piotrb14

rzepak mieszańcowy czy liniowy?

Polecane posty

piotrb14    192

Witajcie w tyn roku postanowiłem zasiać 1 raz rzepak ozimy. Mam pytanie czy to prawda że rzepak hybrydowy zebrany nie nadaje się już ponownie od siania tylko trzeba brać nasiona z centrali od nowa?? czy tak jest tylko w przypadku tej grupy hybrydowej? Czy może lepiej sobie odpuścić i zasiać mieszańca lub liniówkę.. z hybrydy interesował mnie DK Exstorm a z mieszańców DK Sensei... Może polecicie mi jakieś dobrze plonujące odmiany które są sprawdzone przez was.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

Witam, widze ze masz taki sam siewnik jak ja jezeli .masz moze ustawienia tego siewnika do rzepaku jazeli tak to bylbym wdzieczny za ustawienia . Ia tez w tym roku pierwszy raz bebe sial rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Nie wiem kto mądry który na poważnie traktuje uprawe rzepaku sieje nasiona ze swojego zbioru, bo to nie ma sensu :wacko: Hybryda to to samo co mieszaniec z tego co wiem, handlowcy używaja tej nazwy zamiennie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Tak hybrydy(mieszance) to to samo i można siać tylko raz, przy zbożu jest tak samo. Jeżeli zasiejesz z własnych zbiorów nie spodziewaj się rewelacji.

Jeżeli pierwszy raz siejesz rzepak to zasiej liniówkę i koniecznie ubezpiecz.

Masz oddzielny temat na AF:Odmiany rzepaku- tam poczytaj sobie o odmianach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Hybryda i mieszaniec to jest to samo. Hybrydę sieje się raz, ponowny wysiew jest zabroniony prawnie. Ogólnie jak liczysz na wysokie plony lepsze powinny być mieszańce( mimo wyższej ceny), a nawet jak będziesz siać liniową to też warto wymieniać materiał siewny co roku.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek
lepsze powinny być mieszańce

 

Powinny, ale nie zawsze tak jest. W tym sezonie liniówki pobiły u mnie na głowę mieszańce. Różnica była niebagatelna, bo w niektórych przypadkach dochodziło do 1 t. Opryski itd były jednakowe, aczkolwiek na mieszańce wywaliłem więcej nawozu oraz odżywek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj