Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić?

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share hin

hin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Zainteresowania:baaaardzo rozległe :)

Napisany 15 czerwiec 2012 - 08:54

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Witam
Chcę wymienić opony napędowe (12,4 R32) w moim U 3512. Ciągnik pracuje w gospodarstwie sadowniczym, głownie w sadzie (jazda po murawie), czasem uprawa pola na niewieką skalę. Przez ok 6- 8 tygodni w sezonie ciąga mocno obciążone przyczepy po drogach gruntowych i asfaltowych. Dużo jeździ po asfalcie gdyż większa część upraw jest oddalona o parę km od gospodarstwa. Do tego jest to jedyny ciągnik w gospodarstwie, pracuje rocznie ok 500- 750 mth.
Pod uwagę biorę opony radialne Taurus Point 8 i Trelleborg TM 190 (za dwie drożej o 600- 1000 zł od Taurus-ów). Są jeszcze Goodyear-y STR, droższe od Taurus-ów o 1100- 1500 zł ma komplecie.
Moje pytanie: czy warto dołożyć aż 1000 pln do opon Trelleborg? Czy mogą być na tyle lepsze żeby było warto?
A może lepiej dołożyć jeszcze więcej i kupić felgi dla opon 14,9 R28 i opony w takim rozmiarze?
Proszę o konkretne opinie.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Dzisiaj, 19:55
  •  

#2 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 15 czerwiec 2012 - 09:01

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Ja mieniałem 12.4/32 na 14.9R28. Opony taurusa radialki. Po zmianie niebo a ziemia, nie grzęźnie w błocie, a uciąg nieporównywalny. 2 lata temu kosztowało mnie to 3995zł. Taurus to jedna z lepszych opon i nie ma sensu kupować lepszych.

#3 Share mirek767

mirek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 10:06

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? @rolnik1973- ale przez to ciągnik stał się wolniejszy jeśli się nie mylę? i prześwit mniejszy przez co łatwiej go zakopać?

#4 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 15 czerwiec 2012 - 10:29

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Mirek obwód koła się nie zmienił, mniejsza jest tylko felga, a te różnicę nadrobiła większa wysokość(profil) opony.

#5 Share hin

hin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 12:41

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Ciekawa uwaga. Też byłem przekonany że zmniejszy się średnica koła a więc prędkość i prześwit.

Zamiana na 14,9 wydaje się być najlepszą, bezkompromisową opcją. Ciągnik jest jeden, pracuje daleko od gospodarstwa, istotne jest aby koła były niezawodne i aby łatwo się nie zakopywał. Szersze koła to także mniejsze ugniatanie murawy w sadzie więc mniejsze wygniatanie kolein. Jednak odstrasza mnie trochę koszt- same opony są nieco droższe, do tego koszt obręczy i tarcz. Gdzie można kupić felgi na takie opony do tego ciągnika? Jakiego rzędu są to koszty? Czy to są te same lub czy pasują felgi od C-360?

Edytowany przez milanreal1, 16 czerwiec 2012 - 15:08.
cytowanie poprzedniego posta

#6 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 12:54

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Ja zamawiałem felgi i tarcze w sklepie rolniczym, trzeba zmierzyć rozstaw śrub i otwór w tarczy. Wtedy płaciłem po 710 za jeden komplet felga z tarczą. Producent to Pronar. Od 60tki nie będą pasować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share hin

hin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 20:36

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? I chyba skłonię się w kierunku kół 14,9. Nakład spory, bo wyjdzie o ok 2 000 zł więcej niż komplet standardowych Taurus-ów 12,4. Jednak mając na uwadze że ciągnik nie stoi a dużo pracuje i jeszcze przez ładnych parę lat tak będzie pracował, wydaje się to nie być "zbędnym wodotryskiem".
Rolnik1973- dziękuję za konkretne uwagi.
I zapraszam wszystkich do dalszej dyskusji- chętnie poznam także wady takiego rozwiązania, jeśli są, a także wszelkie inne uwagi.

#8 Share adikpl1

adikpl1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1851 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 22:31

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? A może ewentualnie zaszaleć i zmienić na 16,9R28

#9 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 05:37

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Na 14.9 będzie szerszy rozstaw kół, na 32 wystaje *bęben*tarczy a na 14.9 wystawać będzie trochę opona poza błotnik, także do uprawy ziemniaków to lipa bo jedno koło będzie gniotło rządek, a i poprawi się komfort jazdy bo większa opona lepiej amortyzuje.

#10 Share hin

hin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 17 czerwiec 2012 - 08:07

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić?

A może ewentualnie zaszaleć i zmienić na 16,9R28

Myślę że na 14,9 będzie delikatnie szerszy lub wcale, na 16,9 podejrzewam że różnica będzie znaczna. A do sadu generalnie lepiej żeby był węższy.

#11 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 17 czerwiec 2012 - 08:22

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Będzie szerszy bo tak są wyprofilowane obręcze. Wpisz w alegro ursus 3152 i tam będą ciągniki na węższych i szerszych kołach i pooglądaj zdjęcia jak to wszystko wygląda, ile koło wystaje za błotnik.

Miało być 3512

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share hin

hin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 17 czerwiec 2012 - 14:20

Opony Ursus 3512 Taurus/ Trelleborg- warto dopłacić? Dzięki za wskazówkę.
Z tego co widzę to zewnętrzna krawędź opony jest nieco szerzej od czoła piasty. Czyli całkowita szerokość ciągnika zmnieni się nieznacznie. Dla kół 12,4 czoło piasty wystaje dalej niż kwawędź opony.