Skocz do zawartości

Zdjęcie

SUSZARNIE

70 odpowiedzi na ten temat

#41 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 20:47

SUSZARNIE

Ta tylko suszarnia to nie ma czasem wymiennika? Jeżeli tak to na wejściu będzie miała znacznie mniej. Dla porównania niemiecka Riela bez wymiennika ma 580kw a z wymiennikiem 300. Zresztą jak Ty suszysz temperaturą 150 stopni to może pozostali nie powinni się kierować Twoimi radami. Dodany obrazek

Widze że Ty wiesz lepiej jaką moc powinien mieć palnik od firmy która zajmuje się masową produkcją szuszarń... Pozostawie to bez komentarza...
Tak susze kukurydze temp. 150 stopni i nie widze w tym nic dziwnego... Jedyne co widze to to że nie masz zielonego pojęcia o suszeniu kukurydzy!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
SUSZARNIE Dzisiaj, 01:20
  •  

#42 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2011 - 03:43

SUSZARNIE Pytam o szczegóły, bo jednak na tle konkurencji jest to mocny palnik, co mnie trochę dziwi. Dodany obrazek Odnośnie temperatury, to jestem zaskoczony, bo temp. 150 stopni potrafi przypalać ziarno i je uszkadzać, zwłaszcza jak kukurydza ma jeszcze dużą wilgotność. Na skutek bardzo wysokiej temperatury niszczy się strukturę białka.

Rozmawiałem z wieloma osobami odnośnie suszenia nasion różnego rodzaju i żaden z rozmówców nie suszył powietrzem cieplejszym niż 90 stopni.

W kukurydzy nie ma to takiego znaczenia, ale w przypadku pozostałych zbóż suszenie bardzo wysoką temperaturą powoduje spadek glutenu oraz denaturację białką, jak również aktywność enzymów zostaje osłabiona, co prowadzi do zmniejszenia siły kiełkowania.

#43 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 08:28

SUSZARNIE Swoją wypowiedzią właśnie potwierdzasz że masz bardzo małą wiedze o suszeniu kukurydzy... Ja w tym roku wysuszyłem 470 ton mokrej kukurydzy temp 150 stopni i jakoś się nie przypaliła. Z Twojej wypowiedzi wynika że mokra kukurydzą się przypali szybciej co jest kompletną bzdurą! A temperaturą 90 stopni to sobie możesz suszyć pszenice jak ma 16% i musisz zejść do 14% a nie kukurydze która ma 30% a niekiedy nawet 40% wilgotności.

#44 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 09:00

SUSZARNIE

kolego a taki wymiennik moze bys wiedzial jak wykonac ???
i czy moglbys mi podpowiedziec co na ten temat lub jakis link z budowa takiego wymiennika bys znal z gory dziekuje

Jeżeli zamierzasz suszyć tylko kukurydzę to nie rób wymiennika, bo na kiepskim wymienniku można stracić dużo energii. Bez wymiennika da się suszyć bez problemu, szczególnie gazem.

Znam ludzi którzy suszą kukurydzę taką temperaturą jak ozon87 i oni jak i ich odbiorcy nie narzekają. Ja osobiści suszę w 120 stopniach. W 90 stopniach to można suszyć zboża, ale kukurydza już potrzebuje wyższych temperatur żeby robić to wydajnie, no chyba, że komuś nie zależy na czasie w okresie żniw kukurydzianych

Bobek jak ty suszysz w 90 stopniach ziarno do siewu to ciekawe jakie ma wschody?

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#45 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2011 - 09:06

SUSZARNIE Jeżeli suszy temperaturą 150 stopni to robisz to dwuetapowo? Jaką temperaturę ma wtedy ziarno? Przy suszeniu dwuetapowym idzie mniej paliwa na suszenie, tylko dłużej się schodzi. Także te Wasze ponad 100 stopni można utrzymywać tylko do 20-25 % wilgotności. Potem kukurydza już wolno oddaje % więc suszenie taką temperaturą jest nie celowe, bo sporo ciepła idzie w komin. Potem wysypuje się ziarno do silosu i dmucha wentylatorem.

@MichalR czy ja napisałem gdzieś ze suszę ziarno? Wiem, że do siewu trzeba suszyć tak aby temp ziarna nie przekraczała 40 stopni. Wiadomo suszyć efektywnie, ale to wszystko przekłada się na złotówki.

Zaraz pewnie znów mi pojedziecie, że nie mam kukurydzy to po kij się wypowiadam...

Edytowany przez Profil usunięty, 19 grudzień 2011 - 09:18.

#46 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 09:33

SUSZARNIE Pisałeś o sile kiełkowania.

Teoria jest teorią a praktyka praktyką. Nie zawsze można pozwolić sobie na suszenie dwuetapowe. Wiadomo, koszty mniejsze, ale dużo więcej pracy.
U mnie wygląda to tak, że grzeję do wilgotności 19 %, po wystudzeniu jest 15 - 15,5 %, reszta jest załatwiana wentylatorem w silosie.
Temperatura 120 st. C daje mi to, że kukurydza suszy się 5 - 6 godzin, a nie jak przy 90 st. 8-9 godzin. Daje mi to wzrost wydajności dobowej o jakieś 40%, bo czasu chłodzenia i wysypywania już nie skrócę.
Ogólnie rzecz biorąc, koszty i tak spadły, bo nie muszę suszyć całą noc, a w nocy jak wiadomo suszenie traci dużo na efektywności. Wcześniej wstawiałem jedną suszarnię na dzień, a drugą na noc, teraz suszarnia w nocy nie pracuje, a ja oszczędzam codziennie 50-80 litrów tylko na tym.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#47 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 19 grudzień 2011 - 13:06

SUSZARNIE Co do suszenia kukurydzy to u nas jest całkiem inna technologia i podejscie a przez to i parametry inne bo 40 stopni przy nasiennej to już kosmos

pytam tak z czystej ciekawosci jaka jest temperatura ziarna zaraz po wyjściu z suszarni jak zapodacie te 120-150 stopni ??
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#48 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2011 - 13:39

SUSZARNIE @MECH Ile można maksymalnie dać na wejściu temp. w pszenicy, żeby nie traciła glutenu? Jaką temperaturą suszycie zboże siewne i rzepak?

#49 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 19 grudzień 2011 - 18:55

SUSZARNIE rzepaku nasiennego nie mamy ale staramy się nie przekraczać 60 stopni przy suszeniu tego który mamy - co do tego tracenia glutenu to nie mam pojęcia - u nas najważniejsze jest kiełkowanie i tutaj trzeba się trzymać temperatury 40-45 stopni
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#50 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 19:12

SUSZARNIE a powiedzcie czy dalo by rade wysuszyc kukurydze w BINie 60tonowym poprzez podanie cieplego powietrza z nagrzewnicy na olej opalowy do dmuchawy silosu?? Czy dalo by to jakis rezultat??

bin bedzie tak zaladowany do 10t

Edytowany przez qba333, 21 marzec 2012 - 21:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share tomusgigant

tomusgigant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 20:38

SUSZARNIE qba na bank nie da rady bo woda musi gdzies uciec ( odparować) a za duzo jej bedzie naraz z takiego Binaa.

#52 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 06:48

SUSZARNIE Koledzy a taka suszarnia Agrex PRT200ME http://allegro.pl/pr...2252259157.html Ile to może na dobe wysuszyć kuku podejrzewam że ta ilość którą tam napisali czyli 110 ton jest nie realna ale jak by wysuszyła 70 ton to już by było dobrze

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#53 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 07:11

SUSZARNIE Gary - wszystko zależy jaka jest wilgotność początkowa przy suszeniu - jak by zbijali tylko 5% wody do i 200 ton przepuszczą :D co do suszarni przewoźnych jakie zapodałeś to kiedyś też rozmawiałem z gostkiem który uprawiał sporo kukurydzy i mówił że to cudo techniki trzeba dobrze ustawić w jakimś zasłoniętym od wiatru miejscu - bo jak miał toto w szczerym polu przy wietrznej pogodzie to nie mógł uzyskać odpowiedniej temperatury - najzwyczajniej całe gorące powietrze uciekało zanim cokolwiek wysuszyło - moim skromnym zdaniem takie suszarnie są dobre tylko do tego aby właśnie na polu zbić te parę procent wilgotności zaraz po wymłóceniu - resztę musisz zrobić czymś bardziej profesjonalnym

druga sprawa to łuska kukurydziana która utrudnia suszenie - jak masz możliwość to najlepiej przed suszeniem przepuść ziarno przez wialnię - wydajność suszenia wzrośnie - zmniejszy się ryzyko pożaru - no i ni będzie ci groził lincz ze strony sąsiadów - tak jak w tym przypadku

#54 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 08:14

SUSZARNIE Żal mi tych ludzi.... łuski i hałas tak im strasznie przeszkadza że trzeba było iść z tym do telewizji i się ośmieszać :huh: Takich sąsiadów mieć to porażka...

#55 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 09:42

SUSZARNIE ozon - z jednej strony to jak by pracowali tam gdzie ta suszarnia to by twierdzili że te łuski to manna z nieba leci - z drugiej jednak też bym się wkur...iał jak by mi od sąsiada jakiś syf leciał na podwórko - zresztą są na prawie zgodnie z kodeksem cywilnym - od biedy nawet sąsiad mógł by cię po sądach włóczyć jak by mu twój obornik za mocno śmierdział

#56 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 kwiecień 2012 - 13:09

SUSZARNIE Dziwne przecież do takich suszarni są montowane wyłapywacze kurzu. Widziałem takie coś na żywo, taki większy kontener zamknięty z kominami i wentylatorem. Powietrze zużyte z suszarni wpada w kontener i poprzez układ przegród przepływa do wentylatora wyciągowego. Zanieczyszczenia zostają w kontenerze a powietrze wolne zanieczyszczeń uchodzi do atmosfery. Ta łuska to faktycznie problem, zwłaszcza w suszarniach wyciągowych z bardzo szybkim układem wyładunku, kiedy to w komorze suszarni gromadzi się podciśnienie, które zatrzymuje lekkie łuski. Przy kolejnych cyklach łuski są sukcesywnie wydmuchiwane.

Zresztą brykieciarnie, stolarnie i inne zakłady emitujące uciążliwy lekki lotny odpad posiadają pochłaniacze tej frakcji. Znajomy po całym sezonie suszenia handlowych ilości kukurydzy musiał zamiatać i czyścić podwórko, bo wszystko było w łusce i lepkim pyle. Pył i łuski można jeszcze sprzedać po 250-300 złotych za tonę, do podmiotów produkujących brykiet pelet itd.

Edytowany przez Profil usunięty, 17 kwiecień 2012 - 13:13.

#57 Share kujawiak14a

kujawiak14a

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 20:18

SUSZARNIE Szanowni koledzy a czy wiecie jak duży jest hałas z wentylatorów takich przewoźnych suszarni około 20 m3? Interesują mnie suszarnie Pedrotti lub Agrimec. Czy w nocy da się spać jak na podwórku suszarnia działa?
Pozdrawiam

Edytowany przez kujawiak14a, 18 kwiecień 2012 - 09:11.

#58 Share Meler

Meler

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 16:04

SUSZARNIE Witam
Jestem zainteresowany zakupem suszarni, i właśnie znalazłem całkiem fajną i nie drogą a co najważniejsze dla mnie ma polnik na propan na gaz, http://allegro.pl/su...2296363295.html i teraz pojawia się pytanie jak to się będzie się sprawowac ? A może miał ktoś kiedyś z taką do czynienia? Będe bardzo wdzięczny za wasze opinie :)

Edytowany przez Meler, 25 kwiecień 2012 - 16:08.

#59 Share tomusgigant

tomusgigant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 17 maj 2012 - 22:57

SUSZARNIE Witam posiada ktoś suszarnie Agrimec 9 ton ?? Jest jeszcze w grze pedrotti 9 tonowa co lepsze?? Prosze użytkowników o opinie:) pzdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share wincent44

wincent44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 17 czerwiec 2012 - 07:25

SUSZARNIE

Swoją wypowiedzią właśnie potwierdzasz że masz bardzo małą wiedze o suszeniu kukurydzy... Ja w tym roku wysuszyłem 470 ton mokrej kukurydzy temp 150 stopni i jakoś się nie przypaliła. Z Twojej wypowiedzi wynika że mokra kukurydzą się przypali szybciej co jest kompletną bzdurą! A temperaturą 90 stopni to sobie możesz suszyć pszenice jak ma 16% i musisz zejść do 14% a nie kukurydze która ma 30% a niekiedy nawet 40% wilgotności.

Witam kolego!
Susze kuku od wielu lat. Na moich piecach wyciągam 110 stopni C. Chcialbym zmienic piec na wydajniejszy. Jaki Ty masz piec? Prosze podaj nr. tel to porozmawiamy. Pozdrawiam ;)

Żal mi tych ludzi.... łuski i hałas tak im strasznie przeszkadza że trzeba było iść z tym do telewizji i się ośmieszać :huh: Takich sąsiadów mieć to porażka...

Witaj
Chce zmienić piec w suszarni. Jaki TY masz? Prosze podaj nr. tel. lub jakis kontakt. Pozdrawiam :)

Dodaj odpowiedź