Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony?

105 odpowiedzi na ten temat

#61 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 15:40

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? Zależy od rodzaju prac, jeżeli ciągnik pracuje ciągle w cieżkich warunkach to przedni napęd jest włączany prawie cały czas, wiadomo że przednie koła mają trochę większa prędkość i szybciej się zdzierają poza tym są mniejsze i na obwodzie proporcjonalnie żeby poruszać się z taką samą predkością jak tylne muszą wykonać więcej obrotów co też przekłada się na zużycie. Generalnie nie jest odkryciem, że na utwardzonych powierzchniach prędzej zużyją się opony, wystarczy spojrzeć na ciągniki pracujące np przy załudunku węgla na utwardzonych placach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? Dzisiaj, 03:20
  •  

#62 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 16:05

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? OK ale ile % szybciej bierze ten przód - czy jak wiecej bierze to lepiej bo przy nawrotach musi nadrabiać czy jak mniej to ma ciągnik lżej? Np. zetor 5340 i 6340 tył ten sam a przód odpowiednio 11,2 i 12,4 w proximach to samo i 13,6 i 12,4 przy tych samych kołach tylnych, czy producenci stosują różne przełożenia przy tych samych kołąch i ile powinien wynosić ten poślizg przodu tzn, dochodzę do wniosku że im słabszy ciągnik to przód nie może być szeroki lepiej jak najszerszy tył a przedni napęd bez przesady, a im większy ciągnik to przód i tył prawie równej szerokości dobrze myśle? Bow o końcu to że przód szybciej przebiera to kosztuje zawsze trochę więcej paliwa!

#63 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 17:47

OK ale ile % szybciej bierze ten przód - czy jak wiecej bierze to lepiej bo przy nawrotach musi nadrabiać czy jak mniej to ma ciągnik lżej? Np. zetor 5340 i 6340 tył ten sam a przód odpowiednio 11,2 i 12,4 w proximach to samo i 13,6 i 12,4 przy tych samych kołach tylnych, czy producenci stosują różne przełożenia przy tych samych kołąch i ile powinien wynosić ten poślizg przodu tzn, dochodzę do wniosku że im słabszy ciągnik to przód nie może być szeroki lepiej jak najszerszy tył a przedni napęd bez przesady, a im większy ciągnik to przód i tył prawie równej szerokości dobrze myśle? Bow o końcu to że przód szybciej przebiera to kosztuje zawsze trochę więcej paliwa!

z tego co wiem to do 7% roznicy miedzy prędkościami jest tolerowane -chodzi o to ze przód może być max 7% szybszy niż tył jak i odwrotnie B)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#64 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 17:50

z tego co wiem to do 7% roznicy miedzy prędkościami jest tolerowane -chodzi o to ze przód może być max 7% szybszy niż tył jak i odwrotnie B)

Przód może być minimalnie szybszy ale nigdy odwrotnie B)

#65 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 listopad 2007 - 17:56

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? Gdzieś czytałem, że przód może ciągnąć szybciej, ale nie może by wolniejszy od tyłu.optymalnie było by jak by ciągnęły równo, ale opony zużywają się nierównomiernie i stosunek obwodów się zmienia.

A co do oporu toczenia to im większy promień tym jest mniejszy, zależność na opór to: "twardość" podłoża/ promień koła.

#66 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 18:21

Gdzieś czytałem, że przód może ciągnąć szybciej, ale nie może by wolniejszy od tyłu.optymalnie było by jak by ciągnęły równo, ale opony zużywają się nierównomiernie i stosunek obwodów się zmienia.

A co do oporu toczenia to im większy promień tym jest mniejszy, zależność na opór to: "twardość" podłoża/ promień koła.

Fakt ale wystopniowanie skrzyń biegów jest optymalnie dobierane i zmiana obwodu koła zmienia przełożenia i może być problem z dobraniem odpowiedniego biegu, pozatym większe koło to większe masy bezwładne i moje jest takie zdanie że z ciążkim sprzetem lub przyczepą lepiej żeby słaby ciągnik zgrzebnoł kołami lub czasem się uślizgnoł jak miał by spadać z obrotów.

Policzyłem że zmiana tylnych kół z 30' calowych na 34 calowe przy tej samej szerokości iprofilu opony to wzrost prędkości o 7,2%

#67 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 18:23

Przód może być minimalnie szybszy ale nigdy odwrotnie B)

wiec sorry B)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#68 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 18:41

A o jakich przednich mówimy?, bo w napędzanej osi nie wytrzymają więcej niż 2 tyś mth, tylne prawie 4 tyś wytrzymują. Podaje zbliżone wartośći dla ciągnika pracującego w trybie około 1000 mth rocznie. Dociążonym ciągnikiem inaczej się jeździ po drogach. Poza tym przód jak już wcześniej pisało i tak lepiej dociążyć z uwagi na agregowanie maszyn ktorych masa może być czasami dość duża.

zmuszasz mnie zebym sie powtarzal, opony wymienione po 6 sezonie przy 5200mth
http://www.agrofoto....t...i&img=20553
http://www.agrofoto....t...i&img=20552
nie wiem skad te prawdy ze przednie musza byc wymienionie po 2000mth, nalezy zwrocic uwage ze ciagnik 3 zimy robil w transporcie 150 - 250 km tygodniowo, a na polu pracuje zawsze z napedem,
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#69 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 18:59

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? To zależy od ciągnika, bo np. koleś z okolicy ma pronara 82sa na dość szerokich laczkach, 1000 mtg i pól przedniego bierznika nie ma, a jego sąsiad nawet wiecej śmiga po szosie, podobne prace wykonują oba ciagniki i po 3500 mtg niewiele się zużyły a napewno więcej ma bierznika no ale w lambo są good eary a w pronarze mitas czy coś tam polskiego

#70 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 22:39

zmuszasz mnie zebym sie powtarzal, opony wymienione po 6 sezonie przy 5200mth
http://www.agrofoto....t...i&img=20553
http://www.agrofoto....t...i&img=20552
nie wiem skad te prawdy ze przednie musza byc wymienionie po 2000mth, nalezy zwrocic uwage ze ciagnik 3 zimy robil w transporcie 150 - 250 km tygodniowo, a na polu pracuje zawsze z napedem,

A ile % bieżnika zostało na tych oponach? Teoretycznie gdy zeszło już 50 % bieżnika eksploatacja takich opon jest nieekonomiczna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 23:21

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? A jakie opony wolniej się zdzierają diagonalne czy radialne? Znam przypadki że ciągnik ma 10 tyś mtg i fabryczne opony bo nie jeździ po szosach

To co lepszy uciąg by miało 16,9/34 czy 18,4/30 (niższe szersze czy wyższe i trochę węższe?)

#72 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 23:36

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? Szybkość ścierania bieżnika zależy głównie od mieszanki gumowej z jakiej został odlany, w diagonalnych gumach z reguły jest twardsza. Konstrukcja wewnętrzna opony może mieć wpływ tylko na równomierność tego ścierania (w radialkach bardziej równomierne)

Lepszy uciąg na szerszych kapciach będzie, a na wyższych/węższych mniejsze opory toczenia.

W MF 255 z '87 mam oryginalne tylne opony, po asfalcie nie jeździ, bieżnik 50% ale już pękają ze starości.

#73 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 03:31

To co lepszy uciąg by miało 16,9/34 czy 18,4/30 (niższe szersze czy wyższe i trochę węższe?)

w tym wypadku 18.4/30, ale gdyby byly np. 460/75r30 to juz bylby porownywalny
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#74 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 09:23

w tym wypadku 18.4/30, ale gdyby byly np. 460/75r30 to juz bylby porownywalny

OK tak też myślalem, a na których będzie mniej trzęsło i bujało podczas szybkiej jazdy ciągnikiem na polnych drogach? Lub wogóle podczas pracy na szybszyb biegu w nierównym polu?
Z tym że wąskie wysokie mają mniejsze opory toczenia to bym się zastanawiał

Napewno też macie tak że jedno koło napędowe zdziera sie szybciej od drugiego, po zmianie opon na nowe znowu zjawisko siępowtarza na tym samym kole dlaczego tak jest?

#75 Share zts

zts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 09:30

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? Może masz krzywą felgę.

#76 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 09:37

Może masz krzywą felgę.

Jest takie zjawisko, może dlatego że mój mf ma problemy z uciągiem, no ale opona zdziera sie najbardziej na asfalcie, ale zawsze szybciej leci prawe koło, kumpel w bmw też ma tak ale u niego chyba prawe szybciej się drze, widziałem w ogłoszeniach różne jd z wydartym przodem i też prawe koło bylo mocniej zjechane

#77 Share rafal88

rafal88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 17 listopad 2007 - 08:19

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? u mnie w redku tez zdziera sie szybciej prawe tylne kolo. Przyznam ze nigdy nie zastanawialem sie nad tym co jest tego przyczyna,w dodatku w okolicy tylko u mnie tak zdziera w innych ferdkach jest lepiej :lol:

#78 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 17 listopad 2007 - 10:28

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? ja nie mogę powiedzieć czy któreś sie szybciej ściera gdyż z jednej strony mam wymienione opony.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#79 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 listopad 2007 - 12:25

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? Krótko Panowie będe w większości ganiał z lekkimi maszynami w transporcie w przyszłości tur itd chodzi o to żeby nie topić się w łąkach to jedno a wygodnie sobie poróżować to najważniejsze więc pytam czy wyższe koła bardziej umilą a raczej umożliwią mi szybką jazde po polnych drogach i łatanej szosie, czy lepiej dociążać to co jest (pytam na przykłądzie proximy czy 11,2 i 16,9/30 tył czy lepiej 13,6 i 16,9/34 tył) wyższe to zawsze szybsza i trochę wyższa i na radialkach by była wiec na których lepsza a mortyzacja ciśnienie odpowiednie i czy te większe koło nie bedzie zachowywać się jak piłka?

Moje doświadczenie jest na przykładzie mf 255 i czy z obciążnikami na przedzie czy nie i z tyłu to tak samoi podskakuje na dziurach, dopiero jak coś ciągnie lub dzwiga za sobą no to sie jedzie wygodnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share janis12

janis12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 19 listopad 2007 - 19:15

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony? a tam u nas jest frut 698(90km). ma łyse kapcie na dodatek radialne i bez obciążników i napędu. jak sie wozi pełną przyczepe kiszonki to gumy można palić :P trawe to żuca :lol: