Skocz do zawartości

Zdjęcie

grzałka do silnika na zime w 360

65 odpowiedzi na ten temat

#41 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 19 listopad 2012 - 23:55

grzałka do silnika na zime w 360 Jeśli ciągnik nie dysponuje podgrzewaczem, świecą? Kopeć, czy samostart to zło konieczne, niezdrowe dla silnika. Szybki obrót walem i sprężone powietrze w cylindrze staje się gorące, jest zapłon paliwa. Minionej zimy mój zetor 5211 na 2 akumulatorach ledwie kręcił wałem, a przestał tylko dwa dni w dużych mrozach pod gołym niebem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
grzałka do silnika na zime w 360 Dzisiaj, 13:15
  •  

#42 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 08:04

grzałka do silnika na zime w 360 Kopciuch mu tam nic nie zrobi. To tylko trochę spalin i ognia. W dzisiejszych silnikach spaliny celowo kieruje się do cylindrów a i świeca płomieniowa robi to samo. Gwarantuje ci że samym ciepłym olejem w mrozy nie nadrobisz tego co daje ciepłe powietrze.
Miałem 4011 stała na polu. Palnikiem na PB albo opalarką podgrzewałem kolektor ssący. Zapalał zanim wał zrobił jeden obrót. Podgrzany olej zanim dostanie się na wał silnik zrobi pewnie ze trzy obroty a i tak olej straci najmniej połowę swojej temperatury od zimnego żelastwa. Pomyśl sobie ile już zmarnowane jest prądu z akumulatora. A gdzie tam zwiększyć obroty sinika tak żeby nadgonić to co dało podgrzane powietrze w kolektorze do najmniej 40 stopni? Nierealne.
W zeszłym roku miałem problem z zapaleniem mtz-ta, aku były stare. Doszedłem do wniosku że kupię prostownik z rozruchem. Kręcił na nim jak wściekły i co z tego... powietrze zimne, kręcisz, tłoki paliwem pozalewane nie zapali. Podgrzewałem kolektor jak w 4011 i palił od obrotu. Okazało się jeszcze że w płomieniówce zablokowała się iglica. takich przykładów znam na pęczki. To dolegliwość każdego starszego diesla nie wyposażonego w świecę żarowe czy płomieniowe. Tak że gwarantuję ci że ciepły olej to najmniej ważna sprawa.
KPK Kumurun Team

#43 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 18:06

grzałka do silnika na zime w 360 Ja nie kwestionuję tego, że od gorącego powietrza, podanego do dolotu, ciągnik pali lepiej. Sam też tak nieraz robiłem w ciężarówkach, tylko że jest wiele wariantów poprawienia rozruchu zimą, a opcja grzałki(płynu czy oleju) jest najbardziej schludną, prostą w stosowaniu.
Do różnych wariantów podgrzewania powietrza proponuję opalarkę skierowaną bezpośrednio do kolektora ssącego.

#44 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 21:13

grzałka do silnika na zime w 360 Tylko jak opalarką dostać się najprościej do kolektora ssącego?

Ja ściagam przedniego grila, potem dolną część filtra powietrza i grzeje prawie że prosto do rury. Efekt jak najbardziej zadowalający :) (w sumie nie jest to aż tak czasochłonne, nie potrzeba żadnych kluczy, wszystko można rozkręcić ręcznie)

Kiedyś grzałem gdzies tam do węża od sprężarki powietrza, prościej sie do niego dostać, ale efekty kiepskie, bo mały przekrój i małe ssanie powietrza

Sposób z opalarką (czy suszarką do włosów, ale opalarka lepiej grzeje) wymaga jednak dwóch osób, jeden grzeje drugi odpala.

#45 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 22:28

grzałka do silnika na zime w 360 Z opalarka przy filtrze powietrza trzeba uważać bo może pojawić się dym bo w końcu to filtr olejowy. więc ostrożnie.
Ale ja bym nie wytrzymał takich zabaw przy zapalaniu. Ktoś już wymyślił opalarkę w kolektorze ssącym a nazywa się świeca płomieniowa bądź żarowa. Ale z naciskiem na te pierwszą.

#46 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 23:10

grzałka do silnika na zime w 360 Opalarka w kolektor przerabiałem w 4011. Gorące z opalarki miesza się z zimnym z otoczenia i efekt mizerny. najlepiej palił jak zagrzało się kolektor ssący. Powietrze w środku miało spokojnie 40 może i więcej stopni. To już dużo. trwało to chwilę i nie wymagało żadnych kombinacji w ciągniku.
I fakt... kolega mtracz powiedział ta metoda to dokładnie to co świeca płomieniowa.
KPK Kumurun Team

#47 Share specjalford

specjalford

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 08:12

grzałka do silnika na zime w 360 Tak czy tak gorący olej ma duże znaczenie temperaturę którą oddaje ogrzewa reszte silnika a zwłaszcza denko tłoków na które jest wtryśnięte paliwo, pod wpływem szybszego obrotu silnika wyższy stopień sprężania,przebywając nie raz za wschodnią granicą jeszcze za czasów świetnosci mercedesa 123d gdy rano zpadła temperatura nawet do minus 32 stopni to puszka z ropą pod miskę był jedynym sposobem na odpał bo inaczej wałem nie obrócił choć tubylcy większy problem mieli z benzyniakami :mellow:
A jak chcecie podgrzewać powietrze to najlepszym i prostym zastosowaniem będzie zamontowanie takie coś http://allegro.pl/ki...2757116818.html łatwy sposób montażu a powietrze naprawde gorące przelatuje grzałka nagrzewa się do koloru czerwonego miałem styczność z tym modelem i urządzeniem

Edytowany przez specjalford, 21 listopad 2012 - 08:26.

#48 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 08:33

grzałka do silnika na zime w 360 Michę grzali i waciok. Bez tego miał biedę zapalić.
A co do rozprysku oleju... na rozruszniku nic nie rozpryśnie w silniku a właściwości olej ma takie że temperatury właśnie nie oddaje. Woda tak. Paruje i to dość intensywnie oddając swoją temperaturę w otoczenie. Przy oleju to zjawisko praktycznie nie istnieje. Ciężko go zagrzać i wolno się wychładza a ciepłe są tylko elementy z którymi ma bezpośrednią styczność.
Świeca żarowa tylko inna konstrukcja. Ciekawa rzecz.

Edytowany przez seweryn20, 21 listopad 2012 - 08:35.

KPK Kumurun Team

#49 Share specjalford

specjalford

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 13:08

grzałka do silnika na zime w 360 Noto włóż grzałke 1500w do 10-litrowego wiadra z olejem i sprawdż w praktyce a potem pisz

#50 Share jaco512

jaco512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza,mechanika itp.

Napisany 21 listopad 2012 - 17:02

grzałka do silnika na zime w 360 Grzałka płynu chłodzącego będzie jednak sensowniejsza, płyn ogrzeje tuleje, tłoki i głowicę, a grzałka oleju będąc optymistą co najwyżej denko tłoka. Po co jeszcze komplikować sobie życie dobieraniem mocy grzałki i wierceniem dziur w misie, lepiej kupić http://allegro.pl/pl...2743102501.html oprócz grzania misy, przyda się w domu....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mlody28

mlody28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 21:13

najlepiej palił jak zagrzało się kolektor ssący. Powietrze w środku miało spokojnie 40 może i więcej stopni. To już dużo. trwało to chwilę i nie wymagało żadnych kombinacji w ciągniku

próbowałem tak grzać kolektor ale wydawało mi sie to zbyt czasochłonne i szybko zrezygnowałem ale skoro piszesz że działało to dobrze to może jeszcze spróbuje do tego wrócić ;)

#52 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 22:42

grzałka do silnika na zime w 360 Skoro twierdzisz że pięć minut to czasochłonne to włóż grzałę w olej i grzej pół godziny tylko po to żeby to nić nie dało. Grzałem w 4011, zeszłej zimy w mtz-cie tylko powietrze i różnica zimne powietrze a ciepłe KOLOSALNA. Kolektor musi być gorący.
Nie muszę grzać oleju żeby się przekonać lepiej zrób to sam a nie wypisuj bzdur. Zagrzej w wiadrze wodę i olej do tej samej temperatury. Zobaczysz co ile oddaje ciepła stojąc koło tego.
Podam ci prosty przykład z pieca w kuchni. Nie wpadłeś na to czemu tłusty rosół tak długo stygnie a jarzynowa czy herbata szybko?

Edytowany przez seweryn20, 22 listopad 2012 - 09:28.

KPK Kumurun Team

#53 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 21 listopad 2012 - 23:46

grzałka do silnika na zime w 360 Pare lat temu na yt był eksperyment z galileo lub innego germańskiego badziewia o testowaniu metod rozruchowych silników w bardzo srogich mroźnych warunkach na skandynawi i syberii, były tam testowane najnowocześniejsze silniki cata, sisu, na podgrzewaczach cudach, żelowych akumulatorach, świecach i była zwykła ruska spycharka znana jako det czy dt, nieważne o nazwę,rozruch to rozrusznik+ silnik spalinowy benzynowy+zwykłe palniki gazowe. Pamiętam tyle że przy -35 wszystkie akumulatory we wszystkim szlag trafił, a do ruskiej koparki podeszli odpalili 2 palniki i po 5 min odpalili silnik benzynowy i zagadało.

W sumie co wam da akumulator na mrozie czy świeca żarowa zjadająca akumulator, potrzebne jest tylko ciepło, silnik spalinowy diesla jest silnikiem cieplnym, potrzeba mu temperatury powstałej z sprężania do odpału oleju napędowego, z -20 mu strasznie ciężko takie coś osiągnąć, jeszcze jak aku jest osłabione mrozem.

Co wam da kręcąc silnik na kucającym aku i podgrzewanie świec w szczerym polu ? :D tylko palnik :D

U mnie jeden traktor co 2 dzień dowozi mleko 2km nieważne jaka temp. na dworze, i zawsze jest w zimie palnikiem rozgrzewany :D a do samochodu nie wsadze 200l schładzalnika :)
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#54 Share specjalford

specjalford

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 07:34

Skoro twierdzisz że pięć minut to czasochłonne to włóż grzałę w olej i grzej pół godziny tylko po to żeby to nić nie dało. Grzałem w 4011, zeszłej zimy w mtz-cie i różnica z a bez jest KOLOSALNA. Kolektor musi być gorący.
Nie muszę grzać oleju żeby się przekonać lepiej zrób to sam a nie wypisuj bzdur. Zagrzej w wiadrze wodę i olej do tej samej temperatury. Zobaczysz co ile oddaje ciepła stojąc koło tego.
Podam ci prosty przykład z pieca w kuchni. Nie wpadłeś na to czemu tłusty rosół tak długo stygnie a jarzynowa czy herbata szybko?

A w jaki sposób grzałeś olej w c 4011?

#55 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 09:07

grzałka do silnika na zime w 360 Nie grzałem oleju tylko powietrze. Źle złożyłem zdanie, poprawiłem.
Pewnie Boby masz całkowitą rację. Temu wcześniej napisałem że takie kombinacje to na syberyjskie warunki. Z racji tego że spalinowy rozrusznik to rzadkość trzeba oszczędzać prąd akumulatora. Przeważnie ciągnik stoi koło domu i najlepiej sprawdza się podgrzewanie z zewnętrznego źródła nie marnując energii akumulatora. I nie olej który zagrzeje silnik w niewielkim stopniu tylko układ chłodzenia i powietrze. Olej tak ale w sytuacjach już na prawdę ekstremalnych a nie w Polsce. Ciepłe cylindry, głowica już podnoszą temperaturę sprężonego powietrza a jeśli jeszcze dostarczy ciepłe do kolektora to góra obrót wału i silnik pali a przynajmniej zaczyna szczekać. A to już dużo. Nie będę już więcej na ten temat marudził zrobicie jak chcecie. Tylko jak mówię dziurawienie miski i wkładanie tam grzałki to najmniej efektywna metoda na wspomożenie zapalania zimnego silnika. Są inne prostsze i o WIELE skuteczniejsze.

Edytowany przez seweryn20, 22 listopad 2012 - 09:32.

KPK Kumurun Team

#56 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 18:14

grzałka do silnika na zime w 360 Zapraszam zimą na Podlasie, nie Syberia ale -30 nie jest kataklizmem i czymś niebywałym. Kiedyś zdarzyło się zastosować palnik benzynowy - lutlampę. Do różnych maszyn można stosować różne metody. Zetor ma dobre fabryczne rozwiązanie a w warunkach terenowych trzeba stosować inne metody. W duże mrozy w ciężarówce z HDS-em stosuję jeszcze inną metodę - odmawiam wyjazdu, bo zazwyczaj chce zerwać jakiś przewód hydrauliczny, gasi silnik od oporów tłoczenia.

#57 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 18:38

U mnie jeden traktor co 2 dzień dowozi mleko 2km nieważne jaka temp. na dworze, i zawsze jest w zimie palnikiem rozgrzewany :D a do samochodu nie wsadze 200l schładzalnika :)

Do samochodu może i nie wsadzisz ale na przyczepkę samochodową jak najbardziej. Ja nawet nie bawił bym się w ciągnik, chyba że porządnie by drogi śniegiem zawiało.

W duże mrozy w ciężarówce z HDS-em stosuję jeszcze inną metodę - odmawiam wyjazdu, bo zazwyczaj chce zerwać jakiś przewód hydrauliczny, gasi silnik od oporów tłoczenia.

Jeśli jest taka możliwość to można zastosować rzadszy olej tylko trzeba wziąć pod uwagę że jest też lato i w związku z tym czy rzadszy olej nie będzie wpływał na gubienie ciśnienia.

Ktoś napisał wcześniej nie ze opalarkę można porównać do świecy płomieniowej... otóż nie. Opalarka daje podgrzane powietrze od ok 300 do 700st (wg ustawienia) nie spala tlenu, moi.zna ją porównać do świecy żarowej, a świecę płomieniową (dającą ogień) porównać można do kopciucha, albo jakiegoś palnika gazowego. Z tego wszystkiego opalarka to najlepsze rozwiązanie ale ma jedną wadę, potrzeba jej 230V, a świece żarowe czy płomieniowe nie są tak efektowne jak właśnie opalarka.
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

#58 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 20:12

grzałka do silnika na zime w 360 Olej i tak mam rzadki, ale zamki siłowników i inne elementy hydrauliki pracującej pod ciśnieniem powyżej 250 skutecznie ograniczają przepływ mocno schłodzonego oleju. Latem pojawiają się wycieki, przewody parzą i potrzebna byłaby chłodnica.
Co do spalania tlenu przy pomocy palników całkowicie się zgadzam, a nawet praktycznie jest to łatwo zauważalne, bo silnik przygasa z braku tlenu(gdy zbyt dużo ognia przysłania wlot powietrza.

#59 Share specjalford

specjalford

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 20:15

grzałka do silnika na zime w 360 Panowie z podgrzewaniem powietrza dałem wcześniej link jak wygląda to w samochodach marki KIA silniki 2,9 jest łatwy w montażu przepuszcza bardzo gorące powietrze jako w tych modelach działa super mają tylko ten element grzejny bez świec oczywiście
Do tego dorzucić rozruch na 24V a efekt murowany

Edytowany przez specjalford, 22 listopad 2012 - 20:19.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share jarekstryszawa

jarekstryszawa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Zainteresowania:http://jarekstryszawa.w.interia.pl

Napisany 22 listopad 2012 - 20:24

grzałka do silnika na zime w 360 Nie tłumi aby przepływu powietrza?