Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy bydło można karmić świeżym sianem?

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 18 czerwiec 2012 - 22:11

czy bydło można karmić świeżym sianem? otóż zapasów brak a jutro mam zwijać pierwsze siano jak nie popada oczywiście. no i moje pytanie w związku z tym, czy bydlakom( w tym wypadku dwa byki ok 700kg i jałówka z cielakiem) można zapodać świeżego siana? w sumie to spytałem się kilku farmerów i wszyscy mówili że NIE, ale nikt nie powiedział dlaczego? może ktoś chodził do szkoły i wie? albo jak stare musi być te siano żeby było gotowe do spożycia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy bydło można karmić świeżym sianem? Dzisiaj, 19:35
  •  

#2 Share sim12

sim12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 23:07

czy bydło można karmić świeżym sianem? nie wiem czemu nie , my z tatą daliśmy zaraz po skoszeniu takiej trawy świeżej, wrzuciliśmy na dwukółkę i wszystko ok z cielakami .

#3 Share cichy84

cichy84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 05:48

czy bydło można karmić świeżym sianem? z tego co wiem to nie powinno się podawać takiego powinno się tzw ,,przepażyć,, ok 3 tyg chodzi o związki jakie te siano wydaje może powodować choroby żwacza

#4 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 07:46

czy bydło można karmić świeżym sianem? siano tak jak i zboże mimo że suche i pod dachem to dalej zachodza w nim przemiany chemiczne przez 2-4 tygodnie

Edytowany przez strzechu, 19 czerwiec 2012 - 07:46.

#5 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 19 czerwiec 2012 - 07:47

czy bydło można karmić świeżym sianem? Ja też słyszałem, że siano powinno ok 3 tygodni "odparować". Ale że w tym roku byliśmy w tej samej sytuacji- zero zapasów- to skarmialiśmy świeże siano i nic złego nie zaobserwowałem.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#6 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 07:48

czy bydło można karmić świeżym sianem? Ja słyszałem że kładąc się na świeżym sianie na np. noc w zamkniętym pomieszczeniu(po prostu bez przewiewu), można się nie obudzić, coś w stylu narkotyków...
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

#7 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 08:35

czy bydło można karmić świeżym sianem? teoretycznie nie powinno sie karmić bydła świerzym sianem, tak sam zreszta jak i świeżo skoszonym zbożem. ale z doświedczenia wiem, że nic nie szkodzi ani dawanie świerzego siana ani zboża. od prawie miesiąca karmie świeżym sianem i nie ma problemu ze zdrowiem zwierzat, pozatym wcinają aż miło popatrzeć. ja pisze to co wiem z doświadczenia, a nie to co usłyszałem od wioskowych mędrców którzy coś tam kiedyś słyszeli
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#8 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 08:58

czy bydło można karmić świeżym sianem? Karmienie świezym sianem czy zbożem nie oznacza na pewno kłopotów ale ryzyko jest duże
Siano zawiera w sobie alkaloidy ktore traci gdy się odleży

#9 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 19 czerwiec 2012 - 12:46

czy bydło można karmić świeżym sianem? @strzechu niekoniecznie, co do zboża słyszałem o kilku przypadkach że kilka prosiaków zdechło z tej przyczyny, w przypadku krów nie wiem, ale np kurom nie szkodziło. Co do siana u nas świeże było dawane zaraz po zwiezieniu jak nie było starego i nic sie niedziało.

#10 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 czerwiec 2012 - 14:02

czy bydło można karmić świeżym sianem? Przez 3-4 tyg po zwiezieniu siana zachodzi fermentacja. Produkty uboczne są toksyczne dlatego trzeba poczekać aż fermentacja się zakończy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 19 czerwiec 2012 - 15:57

czy bydło można karmić świeżym sianem? Witam mam pytanie czy sprawdzają się wam takie rękawy do kiszonki takie worki zamiast folii i owijania ? proszę o odpowiedź pozdrawiam

Post nie na temat +10%

Edytowany przez razor275, 19 czerwiec 2012 - 18:39.

#12 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 19 czerwiec 2012 - 16:47

czy bydło można karmić świeżym sianem? Nie powinno się dawać, ryzyko zawsze jest, chyba 2lata temu u mnie we wsi koleś dał świniom świeżo skoszony jęczmień lub owies to chyba 20świń(około40kg) poszło :wacko: Niedawno akurat miałem troszkę sianka luzem które sie otrzęsło z bel to dałem byczkom(200-350kg) po jakichś 3dniach i to pół tego siana jak normalnie daję, dziś też zebrałem troszkę sianka luzem bo nie zmieściło się do bel z sianokiszonką i narazie nie daje.
Tak samo jest z zielonka, po skoszeniu można dawać, w tamtym roku leżała 3dni po skoszeniu w cieniu i nic się nie działo ale już zielonke dosyć dobrze podsuszona nie należy dawać :blink:
Także lepiej poczekaj kilka dni i dawaj mniej niż zwykle przez jakiś czas.

#13 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 czerwiec 2012 - 20:07

czy bydło można karmić świeżym sianem? Gdy w prasie zostaje trochę siana (na sianokiszonkę) to wywalam w oborze dla jałówek i jedzą to lepiej niż stare i nic im nie jest.

#14 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 20:14

czy bydło można karmić świeżym sianem? u nas tak samo robimy a sianokiszonke po 10 dniach od zrobienia już dawaliśmy w tym roku.

#15 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 21 czerwiec 2012 - 08:34

czy bydło można karmić świeżym sianem? Wtrącę tutaj swoje zdanie a raczej informacje które pamiętam ze szkoły.

Świeżego sianie nie powinno się podawać, szczególnie jak było nie dosuszone odpowiednio lub lekko wilgotne. Jak wiemy dużo roślin ma w swoim składzie substancje anty żywieniowe , przy skoszeniu ścinamy wszystkie rośliny a nawet chwasty. Zwierzęta nie są w stanie już wybierać roślin z niska zawartością tych składników chodzi głownie o alkaloidy.

W zależności od gatunku zagrożenie może być inne ale ryzykujemy wzdęciami, problemami z trawieniem a czasem i groźniejszymi powikłaniami i zgonem.

Dlatego siano po zwózce powinno leżakować około 6-8 tygodni podczas którego się potocznie "wypoci" czyli przechodzi proces lekkiej fermentacji oraz odparowania wilgoci dzięki temu zmniejsza się udział związków anty żywieniowych.

Edytowany przez Soulshakin, 21 czerwiec 2012 - 11:10.

#16 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 25 lipiec 2012 - 07:41

czy bydło można karmić świeżym sianem? U mnie czasami dawało się świeże siano i nie zaobserwowałem negatywnych skutków :)

#17 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 25 lipiec 2012 - 22:50

czy bydło można karmić świeżym sianem? A u mnie w okolicy był facet który twierdził że kukurydze po skoszeniu na kiszonkę można od razu podawać. Kilka lat jakoś się udawało, a potem z 20 krów 8 padło a resztę ledwo co weterynarz odratował. Tak więc czasami trzeba uważać.
Zapraszam na swój profil

#18 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 25 lipiec 2012 - 22:56

czy bydło można karmić świeżym sianem? można dawać ale nie samą muszą do tego mieć siano czy sianokiszonkę. A jak dał im tylko to to nie dziwię się że mu pojechały.

#19 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 25 lipiec 2012 - 23:28

czy bydło można karmić świeżym sianem? Taka 2-3 dni po okryciu lekko podkiśniętą dawać krowom?
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 26 lipiec 2012 - 07:36

czy bydło można karmić świeżym sianem? sąsiad często wcale nie okrywa końca i zaraz daje. U nas najszybciej po 10 dniach otworzyliśmy i było ok.