Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
LUKASZ82mtz    0

dzieki kolego a jak to jest z łuskaniem???? czy łuskanie maszyną nie uszkadza nasion??? i czy nie ma problemu ze sprzedażą po maszynie bo słyszałem ze wolą ręcznie luskany???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

to zależy jakie maszyna ma wałki ale zawsze się zdarzy że parę procent nasion zgniecie

a co do sprzedaży bobu po maszynie to nigdy nie miałem problemu ze zbytem ani nikt nie narzekał

może jeszcze nie trafiłem na takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

Witam. Panowie i panie jak wygląda u was sytuacja z bobem? u mnie w tym tygodniu najlepiej jak by udało się zasadzić, bo jeżeli przetrzymam go jeszcze dłużej to mi trochu przerośnie ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Zimie się coś w tym roku przestawiło ale myśle że na przyszły tydzień się poprawi

niektórzy już wyrzucili bób bo im się poprzewracał i sadzą na nowo

ja też czekam na wyjazd w pole bo nie ciekawie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

U mnie to samo robią, wyrzucają bób i pikują od nowa... tylko czy to ma sens?, za nim poschodzi od nowa tot trzeba trochu czasu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

ja pomimo że od tego roku chciałem posadzić bób tylko symbolicznie, to tak mi się nudziło że jak żadnego roku pomyślałem że sobie ten bób tylko podkiełkuję(zawsze sadzone nasiona bezpośredni w grunt). i chyba będzie tak że ten bób wyrzucę bo nic z niego nie będzie nasiona napęczniały,sadzić nie można, przytrzymać też i wszystko pójdzie na gnój. Naszczęście to tylko parę kilogramów a nie tak jak w inne lata..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Magnum ci co parę kilo wywalą to mała strata ale strata a ja znam gościa co jak było te parę dni ciepła to 2,5 ha pikowanego bobu zasadził w polu ponad 400 kg kupnego Topboba przemarzło to dopiero strata . Nikt się takiej zimy nie spodziewał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

ja wiem że mała ale tak jak mówiłem odechciało mi sę już bobu i tak te parę kilo dla podtrzymania tradycji chciałem posadzić. za dużo roboty przy nim a icena co roku gorsza a ludzi zapłać jeszcze i dlatego taka moja decyzja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekman16    0

Witajcie, posiałem bób (Bizon i Figaro) go druntu 05.03.2013r. myślałem, że zmarznie, ale nic mu się nie stało, teraz ładnie kiełkuje. Teraz jest ciepło i myślę, że w połowie przyszłego tygodnia będzie już na wierzchu. Dawki nawozu : Polifoska 6 500kg/ha, Saletrzak 250kg/ha wszystko przedsiewnie. Klasa ziemi to 4 po ziemniakach. Mam do Was pytanie. Z racji tego, ze zapowadali mrozy wstrzymałem się z opryskiem na chwasty po siewie. I teraz mam problem, czy mogę opryskać roślinki jak powschodzą w fazie 3-5 liści? Herbicyd jaki mam to STOMP 330ec.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas23    0

Wtam wszystkich ja swoj bobik popikowałem 27 lutego i pozniej juz same zmartwienia z pogoda ale wytrzymał mrozy -19 stopni 200szt poszło na zmarnowanie gdyż do szklarni zawitały myszki ;) jutro go bede przesadał w pole bo już ma 13cm . Kolego tez zakupiłem STOMP 330 ec i z tego co wiem to sie pryska do 3 dni po siewie przed skiełkowaniem nasion .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonw852    1

Witam,chcę jeszcze teraz zasadzić bób czy przykrywać go włókniną.Jak się wysadza pikowany bób i jak sadzić bób nie pikowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

możesz bardziej sprecyzować (jak wysadzać bób pikowany i ziarnami) o co dokladnie ci chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonw852    1

bób sadzi się reczno czy są do tego maszyny.a o co chodzi z tym pikowaniem to przeciesz ile tysięcy nasion trzeba wysiać do paletki i jak długo sa w tych paletkach?

 

ogólne informacje o bobie jestem zainteresowany plantacją bobu.czy to się opłaca jakie są zarobki na czysto z ara czy nawet z hektara licze na szczerą odpowiedz ;)

 

jak jest cena kilograma bobu do sadzenia ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Bób pikowany sadzisz sadzarką do rozsady a ziarnami możesz sadzić np. taką sadzarką www.youtube.com/watch?v=x46-jPpIySY

lub ręcznie zależy od obszaru jaki chcesz obsadzić

bób pikujesz po jednym lub dwa ziarnka zależy to do wielkości wielodoniczek a wyszaczasz jak ma 8 -12 cm

kolego z bobem jest jak z każdym innym warzywem jak masz wcześniej lub jak jest go mało na rynku to wiadomo że coś zarobisz a jak masz jakiś późniejszy i trafisz akurat na wysyp bobu to szału z kasą nie ma z hektara średnio można wyciągnąć 10-25tyś na czysto

ale bez najęcia ludzi i maszyny do bobu się w bobie nie obejdzie przy większym obszarze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renatag136    0

Piękny :) A moje poletko po dzisiejszych opadach deszczu i silnym wietrze wygląda jak pobojowisko :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

deszcz i wiater to jeszcze nic u nas grad wymłócił bób niedawno i chyba pod talerzówkę pójdzie 1,5 ha bobu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekman16    0

u mnie bób się trzyma, teraz opryskałbym na strąkowca, bo już zaczyna drugie piętro przekwitać, ale nie ma jak bo ciągle pada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

liście dolne żółkną od bobru czy jets an to oprysk na na drugim kawałku skreca liście ale mszycy nie widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

kolego możesz bardziej opisać jak wygląda łodyga i korzeń bo może jakiś grzyb zaatakował plantacje

co do skręcania liści to może z jakimś nawozem dolistnym przesadziłeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

zamierzam opryskac dithane neo tec i zobacze efekty ale musze poczekac bo na pole nie moge wjechac narazie woda stoji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

a nie lepszy Topsin z Gwarantem odrazu zabezpieczysz zawiązki bobu przed opadaniem przy takiej pogodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj