Zaloguj się, aby obserwować  
wsk125ccm

Szersze koła w 3512

Polecane posty

Ferdek07    75
Nie daje rady nie tyle ze względu na szerokość co na większą średnice. Na 14.9 R28 bedziesz miał o ok. 7% większą siłe w punkcie styku opony z podłożem niż w analogicznym przypadku na 16.9 R28, bo jak każdy inżynier wie, moment obrotowy / ramię = siła

 

A skoro większa siła to przydała by sie większa powierzchnia styku z podłożem żeby tę siłe możliwie wykorzystać, tak więc większa szerokość opony. I tu z pomoca przychodzą opony niskoprofilowe. Z szerokością też nie należy zbytnio szaleć bo pamietać trzeba o zwiększonych oporach przetaczania.

 

Konkludując B) najbardziej optymalne będą 14.9 R28 lub 420/70R28 jak już @ktos napisał.

Panie inżynierze ale jak by ferguson miał więcej biegów to może nie było by problemu? Większe koło większa dzwignia ale inne zestopniowanie skrzyni załatwiło by chyba sprawę, a niskoprofilówki to bardziej wymyślili chyba żeby 4x4 dało się zestopniować lub żeby koło zmieściło się pod błotnik.

moze i z tym kołem to racja, ale jak myślicie na jakich kołach lepiej śmigało by się w transporcie lub ruszył z przyczepą z błota tymi 16,9/28 czy 420/70 (rozmiar ten sam tylko niższe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Na tym samym biegu lepiej ruszyłby na 420/70 (miałby lżej). Od większej ilości biegów mocy nie przybedzie tylko lepiej wykorzysta sie dostępną, a więc coś tam pomoże B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub16    122

ale przeciez 420/70 i 16.9 sa podobnej szerokosci zalezi mi troche na szybkosci.


Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0

Kiedyś we wsi u nas koleś założył do legendarnego 4011 koła z jakiegoś kombajnu, tak jakby ze 20,4 na coś tam i woził tym diabelstwem drzewo na 2 przyczepy, co to był za ryk, bo koleś wyczaił jak złamał tłumik że jest wtedy silniejszy, nop ale to było w latach 70tych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
ale przeciez 420/70 i 16.9 sa podobnej szerokosci zalezi mi troche na szybkosci.

No dokładnie ale inna jest średnica koła. Opona 16.9 bedzie wyższa od 420/70, zwiększy Ci sie nieco prędkość ale zmaleje siła przekazywana na podłoże, przecież to logiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
No dokładnie ale inna jest średnica koła. Opona 16.9 bedzie wyższa od 420/70, zwiększy Ci sie nieco prędkość ale zmaleje siła przekazywana na podłoże, przecież to logiczne.

Mirasek Ty swoje a ja mam pytanko czy np. proxima 6441 na kołach 16,9/30 będzie mniej paliła z tymi samymi maszynami niż na kołach 16,9/34 np. w orce lub lekkich pracch, bo biegów to jest tam troche i można dobierać predkość, czy na tych wyższych dużo poprawi się uciąg is tabilność ciągnika, bo tak naprawde to jest różnica w Vmax 2km/ha a jak już dobrze podcheblują sie te na 34 to będa wysokości nowych 16,9/30, a przy niższych biegach to różnice rzędu 0,5km/ha czy to naprawde tak czuć, czy tutaj chodzi o coś innego, tzn sama siła bezwładna większego koła i dłuższa dzwignia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
dłuższa dzwignia

O tym cały czas mówie B) Jak jest dużo biegów to na wyższych kołach dajesz bieg w dół i masz podobną prędkość i obciążenie silnika jak na niższych kołach na tym wyższym biegu (kompensujesz dłuższą dźwignie poprzez większe przełożenie). W 3512 to nie przejdzie bo ma mało biegów i szczególnie na zakresie H będzie czuć te wyższe opony, a na L nie zauważy sie tego bo tak jak napisałeś różnice będą minimalne.

 

czy na tych wyższych dużo poprawi się uciąg is tabilność ciągnika

Wyższe koła to większy prześwit, uciąg zależy raczej od szerokości a nie wysokości, a stabilność... nie wiem B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
uciąg zależy raczej od szerokości a nie wysokości

o i tu sie panie inz mylisz B) zalezy zarowno od wysokosci jak i szerokosci, to proste wyobraz sobie ze wycinasz srodek z tortu, ale go nie wyjmujesz, nastepnie odcinasz promien tak aby powstaly dwa kawalki, mniejszy ze srodka tortu, wiekszy z obrzeza. przyloz teraz je do blatu stolu i widac "na oko" ktory przylega wieksza powierzchnia. teraz przenies to na opone, wiadomo ze roznica bedzie mniejsza niz w przypadku tortu (bo do tego samego traktoru nie porownuje sie opony 2 razy wiekszej), ale uwzglednij ugiecie opony (zalozmy przy cisnieniu 1.2 bara) i ugiecie podloza, a wyjdzie calkiem przyzwoity wynik B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
o i tu sie panie inz mylisz B) zalezy zarowno od wysokosci jak i szerokosci, to proste wyobraz sobie ze wycinasz srodek z tortu, ale go nie wyjmujesz, nastepnie odcinasz promien tak aby powstaly dwa kawalki, mniejszy ze srodka torty, wiekszy z obrzeza. przyloz teraz je do blatu stolu i widac "na oko" ktory przylega wieksza powierzchnia. teraz przenies to na opone, wiadomo ze roznica bedzie mniejsza niz w przypadku tortu (bo do tego samego traktoru nie porownuje sie opony 2 razy wiekszej), ale uwzglednij ugiecie opony (zalozmy przy cisnieniu 1.2 bara) i ugiecie podloza, a wyjdzie calkiem przyzwoity wynik B)

Fakt, choć przy 2 calach różnicy promienia będzie to niewiele ale jednak B) Co do pana inżyniera to nie uprzedzajcie faktów B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

a to widze ze tak jak w moim przypadku (z tym inz B))

a co do cali to kiedys hospodar w komentarzu do jakiejs fotki podal konkretny przyklad i wychodzila dosc spora roznica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
a to widze ze tak jak w moim przypadku (z tym inz B))

a co do cali to kiedys hospodar w komentarzu do jakiejs fotki podal konkretny przyklad i wychodzila dosc spora roznica

Panowie ale jak już o fergusonkach to wszyscy zapomnieliście o 2812 który ma wyższe przełożenia (Vmax o 2,5 km/ha więcej od 3512) a jest dużo wersji nie tylko na kołach 12,4/28 ale i na większych i ludzie nie narzekają ze brakuje mocy, może poprostu to przyzwyczajenie że inaczej ciągnikiem pracowało się na niższych kołąch a inaczej teraz, bez przesady ale np. zetor 3320 ma w standardzie chyba 16,9/28 a może i na 30 nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

można. Ja w 330 mam 12,4/28


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0
a czy do 2812 można założyć kółka 13.6/28? Czy 12.4/28 spokojnie starczą na 38KM?

Jeden znajomy ma 12,4/32 w 2812 a inny ma 14,9/28 i ora 3x30 i w belarce ten 2812 chodzi, więc ja proponuje do tego 2812 14,9/28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

2812 chodzi w prasie zwijającej? Może chodziło o owijarkę? Nie chce mi się wierzy w orkę 3x30, ten ciągnik nie ma nawet 40 koni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0
2812 chodzi w prasie zwijającej? Może chodziło o owijarkę? Nie chce mi się wierzy w orkę 3x30, ten ciągnik nie ma nawet 40 koni.

A co w tym dziwnego tyle że za ciasno nie zbijał nawet sianokiszonkę robił, jak by mi ktoś opowiadał też bym nie wierzył ale na włąsne oczy widziałem, koleś ma jeszcze c360 i twierdził że lepiej się 2812 pracuje w prasie i w orce to samo 4L orze i idzie, teraz kupił starego mf 125 km to sobie 2812 odpocznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak dla mnie to jest dziwne :lol:, ale jak mówisz, ze widziałeś to niech będzie. Np dla pługa 3x30 unia podaje minimalne zapotrzebowanie mocy ok 45 KM do nawet 60 KM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Jak dla mnie to jest dziwne :lol:, ale jak mówisz, ze widziałeś to niech będzie. Np dla pługa 3x30 unia podaje minimalne zapotrzebowanie mocy ok 45 KM do nawet 60 KM.

Kolego zapotrzebowanie mocy w pługach to temat rzeka, moja stara unia 3x30 chodzi w podorywce w c330 a orka mf 255 na wąskich kołach i prawie łysych to tylko po oborniku problem, ale koleś wzioł jakieś nowe suwaki rzemieślicze to c360 kopie się i zdycha, to samo z prasami nowe chodzą jak kieraty ciężko a et starsze sipmy moim zdaniem lżej chodziły, pozatym wszystko to umiejętny operator, a te 38 km w tym fergusonku to można podkręcić na 47 km przez zwiększenie dawki i inne końcówki więc moze dobrze dawkę nastawili fabrycznie fabrycznie to wydaje mi się że wieksze dawki paliwa nastawiali jak powinno - wiem to po moim mf 255)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To pomyśl jak byś orał jak gdyby twój MF miał 10 koni mniej. No i zależy też jaka głębokość, bo dla jednych 15 cm to orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jest taki koleś co katuje c330 na 3x30 ziemie u nas lekkie 5 - 6 kl, podorywka ok bo sam robiłem ale on robi orki już i sprzęgło robił i 4ka mu wyskakuje ale dalej bo woli sie męczyć ale szybciej zorać jak na 2x30 się tłuc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal88    13

sam oralem u siebie c-330 plugiem 3x30 na okolo 20cm. i przyznam ze caly czas trzeba na blokadzie(opony dobre) inaczej nie ma szans zeby poszedl,no a poza tym silnik nie ma lekko B) no i sprzeglo tez leci,ale jednak zawsze szybciej 3 skibami niz dwiema :lol:

Ktos wczesniej napisal ze wystarczy zwiekszyc dawke paliwa i inne koncowki... a czy przypadkiem 2812 nie ma innego przelozenia niz 3512??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

No właśnie 2812 ma wyższe przełożenia niż 3512, co do kół to co było do powiedzenia na ten temat to zostało powiedziane, moim zdaniem to nie ma sensu szerszych jak 420 a wysokość podobne jak fabryczne koło, a tak wogóle to radził bym częściej ale nawet fabryczne ale nowe żeby było protektoru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez emtecc
      Witam
      Użytkuje ktoś siewnik stopkowy Agro Masz 2.5m z ursusem 3512. Ma to sens czy tylko męczenie się? Sama waga (590kg) siewnika nie napawa optymizmem 
    • Przez TomaszN
      Witam czy może ktoś posiada komplety przedni napęd od ursusa 5314 ?
    • Przez Bandziornoo
      Witam wszystkich jestem nowym posiadaczem ursusa 3512  97r  nieznam się zbytnio na tych traktorach  ale podczas jazdy z górki jest cichutki jak chybryda ale już pod górkę  coś wyje tak jakby Między silnikiem a skrzynią biegów  mam tylko nadzieję że to nie będzie skrzynią biegów  a zwolnic tam nie ma  ?? Z góry dziękuję za pomoc 
    • Przez Piotr5314
      Witam posiadam 5314 z 96r i prosze abyście napisali coś na jego temat tylko obiektywnie <_<
    • Przez Jamalek
      Witam,
      Zwracam się z prośbą o podpowiedź w dwóch tematach
      1) Nasz ursus zaczął w ostatnim sezonie dość mocno kopcić na czarno szczegolnie podczas pracy pod obciążeniem. Od czego może to być. Oleju nie bierze, słaby nie jest, czy pali więcej nie wiem nie sprawdzaliśmy leję się i jedzie. Może trochę ciężej pali na zimnym silniku szczególnie teraz w zimę- one ogólnie ciężko pala zimą ale teraz jakby trochę bardziej. Dwa sezony temu miał robione wtryski, ale czy sa ok to nie wiem. Wyciągać je do sprawdzenia czy szukać gdzieś indziej.
      2) Co się dzieje jak linka od ssania na ciepłym silniku nie chce się wcisnąć, na zimnym wciska się bez problemu. 
       
      Dziękuję za wszystkie podpowiedzi 🙂
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj