Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mączka skalna / poprawa gleby czy ....

2 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 14 sierpień 2012 - 19:36

Mączka skalna / poprawa gleby czy .... Jako że nie znalazłem nic na ten temat na forum chciałem was zachęcić do wspólnej dyskusji na temat "użyteczności" stosowania mączek skalnych w poprawie dobrostanu naszych gleb. Ostatnio zakupiłem na próbę mączkę w małej ilości aby sprawdzić co to jest?
Po posypaniu gleby mączką wygląda jak jakieś wapno o jasnym kolorze. W momencie jak spadł deszcz zrobiła się z niej taka jakby glinka o miękkiej konsystencji. Czy myślicie że jest sens ją stosować pogłównie a potem przyorać w orce przedzimowej pod żyto? Ma ktoś może doświadczenie jak reaguje na jednoczesne jej zastosowanie z obornikiem (jako że zawiera wapno w jakimś tam procencie). Gleba jest lekka bez struktury gruzełkowatej. Tylko proszę nie odsyłajcie mnie do szukania w sieci bo to już przerabiałem i tam jest sama teoria a ja szukam informacji z praktyki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mączka skalna / poprawa gleby czy .... Dzisiaj, 23:13
  •  

#2 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 14 sierpień 2012 - 19:42

Mączka skalna / poprawa gleby czy .... Ile w tej mączce jest CaO i jaka reaktywność?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 14 sierpień 2012 - 20:00

Mączka skalna / poprawa gleby czy .... 9,5 % jest tego wapnia co do reaktywności niestety nie mam takich informacji. Gdzieś wyczytałem że ogranicza straty azotu do kilkunastu procent po zastosowaniu na obornik ale w moim przypadku to by szło w glebę i to klasy V . Chodzi mi głównie o stworzenie na tej klasie struktury zbliżonej do gruzełkowatej (ale się rozmażyłem) pod uprawę wieloletnią gdzie nie będę stosował płodozmianów.