Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kwoty mleczne

2691 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 23:18

Kwoty mleczne

Jeśli ma stary budynek to kosztów już nie wlicza, pracy własnej też nie, weterynarz przy dobrym żywieniu i niezbyt wysokiej mleczności gdzie nie ma chorób metabolicznych zbyt często nie zagląda, jeśli nie ma robota udojowego to za prąd też nie ma gigantycznych kosztów. Moim zdaniem 80 groszy jest obiektywnym kosztem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kwoty mleczne Dzisiaj, 23:24
  •  

#1642 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 11 grudzień 2014 - 23:20

Kwoty mleczne

jesli tak liczysz, to po prostu tyle ile Ci zostaje w portfelu tu i teraz. A nic na przyszlosc na inwestycje. 

Ja uważam, ze trzeba brać ceny usług. Tak jakbyś Ty stał z boku. Wtedy na przestrzeni 20 lat miarodajnie to wyjdzie. Bo jeśli liczysz 60 groszy i zarobisz na nowy ciagnik go kupisz go załozmy za 100 tys. A ten zysk przez 10 lat trzeba doliczac do kosztow produkcji w 1l mleka. Przynajmniej ja tak uwazam.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1643 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 23:26

Kwoty mleczne

Jest też druga strona medalu :  kryjąc własnym bykiem i żywiąc tylko śrutą z własnych zbóż wydajność będzie niska, może nawet 30% niższa niż przy dobrej dawce pokarmowej.

Dobrze mówisz, coś te pieniądze musi spłacić wiec nalezałoby to wliczyć w koszty, ale to juz kazdy indywidualnie powinien

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Pielęgnacja skóry bydła zobacz »

•  

#1644 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 23:37

Kwoty mleczne

statek to troszkę nie tak, bo doliczam do kosztów koszty ekplatacji ciagnikow, np. remonty czy opłaty, wszystko na co wydaje żeby wyprodukować  mleko, wydatków jest bardzo dużo, zwłaszcza tych drobnych, roznierz wliczam koszty utrzymania samochodu. 

#1645 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 11 grudzień 2014 - 23:41

Kwoty mleczne

to gratuluje w takim razie takiego wyniku:)

u mnie wychodzi wiecej, około 1zł tak na prawde licząc wszystko. Jesli miałbym kredyt na duża oborę to nie wiem czy bym w 1,25 się zmieścil

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1646 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 11 grudzień 2014 - 23:48

Kwoty mleczne

nie watpie ze tyle wychodzi, wysoka wydajność kosztuje. im bardziej nowoczesne gospodarsto tym koszty sa wyższe, więcej maszyn i urzadzen do ekspaltacji, więcej ropy, pradu. drobniejsze gospodarstwa nadrabiają praca własnych rak, np. rozdają pasze recznie, i już jest oszczednosc, w dużym musi być codziennie odpalone 2 ciągniki, jeden z ladowaczem, drugi z paszowozem, i długo można by wymieniac przykłady roznic w kosztach,

#1647 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 00:00

Kwoty mleczne

No tak ale ten paszowóz też wydajność podniesie i te nadliczbowe litry jakąś część kosztów pokryją. Ale racja różnic dużo i każdy musi liczyć indywidualnie

#1648 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 00:02

Kwoty mleczne

Można z taczką i widłami śmigać, ale nie da się tak przez całe życie i trzeba sobie pracy odejmować a nie dodawać. Jak wszystko było by ręcznie robione, to nie 2k miesięcznie koszt robocizny by wynosił a 5k, bo nikt by Ci nie robił 30 dni w miesiącu np. od 5 do 18 za 2k zł jak cały dzień by tylko z taczką śmigał, krowy dojarką konwiową doił itp.

Edytowany przez st220, 12 grudzień 2014 - 00:03.

#1649 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 00:13

Kwoty mleczne

gadałem z kolesiem co zywil recznie i przerzucil się na woz, powiedział ze roznica w mleku jest zjadana przez koszty paliwa, pozostają koszty ekspatacji ciągnika. wiec tu sa groszowe roznice w kosztach, oczywiście na kozysc zadawania pasz recznie, sa tez koszty gdzie taniej wyjdzie w dużym gospodarstwie, no krus, np. u mnie to ok 1.5 grosza z każdego litra mleka, w dużym gospodarstwie może to być tylko 0.1 grosza, 

jak sobie wyobrazasz kolego zadawanie paszy dla 14 krow paszowozem ? mi się jakos to nie widzi. szybciej zrobie to taczka i uwierz mi, nie napracuje się przy tym, to samo jest z dojarka przewodowa, policz jaki procent udojomego mleka zjedza mi plyny do umycia tego urządzenia. .

Edytowany przez nightmare, 12 grudzień 2014 - 00:15.

#1650 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 00:21

Kwoty mleczne

Ja sobie teraz nawet 14 sztuk nie wyobrażam żeby konwią doić, kiedyś się dość natargałem, a kto tu mówi o paszowozie na 14 sztuk, wystarczy żeby obora była przejazdowa i był korytarz paszowy to można sobie np. ciągnikiem z wycinakiem nawstawiać kukurydzy i bel które dodatkowo można poprzecinać i mamy masę mniej roboty nie wspominając że kukurydza w oborze w zimę odmarznie :) U mnie w wiosce jest 17 krowiarzy wszyscy mają dojarki przewodowe od dawna, nie ważna czy 70 krów czy 12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 00:31

Kwoty mleczne

wszystko można, nawet lezec w domu i zatrudnić do wszystkiego ludzi, bo po co wychodzić do obory, tylko pytanie ile z tego zostanie? każdy chce jak najlżej a potem placze ze ma mleko po kosztach produkcji, nie dziwie się tym co maja po 100 krow i więcej, ale tym co maja te pare sztuk i szukają wygod, często kosztownych, bo im się niechce dwie czy trzy konwie z udoju zanieść,  może lepiej nic nie robic, i tez się na zero wyjdzie.

#1652 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 00:40

Kwoty mleczne

Gdybyś przesiadł się na tydzień czasu z konwi na przewodówke to byś pewnie nie dał się na nią rady patrzeć,nie każdy chce sobie ręce wyrywać i kręgosłup niszczyć noszeniem konwi, tak samo jak z belownicą, kto raz zbelował ten na kostkę nie chce patrzeć, a mi to się wręcz rzygać chce na jej widok., trzeba sobie pracę ułatwiać, ale z rozsądkiem, a nie kupować zgrabiarkę za 40k na 12ha łąki czy ciągnik 150KM na 20 hektary.

#1653 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 00:55

Kwoty mleczne

wiadomo ze człowiek się odzwyczaja od pracy, z tym się zgodze.  ale pytam się, jaki będzie sens produkować to mleko jak cena będzie 1.20 a koszty 1.19 ? oczywiście koszty wysokie bo się szukalo wygod, tu grosz tam grosz i się uzbieralo.  a w konsekwenji trzeba będzie zrezygnować bo nie będzie się oplacilo. na razie cene mamy niezla, ale zobaczymy jak będzie nadprodukcja, jak nie jednemu zacznie na chleb brakować, ale co tam chleb? ważniejsze ze robic recznie nic nie trzeba.

#1654 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 12 grudzień 2014 - 06:24

Kwoty mleczne

Mlekpol za za grudzień +10gr/l, dorzuca, co do nadprodukcji to tu nic jeszcze nie wiadomo bo wszystkie mleczarnie płaczą że surowca brakuje już.

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#1655 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 07:25

Kwoty mleczne

Nie wiem gdzieś ty to słyszał ja słyszałem że mleczarnie swoje wyroby już po magazynach chowają bo nie ma na nie zbytu.

nightmare Duży tez jest w stanie wyprodukować tanio nawet ta obora na rusztach jak ma bo praktycznie nie kupuje wcale nawozów  mineralnych i mimo że nie pasie tylko zdaje paszę paszo-wozem a paść się nie da dużego stada a dodatkowo jak wspominałem gnojowica ,ale pastwisk nie można tyko użytki kośne. No i  jak ktoś ma łąki porozsiewane po całej gminie a wielu tak ma ,albo oddalone o 7-8 km to weź to wygoń i przygoń np. takie 70-100 krów ludzie by zamordowali za drogę jeden już ganiał przez drogę to  teraz na około ze 2 km nadrabia tylko ma mimo to blisko te łąki i jelenia do roboty za pare groszy ,ale ile to czasu zajmuje a dodatkowo pastwiska musisz mieć dużo więcej  jak łąk na kiszonki i to ja sobie nie raz udowadniałem  5 ha raz dwa ci obskoczą pastwiska  małej trawy  a łąkę siana  jak użytkujesz nawozisz nawet tą gnojowicą to masz pierwszego pokosy ok 30-35 bel drugiego 25 trzeciego 20 i jeszcze czwarty 15  no niby folia,paliwo ale w pryzmy jest taniej jak belki  ma także to wszystko jakiś sens no i  im więcej na raz tym taniej cię to wychodzi np pryzmy. Najdroższa jest natomiast pełna automatyzacja obory w pełni na to bym już nie poszedł. .

#1656 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 12 grudzień 2014 - 07:39

Kwoty mleczne

jak to juz kiedys ktos napsał zebysmy nie zatesknili za kwotami mlecznymi..w kwietniu juz ta strona tematu zamarnie..

#1657 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 09:59

Kwoty mleczne

każdy tutaj trochę racji ma, ale nie można jednoznacznie stwierdzić kto ma taniej, duzy czy maly, na pewno duzy ma wyzsza cene na mleko to raz, druga sprawa to tansze materialy do produkcji, bywa ze udaje mu się kupic po cenach hurtowych. jeśli ktoś myśli o zwiększaniu produkcji to rozwój jest konieczny, niezależnie od kosztów. Po zniesieniu kwot może być roznie, w latach kiedy nie było kwot ludzie tez zyli z mleka to i teraz pewnie będą, nie ma co zakladac najgorszego, podejrzewam ze po 1 kwietnia wzrosną ceny krow, jalowek no i pasz.

#1658 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 12 grudzień 2014 - 10:02

Kwoty mleczne

A właśnie wyczytałem w top-agrarze, że limity bedą ale już nie agencja bedzie nimi obarczona tylko mleczarnie, i w zwiazku z tym nasuwa sie pytanie dopiero wtedy co bedzie???

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#1659 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 10:07

Kwoty mleczne

Jeśli limity  dalej będą i tak samo kary za ich przekroczenie  to ich cena pewnie ostro do góry skoczy ze względu na nowe obory i zwiększenie produkcji. Dodatkowo masa ludzi która zainwestowała z myślą że nie będzie kwotowania i kar zostanie  wydymanych.

Edytowany przez st220, 12 grudzień 2014 - 10:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 11:47

Kwoty mleczne

Sami się wydymali nikt im nie powiedział na 100% ze nie będzie żadnego kwotowania mówili ,że istnieje możliwość wdrożenia zastępczego sytemu kontroli rynku i to powinni mieć na uwadze przede wszystkim a nie łura stawić obory na 300 krów od razu. Jak nie potrafią myśleć racjonalnie i z wyprzedzeniem  i słuchać uchem a nie brzuchem to ich wina przecież wiadomo że jak nie będzie kontroli żadnej to będzie sajgon. Takich limitów jak są pewnie nie będzie ,ale może nie musi ,ale może być coś zastępczego rok referencyjny również może się pojawić czyli ile kto wyprodukuje niezależnie od limitu tyle może wyprodukować prze koleiny rok a potem coś wymyślą mogą nikt tak naprawdę nic nie wiem.