.

#114 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 10:27

Kukurydza ??? nieprawda. kukurydza koszona pozna jesienia czyli koniec listopada nie bedzie juz suchsza niz na poczatku miesiaca a wrecz przeciwnie, bo zwieksza sie wzgledna wilgotnosc powietrza ze wzgledu na spadek temperatury. poza tym koszt suszenia zwieksza sie z tego samego powodu bo powietrze trzeba ogrzac z nizszej temperatury i wysuszyc z wiekszej wilgotnosci.
Piszę po polsku!

#115 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 grudzień 2012 - 18:10

Kukurydza ??? qq chyyba do połowy listopada traci wilgotnosc, oczywiście wszystko zależy od pogody, z zimnym powietrzem nie ma sprawy, wystarczy zaopatrzyc się w suszarnię z recyrkulacją powietrrza - za jedyne 230tys euro ( z wieżami, redlerami itp)

#116 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 19:39

Kukurydza ??? a robił ktoś z was konserwacje kwasem ?? w skrócie to tak : ziarno przenoszone jakimś podajnikiem slimakowym chyba w podajniku jest podawany kwas chyba propionowy i wysypuje sie na inna sterte i tak lezy i nie grzybieje ani plesnieje .... w jakiejś gazecie to było opisane ostatnio ... jesli wilgotnosc ziarna <30 to wychodzilo chyba 130zł >30% chyba 170 bo wiecej kwasu slyszeliście otakim czymś ?

#117 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 19:50

Kukurydza ??? Ja słyszałem - chyba w ostatnim numerze Tygodnika Rolniczego o tym pisali. Ja tego nie praktykowałem

#118 Share tomek95

tomek95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 20:27

Kukurydza ??? Ja to praktykowałem

#119 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 grudzień 2012 - 20:59

Kukurydza ??? albo wysypac qq na plac, postoi tam kilka dni, zagrzeje się i w suszarni mamy oszczędnosc, bo dajemy ciepłą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 23:23

Kukurydza ??? zakladam że chcemy uzyskać pasze dla krów mlecznych ... bez plesni i grzybów .... tomek95 jaka ilość trzeba mieć ? jakie kozta w sumie wyszly jaka jakość paszy
?