Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kwoty mleczne

2689 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 12:17

Kwoty mleczne

wydaje mi się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem bylyby kontrakty, np. rolnik posioadajacy 100tys kg kwoty, mleczarnia podpisze z nim kontrakt na te 100 tys kg po ustalonej cenie, każdy litr po za kontraktem szedłby po cenie ustalonej przez mleczarnie, cena ustalona bylaby w zaleznosci od sytuacji i zbytu, jesli było by nadmiar mleka, mleczarnia zaoferowala byu cene minimalna, jesli ktoś by chciał i mu się oplacilo to niech produkuje za pol ceny,jesli nie to niech by trzymal się kontraktu i produkowal za cene uzgodniona przez obie strony. wydaje mi się ze ilość w pakiecie mlecznym będzie brana z posiadanej kwoty mlecznej. To na razie przypuszczenia, a jak zrobia to się okaze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kwoty mleczne Dzisiaj, 20:01
  •  

#1662 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 12:48

Kwoty mleczne

Tylko zastanówcie się która mleczarnia na to pójdzie ? Mleczarni zależy na tym aby mleka było jak najwięcej i najtaniej. W radach spółdzielni siedzą same bambry im raczej zależy żeby kwot nie było. Jak coś nie będzie ustalone " odgórnie" to mleczarnia też nie będzie nic robić.

#1663 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1614 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 12:51

Kwoty mleczne Jeśli państwo czy ue nie będzie tego kontrolować to można powiedzieć że dla tych co oddają 400 tys. i więcej rocznie limitów żadnych nie będzie z strony mleczarni

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Pielęgnacja skóry bydła zobacz »

•  

#1664 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 13:10

Kwoty mleczne

mleczarnia może chcec kupic jak najwięcej i jak najtaniej pod warunkiem ze ma gdzie sprzedać swoje produkty, a z tym bywa roznie, jeli nie będzie mieć dobrego zbytu to może jakos się ograniczać, po za tym nie kazda mleczarnia będzie mieć tyle mocy przerobowej żeby zncznie powiekszac skup. kolejna sprawa, male regionalne mleczarnie typu sokolow czy kosow nie będą miały szans konkurować z firmami typu mlekpol , polmlek itp.

#1665 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 13:35

Kwoty mleczne

inseminacja wlasny byk, oczywiście własnej pracy nie wliczam w koszty, z usług weterynarza praktycznie nie kozystam, 2-3 razy do roku zachodzi tylko taka potrzeba, koszty zywienia tez sa nizsze, krowy chodza od końca kwietnia do listopada na paswisku, pastwisko nie jest zasilane zadnymi nawozami sztucznymi, dokarmiane sa w tym okresie sruta z własnych zboz, zima koszty sa nieco wyższe, glowna pasza jest sianokiszonka, oczywiście z pryzmy,

koszty własnego zboza również wliczyłem w koszty, z tym ze nie cene zboza, tylko cene wyprodukowania, a ta jest zazwyczaj nizsza,

To pochwal sie jaka wydajnosc masz przy takim zywieniu i genetyce i ile krow utrzymujesz na ilu hektarach, nigdy nie bedzie prowadzona polityka zmierzajaca do tego zeby np swoim bykime rolnicy krowy acielali bo genetyka to tez miejsca pracu itd, mleka po 70 gr tez nigdy nie bedzie, i ta sa mzonki, ostatnio mowili ze w niemczech AB ze w niemczech wyliczyli koszty na 40 euro centow, ty naprawde myslisz ze produkcje mleka przejma niskotowarowcy zywiacy na pastwiskach i zacielajacy wlasnymi bykami?? Z taka wydajnoscia mleka byloby tak malo ze cena wzroslaby do 2zl

#1666 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 14:10

Kwoty mleczne

nie powiedzalem ze produkcje przejma niskotowarowi, jak już to pisałem ze ci co będą w stanie produkować taniej, w jednym z postow pisałem na ten temat, ze nawet fermy maja różne koszta zależne od wielu czynnikow,  kiedyś wydajnosc była niska i jakos mleka ani nie było mało i po 2 zl tez nie było. kiedyś rolnik miał 5 krow i starczało mu na wszystko, miał czas dla rodziny i znajomych pomimo ze większość prac robil recznie, dziś ma 100 krow i martwi się czy w kolejnych miejsiacach wyjdzie na plusie, nie wspomnę już o tym ze nie ma na nic czasu, cale zycie na ciągniku i w oborze.

Edytowany przez nightmare, 12 grudzień 2014 - 14:12.

#1667 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 16:29

Kwoty mleczne

Masz rację teraz się zgadza kilkanaście lat temu tak 12-15 rolnicy z 20 krów kupowali w warszawie mieszkania dla dzieci a teraz nie wiem czy z 150 może sobie pozwolić tak hop siup  na taki wybryk. Takie są konsekwencje   globalizacji. 

#1668 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 12 grudzień 2014 - 16:49

Kwoty mleczne

oj tam co ma być to będzie, jak zniknie całkowicie limitowanie to spadnie cena mleka no i część krowiarzy sie wycofa znowu z produkcji bo będzie za duży nakład pracy w stosunku do dochodów, zostaną najbardziej wytrwali i mający do tego zapał a cena mleka powróci do jakiejś względnie opłacalnej ceny, która przynajmniej pozwoli przeżyć i nie płakać że do wypłaty nie ma za co przeżyć.

znowu jak tylko częściowo ograniczenia znikną to ceny będą w granicach opłacalności produkcji (wliczając własną pracę :) ) i też z czasem sie unormuje to wszystko bo w takim przypadku też wielu znowu zrezygnuje.

w obu tych przypadkach myślę że taki mały wstrząs by sie przydał, żeby jeszcze zniknęły dopłaty do powierzchni upraw a zastąpiono całkowicie dopłatami do produkcji to w końcu te rolnictwo samo by się uregulowało i skończyło by się wariactwo z całym tym szaleństwem, budowaniem na pokaz obór, jakieś kosmiczne ceny ziemi i patologie że dopłaty biorą ci co z rolnictwem często nie związani. Także według mnie nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. fakt że każdy by wolał brać większą wypłatę (ja nie inny) ale może coś sie unormuje samo.

#1669 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 17:03

Kwoty mleczne

na pewno nie ma co liczyc na stabilizacje ceny, raczej będą wahania, mleka będzie za dużo, cena spadnie, zrobi się mniej cena wzrośnie, oby tylko nie było takiej polityki co ze świniami, swinska gorka cena poniżej kosztów, swin mało cena również nie oplacalna.

#1670 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 17:11

Kwoty mleczne

no to jak raz mniej raz więcej to na zasadzie stabilizacji bo jakaś średnia z tego jest (miejmy nadzieję że powyżej kosztów), krowy doisz z reguły okrągły rok :) przy świnkach troszeczkę inaczej to wygląda bo to taka trochę sezonówka.

poza tym jak mleka będzie dużo to cena spadnie, cena spada to ludzie zaczynają powoli rezygnować z produkcji, wtedy surowca jest mniej i cena w górę, wtedy znowu przybywa mleka i znowu cena spada- to jest takie błędne koło i raczej tego nie da się wyeliminować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 17:33

Kwoty mleczne

Tak napewno Ci co pobudowali to jak im cena spadnie to zrezygnują. To samo Ci co dorobili się fajnego stada i dobrych wyników to zrezygnują, bo cena nie taka. 90% pójdzie w zaparte a wybawieniem bedzie eksport w świat tego co mleczarnie wyprodukują.

#1672 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 17:58

Kwoty mleczne

ci co pobudowali raczej nie zrezygnują ale zauważ że są też tacy którym i tak sie nie chce prowadzić gospodarstwa a jak jeszcze dojdzie to że opłacalności nie będzie  to zaczną kolejni mniejsi rezygnować, także ja bym tutaj dalej przy swoim obstawał, zwłaszcza że nigdzie nie powiedziałem że ci którzy inwestowali miliony teraz to zaprzepaszczą- bo to byłby nonsens kompletny (kredyty trzeba spłacić :)

#1673 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 12 grudzień 2014 - 17:59

Kwoty mleczne a ja myślę ze w różnych mleczarniach bedzie różnie. będą taki mleczarnie gdzie cena spadnie jak teraz np w rot rypin. ale wiekszosc naszych polskich spółdzielni bedzie dobrze płacić o ile beda mialy zbyt na produkty.

#1674 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 19:04

Kwoty mleczne

w obu tych przypadkach myślę że taki mały wstrząs by sie przydał, żeby jeszcze zniknęły dopłaty do powierzchni upraw a zastąpiono całkowicie dopłatami do produkcji to w końcu te rolnictwo samo by się uregulowało i skończyło by się wariactwo z całym tym szaleństwem, budowaniem na pokaz obór, jakieś kosmiczne ceny ziemi i patologie że dopłaty biorą ci co z rolnictwem często nie związani. 

Sam sobie zaprzeczasz. Dopłata do produkcji - im więcej wyprodukuje towaru tym większa dopłata będzie. Wyprodukuje 3 razy tyle, dostanę 3 razy więcej dopłaty. Marża może być taka sama, a kasy 3x więcej. Dopiero wtedy byłaby nadprodukcja, bo każdy chciałby produkować do oporu. 

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#1675 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 19:18

Kwoty mleczne

Zgadzam się z przedmówcą. A druga sprawa to o ile mleko da się udokumentować bo skupuje je mleczarnia to np. jak miała by wyglądać dopłata do wyprodukowanego zboża przecież nikt by mi go nie zważył.

A co będzie po zniesieniu kwot... Zobaczymy w innych dziedzinach produkcji jak drób czy trzoda limitów nie ma i jakoś to wszystko funkcjonuje.

Tylko spokój może nas uratować....

#1676 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 12 grudzień 2014 - 19:35

Kwoty mleczne

o trzodzie nie wspominaj bo to inna specyfika produkcji. Podobnie w drobiu. Masz 2 ha działki, umowy na odbior obornika i gnojowicy i mozesz kilka tysięcy sztuk hodować. Z krowami nigdy tak nie zrobisz, limituje Cie ziemia.

Co do kupna mieszkania przy posiadaniu 150 krow to tylko się uśmiechnę. 

Ja bym rozdzielił rolników ktorzy maja juz spłacone obory i ziemię, podobnie sprzęt, a takich jest około 30%. I oni bedą funkcjonowali nawet gdy mleko bedzie po 80 groszy. Bo kredyt ich za mocno nie trzyma.

Jeszcze raz powtorzę. Kiedyś jechał pociąg z napisem "dochodowa produkcja mleka" i ktoś do niego wsiadł i teraz sobie poradzi. A ten kto nie zdązył to nie zdążył. I nie ma sensu zeby za nim gonił bo zarobi się na śmierć i nic z tego procz garba na plecach nie bedzie miał. 

Podobnie jest ze wszystkimi gałeziami opartymi o ziemię. Z całym szacunkiem ale przy 10 dojnych i 15 ha nie da rady postawić obory na 60 dojnych plus 40 mlodzieży nie kupując ziemi (z dzierzawami kazdy wie jak jest) a ziemie kupić 30 ha i postawić obore to już 2 mln kredytu i rata roczna z odsetkami na poziomie 200 tys. Nie mówie juz o parku maszynowym oraz doswiadczeniu potrzebnym przy tej skali produkcji

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1677 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 19:49

Kwoty mleczne

Zastanawiam się własnie nad zakupem z chęcią  bym ograniczył jednak jeśli zejdę z produkcją tak szybko jej nie odbuduję w kwietniu kiedy to zniosą limity i będzie walka na całego dlatego mam pytanie czy wiecie jak obliczają kwoty tzn.   mam produkcję w okolicach 15 tys. kg do wykorzystania pozostało mi 33 tys. czyli jakieś dwa miechy wiec braknie mi na luty i marzec ale wszystko to jest przy średniej tłuszcz 3,9 % i 3,9 % a co w przypadku jeśli mam procent 4,0 % i tłuszcz 4,1 czy ilość kg jest wyliczana inaczej ? Tzn wykorzystanie nie jest 15 tys. a powiększone o zwiększony tłuszcz i procent ?

Druga prośba bo gdzieś mi to umknęło czy wiecie jaki jest stopień wykorzystania przez Polskę na dziś kwoty mlecznej ? Bije się z myślami ograniczyć żywność jeśli tak zrobię z dnia na dzień nie odbuduje produkcji w dodatku trzy jałówki mają się cielić.  Dziękuję za mądre odpowiedzi

#1678 Share qatro44

qatro44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:hodowla zwierząt,muzyka
    piłka nożna,psychologia

Napisany 12 grudzień 2014 - 20:18

Kwoty mleczne aster-ja bym nie majstrował przy żywieniu, bo taką kombinacją to swojego
problemu nie załatwisz tylko "wyprodukujesz" sobie nowy problem, który
też będzie kosztować konkretne pieniądze. Ja bym dokupił kwotę. Wiem-
to kosztuje ale to najrozsądniejsze wyjście.

#1679 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 20:25

Kwoty mleczne

o trzodzie nie wspominaj bo to inna specyfika produkcji. Podobnie w drobiu. Masz 2 ha działki, umowy na odbior obornika i gnojowicy i mozesz kilka tysięcy sztuk hodować. Z krowami nigdy tak nie zrobisz, limituje Cie ziemia.

Co do kupna mieszkania przy posiadaniu 150 krow to tylko się uśmiechnę. 

Ja bym rozdzielił rolników ktorzy maja juz spłacone obory i ziemię, podobnie sprzęt, a takich jest około 30%. I oni bedą funkcjonowali nawet gdy mleko bedzie po 80 groszy. Bo kredyt ich za mocno nie trzyma.

Jeszcze raz powtorzę. Kiedyś jechał pociąg z napisem "dochodowa produkcja mleka" i ktoś do niego wsiadł i teraz sobie poradzi. A ten kto nie zdązył to nie zdążył. I nie ma sensu zeby za nim gonił bo zarobi się na śmierć i nic z tego procz garba na plecach nie bedzie miał. 

Podobnie jest ze wszystkimi gałeziami opartymi o ziemię. Z całym szacunkiem ale przy 10 dojnych i 15 ha nie da rady postawić obory na 60 dojnych plus 40 mlodzieży nie kupując ziemi (z dzierzawami kazdy wie jak jest) a ziemie kupić 30 ha i postawić obore to już 2 mln kredytu i rata roczna z odsetkami na poziomie 200 tys. Nie mówie juz o parku maszynowym oraz doswiadczeniu potrzebnym przy tej skali produkcji

Po co 2 ha? Na 1 ha można i 100 tyś kuraka mieć. Słoma za obornik, paszę przywiozą. Jak ktoś ze 150 ogonów nie potrafi na mieszkanie zarobić to może niech lepiej odpuści sobie jakakolwiek hodowlę. 

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 20:47

Kwoty mleczne

Jeśli te ogony stoją dopiero 2-3 lata to nie dziw że ledwo koniec z końcem się łapie. Jeśli w ciągu 3 lat wskoczyło się z 20 sztuk na 120 to nie dziw że bieda.