Skocz do zawartości

Zdjęcie

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002


11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share akmaly

akmaly

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2582 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 31 lipiec 2012 - 07:53

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Witam. Posiadam taki kombajn już ładnych parę lat ale mam jeszcze kilka problemów, dodatkowo może ten post pomoże innym w celu optymalnych ustawień swoich maszyn.
Problem jaki mam to czystość zboża w zbiorniku, wiem że można podkręcić wiatry ale straty będą zbyt duże a nie oto chodzi.
Teraz konkrety:
Parametry koszenia:
1. Pszenica
- młocarnia - wlot 14, wylot ok 6 (może przycinać ziarna ale nie ma dużo niedomłotów w zbiorniku)
- sita - górne prawie zamknięte (1 ząbek), dolne 11 okrągle
- wiatry - ok 4
- kłosownik - tarka
- prędkość jazdy w zależności od jakości zboża ale przeważnie (ok 5 ton z h zboża) 2 bez lub z minimalnym przyśpieszeniem
2. Jęczmień jary
- młocarnia - wlot 14, wylot ok 6 (może przycinać ziarna ale nie ma dużo niedomłóconych kłosów w zbiorniku), blachy pod klepiskiem
- sita - górne prawie zamknięte (1 ząbek), dolne 11 okrągle
- wiatry - ok 3,5 - 3,8
- kłosownik - tarka
- prędkość jazdy w zależności od jakości zboża ale przeważnie (ok 4 ton z h zboża) 2 przyśpieszaczem tak w połowie

Problemy:
- zależnie od zboża ( wilgotne lepiej, suche gorzej i analogicznie czyste gorzej zachwaszczone lepiej) idą do zbiornika niedomłócone kłosy ( jęczmień) i ziarno z plewą ( pszenica)
- wpadają też krótkie kawałki słomy ( tu raczej moja wina bo za mała szczelina na wylocie, pocięte zboże (oczywiście tak 5 na 100:)) ale jak zwiększę to problem wyżej tylko narasta)

Spostrzeżenia
- zwiększanie wiatrów tylko nieznacznie zmniejsza ilość niedomłotów za to zwiększa ilość strat z tyłu
- zwiększenie szczeliny na wylocie zmniejsza ilość pociętego zboża i kawałków słomy ale zwiększa ilość niedomłotów
- otwarcie sita górnego zwiększa ilość zanieczyszczeń jak wyżej.

Powiem tak, mój kombajn ze mną jako jego operatorem nie jest wirtuozem czystości, znajomy JD 955 ma zdecydowanie lepiej wymłócone. Ojca kolega znowu ma Fahra M1300 ( kierowca SKR i miał kilka sam kombajnów już w życiu) i mówi że Fahr młóci najlepiej, poradził mi abym sobie zregenerował kłosownik więc napawałem łopatki i oszlifowałem ale nie wiem jaka powinna być szczelina miedzy łopatką a tą blachą. Wiem tylko tyle że u mnie niewiele to pomogło.
W innych markach są kierownice wiatru, w tych maszynach nie ma ale czy to aż tyle daje?
Sito dolne - Class - owcy w okolicy mówią że musi być sito z podłużnym oczkiem ( tam chyba jest 5,6x50 mm) bo te okrągłe puszczają trochę śmieci.
Tylna przegroda ta za sitami, jak macie ja wysoko podniesioną, ja zawsze ustawiałem na równo z tymi drutami, teraz mam ok 1 cm wyżej ale raczej bez zmian.

Może ktoś na podstawie opisu podpowie mi co zrobić lepiej lub może popełniam jakiś rażący błąd, przyznam że jestem samoukiem w tej dziedzinie ale coś tam wcześniej miałem wspólnego ( ojciec miał jako jeden z pierwszych na wsi kombajn super Wistula:), teść ma bizona który lepiej czyści niż mój i dlatego ten post:))

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Dzisiaj, 03:03
 •  

#2 Share damianmmmm

damianmmmm

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 219 postów

Napisany 31 lipiec 2012 - 09:23

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 z tego co wiem to ustawienia klepiska są odwrotne wlot ja mam ustawiony na 6 wylot na 14 i w bizonach też tak jest wlot 3-4mm a wylot 14-16mm

#3 Share akmaly

akmaly

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2582 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 31 lipiec 2012 - 10:05

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Na pewno nie. Zawsze wlot czyli dolna szczelina jest większa

#4 Share Marcin91

Marcin91

  Zaawansowany

 • V.I.P.
 • rank
 • 1312 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 04 sierpień 2012 - 09:02

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 To raczej nielogiczne ustawienie, ponieważ masa ma być przetarta przez cepy po klepisku gdzie następuje młócenie. Masa powinna w miarę lekko wpaść, a ciężej wypaść przez co następuje rozdzielenie ziarna od kłosów. W takim przypadku jak mówisz czyli wlot mały, wylot duży, masa może zbierać się przed bębnem (zapychać się przez zbyt małą szczelinę) i oczywiście część może zostać wymłócona, a reszta poleci w kłosach do tyłu lub na powrót. To oczywiście tylko teoria, bo nigdy tak nie kosiłem, ale raczej tak mogłoby być.

@Akmaly, najlepiej jest się nauczyć samemu, oczywiście ciężko jest samemu wszystko ogarnąć, bo potrzeba na to czasu. Widzę, że jeżeli chodzi o parametry to bardzo dokładnie je analizujesz i konkrety podajesz, ja zazwyczaj tam nie zwracam uwagi na konkretne wartości tylko patrzę co mi się dzieje i wtedy kombinuję. Co do pszenicy: sita miałeś prawie zamknięte - ja mniej więcej do połowy otwarte i na czystość nie narzekam, z tyłu też za dużo nie wyrzucało, wiadomo, że jakieś bardzo chude wyleci co powiedzmy ma wagę połówki ziarna lub mniej.
Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

#5 Share akmaly

akmaly

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2582 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 05 sierpień 2012 - 10:04

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Dzięki za zainteresowanie tematem. Wiesz ja podaję konkrety tylko po to aby nakreślić sytuację. Też kręcę, kombinuje i jakoś do końca mi nie wychodzi. Jak otwieram to sito górne to masakra w zbiorniku, może coś mam nie tak z tym kłosownikiem i nie daje rady tych niedomłotów przerobić. Muszę gdzieś pojechać i sprawdzić jaka jest odległość łopatki od tej blachy, ja napawałem te łopatki ale może za mało. Kosiłem w piątek pierwszy raz owies ( u mnie się raczej tego typu zboża nie sieje) i powiem szczerze że tak idealnie wymłóciło że byłem w szoku. Dużo słomy było ale bardzo miękka. Co do pszenicy to zauważyłem że im krótsza słoma tym czyściej w zbiorniku. Nie mam pojęcia co mu może być.
Marcinie a tą przegrodę z tyłu to jak masz ustawioną, chodzi mi o tą za sitami a nawet za tymi drutami czyli to niby sito kłosowe.

Edytowany przez akmaly, 05 sierpień 2012 - 10:06.


#6 Share Marcin91

Marcin91

  Zaawansowany

 • V.I.P.
 • rank
 • 1312 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 05 sierpień 2012 - 10:21

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 A sprawdzałeś czy w trakcie jazdy wyrzuca Ci coś z tyłu? Kosisz na 2 z max zmniejszonym przyspieszeniem? Próbowałeś jak jest z czystością ziarna kosząc na 1 z max zwiększonym przyspieszeniem?

Zrób zdjęcie z dalszej odległości tego elementu i tu zarzuć, bo nie mogę skojarzyć dokładnie o co chodzi, prawdopodobnie tam nie zaglądałem i dlatego. :)
Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Dzisiaj, 03:03
 •  

#7 Share akmaly

akmaly

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2582 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 05 sierpień 2012 - 11:06

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Próbowałem rożnych prędkości, mam go już 6 sezonów to już zdązyłem trochę pokombinować:) Z tyłu to ustawiam tak wiatry aby jak najmniej wyrzucało dobrego ziarna. Natomiast te niedomłoty są od początku, myślę że już mniej niż w pierwszym sezonie. Wiem że to zależy też od zboża bo różnie z różnymi odmianami ale i tak nie młóci jak powinien. Teść ma bizona i jak mu trafi się zboże to wymłóci jak po czyszczarce a ja jakieś niewydarzone to trafiają się też ziarka z plewą ale nie tyle co u mnie. Cepy sprawdzałem i nie bardzo jest sens ich ruszać bo nowe są niemal identyczne. Ta blacha o którą mi chodzi to jak chcesz zmienić sito dolne i otwierasz z tyłu tą blachę to w niej jest jeszcze jedna wysowana i o nią mi chodzi. Jak nie wiesz to zrobię zdjęcie na tygodniu.

Próbowałem rożnych prędkości, mam go już 6 sezonów to już zdązyłem trochę pokombinować:) Z tyłu to ustawiam tak wiatry aby jak najmniej wyrzucało dobrego ziarna. Natomiast te niedomłoty są od początku, myślę że już mniej niż w pierwszym sezonie. Wiem że to zależy też od zboża bo różnie z różnymi odmianami ale i tak nie młóci jak powinien. Teść ma bizona i jak mu trafi się zboże to wymłóci jak po czyszczarce a ja jakieś niewydarzone to trafiają się też ziarka z plewą ale nie tyle co u mnie. Cepy sprawdzałem i nie bardzo jest sens ich ruszać bo nowe są niemal identyczne. Ta blacha o którą mi chodzi to jak chcesz zmienić sito dolne i otwierasz z tyłu tą blachę to w niej jest jeszcze jedna wysowana i o nią mi chodzi. Jak nie wiesz to zrobię zdjęcie na tygodniu.

#8 Share ecorol

ecorol

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 58 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 20:55

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Cześć Chłopaki - w tym miejscu podzielę się wczorajszym zdarzeniem, które mi się przytrafiło a które trochę nawiązuje do tematu. KOmbajn 770 szedł od pierwszych godzin żniw jak burza, czyścił rzeczywiście b.dobrze. Pszenica na 7- oczko, żaluzje przymknięte na "pół papierosa", minimalnie podniesiona blacha z tyłu, wiatr - tak na 3/4, owies i połownik zakładam 9-oczko, żaluzje j.w. wiatr na 1/2. W zbiorniku czysto (prawie jak do siewu), pojedyncze "suszki" ziarna z tyłu. A co wczoraj : od początku zapychał się kłosownik, wyrzucało tą blachę z dołu i sygnał się włączał. Co wybrałem, to po paru metrach znowu zapchany i miele na dole, aż wyrzuci blachę. Śmigła się obracają a kłosownik się zapycha. Doszedłem po czasie: smarowałem kalamitkę kół wentylatora i pewnie za mocno, coś smaru dostało się na pasek, na dodatek był trochę luźny. Sądzę więc, że jak nawet trochę za luźny ale suchy to obracał śmigła i wyrzucił zboże mna sita jak dostał trochę smaru to nie już wydalał. Na dodatek na wylocie z kłosownika na sito dostało się trochę długiej sztywnej trawy, którą było tylko trochę widać w środku komajnu. Razem to wszystko spowodowało, że kłosownik na śmigłach zapychało. Podciągnąłem pasek, przetarłem szmatą, wyczyściłem wylot i wszystko wróciło do normalności. A tak na marginesie - ja te śmigła też mam mocno wydarte i dużo jest luzu (jutro zmierzę), ale kręci dobrze, "robi" tyle wiatru, że wyrzuca mocno! Ale ja "zielony" (w tych sprawach) jestem i może się mylę. Dodam na marginesie, że jak koszę jakieś niskie zboże (i mniej idzie słomy na młocarnie), to częściej jakby plewa pojawi się w zbiorniku

... aha i jescze pytanie do administratora (lub Kolegów) - za co dostaje się te ostrzeżenia? Już pytałem w innym miejscu - ale nie dostałem odpowiedzi. Brzydko wygląda, gdy koło własnego opisu - ostrzeżenie - jakbym nie wiadomo co "wymaścił" Pozdrowionka

#9 Share akmaly

akmaly

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2582 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 07 sierpień 2012 - 21:36

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Pszenicę na 7mm oczku robisz? Ja na 11 ( tak jak instrukcja pisze 11-13 ). U mnie ten kłosownik prawie nic nie robi bo może za mało idzie masy na niego. Może coś w tym być jak ty masz 7 to dużo pracy ma kłosownik. Myślę że sito takie jak w claasie czyli podłużne 5,6x20 mm to może być to. I ten kłosownik muszę jeszcze dopracować bo nikt nie narzeka na czystość ziarna w Fahr.

#10 Share ecorol

ecorol

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 58 postów

Napisany 08 sierpień 2012 - 05:22

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 W tabeli dla M770 pisze, że pszenica sito oczko 7 bis 9 , a dla owsa 9 bis 11 Próbowałem na początku jechać wszystko na 9 i .. owies czyściutki a pszenica - oj , masakra w zbiorniku - pomimo innych regulacji. Gdy założyłem 7 , pszenica jak do siewu, owies też czysty, ale ta 7 -ka oczkowa szybko zatykała się grubszymi ziarnami owsa i po chwili już zaczęło wracać wszystko do kłosownika i więcej ziarna wydmuchiwało do tyłu. No to do roboty (to już do siebie :)).

#11 Share akmaly

akmaly

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2582 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 sierpień 2012 - 21:26

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Może dlatego tyle nie domłóconych kłosi i ziarna z plewą u mnie bo za duże oczka w sicie, mogłem 9 mm założyć bo mam 9 11 i 13. Ale znając siebie na przyszły sezon będzie sito typu fasolka 5,6x20 mm. Ponoć na nim ma być jak do siania:) Kłosownik jeszcze się sprawdzi i musi być czysto. Tak naprawdę to w moich stronach pszenice źle zniosły zimę, bardzo ciężko się zbierały, sporo przemarzło a co zostało to odbijało na raty i tak dojrzewało. Po Bizonach też nie było nic lepiej ale niektóre wynalazki z zachodu jakoś sobie radziły. Może i tu coś pomoże.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 Dzisiaj, 03:03
 •  

#12 Share benio1967

benio1967

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 972 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 kwiecień 2014 - 15:28

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002 A z jakiego typu classa będzie pasowało sito dolne do fahr 1200 130x110.Kupiłem kombajn z sitem dolnym oczka 16 i muszę wymienić.

Podobne tematy ustawienia fahr m900