Zaloguj się, aby obserwować  
luk2782

Bioasekuracja i dezynfekcja w waszej chlewni

Polecane posty

luk2782    19

Witam!

do czego sprowadza sie bioasekuracja w waszych gospodarstwach? jakie najczesciej stosujecie środki do dezynfekcji? i wjakich miejscach? jak czesto myjecie kojce czy pomieszczenia? czy przestrzegacie zasad CPP-CPP? Jaka choroba badz jaki zespół choród najbardziej dokucza waszym blondynk

 

Ja stosuje do dezynfekcji wapno, Cid 20 i Virkon. wapno na tuczarni porodówce, odchowalni i u loch prosnych. Cid 20 stosuje do "mat dezynfekujacych" u mnie rolę mat pełni bańka 20l po rundupie przecieta na pół i wniej jest roztwór i przed wejsciem na każdy sektor a w tuczarnii odchowalni do każdego kojca zanurzam w nim gumaki. w odchowalni i tuczarni oprócz wapna stosuje Virkon to ze wzgledów na chorobe która meczy moje stado ale juz tylko ostatki bo konczy sie. według badan z próbek kału i fagmentów jelit pobranych do badan była to poprostu ... kolibakterioza! dziwne musiał byc to wyjatkowo zjadliwy szczep który potrafił wywołac biegunke u macior. A tak przed tym to walczyłem z choroami układu oddechowego ale po zastosowaniu doksycykliny prze 3 tyg po odsadzeniu w wodzie w dawce 20mg/kg m.c. problem z ZZZN(nosoryjówka) i kaszlem ustąpił


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

z ta doksycykliną to dobre dzieki twojej radzie wyleczyłem swoje swinki z choroby płucnej i teraz stosuje ja profilaktycznie (taki zielony płyn) ja niemam problemów z biegónka macior a z biegónka prosiaków małych czasami zdażającą sie lecze taka pasta (nazwy nie pamiętam ale jesli komus przyda sie nazwa bo ejst to bardzo skuteczne napisze jutro) ja mam problem z zatwardzeniami macior po wyproszeniu i mimo zbilansowaniu dawki niemoge jej "domowym sposobemm" wyregulowac tej dawki a z firm paszowych niewarto w moim przypadku korzystac i daje na 5 dni przed oproszeniem same otrebypszenne :P tobie radze zmiejszyc ilosc bialka w paszy... moe zboza z tegorocznych zbirow maja inna dawke w sobie tych róznych tam... zresztą pewnie wiesz wiecej odemnie to wiesz o co mi chodzi :) a ja do dezynfekcji uzywam wapna przed wczesniejszym mysciem mysjka ale samą woda bez zadnych proszków a i u mnie sie niestosuje mat bo niema takiego czegos jak "oprowadzanie" czy "zwiedzanie" gospodarstwa do chlewni chodzimy tylko rodzice i ja.. dziadk czasami za moja zgodą jak po niedzieli ma czyste ubrania i nieszlajał sie w nich po wiesce zbierajac nowe wiadomosci :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dezynfekcja porodówki, odchowalnia i tuczarnia po opróżnieniu sektora rapicid (aktualnie ale co rok zmieniam) dozownikiem do myjki i myjemy

a co do chorób to kokcydioza na porodówce ale juz opanowana, kolibakterioza przy zmianie paszy z wigoru na starter (dodatek carbotoksu do paszy albo neosolu do wody i też opanowane), pleuropneumonia (opanowana Aptovac'em) no i streptokokoza na tuczu (suramox do wody przy wystąpieniu objawów ale i tak czasem coś wyleci)

troszke się tego nazbierało :- ale o dziwo (odpukać) nie ma mycoplasmy


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

a ja wynalazłem srodek który wiaze azot jest co rawda na bazie wody utlenionej wiec mogłem przepłacic ale rzeba przyznac ze zamch w chlewch sie zmienił a sasiad jak to zobaczył to mówił ze w jego chlewach grzyb na scianach(!) znikł po tym preparacie :o jesli kogos interesuje to moge zobaczyc jaka nazwa. :) mycoplasma przykra choroba niestety...  :-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

chlewni to nie mam ale też mam problem.mam obore przeznaczona głównie na cielętnik ok 30-40 szt.poprawiałem już wyciągi nawiewy żeby poprawić kllimat ale i tak nie pozbyłem się zapalenia płuc szczególnie przy roztopach kiedy jest duża wilgoć nieraz nawet wzystkie sa chore.moża zapobiegać profilaktycznie???stosowałem już rapicid ale nie widać efektu.wapno oczywiście co roku ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Co do dezynfekcji to polecam rapicid. Stosowałem przez jakiś czas za namową Rapidal tej samej firmy i w tym czasie wwalił mi się potocznie nazywany smoleń. Wróciłem ponownie do Rapicidu zdezynwekowałem 2 razy całą chlewnię i do dzisiaj mam spokój. Nie wiem o co chodziło ale mnie narazie nikt nie przekona że Rapidal jest lepszy jak to miało być. A co do tematu to porodówki i odchowalnie CPP-CPP i owszem mujka do czysta i dezynfekcja. Tuczarnie jak się zwolni całe pomieszczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

a co sądzicie o preparacie VIROCID ? jest w gamie produktów na stronce którą podał Pavel...


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

ciekawe czy te zamgławianie moze odbywac sie w pełnym pomieszczenie... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Środkiem godnym polecenia jest VIRKON S firmy Bayer. VirKon S to preparat do mycia i dezynfekcji o szerokim spektrum działania. Skutecznie zwalcza wirusy, bakterie, grzyby oraz grzyby drożdżopochode i pleśnie. Nie jest drażniący, nie pozostawia plam, rozkłada się w środowisku. Przeznaczony do dezynfekcji pomieszczeń dla zwierząt, sprzętu i środków transportu oraz jaj wylęgowych i wody przeznaczonej do picia dla drobiu.

 

 

 

W niezależnych badaniach udowodniono wysoką skuteczność VirKonu w stosunku do wszystkich głównych wirusów atakujących ludzi i zwierzęta oraz do wszystkich powszechnie występujących bakterii chorobotwórczych dla drobiu. Wykazuje też działanie bójcze wobec grzybów, np. Aspergillus sp., Candida sp., Trichophyton sp. i Microsporum sp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj