Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową?

90 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 04 lipiec 2010 - 09:06

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? a moj znajomy stosowal rok temu gleen na jesien i wiosnom pelna dawke atlantisu i musial randapowac bo sie kosic nie dalo tyle miotly bylo w pszenicy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? Dzisiaj, 18:02
  •  

#22 Share casemxu125

casemxu125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo od małego

Napisany 04 lipiec 2010 - 10:08

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? u mnie sąsiad jesienią glinem a na wiosne atlantis z czyms (nie pamiętam z czym) i czysto ładnie.
Life Is Brutal...

#23 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 lipiec 2010 - 12:02

U mnie po Glinie 20g i Alister0,2l trochę powychodziła.Na niektórych kawałkach strasznie to wygląda.Z 50 ha pszenicy to na 5 jest.po rzepaku to 3 ha straszna,ale pszenica była ładna i ładnie się wykłosiła a miotła wyszła z 2 tygodnie temu tak więc myślę że nie będzie to miało dużego wpływu na plon.

U mnie jest podobnie. W pszenżycie po oprysku(apyros+chwastox) było wszystko ok, po miesiącu od oprysku miotła znowu się pokazała. W tak mokrym roku jak ten ciężko zadbać o czyste pole, w okolicy i apyros i atlantis stosowali i jak chwasty były tak są.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 04 lipiec 2010 - 14:32

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? Drogi kolego miotła zbożowa jest bardzo groźna na plantacji zboża. Dlaczego ? Miotła ma dużą siłę ekspansji i zasiedli wszytkie wolne przestrzenie na polu, jest bardzo żarłoczna na azot a nasiona mogą leżeć w glebie i 20 lat i czekać na na warunki do kiełkowania i potrafi obniżyć plonowanie nawet o 70 %, do tego szybko uodparnia się na herbicydy a w szczególności na sulfonomoczniki ( Glean, Maczuga). Ja od wielu lat stosuję Maraton oraz od bardzo dawna Glean ale w tym roku ostatecznie pożegnam się z tym preparatem gdyż na niektórych polach troszkę poprzepuszczał. Pozdrawiam Jerzy ;)

#25 Share casemxu125

casemxu125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 04 lipiec 2010 - 14:59

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? Ale jak się potraktuje miotłe randapem (4-5 litra/h) gdy już ziarniaki zborza będą twarde to szlak ją trafi czy nie? bo nie rozumiem. no niby randap niszczy chyba wszystko... chyba
Life Is Brutal...

#26 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 04 lipiec 2010 - 15:24

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? Rzeczywiście Ronudup niszczy wszystko co ma chlorofil, ale miotła jest sprytniejsza i szybciej dojrzewa od pszenicy i się wynasieni przed przed zbiorem pszenicy a Roundup jej nie zaszkodzi i pieniądze zostaną wydane na darmo a siła kiełkowania pszenicy zostanie mocno obnizona.

#27 Share casemxu125

casemxu125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 04 lipiec 2010 - 15:38

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? no i o to mi chodziło czyli nie ma sensu randapować tylko na jesień glinem lub innymi równie skutecznym środkami pryskać. tak to rozumiem
Life Is Brutal...

#28 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 lipiec 2010 - 17:33

U mnie jest podobnie. W pszenżycie po oprysku(apyros+chwastox) było wszystko ok, po miesiącu od oprysku miotła znowu się pokazała. W tak mokrym roku jak ten ciężko zadbać o czyste pole, w okolicy i apyros i atlantis stosowali i jak chwasty były tak są.

Przyczyna tkwi w stosowanej dawce herbicydu. Tegoroczna wiosna zapisała się jako zimna i deszczowa pora roku. Nieźle trzeba było się nagłowić, aby dobrać optymalną dawkę środka do poszczególnej plantacji. Należało zwiększyć dawki poszczególnych środków, gdyż te polecane przez producentów okazały się zbyt słabe, w konsekwencji nieskuteczne (po części bądź całkowicie).

Np. u mnie dawka huzara zwiększona o 50g/ha, esteronu o 0,2l/ha.
Ani śladu miotły, oraz pozostałych chwastów.
W dawce 200g/ha +0,5L/ha po części puścił miotłę oraz ostrożnia.

Z mieszaniną atlantis + mustang identyczna sytuacja.

#29 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 04 lipiec 2010 - 17:52

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? U mnie poszedl Atlantis bo rok temu pole bylo cale zarosniete miotłą.
Polecam teraz jest czysciutko
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

#30 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 lipiec 2010 - 21:00

Przyczyna tkwi w stosowanej dawce herbicydu. Tegoroczna wiosna zapisała się jako zimna i deszczowa pora roku. Nieźle trzeba było się nagłowić, aby dobrać optymalną dawkę środka do poszczególnej plantacji. Należało zwiększyć dawki poszczególnych środków, gdyż te polecane przez producentów okazały się zbyt słabe, w konsekwencji nieskuteczne (po części bądź całkowicie).

O bardzo dobra odpowiedz. Chociaż w poprzednim poście muszę dodać że na jesieni nie był dawany oprysk(w okolicy ludzie też tego nie stosowali) i pewnie to tez jest przyczyną że miotła okazała się tak uporczywa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 05 lipiec 2010 - 16:19

O bardzo dobra odpowiedz. Chociaż w poprzednim poście muszę dodać że na jesieni nie był dawany oprysk(w okolicy ludzie też tego nie stosowali) i pewnie to tez jest przyczyną że miotła okazała się tak uporczywa.

U mnie stosowali i ... całe plantacje miotłą ogarnięte.
Jesienny zabieg nie zadziałał należycie. Wiosną zabrakło dokładnej lustracji pól, no i wyszło jak wyszło.
Należało zwiększyć dawki poszczególnych środków, gdyż te polecane przez producentów okazały się zbyt słabe, w konsekwencji nieskuteczne (po części bądź całkowicie).
Słuszna decyzja, kosztowna, ale skuteczna. Tylko, że nie z każdym środkiem można tak postępować. Z tego co udało mi się zaobserwować, rolnicy wykonywali zabiegi nawet w 2 kolanku zbóż. Potraktowane zwiększoną dawką herbicydu uwalają pięterka w kłosie. Obniżają też MTZ.

#32 Share MiRol

MiRol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, mechanika :)

Napisany 19 lipiec 2010 - 06:59

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? A jak miotła w pszenicy wplywa na koszenie?? bo troche u mnie w ozimej sie tego dziadostwa pojawiło i ciekawi mnie jak sie bedzie mlucic??
http://www.youtube.c...er/Michalek69pl
Zapraszam do oglądania :D

#33 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 19 lipiec 2010 - 13:52

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? Jeśli chodzi o komfort to jak nie masz kabiny to Ci współczuje zwłaszcza jak jest wiatr (w tamtym roku mialem to samo co Ty) i moze sie owijac na koncach osi motowidel pilnuj chłodnicy bo jak Ci sie zalepi to moment i masz temperature
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

#34 Share mister

mister

Prezes

• Members
  • PipPipPip
  • 722 postów
  • Zainteresowania:Logistyka

Napisany 19 lipiec 2010 - 13:58

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? U mnie również jest miotły nie tylko pszenica ale i jare również... ciężko będzie chyba trzeba będzie psyskać i na jesieni i na wiosnę :D

#35 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 07 luty 2011 - 21:51

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? Ja juz 2 sezony stosowałem Apyros + chwastox turbo i jako mało kto z okolicy nie miałem miotły w pszenicy i pszenżycie. Widziałem ze ktoś stosował to opakowanie na 3 hektary. niestety to opakowanie jest na 600 litrów wody ale niestety 300l/ha ;/ czyli opakowanie jest na 2 ha. Pryskając na większy areał to jest mijaniem się z celem bo efekt będzie taki że chwast zostanie tylko lekko przyćmiony i znów ruszy. Jak ktoś pole wziął po ugorze również polecam gdyż zwalcza perz. W tym roku zamierzam zastosować Huzar activ. Czytałem ulotkę o nim ale zwalczanie miotły nie ma 100% i nie wiem jaką zastosować dolewkę. Byłem u Osadkowskich i właśnie polecili mi Huzara. myślałem nad dolewką w formie izoprotuna ale nie wiem czy to dobry wybór. Również zależy mi by koszt nie był bardzo duży. Chyba jak każdy. I ucieknę od tematu i chciałbym spytać jaki srodek zastosować na jęczmień ozimy...

Edytowany przez Patryk3802, 07 luty 2011 - 21:52.

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#36 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 07 luty 2011 - 22:37

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? o ile wiem apyros dawkuje się na gramy,ja w tamtym roku dawałem 17,5 gram plus 0,15 sekatora od. a tam gdzie przytulia miała nawet 7 okółków dodałem do tego 6gram grodylu. efekt był taki że tylko miejscami miałem miotłe dosłownie występowała symbolicznie i to tylko na dwóch kawałkach, i zero problemów z innymi chwastami

#37 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 07 luty 2011 - 22:44

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? @iron ja stosowałem 19,5 - 20g + chwastox ale nie pamiętam juz ile chwastoxu.
Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#38 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 07 luty 2011 - 22:55

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? ja tez stosowalem apyros 17,5 g /ha + chwastox ekstra i pola czyste w jarej sam apyros 26g / ha i zwalczylo nawet owies gluch . w tym roku tez bede stosowal

#39 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 07 luty 2011 - 23:03

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? miotła to jest pryszcz, a ma ktoś z was wyczyniec? to jest cholera, trzeba stosować bardzo drogie środki np Atlantis w dawce ok300g\ha a to kosztuje ok 140 zł a i atlantis miotłę w takiej dawce bierze rewelacyjnie, nie ma ani jednej sztuki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1690 postów

Napisany 08 luty 2011 - 11:33

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową? stosowałem po kilka lat apyros i atlantis, a ostatnio atlantis od, apyros zawodzi w mokre lata, przepuszcza miotłę nawet w większych dawkach, stary atlantis był rewelacyjny a nowy OD w ubiegłym roku się nie popisał, ale też było strasznie mokro