pedro21

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów

Polecane posty

pedro21    0

Witam..

Mamy niewielkie ok 12ha gospodarstwo, nastawiamy się na opasy, do tej pory mieliśmy po 2-3 byki + 2 krowy i cielaki małe od krów, następne byczki dokupowaliśmy po sprzedaży "dużych"...

Otóż u mnie bydło żywione jest śrutą ze zbóż (jęczmień, groch, pszenicy troche) siana do woli, słomy do woli i na podścielanie i ziemniakami, -nie dajemy żadnej kukurydzy,sianokiszonki, ani koncetratów.

Jak uważacie czy takie żywienie byczków ma sens? Bo raz zasialiśmy kuku-na próbę akurat w 2010, zamuliło nam ją i nic nie urosło, na suche zebraliśmy resztki kuku.

 

Czy myslicie że na kuku lepiej bydło by rosło niż na ziemniakach, licząc że dostawało by takie jedzenie+kiszonke???

Dodam że zamierzamy dokupić cielaków, bo za mało tego mamy:), a w przyszłości może jakieś stado krów mięsnych... Czy ziemniaki wystarczą według was? przyrosty niestety nie są u nas monitorowane...ale sądzę że nieźle rosną..

Co sądzicie?

Edytowano przez pedro21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian1166    10

Dla młodych ziemniaki odpadają a dla starszych za dużo też nie dobrze. Według mnie nie ma to jak dobra kiszonka. Zobaczyłbyś jak by na tym rosły. Skoro masz siana do woli to troche trawy też na kiszonke możesz ściąć. Ziemniaki nie są zbyt zdrowe dla bydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

jesli masz dostep do tanich i duzych ilości ziemniaków, to bardzo dobrze. niue zgodze sie z przedmówca, ziemniaki sa bardzo dobra pasz dla bydła. najlepsze sa właśnie surowe. tak samo zreszta sa dobre jak buraki półcukrowe. kukurydza jest łatwiejsza w zbiorze i podawaniu, mniej pracochłonna. ale ziemniaki o wiele lepiej się przechowują i nawet jesli przymarzną to bydło je chętnie zje. trzeba tylko uważać na to zeby nie skarmiać zgniłych i porośniętych, bo w duzej ilości to może zaszkodzić dla bydła


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro21    0

Dzięki za szybkie odpowiedzi...

Mnie zdziwiło stwierdzenie że ziemniaki są niezdrowe, u mnie od zawsze było nimi karmione, a na forum wszyscy tylko o kuku... a jak dostawały u mnie to nic nie było, jak cielak przechodził na śrute to powoli dostawał coraz wiecej i nigdy od ziemniaków nic nie było, chyba że właśnie trafił sie jakiś nagniły ale to rzadko;.... a jeszcze jak były buraki-zanim się skończyły to dostawały z rana ziemniaki a na wieczór buraki, porcjowane mniej wiecej- na oko-po ok wiaderko/na takiego dużego, a ok pół wiaderka na małego(ok 150kg), -niekiedy małe brukiew dostawały bo ponoć zdrowsza,ale wielkiej różnicy nie robiło:) -i nie najgorzej rosły...600-700kg w ok 1,5r-20 mies.

W tym roku planujemy właśnie zrobić kiszonki teraz z pierwszego pokosu:koniczyny,trawy,wyka.-w pryzme pójdzie, a jeszcze pytanko: na kiszonke nadaje się w całości czy trzeba na sieczke ciąć trawe?

Edytowano przez pedro21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WEBESTO    7

najlepiej ciąć na sieczkę

jak w całości chcesz robić to trawa nie może być podsuszana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w mojej okolicy hodowcy zamieniają częściowo dawki kiszonki z kukurydzy na ziemniaki (podobno szybciej nabierają masę), ja produkuję ziemniaki a nie opasy, więc polecam gorąco stosowanie ziemniaków jako paszy http://www.agrofoto.pl/porady/ziemniaki-zamiast-zboza,36380,0.html wg autora są trzykrotnie tańszą paszą niż zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

cały poprzedni sezon, zima i poczatek sezonu, mamy duzo pytan o ziemniaki odpadowe na skarmianie byczków. Napewno jest to tez spowodowane wysoka cena zboz paszowych, ale ziemniaki są b.dobrą alternatywą lub chociażby dodatkiem do paszy. Mam jednego chętnego ktory zapowiedzial ze wezmie i załaduje sobie wszystkie ziemniaki odpadowe z calego sezonu, bierze wlasnie dla byków.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Najważniejsze to zachować odpowiedni bilans składników pokarmowych. Podając ziemniaki zmniejszamy udział suchej masy i błonnika w paszy czego skutkiem może być.... rozwolnienie. Duże ilości ziemniaka + kiszonka z kuku+ kiszonka z trawy.... marnie to widzę. Ale jest sposób na uniknięcie problemów a mianowicie siano. W tamtym roku z racji niskiej ceny, ziemniak został skarmiony. Kiszonka z kuku, siano, pasza treściwa i ziemniaki - mleka więcej, opasy rosły jak na drożdżach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro21    0

Waśnie zamierzamy tak karmić: ziemniaki, kiszonka, siano, słoma jęczmienna i ospa (śruta z jęczmienia, pszenicy i grochu),dodatkowo troche buraka pastewnego...

Kiszonke już zrobiliśmy, poszły tam koniczyna, wyka i trawy.. Bedzie to pierwsza w historii gospodarstwa:)-ciekawe jak wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

.

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obszarnik    3

Opinie są różne ale w całości na pewno bym nie zaryzykował. Ja podawałem rozdrobnione, a ziemniaki miałem w workach w takiej dość płytkiej piwnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kosznajder    0

Moim zdaniem kiszonka z kukurydzy się chowa do ziemniaków,opasając byczki na ziemniakach miałem o wiele większe przyrosty niż na kukurydzy,a przyzwyczajone byczki potrafią zjeść duże ilości ziemniaków dziennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

A czym rozdrabniacie ziemniaki? Po odjęciu kilku noży robiłem to  w śrutowniku "bąku'', ale nie wiem czy, aż tak bardzo rozdrobnione (a nawet takie jak na placki ziemniaczane;) mogą jeść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chodowałem 6 byczków mięsnych a sadze około 5 hektarów ziemniaków i prawie wszystkie ziemniaki odpadowe zjadły byki i według mnie ziemniaki dają bardzo dobre przyrosty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz38    4

kukurydza to jest dobra dla krów mleczny, opasy lepiej paść ziemiankami względnie kupuje suche wysłodki  przynajmniej w moim przypadku lepiej przybywa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj