Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Bób bizon
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Witam,

na części nasion mam czarne plamki (wyraźne, okrągłe, średnica od dziesiątych milimetra do około jednego milimetra), na części takie brązowe, nieregularne przebarwienia zajmujące czasem powierzchnię połowy ziarna. Czy to dyskwalifikuje nasiona ze sprzedaży lub siewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
swir12    0

Witam

mam pare pytan do  doświadczonych kolegów ;)

 

- czy po  maszynie płuczecie bób ?

- ok po siewie walne stompem , ale później jak juz bedzie wiekszy ten bób czy jest jakis oprysk co zniszczy mi perz i dwuliscienne bez negatywnego wpływu na samą rosline ?

- i kiedy planujecie pierwsze przymiarki do siewu ? :D

- i jakis w miare nie drogi nawóz ? wiem ze azotu nie ma sensu bo motylkowe są zdolne do wiązania go z atmosfery , ale inne uzupelniające bo naprawde w nawozeniu jestem slaby chociaz na ostatni plon nie narzekam to jednak zawsze mozna zrobic to lepiej :D

 

                      Pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzess2w    0

Uprawia ktoś bób na nasiona? Czy można go zwykłym kombajnem młócić? kiedy wypada zbiór? trzeba desykować albo suszyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Uprawia ktoś bób na nasiona? Czy można go zwykłym kombajnem młócić? kiedy wypada zbiór? trzeba desykować albo suszyć?

 

Kolego bób na nasiona można młócić zwykłym kombajnem ale trzeba zmienić sita i zmniejszyć wiatry bo wszystko wyleci

Przed zbiorem bób należy zdesykować dwa tygodnie wcześniej co przyspiesza zbiory beż desykacji też się da ale wtedy bób ma większą wilgotność i może kiełkować po wsypaniu w silos czy jakąś pryzme

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzybu1    34

Hej, mam parę pytań:

po wyłuskaniu myjecie może bób wodą ? czy tylko schłodzenie i pakowanie ? i jeszcze woreczki półkilowe pakujecie potem w większe i dopiero na hurt, czy jak ? :) 

dziękuję za odpowiedzi :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Po siewie herbicydem, w okolicy kwitnienia insektycydem. Preparaty są na stronie http://www.minrol.gov.pl w informacjach branżowych (wyszukiwarka środków ochrony roślin).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

bacząc na rejestrację boxer to chyba najlepsze rozwiązanie,

 

wskażcie mi proszę jakie są koszty nasion bobu oraz ile trzeba ich wysiać na ha i czym zasiać tak duże nasiona - czy zwykły siewnik zbożowy da sobie radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu000    0

Ja kupowałem na jesieni po 6-7zł (w tamtym roku był po 3zł). Jeśli chodzi o kwalifikowany materiał to w zależności od odmiany ok. 15zł. Normy wysiewu to 200-300kg/ha i tu też zależy od odmiany i grubości nasion. Ja przerobiłem sobie stary, konny siewnik zbożowy z górnym wysiewem i przyznam, że całkiem ładnie się sieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakubek7    0

Mam straszny perz i chwastnice -chyba , jest wszystko jednoliścienne , czym pryskać aby nie popalić bobu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Tym, co ma rejestrację na chwasty jednoliścienne w uprawie bobu. Link podałem wcześniej, a wyszukiwarka podaje  Fusilade Forte, Triviko, Gallant Super, Perenal, Stallion i Roundup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

ja dziś pryskałem środkiem fastac na mszyce bób jeszcze nie kwitnie ale już mało co brakuje więc trzeba pogodnić robactwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Byłem obejrzeć bób, czy wszystko jest ok.. I wcześniej tego nie było teraz po deszczu zauważyłem na strąku takie czarne zabarwienia? Domyślam się że grzyb tak? Pryskać to czymś? Co radzicie proszę o pomoc.

 

Tutaj załączam zdjęcie strąka..

  http://wrzucaj.net/image/TP1zE

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dorotar    0

Witam, czy możecie mi doradzić jaką odmianę bobu posadzić na zbiór jesienny? Czy ktoś z Was sadzi bób w lipcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dorotar, raz mi się zdarzyło posiać bób w maju. Urósł, zaplonował i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzybu1    34

hej, mam do was pytanie...
Wczoraj zapakowalem bob do woreczka bez najmniejszej skazy a dzisiaj jest już jakby nakrapiany czarnymi malutkimi plamkami. z czego może to wynikać ? czy był za mało wyschniety? jak wy pakujecie swój bob? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1999    1

grzybu1 moze byc wina odmiany. ja mialem w tym roku taka odmiane ze po 8godz robil sie sinoczerwony w woreczku. moze to byc uszkodzenie po ,maszynie  dostal troche wody potem temperatury i zmiany jakies musza byc

 


witam wszystkich zapracowanych uzytkownikow mam bardzo wazne pytanie odnosnie Bobu. chodzi o to ze zasadzilem bob okolo 25 marca 30ar. wszystko ladnie wyszlo  zeszlo a miesiac temu zostalo tylko polowa krzakow reszta jakby sie spalila na czarno ze strakiem jeszcze nie wyksztalconym co 2 /3 krzak spalony na wegiel. co zlego zrobilem?? pryskane od robaka proteusem bylo. i odzywka insol . czy cos jest w glebie ? czy za duza dawka proteusa(od robaka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj