Skocz do zawartości

Zdjęcie

jeczmień hybrydowy

148 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 08 lipiec 2013 - 21:23

jeczmień hybrydowy To szczerze szału nie ma z hybrydą, populacja też podobnie sypie. Jeszcze pewnie trzeba trochę poczekać zanim go dopracują.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jeczmień hybrydowy Dzisiaj, 12:23
  •  

#62 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 08 lipiec 2013 - 21:43

jeczmień hybrydowy no szału nie ma... a biorąc pod uwagę cenę zakupu nasion na 1ha, która to w tym roku wyniosła 440zł netto ! to średni interes, plus na pewno za przezimowanie i większą tolerancje na słabsze stanowiska

#63 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 lipiec 2013 - 22:00

jeczmień hybrydowy

Można jęczmień hybrydowy zasiac drugi raz??

Absolutnie nie można, w kolejnym roku uprawy znika efekt heterozji.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#64 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 09 lipiec 2013 - 12:43

jeczmień hybrydowy A co to znaczy??

#65 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 00:02

jeczmień hybrydowy Czyli w skrócie znikają wszystkie zalety hybrydy a odmiana jest taka jak przeciętna populacja albo i gorsza bo mogą się połączyć geny które wywołają złe efekty (coś na podobe jak dzieci gdy rodzice są blisko spokrewnieni). Czyli w skrócie znika efekt wybujałości, lepszego krzewienia, wzrostu a w konsekwencji plonu. W skrajnych przypadkach rośliny mogą nie wydać nasion.
Zapraszam na swój profil

#66 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 05:56

jeczmień hybrydowy wczoraj skoszony Zoom i Hobbit... generalnie porażka, ale czego się dziwić, brak ochrony grzybowej, ziemia klasy 4b i 5... miejscami piach, co prawda po rzepaku ale bez nawożenia PK
PLON 4,2t/ha (wszystko sprzedane tego samego dnia a więc i zważone,), nie będę czarował spodziewałem się 5 ton.. no ale cóż za dużo zgubił pięterek, bo w niektórych kłosach nawet połowę i to w sumie nie wiadomo dlaczego !! zapowiadał się naprawdę super... ale te pięterka :/

#67 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 08:52

jeczmień hybrydowy Co ile lat mogę siać hybrydę na tym samym kawałku? (chodzi mi o żyto, ale to chyba nie ma różnicy) :)

#68 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 20:38

jeczmień hybrydowy Na jednej działce(3b-4 klasa ziemi) miałem 3 odmiany, 1 hybryda zoom i 2 populacyjne. Plonowanie bardzo zbliżone z małym plusem dla hybrydy. Plonowanie dokładnego nie podam bo nie ważyłem ale ok 6 ton.

#69 Share kociolek

kociolek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 21:46

jeczmień hybrydowy A ja też już po i jęczmień leży na strychu;-) A więc można było się spodziewać czegoś więcej bo zapowiadało się bardzo ładnie rok sprzyjał do pokazania w pełni mocy walorów plonowania hybrydy obok zasiany populacyjny i zbytniej różnicy w plonie nie było ale szczegółowo się nie wypowiem bo nie było ważone a na oko to można pomylić dziś 22 latkę na imprezie z 16 i jest problem. Może gdyby nie zgubiła tych pięterek było by o wiele lepiej. Plus dla hybrydy za nieco grubsze i wyrównane ziarno niż w przypadku populacji. Czy dostanie jeszcze szansę na uprawę zobaczymy.

#70 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 00:07

jeczmień hybrydowy

wczoraj skoszony Zoom i Hobbit... generalnie porażka, ale czego się dziwić, brak ochrony grzybowej, ziemia klasy 4b i 5... miejscami piach, co prawda po rzepaku ale bez nawożenia PK
PLON 4,2t/ha (wszystko sprzedane tego samego dnia a więc i zważone,), nie będę czarował spodziewałem się 5 ton.. no ale cóż za dużo zgubił pięterek, bo w niektórych kłosach nawet połowę i to w sumie nie wiadomo dlaczego !! zapowiadał się naprawdę super... ale te pięterka :/

Czemu nie dawałem żadnych fungicydów? Nie było objawów chorób?

Swoja drogą ciekawe jest to że plon hybryd nie rożni się znacząco od populacyjnych. Czyli hybryda mimo wyższych kosztów nie zwróciła się?
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 06:28

jeczmień hybrydowy nie dawałem fungi bo nigdy wcześniej nie stosowałem w zbożach, w tym roku pierwszy raz w pszenicy.... efekty widoczne gołym okiem, teraz mam nauczkę i na przyszły rok będzie poprawa :)

#72 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 23:42

jeczmień hybrydowy W przyszłym roku też hybryda odmiany zoom?
Zapraszam na swój profil

#73 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 06:47

jeczmień hybrydowy hm... zastanawiam się jeszcze, abo żyto hybrydowe albo Zoom, mam trochę takiej słabszej ziemi i zbytnio wyboru nie ma bo nic lepszego nie urośnie jak będzie suchy rok

#74 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 07:18

jeczmień hybrydowy Można jeszcze siać na słabszej QQ(na ziarno) lub łubin niebieski(po tym jest bardzo dobre stanowisko)

#75 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 13:51

jeczmień hybrydowy skoszony ...mialem odmiane hoobit 10 lipca z 2 ha zebrałm 15 t zapowiadal sie znacznie lepiej ale cos chyba spieprzylem albo on taki kaprysny ale za bardzo nad nim nie skakalem dawki azotu rozdzielilem i raz opryskalem od chwastow jestem zadowolony puki co ale ochota byla na znacznie wiecej...

#76 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 14:02

jeczmień hybrydowy piszesz, że o niego nie dbałeś a z 2 ha dostałeś 15t i jesteś rozczarowany? W takim razie rzeba było zadbać. Nie pieść się prosze.

#77 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 17:07

jeczmień hybrydowy

skoszony ...mialem odmiane hoobit 10 lipca z 2 ha zebrałm 15 t zapowiadal sie znacznie lepiej ale cos chyba spieprzylem albo on taki kaprysny ale za bardzo nad nim nie skakalem dawki azotu rozdzielilem i raz opryskalem od chwastow jestem zadowolony puki co ale ochota byla na znacznie wiecej...

ważyłeś czy na przyczepy liczyłeś :) bo na mojej przyczepie pszenicy wchodzi 12 a jęczmienia ozimego 10 :rolleyes:

mój znajomy również miał zooma i hobbita i to na lepszej ziemi bo 3a,b i 4a, wyglądał zajebi !,, krzyczał że daje 8 z ha jak kosił a jak wszystko wywiózł do skupu, zważył i policzył to średnia wyszła poniżej 6... ot takie tam przemyślenia

#78 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 18:16

jeczmień hybrydowy Ja w tamtym roku liczyłem na baaaardzooo czubatych przyczepach d47 z zastawkami tylko po 4 tony j. ozimego a w warfamie o objętości 8,46m^3 tylko po 5,5 tony. W efekcie tego liczenia plon wyszedł 6,5t/ha. Dla pewności jeden, ostatni zbiornik wcale nie został uwzględniony w obliczeniach. Ale myślę, że wynik był nieco lepszy bo bardzo dużo przycinałem na przyczepach. Gdybym liczył tak jak co niektórzy to by mi wyszło z 8t/ha. :) Z drugiej strony w tamtym roku przywiozłem 5 przyczep żyta 3 x warfama 6t i 2 x niepełna d47. Wyliczyłem 27,5tony. Sprzedałem wszystko i okazało się, że było 30ton!!! na 5 przyczepach oszukałem się na 2,5tony. Więc różnice bywają spore.

Edytowany przez Cihu, 12 lipiec 2013 - 18:24.

#79 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 19:28

jeczmień hybrydowy

Swoja drogą ciekawe jest to że plon hybryd nie rożni się znacząco od populacyjnych. Czyli hybryda mimo wyższych kosztów nie zwróciła się?

Bo hybrydy (pszenica, żyto i jęczmień) jest łatwo sknocić.
Pisałem o tym wcześniej (pszenica hybrydowa).

Bezwzględnie trzeba pilnować terminu siewu oraz jego głębokości. Niby proste prawda? Ba nawet piszą że można opóźnić termin siewu jęczmienia, bo wtedy łatwiej z rozłożeniem prac itp. Na własnej skórze sprawdziłem owe teorie. Wnioski wyciągnięte i teraz konsekwentnie wczesny siew.
Głębokość siewu oraz przygotowanie roli, też niby małe nic, ale...Uprawa pożniwna, dokładne wymieszanie resztek, potem niezbyt głęboka orka 18-20 cm i najważniejsze przynajmniej te 10-12 dni przerwy. Osiadanie gleby ma tu kluczowe znaczenie. Wiem wiem zaraz mnie skarcicie, że istnieje taki wynalazek jak packomat ty stary dziadku, i sie sieje na drugi czy trzeci dzień po orce. No ok istnieje ale dlaczego potem lament, ,ze coś nie tak z plantacją i nie ma różnicy odnośnie z populacją.
Do czego zmierzam, mianowicie kluczowe błędy popełniamy przy najprostszych pracach, które nie wymagają od nas posiadania maszyn z najwyższej półki. Tu tkwi połowa sukcesu. A hybryda do łatwej nie należy. Decydując się na zakup droższych nasion będzie od nas wymagało większego poświęcenia w każdą powtarzam każdą czynność wykonywaną na roli. Wtedy dopiero zanwestowane złotówki zaczną procentować.
Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 21:20

jeczmień hybrydowy ja swojego hobitta jeszcze nie skosiłem sam jestem ciekawy jak wyjdzie, będzie sprzedawany także wszystko będzie ważone- podziele sie z wami wynikiem dodam że nawożenie azotowe 150 kg/ha dwukrotny oprysk fungicydem i dwukrotnie skracany, siew 10 września, poniżej 7 ton porażka będzie!