Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pedro21

pedro21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 19:02

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Witam..
Mamy niewielkie ok 12ha gospodarstwo, nastawiamy się na opasy, do tej pory mieliśmy po 2-3 byki + 2 krowy i cielaki małe od krów, następne byczki dokupowaliśmy po sprzedaży "dużych"...
Otóż u mnie bydło żywione jest śrutą ze zbóż (jęczmień, groch, pszenicy troche) siana do woli, słomy do woli i na podścielanie i ziemniakami, -nie dajemy żadnej kukurydzy,sianokiszonki, ani koncetratów.
Jak uważacie czy takie żywienie byczków ma sens? Bo raz zasialiśmy kuku-na próbę akurat w 2010, zamuliło nam ją i nic nie urosło, na suche zebraliśmy resztki kuku.

Czy myslicie że na kuku lepiej bydło by rosło niż na ziemniakach, licząc że dostawało by takie jedzenie+kiszonke???
Dodam że zamierzamy dokupić cielaków, bo za mało tego mamy:), a w przyszłości może jakieś stado krów mięsnych... Czy ziemniaki wystarczą według was? przyrosty niestety nie są u nas monitorowane...ale sądzę że nieźle rosną..
Co sądzicie?

Edytowany przez pedro21, 18 czerwiec 2012 - 19:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Dzisiaj, 14:32
  •  

#2 Share damian1166

damian1166

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 19:50

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Dla młodych ziemniaki odpadają a dla starszych za dużo też nie dobrze. Według mnie nie ma to jak dobra kiszonka. Zobaczyłbyś jak by na tym rosły. Skoro masz siana do woli to troche trawy też na kiszonke możesz ściąć. Ziemniaki nie są zbyt zdrowe dla bydła.

#3 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 20:19

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów jesli masz dostep do tanich i duzych ilości ziemniaków, to bardzo dobrze. niue zgodze sie z przedmówca, ziemniaki sa bardzo dobra pasz dla bydła. najlepsze sa właśnie surowe. tak samo zreszta sa dobre jak buraki półcukrowe. kukurydza jest łatwiejsza w zbiorze i podawaniu, mniej pracochłonna. ale ziemniaki o wiele lepiej się przechowują i nawet jesli przymarzną to bydło je chętnie zje. trzeba tylko uważać na to zeby nie skarmiać zgniłych i porośniętych, bo w duzej ilości to może zaszkodzić dla bydła
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#4 Share pedro21

pedro21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 21:40

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Dzięki za szybkie odpowiedzi...
Mnie zdziwiło stwierdzenie że ziemniaki są niezdrowe, u mnie od zawsze było nimi karmione, a na forum wszyscy tylko o kuku... a jak dostawały u mnie to nic nie było, jak cielak przechodził na śrute to powoli dostawał coraz wiecej i nigdy od ziemniaków nic nie było, chyba że właśnie trafił sie jakiś nagniły ale to rzadko;.... a jeszcze jak były buraki-zanim się skończyły to dostawały z rana ziemniaki a na wieczór buraki, porcjowane mniej wiecej- na oko-po ok wiaderko/na takiego dużego, a ok pół wiaderka na małego(ok 150kg), -niekiedy małe brukiew dostawały bo ponoć zdrowsza,ale wielkiej różnicy nie robiło:) -i nie najgorzej rosły...600-700kg w ok 1,5r-20 mies.
W tym roku planujemy właśnie zrobić kiszonki teraz z pierwszego pokosu:koniczyny,trawy,wyka.-w pryzme pójdzie, a jeszcze pytanko: na kiszonke nadaje się w całości czy trzeba na sieczke ciąć trawe?

Edytowany przez pedro21, 18 czerwiec 2012 - 21:42.

#5 Share WEBESTO

WEBESTO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 21:48

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów najlepiej ciąć na sieczkę
jak w całości chcesz robić to trawa nie może być podsuszana

#6 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 28 czerwiec 2012 - 11:11

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów w mojej okolicy hodowcy zamieniają częściowo dawki kiszonki z kukurydzy na ziemniaki (podobno szybciej nabierają masę), ja produkuję ziemniaki a nie opasy, więc polecam gorąco stosowanie ziemniaków jako paszy http://www.farmer.pl/porady/ziemniaki-zamiast-zboza,36380,0.html wg autora są trzykrotnie tańszą paszą niż zboża

#7 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 28 czerwiec 2012 - 11:37

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów cały poprzedni sezon, zima i poczatek sezonu, mamy duzo pytan o ziemniaki odpadowe na skarmianie byczków. Napewno jest to tez spowodowane wysoka cena zboz paszowych, ale ziemniaki są b.dobrą alternatywą lub chociażby dodatkiem do paszy. Mam jednego chętnego ktory zapowiedzial ze wezmie i załaduje sobie wszystkie ziemniaki odpadowe z calego sezonu, bierze wlasnie dla byków.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 02 lipiec 2012 - 15:02

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Najważniejsze to zachować odpowiedni bilans składników pokarmowych. Podając ziemniaki zmniejszamy udział suchej masy i błonnika w paszy czego skutkiem może być.... rozwolnienie. Duże ilości ziemniaka + kiszonka z kuku+ kiszonka z trawy.... marnie to widzę. Ale jest sposób na uniknięcie problemów a mianowicie siano. W tamtym roku z racji niskiej ceny, ziemniak został skarmiony. Kiszonka z kuku, siano, pasza treściwa i ziemniaki - mleka więcej, opasy rosły jak na drożdżach.

#9 Share pedro21

pedro21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 04 lipiec 2012 - 23:03

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Waśnie zamierzamy tak karmić: ziemniaki, kiszonka, siano, słoma jęczmienna i ospa (śruta z jęczmienia, pszenicy i grochu),dodatkowo troche buraka pastewnego...
Kiszonke już zrobiliśmy, poszły tam koniczyna, wyka i trawy.. Bedzie to pierwsza w historii gospodarstwa:)-ciekawe jak wyjdzie...

#10 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 październik 2012 - 21:57

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów .

Edytowany przez peres100, 20 grudzień 2012 - 00:07.

#11 Share Obszarnik

Obszarnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 10 październik 2012 - 09:48

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Opinie są różne ale w całości na pewno bym nie zaryzykował. Ja podawałem rozdrobnione, a ziemniaki miałem w workach w takiej dość płytkiej piwnicy.

#12 Share kosznajder

kosznajder

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 12:47

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów Moim zdaniem kiszonka z kukurydzy się chowa do ziemniaków,opasając byczki na ziemniakach miałem o wiele większe przyrosty niż na kukurydzy,a przyzwyczajone byczki potrafią zjeść duże ilości ziemniaków dziennie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 04 grudzień 2014 - 12:25

Kukurydza vs ziemniaki dla opasów

A czym rozdrabniacie ziemniaki? Po odjęciu kilku noży robiłem to  w śrutowniku "bąku'', ale nie wiem czy, aż tak bardzo rozdrobnione (a nawet takie jak na placki ziemniaczane;) mogą jeść?