Skocz do zawartości

Zdjęcie

jeczmień hybrydowy

148 odpowiedzi na ten temat

#81 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 01:21

jeczmień hybrydowy nie licze przyczep nigdy nie wazylem zboża ale hybryde zwazylem i wyszlo dobrze .. za rok tez posieje tylko teraz 2 ha zomma i 2 hoobita

Edytowany przez milanreal1, 13 lipiec 2013 - 23:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jeczmień hybrydowy Dzisiaj, 17:12
  •  

#82 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 lipiec 2013 - 23:47

jeczmień hybrydowy

Bo hybrydy (pszenica, żyto i jęczmień) jest łatwo sknocić.
Pisałem o tym wcześniej (pszenica hybrydowa).

Z plonów żyta hybrydowego rolnicy zazwyczaj są zadowoleni. Po ale w pszenicy i jęczmieniu czyli zbożach samopylnych jakoś rolnicy nie osiągają lepszych wyników od populacyjnych gdzie producenci odmian lepsze wyniki osiągają, więc albo ściema producentów, albo jeszcze rolnicy muszą się wiele nauczyć. Tyle że producenci hodując te odmiany na środkach produkcji nie oszczędzają, bo ziarno musi być odpowiednie, a nie każdy rolnik daje najlepsze warunki roślinom.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#83 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 13:06

jeczmień hybrydowy Znalazłem porównanie plonowania hybryd z liniówkami (ciężko cokolwiek takiego gdziekolwiek znaleźć, ale w końcu się udało), wygląda to bez rewelacji, hybrydy mogą pochwalić się bardzo dobrym wyrównaniem i gęstością ziarna, ale plonowanie jest 'tylko' na poziomie najlepszych liniówek, więc nie dziwota, że hodowca się z tym za bardzo nie obnosi.
http://www3.syngenta...sorten_2013.pdf

Ja posieję obok meridianu (o ile uda się kupić) trochę zzooma i hobbita, przekonam się, czy warto się w hybrydy pchać.

#84 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 00:30

jeczmień hybrydowy To i tak się ciesz że coś znalazłeś :D Jeżeli wyniki hybryd wypadałyby gorzej od populacyjnych to takich informacji nawet w internecie ciężko byłoby znaleźć. Szkoda że po jerzyku niemieckim to nawet nie rozumiem bardzo o co w tym chodzi, ale z tego co zaobserwowałem to jednak hybryda średnio dawała ok 0,5t więcej czyli chyba trochę wyjdzie na + mimo wyższego kosztu nasion. Albo źle patrze :D
Ale najlepiej spróbować na własnym polu, te badania pewnie są z Niemiec a trochę nasze warunki się różnią.
Zapraszam na swój profil

#85 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 15:08

jeczmień hybrydowy Są tam 3 wykresy, 2 na podstawie badania LSV (taki niemiecki COBORU), tam hybrydy trzymają poziom najlepszych liniówek (tenor, meridian), ostatni jest 'firmowy', a wiadomo, że badania firmowe zawsze będą pokazywać różnicę wiadomo na czyją korzyść (jak zauważyłeś, inaczej by ich po prostu nie było). W takich badaniach zawsze dopasowuje się agrotechnikę tak, aby wyolbrzymić lepsze cechy swoich produktów, czyli w tym przypadku heterozję, mniejsze zapotrzebowanie na azot na stracie i większe po końcu krzewienia. Agrotechnika w badaniach LSV zapewne była taka sama dla wszystkich odmian, może stąd różnica, więc pozostaje teraz samemu spróbować, jak wypadnie hybryda, nasiona już zamówione.

#86 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 00:55

jeczmień hybrydowy A no to dzięki za wytłumaczenie ;) mimo że uczyłem się niemieckiego kilka lat to prędzej chyba bym zrozumiał wykresy po angielsku :D
Jakie odmianę posiejesz?
Zapraszam na swój profil

#87 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 14:21

jeczmień hybrydowy 80% areału meridian, po 10% zzoom i hobbit.

#88 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 19:21

jeczmień hybrydowy Stef3 jak tam plon tego jęczmienia??

#89 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 21:43

jeczmień hybrydowy jutro kosze, dziś mierzyłem wilgotność to w zależności od miejsca pobrania próby od 12 do 16 %

#90 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 19 lipiec 2013 - 06:44

jeczmień hybrydowy wczoraj zebrany HOBBIT plon trudno ocenić bo nie wazyłem ale z 2,5ha zebrałem prawie 12 pełnych zbiorników Z56 mtz średnia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 21:40

jeczmień hybrydowy po koszeniu i ważeniu wyszło 5085kg/ha- szału nie ma, im lepsza ziemia tym więcej zredukował, 11,2 % wilgotność

#92 Share waldi33

waldi33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 26 lipiec 2013 - 19:38

jeczmień hybrydowy odmiana zoom plon 5t /ha

#93 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 23:44

jeczmień hybrydowy Czy jest ktoś kto siał zooma czy hobbita(czy inne hybrydy) i dał mu dobre warunki i jaki osiągnął plon?
Bo na forum widzę że plony nie są zadowalające a w COBORU jednak średni plon odmian hybrydowych wyniósł chyba 8,1t/ha co by dobitnie potwierdzało słowa @TOREZ.
Zapraszam na swój profil

#94 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 08:01

jeczmień hybrydowy Wg COBORU średni plon odmian wzorcowych na poziome a2 w 2012 r wyniósł nawet 8,7t/ha
Żadna to nowość, że formy mieszńcowe pszenicy i jęczmienia plonują na poziomie lepszych odmian liniowych, więc gdy są droższe, to po co przepłacać.
Powód jest prosty. Są to gatunki przystosowane do samozapylenia i wybujałóść mieszańców nie jest tak wyraźna, ale jeszcze wszystko przed nami.
Souleyka 6,94 na IVa po jarym mimo kilku błędów i pleśni śniegowej.

Następnym razem takie dopisy nawet w języku chińskim będą karane %.

#95 Share mefjurolnik

mefjurolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 14 sierpień 2013 - 13:42

jeczmień hybrydowy wie ktoś gdzie można kupić jęczmień hybrydowy ? jak najbliżej konina żeby było ;)

#96 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 19:59

jeczmień hybrydowy zoom 5700kg/ha hobbit 5900 kg/ha a liniówka lomerit 6500 kg/ha wiec szaału nie ma na plus dla hybrydy to ze jak sie zasypue siewnik do pełna to przez 10 ha z ciągnika można nie wysiadać :)

#97 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 18:34

jeczmień hybrydowy Czyli co panowie,siejemy hybrydy czy odpuszczamy,mam na mysli jęczmień bo żyto jasna sprawa.A ma któś info jak wyszedł jęczmień hybrydowy przy uprawie bezorkowej.Tzn,płytka uprawa na wzrost samosiewów i przerwanie parowania,następnoe gruberek i siew.

#98 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 23:21

jeczmień hybrydowy Wg mnie próbować trzeba. Ogólnie nie powinno się wydawać opinii po dopiero 1 roku uprawy. Tym bardziej że niektóre wyniki badań pokazują że warto.
Zapraszam na swój profil

#99 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 23:14

jeczmień hybrydowy Zaryzykowałem i zdecydowałem się posiać dziś 3ha hybrydy zoom, zaprawiony maxim star. Odpowiedni termin?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share stepek

stepek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 16 listopad 2013 - 12:06

jeczmień hybrydowy Witam,

Śledzę wasze odpowiedzi w tym wątku dotyczące jęczmienia hybrydowego. Nie jestem jeszcze zbyt doświadczonym rolnikiem, dlatego chciałbym zasięgnąć waszej porady, jako osób znacznie bardziej znających się na uprawie jęczmienia hybrydowego.

Otóż, chiałbym wiosną 2014 r. rozpocząć uprawę jęczmienia hybrydowego jarego. Czy moglibyście poradzić mi jakieś godne uwagi odmiany tego zboża?

Po wstępnym rozpoznaniu znalazlem materiał siewny następujących odmian: CONCHITA, ATRIKA, OLOF, MERCADA, TOCADA, VICTORIANA. Czy ktoś z Was miał do czynienia z którąś z tych odmian. Zależy mi na odmianie o jak największym plonie.

Chciałbym się dowiedzieć rówież, jakie stosujecie nawożenie, przedsiewne i późniejsze. Rozumiem, że kwiestia nawożenia mineralnego jest zależna od zasobności gleby w składniki mineralne, ale za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

Jeżeli ktoś z was zna odpowiedzi na moje pytania, to proszę o odpowiedź.