Skocz do zawartości

Zdjęcie

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową

34 odpowiedzi na ten temat

#21 Share hadler

hadler

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 09:35

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową ale ten ładowacz to straszne obciążenie przedniej osi, myślę że ładowanie nim sianokiszonki moze okazać sie dużo trudniejsze niż zwykłym turem...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową Dzisiaj, 11:43
  •  

#22 Share paul7

paul7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 11:26

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową marcine masz wspomaganie w którymś z twoich ciągników? Jeśli tak to załóż jakieś szersze opony, albo bliźniaki z przodu :P i do takiego ładowacza będzie idealny B) Myślę że na oryginalnych laczkach też dał by rade. Jeśli nawet 330 dają rade to twoje nie dadzą :lol:

#23 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 11:42

Morze nie są to jakieś super sprzęty, ale są w miarę tanie, na tura 3sekcyjnego tak jak pisał Kamillo0 musisz dać co najmniej 3500zł więc musisz przemyśleć sprawę marcine B)Może kupisz te sprzęty które podałem w linkach? Kupisz to czy tura to ta sama kasa :D

Może a nie morze. :) Tak po za tym nie bawcie się w żadne podnośniki na tył bo to szkoda kasy i czasu. Ułożysz tym stertę 3 belki w górę? NIE! Za jedno sekcyjnego tura zapłaciłem kolego prawie 5 tysi 3 lata temu więc teraz pewnie drożej albo tak samo a za 3 sekcyjnego to już większy wydatek do tego trzeba większe laczki z przodu i wspomaganie oraz zapinać przeciw-wagę bo kołyska się robi. Ale rolnictwo to taka branża gdzie można oszczędzić ale czasem lepiej dołożyć bo tu sprzęt kupuję się na lata a nie na sezon.

#24 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 12:04

marcine masz wspomaganie w którymś z twoich ciągników?

niestety nie mam:( ale dużo ludzi w okolicy ma w 360 tury pozakładane i dają radę. Ja bym mierzył jednak bardziej w tura do 3512 a to z racji tego, że jest zdecydowanie zwrotniejszy i nie blokują mu się biegi ;)
tylko ciągle mnie zastanawia jak by się tym dało gnój ładować, czy bym się, mówiąc wulgarnie nie zajebał kładąc na rozrzutnik 6-7 ton, bo sądzę, że po moich ziemiach tyle 60-tka uciągnie.

Ale rolnictwo to taka branża gdzie można oszczędzić ale czasem lepiej dołożyć bo tu sprzęt kupuję się na lata a nie na sezon.

też tak myślę i żałuje, że wcześniej nie postarałem się o zaczęcie modernizacji tego co jest, bo zaoszczędziło by się w ciągu roku ok 6-7 tysięcy na usługa (prasowanie i gnojenie pól). więc zakupy rozrzutnik, tur, prasa i ew. owijarka zwróciły by się tak po 4 latach. Mniej więcej
norweskie-lesne.pl

#25 Share button89

button89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 12:52

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową Witam,
Wg mnie jeśli naprawdę chcesz zostac rolnikiem, co bym bardzo poważnie przemyślał na twoim miejscu jeśli masz możliwość spokojnej i w miarę dochodowej pracy poza rolnictwem to wg. mojej opinii powinieneś:
- kupić rozrzutnik bo bez niego daleko nie pociągniesz, w gospodarstwie z produkcją zwierzęcą podstawowa maszyna
- kupić prasę zwijajacą osobiście polecam jd 550 bardzo prosty, świetnie prasujacy ( dobrze zbite bele) sprzęt który jak dobrze trafisz to kupisz do 15000
tylko pamiętej oszerokim ogumieniu i podbieraczu
- tura, nie baw sie w żadne cyklopy itp. itd. zwykły prosty tur spokojnie do któregoś z twoich ciągników wystaczy
- nie kupuj owiiarki bo to niepotrzebny wydatek, worki do sianokiszonki cię wyniosą taniej niż folia do tej owiijarki a jeśli będziesz miał dobrze zbite bele to nie ma prawa się nie udać, zagęszczenie beli to podstawa

#26 Share farmtracker

farmtracker

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie i oczywiscie płeć przeciwna :)

Napisany 15 sierpień 2012 - 14:48

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową Nie kupuj żadnych cyklopów ani żadnych pomysłowych ładowaczy. Najlepiej kup zwykły tur 3 sekcyjny i 3512 spokojnie naładuje rozrzutnik. Skora ja 14 letni dzieciak 2 sekcyjnym mf255 ładuje to ty 3 sekcyjnym nie naładujesz? W 3 sekcyjnym jest łatwiej bo masz krokodyla a nie zwykłe widły.
Jeśli Ci doradziłem, pomogłem to odwdzięcz się zieloną strzałką w góre :)

#27 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 18:35

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową a w ogóle wie ktoś coś o tym, czy jest jeszcze szansa na zdobycie jakiegoś kredytu z dofinansowaniem ARiMR?
norweskie-lesne.pl

#28 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 16 sierpień 2012 - 15:35

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową Obecnie do 2014 nie ma sie za bardzo czego spodziewać. Poza tym trzeba mieć wykształcenie rolnicze - np do nabory na młodego rolnika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 21 sierpień 2012 - 16:42

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową @marcine , moja rada kup tura do ursusa 3512 i nawet nie myśl o żadnych cyklopach ,trolach i innych tego typu. Osobiście mam tura zwykłego na linkę od 10lat w ursusie c360 3p- wtedy tylko taki ciągnik posiadałem. Rocznie zwożę tym około 200 kulek słomy,100siana jakieś niewielkie ilości sianokiszonki , ładuję obornik od około 15-20sztuk bydła. Nie wyobrażam sobie roboty bez tego tura-fachowo ładowacza czołowego. Wycinałem prawie ha lasu-tam też tur odegrał istotną rolę.Nie będę rozpisywał o wożeniu gruzu,piasku i t p. Cyklop do bel siana,słomy to porażka,do obornika nie dużo lepszy,minimalnie szybciej załaduje albo i nie. Coś na tylni tuz i jeździć z głową non stop do tyłu-bez sensu.Zresztą szybkość tej jazdy.... Kup tura do mniejszego ciągnika ,jest zwrotniejszy i mniejsze spalanie. Zadbaj o pompę ogólnie hydraulikę w tym ciągniku i będziesz śmigał. Nie mam wspomagania,i ogumienie standardowe,do wożenia bel zdejmuje przednie obciążniki,do obornika dociążam tył 3p. Masz 2ciągniki tak jak ja więc zero problemu.

#30 Share daron64

daron64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 07 wrzesień 2012 - 09:10

PO NAJWAŻNIEJSZE. Czy zdołam poprowadzić takie gospodarstwo pracując jako copywriter w agencji reklamowej bądź freelancer na umowach-zleceniach w kilku agencjach? W pierwszym przypadku dojazdy zajmowały by mi ok 3 godzin dziennie, w drugim cały czas byłbym w domu.

\
Jestem pare latek od Ciebie straszy, pracuje normalnie na etacie 7.30-15.30 no i do tego spadlo mi na glowe gospodarstwo-30ha(~15 pod plugiem, reszta pastwiska, truskawek troche itd), 30pare sztuk bydla, ze 40 sztuk trzody, czesc budynkow do remontu, pare maszyn trzeba kupic i powiem Ci tak-o ile z silami jet ok, to najzwyczajniej w swiecie brakuje czasu. Teraz jak na oborze nie sa tylko maluchy to wstaje kolo 5, prosto na obrzadki do 7, na 7.30 do pracy, z roboty wracam pare minut przed 16, cos szybko zjesc i juz trzeba leciec na obrzadki. Kolo 18.30 jestem po obrzadkach i jest lipa. W polu samo sie nie zrobi, zwierzeta same sie nie obrobia(poki co matula pomaga ile moze). Dzien jest stanowczo za krotki. Caly czas jestem do tylu z robota. Ciemno robi sie juz przed 21. Na "juz" musze wywiezc jeszcze troche obornika, zabrac sie za ziemniaki, ruszyc w pole, troche drewna mam do obrobienia, truskawki do objechania, mial byc dach na oborze robiony i ogrodzenie, ale na to juz nie ma szans w tym roku. Kazda awaria=dzien w plecy, dzien w plecy=kolejna robota do tylu. Przyjdzie zima, zwierzeta stana na oborze, to rano bedzie trzeba wstawac po 4 zeby przed robota sie obrobic, wieczorem bedzie juz calkowicie tragedia, caly dzien w plecy. I mowa tu tylko o podstawowych czynnosciach, potrzebnych zeby jakos sie to wszystko krecilo. Wiec na Twoim miejscu, jesli powaznie myslisz o gospodarce, wybralbym te prace, ktora daje Ci wiecej wolnego czasu. Pracujac 8h na etacie + dojazdy, bedziesz mial ciezko zeby wszystko na czas ogarnac.

#31 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 01 październik 2012 - 18:26

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową @up, Kolego, jak widzę Ty to masz już sytuację powiedzmy "dramatyczną" ( w sensie ilość roboty, bo nomen omen areału zazdroszczę)
gdybym ja miał taki to bym chyba nawet nie myślał o pracy tylko poszedł w mięsne, bo z tego można by chyba całkiem całkiem już wtedy pożyć.
ja na razie mam jeszcze rok do namysłu co robić, a Tobie życzę powodzenia z ogarnianiem tego!
norweskie-lesne.pl

#32 Share daron64

daron64

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 03 październik 2012 - 11:09

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową Teraz jeszcze dramatu nie ma. Zacznie sie jak zwierzyniec wejdzie na obore na zime :) A co do pracy na etacie, to ma jeden plus-wiem, ze co miesiac bede mial pieniadze, na podstawowe oplaty, rachunki, samochod itd

#33 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 03 październik 2012 - 13:17

Witajcie Panowie, jestem tu nowy i nieco się wstydzę, ale kto pyta nie błądzi ;)

Za około rok ( koniec pierwszego stopnia studiów) mam możliwość przejąć gospodarstwo rolne o powierzchni 13 hektarów ( 10 ornego [7 III klasy, 3 IV] oraz 2.5 hektara dobrej jakości łąk i 0,5 hektara często zalewanej łąki). Około 6 hektarów gruntów jest w jednym kawałku, nieprzedzielone żadną drogą ani polem sąsiadów.

W chwili obecnej gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka, utrzymywane jest 20 sztuk dorosłego bydła, 10 sztuk młodzieży i ok 20 świnek. Jeszcze przez ok 2.5 roku w gospodarstwie trzeba będzie hodować krowy mleczne z racji długów jakie stworzył poprzedni właściciel.

Jednak wraz ze spłaceniem tych długów chciałbym całkowicie zmienić profil gospodarstwa na odchów jałówek mięsnych ( trochę mnie przeraża opcja trzymania byczków), Jałówki będą kupowane. Pieniądze na obsadę stada mógłbym mieć ze sprzedaży obecnych krów

Tak wygląda ogólna sytuacja, teraz zadam kilka bardziej szczegółowych pytań i doprecyzuję kilka spraw ;)

PO NAJWAŻNIEJSZE. Czy zdołam poprowadzić takie gospodarstwo pracując jako copywriter w agencji reklamowej bądź freelancer na umowach-zleceniach w kilku agencjach? W pierwszym przypadku dojazdy zajmowały by mi ok 3 godzin dziennie, w drugim cały czas byłbym w domu.

1) Ile sztuk bydła mięsnego będę mógł utrzymać z tych 13 hektarów. Ziarno sypie na poziomie średniej krajowej, chyba, że ziemia dostanie więcej nawozów ;), z łąk zbieram 3 pokosy po ok 45 balotów, przed pierwszym i drugim daję nawóz, przed 3 gnojówkę.
Możliwości "lokalowe" mam dość duże, bo poza oborą mam też chlewnie w której mogę odchowywać cielęta do wieku około 6-9 miesięcy

2) Gospodarstwo jest zmechanizowane ale słabo. Są dwa ciągniki porównywalnej mocy, c-360 i U-3512. Nie ma niestety ani żadnej prasy, ani rozrzutnika, ani żadnego ładowacza do gnoju/bel a także nie ma owijarki. I z tego miejsca mam bardzo ważne pytanie.
Przejrzałem ten temat http://www.agrofoto....rasa-do-mf-255/ i mam wątpliwości czy któryś z ciągników dałby radę spokojnie z prasą zwijającą. Kiedyś prasował u mnie koleś z 3P i prasą Deutz-Fahr i sianokiszonka nie wyszła najlepsza. Dlatego zastanawiam się, czy dobrym pomysłem było by zakupienie jakiegoś ciągnika ok 80 koni, np Ursusa 914 czy czegoś w ten deseń i dokupienie do niego prasy zwijającej. Niestety, zakupy te były by na kredyt i dlatego nie wiem, czy jest to rozsądne, czy jednak lepiej kupić prasę do któregoś z posiadanych ciągników i tak się męczyć.
Nie chciałbym żadnego z nich sprzedawać ponieważ u-360 jest w mizernym stanie i wziąłbym za niego grosze, natomiast 3512 jest w stanie bardzo dobrym, ale jednak wolę go zachować, ponieważ nigdy nie wiadomo co się kupi.

3) w przypadku zakupu 3 ciągnika do jednego z już posiadanych chciałbym zapiąć tura, do którego lepiej. I czy taki tur podoła załadunkowi obornika na rozrzutnik?

4) Dodam, że pomysł zakupu tych sprzętów naszedł mnie z powodu przeliczenia tego, ile rocznie wydaje się u mnie na usługi związane właśnie z wywożeniem gnoju, prasowaniem słomy, siana i sianokiszonki a także często orki.

Więcej pytań z tego miejsca nie mam, jak będzie trzeba zapytam w innych tematach ;)

pozdrawiam ;)

Namawiają cię na opasy - faktycznie nie ma się czego bać, owszem więcej się na nich zarobi, pracy mniej (bo nie ma wycieleń), ale dla nich musisz mieć kukurydzę.
Pomyśl o prasie pasowej używanej, TUR używany za 10tys kupisz do 80tki, dobrym rozwiązaniem byłby też MF używany. A paszowozy używane można już z Angli ściągnąć za 30-20tys. Naprawdę ułatwiają życie i poprawiają zdrowie stada.

#34 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 04 październik 2012 - 10:22

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową właśnie nad tą prasą się zastanawiam i nie wiem, czy nie lepiej będzie kupić przyczepę zbierającą. sianokiszonkę zrobię wtedy we własnym zakresie, a bel okrągłych mam rocznie do zebrania ok 150 więc 1500 rocznie to nie jest wcale tak dużo (w rozliczeniu rocznym i w porównaniu do 20k które bym musiał wydać na prasę).

orientuje się ktoś, jak sprawdziłby się krokodyl przy 3512 używany do wybierania z pryzmy kiszonki z qq i sianokiszonki? czy lepiej wybierak.
norweskie-lesne.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#35 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 04 październik 2012 - 10:32

hodowla bydła mięsnego połączona z pracą zawodową Lepiej wybierak. Krokodyl będzie szarpał pryzmę, i wkradnie się pleśń.