Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dlaczego krowa rodzi same byczki?

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share adrian1322

adrian1322

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 01 czerwiec 2012 - 10:51

Dlaczego krowa rodzi same byczki? Interesuje mnie czym to może być spowodowane. U nas były 2 takie sztuki i 2 mamy aktualnie. U znajomych też to samo - najlepsza a zarazem największa krowa rodzi same byki przez całe życie. Niektóre miały 1 jałówkę. I co ciekawe, ich córki mają tak samo.
Pytałem się o to profesora od genetyki, ale on pierwszy raz o tym słyszał. Nabąknął, że prawdopodobnie mają jakiś gen letalny, który powoduje że ciąże żeńskie nie są utrzymywane. Możliwe, że ma rację - bo te krowy mają problemy z płodnością (moja koncepcja jest taka, że zarodki żeńskie są resorbowane i mają ponowne ruje dopóki nie będzie ciąży męskiej )
Czy spotkaliście się z tym? Może czytaliście coś na ten temat. Czekam na odpowiedzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dlaczego krowa rodzi same byczki? Dzisiaj, 11:08
  •  

#2 Share wojno33

wojno33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 01 czerwiec 2012 - 11:56

Dlaczego krowa rodzi same byczki? Nie znam się na genetce, ale możliwe że tak jest jak ten profesor mówi:) Też posiadam "taką" krowę, która daje samy byczki, baa jednegoi roku dała bliżliaki, obydwa byczki:) jedyny raz, kiedy dała jałówkę, to było w pierwszym zacieleniu( krowa ma jakieś 6- 7lat nie pamiętam), i do tamtej pory same byczki. zacielamy ją mięsnymi rasami, sztucznie więc może i to ma wpływ na płeć?
KPK Kumurun Team

#3 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 01 czerwiec 2012 - 12:06

Dlaczego krowa rodzi same byczki? U mnie też tak ma krowa, miała 5 byczków, a w tym roku pierwsza jałóweczka.

#4 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 01 czerwiec 2012 - 12:17

Dlaczego krowa rodzi same byczki? A jakby pokryć ją nasieniem seksowanym? Pewnie tez strata pieniędzy, ale może warto spróbować.

#5 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 czerwiec 2012 - 12:46

Dlaczego krowa rodzi same byczki? Krowa ma wcześniejszą owulację i dlatego powtarza bo kryta jest już po niej mimo że dalej bydłuje. Plemniki męskie które przy którejś rui zdążą dotrzeć (żeńskie nie mają szans) zapladniają komórkę i dlatego rodzą się same byki. Spróbuj pokryć ją zaraz jak zacznie bydłowac. Może uda się zrobić jałówkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 24 czerwiec 2012 - 09:32

Dlaczego krowa rodzi same byczki? Jak chce się jałóweczkę to kryć wcześniej ,ponieważ plemniki żeńskie są wolniejsze ,ale za to żywotniejsze ,natomiast męskie przetrwają krócej ,ale za to szybkie są i jak dochodzi do inseminacji krótko przed owulacja to wiadomo kto szybszy ten lepszy . B)

#7 Share PolishLandwirt

PolishLandwirt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 13:37

Dlaczego krowa rodzi same byczki? Meg5 to o ile wcześniej proponujesz inseminować krowę ?

#8 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 13:51

Dlaczego krowa rodzi same byczki? O czym w ogóle tu jest mowa? Jest 50% szans, że będzie byczek, albo jałówka. Żadne tam wolniejsze plemniki, cuda z kryciem wcześniej/później. Czysta statystyka. Chcesz zwiększyć szanse na to kryj nasieniem seksowanym! Należy pamiętać, że nawet nasienie seksowane nie daje 100% pewności!

#9 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 19:03

Dlaczego krowa rodzi same byczki? szatek popieram kolege ... jest 50% szans... chociaż zdarzają się takie właśnie krowy które rodzą same byczki lub same jałoszki... pamiętam sąsiad ostatnio był bardzo z inseminacji zadowolony bo krowa miała już 6 cielaków i same byczki a mi się udało stworzyć jałoszkę :D i trafiliśmy że akurat hfem była robiona :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share bystra

bystra

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 19:46

Dlaczego krowa rodzi same byczki? A ja miałam taką krowę co przez 13 lat swego życia rodziła same byczki a potem podrząd dała 4 jałówki