Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kwoty mleczne

2684 odpowiedzi na ten temat

#741 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:41

Kwoty mleczne Owszem stada krów nie byuduje sie z dnia na dzien, ale utrata płynności finansowej to gwóźdź do trumny. Jestem z podlaskiego gdzie wszyscy produkują mleko i widać gołym okiem jaka jest sytuacja. Wszyscy siedzą w kredytach po uszy. Wiele osób i tak produkuje na progu opłacalonsci. Koszty są duże, bo trzeba kupic pasze, słomę itd. Wiekszość stad produkuje na niskim poziome przy niskiej wydajności i wbrew pozorom producentom mleka nie zyje sie tak dostatnio jak mogło by sie wydawać. Oczywiście są i dobre gospodarstwa przynoszące wiekszy zysk. Cały problem leży w rozsądnym planowaniu i prowadzeniu gospodarstwa, a wielu rolników tego nie potrafi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kwoty mleczne Dzisiaj, 05:44
  •  

#742 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:41

Kwoty mleczne Ale obniży rolnik koszty a co za tym idzie mleka dużo mniej a mleczarnie muszą produkować

#743 Share agroutasz

agroutasz

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 19:00

Kwoty mleczne pewnie że wielu nie potrafi jak trzyma wiecej niz ma ziemi i wszystko kupuje to jak ma wyjsc na swoje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Pielęgnacja skóry bydła zobacz »

•  

#744 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 20:06

Kwoty mleczne

Owszem stada krów nie byuduje sie z dnia na dzien, ale utrata płynności finansowej to gwóźdź do trumny. Jestem z podlaskiego gdzie wszyscy produkują mleko i widać gołym okiem jaka jest sytuacja. Wszyscy siedzą w kredytach po uszy. Wiele osób i tak produkuje na progu opłacalonsci. Koszty są duże, bo trzeba kupic pasze, słomę itd. Wiekszość stad produkuje na niskim poziome przy niskiej wydajności i wbrew pozorom producentom mleka nie zyje sie tak dostatnio jak mogło by sie wydawać. Oczywiście są i dobre gospodarstwa przynoszące wiekszy zysk. Cały problem leży w rozsądnym planowaniu i prowadzeniu gospodarstwa, a wielu rolników tego nie potrafi

akurat o podlasie bym się nie bal bo tam cena spada najpóźniej a rośnie najszybciej. Cały kraj będzie miał 80gr a na podlasiu będzie wtedy 1.20zł. Mam tam rodzinę i wiem że tam jest inny rozwój ludzie nie boją się kredytów nowych technologi nie boją się nastawiać gospodarstwa na samo mleko bez dochodów z innej produkcji.

#745 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 02 styczeń 2014 - 20:29

Kwoty mleczne Z cenami to upiększyłeś bo mamy to samo co reszta kraju (z drobnymi wyjatkami kilku województw króre mają poniżej poziomu). Jedynie wieksi dostawcy mają troche lepsze ceny. Na podlasiu jest ich wiecej niz w innych województwach i to dlatego może ci się wydawać ze jest tak cudownie. <_< <_< <_<

Jeżeli chodzi o ludzi to zupełnie to samo co wszedzie. Są tak samo rozwojowi. A dlaczego nastawieni są tylko na mleko??? Bo to jedyny możliwy kierunek pordukcji na podlasiu. Ziemie są bardzo słabe. Głównie to piachy i torfy. Weź mapę z jakością gleb w Polsce to się przekonasz. Działki są bardzo rozdrobnione. Nie ma szans zeby utrzymać sie z prod roslinnej. Cukrownię w Łapach juz dawno zamknieto. Kiedys szły ziemniaki do Rosji teraz juz nie. I zostały nam tylko krowy.

Edytowany przez a8185, 02 styczeń 2014 - 20:30.

#746 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 20:40

Kwoty mleczne "Są tak samo rozwojowi", ale pod wzgledem często niezdrowej, psującej krwi rywalizacji międzysąsiedzkiej chyba nie ma takiego drugiego rejonu.

#747 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 02 styczeń 2014 - 20:56

Kwoty mleczne Heh to już stało się przeszłością, ale zdarzają się jeszcze skrajne przypadki. Zamiast rywalizacji jest zazdrość i nienawiść. "Nie mogę kupić ciągnika droższego niż on to zrobie wszystko zeby mu sie popsuł" - to jest plagą. Kamienie w trawie i zbożu, kołki, druty i szklane butelki w kukurydzy itd to norma

#748 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:01

Kwoty mleczne Ten rozwój to właśnie przez zawziętość ludzi, sąsiad ma to i ja muszę mieć, nie ważne czy za kredyt czy inaczej. U mnie na kurpiach podobnie, choć i tak teraz już nie ma takiej rywalizacji jak w czasach PRL ludzie łapali się wszystkich kierunków by coś postawić, kupić maszynę, większość budynków w okolicy jest z lat 80

#749 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:20

Kwoty mleczne Tylko puźniej te kredy za jajka spłacali a teraz to niema takiej możliwości

#750 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:28

Kwoty mleczne

Z cenami to upiększyłeś bo mamy to samo co reszta kraju (z drobnymi wyjatkami kilku województw króre mają poniżej poziomu). Jedynie wieksi dostawcy mają troche lepsze ceny. Na podlasiu jest ich wiecej niz w innych województwach i to dlatego może ci się wydawać ze jest tak cudownie. <_< <_< <_<

Jeżeli chodzi o ludzi to zupełnie to samo co wszedzie. Są tak samo rozwojowi. A dlaczego nastawieni są tylko na mleko??? Bo to jedyny możliwy kierunek pordukcji na podlasiu. Ziemie są bardzo słabe. Głównie to piachy i torfy. Weź mapę z jakością gleb w Polsce to się przekonasz. Działki są bardzo rozdrobnione. Nie ma szans zeby utrzymać sie z prod roslinnej. Cukrownię w Łapach juz dawno zamknieto. Kiedys szły ziemniaki do Rosji teraz juz nie. I zostały nam tylko krowy.

akurat moja rodzina mieszka w dolinie gdzie ziemia nie jest najgorsza 3-4 klasa. 16ha za stodołą i 10ha w 4kawałkach w odległości góra 2km. Nowa obora na 40krów. Stara też wyremontowana. Sprzęt cały nowy. Dom nowy. Kredyty na budynki spłacone został tylko do spłacenia ciągnik kupiony w tamtym roku. Ja cieszę się że dostałem teraz 1.60 za litr a tam tyle mieli już rok temu. Teraz nie wiem bo nie byłem ale pewnie 1.90 łapią. Jedyne na co narzekają to to że nie ma od kogo ziemi kupić ale nic dziwnego bo co drugie gospodarstwo nowa obora.

Edytowany przez damian40000, 02 styczeń 2014 - 21:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#751 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:34

Kwoty mleczne @mamut tylko kto to przewidział ? Kto ryzykował ten był wygrany ....

#752 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:43

Kwoty mleczne W tamtym roku to jak 1, 4 to było super zależy jaka mleczarnia i ile L. To co w telewizji mówią to jedno a co faktycznie się nie pokrywa średnia jest duża bo są duzi hodowcy . Są tacy co mają nadal 1, 3 zł przy 10tyś l poprostu złodziejstwo ale mają umowy prywatna mleczarnia i muszą siedzieć

#753 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 03 styczeń 2014 - 07:46

Kwoty mleczne

akurat moja rodzina mieszka w dolinie gdzie ziemia nie jest najgorsza 3-4 klasa. 16ha za stodołą i 10ha w 4kawałkach w odległości góra 2km. Nowa obora na 40krów. Stara też wyremontowana. Sprzęt cały nowy. Dom nowy. Kredyty na budynki spłacone został tylko do spłacenia ciągnik kupiony w tamtym roku. Ja cieszę się że dostałem teraz 1.60 za litr a tam tyle mieli już rok temu. Teraz nie wiem bo nie byłem ale pewnie 1.90 łapią. Jedyne na co narzekają to to że nie ma od kogo ziemi kupić ale nic dziwnego bo co drugie gospodarstwo nowa obora.

1,6 zł w tamtym roku przy 40 krowach to nie wiem czy nawet Piatnica placiła. Założmy ze TAK. Cieszę sie ze twojej rodzinie sie wiedzie, tez znam takie gospodarstwa, ale jest ich dosłownie garstka. Wszyscy myslą ze cale podlasie tak tęgo stoi, ale to odrobine przesłodzone :P

#754 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 08:01

Kwoty mleczne tam w jednej gminie jest więcej dobrych gospodarstw mleczarskich niż w moim powiecie. Słabsze też są ale takiej koncentracji mleczarstwa nie na nigdzie w Polsce.

#755 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 03 styczeń 2014 - 08:38

Kwoty mleczne Juz pisałem kilka postów wczesniej dlaczego jest taka koncentracja mleczarstwa (#649 post). I jak mleko padnie to podlaskie razem z nim

#756 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 09:33

Kwoty mleczne z tego co mówi wuja to za komuny był duży nacisk na rozwój mleczarstwa na tych terenach. Wtedy się wzmocnili i idą siłą rozpędu.

#757 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 09:48

Kwoty mleczne W podlaskim mleczarstwo silnie stoi bo to była chyba jedyny kierunek który zawszę się opłacał jeśli ktoś chciał robić i stawiał na to, a w podlaskim raczej słabe ziemie to szło tylko bydło, do tego jeszcze gospodarstwa rozdrobnione to mleko było jedyną szansą na rozwój. Weźcie pod uwagę cenę mleka pod koniec lat 90, teraz nawet 2 złote się chowa bo środki do produkcji zdrożały kilkukrotnie.

#758 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 09:58

Kwoty mleczne Biorąc pod uwagę już średnią cenę mleka wg województw to podlaskie wcale nie jest liderem. Nie pamiętam dobrze, ale chyba w TopAgrar wyczytałem, że najwyższa cena jest w mazowieckim.

#759 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 10:18

Kwoty mleczne bo rejon zwyczajowo zwany podlasiem leży częściowo w województwie mazowieckim. Zachodnia część mazowieckiego ma niższe ceny niż wschodnia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#760 Share artursz89

artursz89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 487 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 11:38

Kwoty mleczne

"Są tak samo rozwojowi", ale pod wzgledem często niezdrowej, psującej krwi rywalizacji międzysąsiedzkiej chyba nie ma takiego drugiego rejonu.

Heh to już stało się przeszłością, ale zdarzają się jeszcze skrajne przypadki. Zamiast rywalizacji jest zazdrość i nienawiść. "Nie mogę kupić ciągnika droższego niż on to zrobie wszystko zeby mu sie popsuł" - to jest plagą. Kamienie w trawie i zbożu, kołki, druty i szklane butelki w kukurydzy itd to norma

odpowiedź a8185 i Pawła20 idealnie obrazuje sytuację w moim rejonie.

Zdrowa rywalizacja to jest jak jeden rolnik kupi ciągnik a drugi powie "o skubany on kupił to i ja mogę" Tu zapomnij o tym. Moi rodzice mają gospodarstwo w któym hodują krowy mleczne na kilkudziesięciu ha (z dzierżawami oczywiście). W mojej wsi (powiat łomżyński) jest ok kilkadziesiąt domów z czego rolników jest 10%. Jak ktoś powiedział że będzie brał sprzęt z PROW to usłyszał od kuzyna że się porywa z motyką na słońce. Wtedy się zawziął i do końca trzymał zakup w tajemnicy aż na podwórko jednego dnia nie przyjechał ciagnik i osprzęt. Myślisz, że jaka była reakcja części ludzi? Jak widzieli że ktoś jest na podwórku to odwracali głowę w drugą stronę... Jak ktoś sprzedaje ziemię to nie sprzeda sąsiadowi tylko przedsiębiorcy który skupuje mimo że ziemia była u tego rolnika co chciał kupić za stodołą... Najgorsi są ci którzy g**no mają i nie obrabiają ziemi a u rolników to widzą tylko PRZYCHÓD bo to umieją policzyć a nie liczą jakie są KOSZTY i nie chcą widzieć ile jest przy tym PRACY. A rolnicy akurat u mnie to raczej są normalni, może jeden drugiego rozumie i dlatego...

Ale są takie wsie, w których rolników jest znów więcej, na tyle że dzierżawią ziemię w innych wsiach. To że u nas płacą tyle za dzierżawy, że zazwyczaj nie opłaca się ich przebijać to pal licho. Ich pieniądze niech robią co chcą. Ale jak wezmiesz dzierżawę w innej wsi, w której wyżej wymienieni uważają że jest ich na wyłączność to podczas kombajnowania łapiesz blachę w heder.

Ja takich ludzi nigdy nie zrozumiem. Czego można zazrościć? Że ktoś ma od groma roboty? Ja tam nie widzę żadnego problemu w tym że ktoś kupi sprzęt, samochód dom odremontuje, bo w czym on mi krzywdę robi? Ma to będzie mu lżej oby tylko bezawaryjnie działało i tyle... A inni to sami g**no mają i nie mogą znieść że ktoś swoją pracą coś osiągnął.

Co do tego, że za komuny te gospodarstwa powstały to się nie zgodzę. U nas w okolicy za komuny dwóch rolników miało po te kilkanaście krów. Jeden został z tym co ma i kupą roboty a drugi raz że trafił z tymi kredytami z lat 90. spłacanymi za pare świniaków a dwa, że korzystał ze wszystkich funsduszy od SAPARDU i obecnie produkuje ok 1 mln l mleka rocznie

Nie wiem dlaczego tak jest ale to wkurzające w innych rejonach widziałem rywalizację na zasadzie że jak sąsiad kupi ciągnik samochó czy coś jeszcze to koleś cuduje żeby kupić to samo i tam mały rolnik to mający 30 krów dojnych, każdy jeździ VW, Audi czy BMW żeby nie być gorszym ale nikogo to nie boli a jak jest robota czy coś się stanie to jeden drugiemu pomoże bez jakiegokolwiek pytania czy roszczeń..

1,6 zł w tamtym roku przy 40 krowach to nie wiem czy nawet Piatnica placiła. Założmy ze TAK. Cieszę sie ze twojej rodzinie sie wiedzie, tez znam takie gospodarstwa, ale jest ich dosłownie garstka. Wszyscy myslą ze cale podlasie tak tęgo stoi, ale to odrobine przesłodzone :P

Przy tylu krowach Piątnica w 2012 brutto mogła płacić (z udziałem)

Edytowany przez artursz89, 03 styczeń 2014 - 12:30.