Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gospodarstwo jako firma?

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Renolik

Renolik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 29 maj 2012 - 09:26

Gospodarstwo jako firma? Chodzi mi o to czy nie najkorzystniej było by żeby np. gospodarstwo i krowy były na kogoś ubezpieczonego w Krusie a maszyny i budynki na kogoś ubezpieczonego w Zusie, kogoś kto ma firmę. W tedy moglibyśmy sobie odliczać Vat, amortyzować sprzęty i mieć różne dofinansowania do firm. A maszyny niektóre też byśmy brali na tego w Krusie bo można by było otrzymać dofinansowanie bo niby nie ma maszyn. Co o tym myślicie? Pozwalało by to omijać niekorzystne dla rolnika opłaty na przykład to że za mleko odbierane jest 7%.
jeśli fan alkoholu to alkoholik to fan renówek to Renolik! ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gospodarstwo jako firma? Dzisiaj, 01:13
  •  

#2 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 29 maj 2012 - 09:38

Gospodarstwo jako firma? Nie wiem co bierzesz ale odstaw to i udaj się na terapię bo pomysł poroniony.
Obecnie ten co jest w krusie też może odliczać Vat od maszyn jesli jest vatowcem , może korzystać z programów jeśli się załapał.

#3 Share Renolik

Renolik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 29 maj 2012 - 10:08

Gospodarstwo jako firma? PO 1 NIC NIE BIORĘ!!! Po drugie to była luźna sugestia, po trzecie przecież jak jest się vatowcem to odliczają mu trochę vatu od dochodów. Powiedz mi czy jak jesteś vatowcem to możesz sobie amortyzować maszyny? Powiedz mi gdzie napisałem że ten w krusie nie może korzystać z programów, przecież ja to w ręcz podkreśliłem "A maszyny niektóre też byśmy brali na tego w Krusie bo można by było otrzymać dofinansowanie" czyli jestem za braniem maszyn typu drobne rzeczy których się nie opłaca amortyzować bo są za tanie, taniej wyjdzie zwrot, czyli np jak kosztuje maszyna 12tyś to po zwrocie to 5tyś bo zwracają 60%. Jak chcesz coś pogadać to pisz na PW. Mogę się mylić w niektórych sprawach ale myślę że ogólny sens jest zachowany.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 29 maj 2012 - 11:10

Gospodarstwo jako firma? Tak jak kolega pisał odstaw ten temat i do niego nie wracaj. Dzis nic nie wiadomo jak bedzie z dochodówka za 2 lata, i nie ma co sie pchać w nieznane tematy.

#5 Share Renolik

Renolik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 29 maj 2012 - 11:25

Gospodarstwo jako firma? Dochodówkę mają zmieniać dla rolników zn wprowadzać. Mi tylko o to żeby tak po rozpisywać żeby jak najwięcej kasy zostawiać w gospodarstwie.

#6 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 29 maj 2012 - 11:27

Gospodarstwo jako firma? @Renolik-ja tam słabo cię rozumiem-"na tego co jest w krusie","na tego w zusie"-jeśli ci naprawdę zależy to nic ci nie broni ubezpieczać się w ZUS,jak i również możesz przejść w sprawach skarbowych na zasady ogólne(czyli tak jak firma),być watowcem..

dostawałbyś zwrot podatku wat.

tylko zrozum-że ten wat 7%co jest do kwoty mleka(i nie tylko-bo taka jest stawka za produkty rolne,i żadne 23% byś nie dostał)to każdego miesiąca byś zaniósł do US-bo jeśli jesteś płatnikiem watu na zasadach ogólnych wat wraca do państwa,nie zostaje już w kieszeni jak przy ryczałcie-na którym teraz jesteś.

#7 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 29 maj 2012 - 11:37

Gospodarstwo jako firma? a jak kolega @renolik wyobraża sobie otrzymanie jakiejkolwiek dotacji skoro, czy to firama,czy to gospodarstwo musi mieć stałe dochody, a kolega tak cuduje , aby ich nie wykazać ... a na mleko jest 5 % vatu .

#8 Share bocecek087

bocecek087

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 487 postów

Napisany 29 maj 2012 - 11:52

Gospodarstwo jako firma? ja rozumiem kolegę co zaczął ten temat miałem taki sam pomysł jestem na Vacie kupuje maszyny i od daja mi VAT ale prowadzę tez produkcje sprzedaje jaja kacze reprodukcyjne i co tydzień z tego powodu płace 7% vat co daje mi 2tyś miesięcznie.
tylko ja myślałem to zrobić w ten sposób że całe gospodarstwo bedzie na inną osobe która jest na vat a produkcja np na zonę która nie będzie na vat. (mamy rozdzielność majątkowa)
albo na jakąś inna osobie może po platałem ale cały sens da sie wyłapać

#9 Share Renolik

Renolik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 29 maj 2012 - 12:30

Gospodarstwo jako firma? No coś takiego. A z tymi maszynami na prow to taniej wychodzi na brać na firmę. Bo za ciągnik który kosztuje 135tyś, w rzeczywistości po odliczeniu wszystkich kosztów będzie kosztował w PROW 50tyś a gdy będzie brany na firmę to 30tyś. Oba ciągniki musimy mieć 5lat. Ale gdybyśmy tego na firmę mamy 7lat to wtedy koszty spadają prawie do zera. Wyniki są dość dużo pozaokrąglane żeby tylko zobrazować. Jak jest ktoś chętny to mogę mu wyliczyć co i jak. Wiadomo że w firmie US też pobiera jakąś część dochodów ale przecież ta firma nie musi być dochodowa. Znam przykłady gospodarstw że US z tytułu potrącania Vatu bierze co roku w granicach 50tyś. Za same płody rolne, a są inne rzeczy typu sprzedaż maszyn i tam chyba biorą 23% ale nie jestem pewien. 50tyś to już jakaś furka nowa by była.

Edytowany przez Renolik, 29 maj 2012 - 12:35.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 29 maj 2012 - 18:45

Gospodarstwo jako firma? Nie chce mi się wszystkiego czytać ale się pytam gdzie ty widzisz DZIŚ potencjalne pieniądze z PROW?

#11 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 29 maj 2012 - 18:53

Gospodarstwo jako firma?

Nie chce mi się wszystkiego czytać ale się pytam gdzie ty widzisz DZIŚ potencjalne pieniądze z PROW?

@farmerf - w d*pie. A królewna made in PSSR, ale ja tu tylko narazie sprzątam ;)

Edytowany przez kartofelz, 29 maj 2012 - 19:04.

#12 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 29 maj 2012 - 20:18

Gospodarstwo jako firma? co ty z tym watem-przecież wat należy się tylko i wyłącznie państwu,a płaci go ostatni(klient końcowy),jak będziesz prowadził na zasadach firmy to ten nieszczęsny wat będziesz tylko rozliczał-nic ci z niego nie przyjdzie.
mówisz że firma nie musi być dochodowa-to jak ty widzisz inwestowanie z niedochodowej firmy,czy nawet jakiekolwiek zakupy(wszędzie są faktury-złotówki nie ukryjesz-słyszałeś o kontrolach krzyżowych-sprawdzani są wszyscy kontrahenci).

#13 Share Renolik

Renolik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 maj 2012 - 05:30

Gospodarstwo jako firma? Zn mówiłem że można ale przecież jak założę firmę to kupię sobie rębak, mulczer, prasę rolującą, i wiele sprzętu. Dzięki temu spokojnie będę miał przychody coś rzędu 200 tyś rocznie brutto.

#14 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 30 maj 2012 - 05:44

Gospodarstwo jako firma? Ja tu dalej nie widzę na dzień dzisiejszy interesu.Lepiej juz zrobic 2 gospodarstwa i czekac bez kosztów na nowe rozdanie kasy z Prow.

#15 Share SiemensFinancialService

SiemensFinancialService

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Finansowanie maszyn rolniczych.

Napisany 13 czerwiec 2012 - 22:18

Gospodarstwo jako firma? Tylko nie policzyłeś że od 200tys. będziesz musiał zapłacić19% dochodówki.

Oraz mnóstwo innych rzeczy, GR na dzień dzisiejszy to jest bajka w porównaniu z Działalnością Gospodarczą.
Siemens Finance
Region: ogólnie to cała Polska :) (głównie Polska Północno-Wschodnia i Centralna)
Finansowanie Fabryczne URSUS, FARMTRAC
Finansowanie Fabryczne Schaffer

#16 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 13 październik 2012 - 19:38

Gospodarstwo jako firma? Znalazłem ten post i się załamałem przyszłością rolnictwa :(

@bocecek087 ma racje a @Renolik dobrze robi że próbuje kombinować bo najlepiej siedzieć na stołeczku i czekać aż dotacje wpłyną na konto

dlaczego nikt z was nie weźmie pod uwagę że firmie (lub rolnikowi vatowcowi) łatwiej znaleźć odbiorce płodów jeśli wystawia fakturę VAT (chyba że sprzedaje na ryneczku)

Teraz czysty przykład:
1a) rolnik taki kupuje używany ciągnik np: za 100k zł netto czyli za 123k zł brutto 23% (amortyzacja na 4 lata)
B) kupuje nawozy np: za 5k netto - 5,4k brutto 8%
c) prąd + woda + gaz (węgiel) 8k netto - 9,84k zł brutto 23%
d) paliwo 5k zł netto - 6,15k zł brutto 23%
e) grabie, widły i szpadelek 0,2k zł netto - 0,246k zł brutto 23%
f) musiał wezwać serwis do ciągnika 5k zł netto - 6,15k zł brutto 23%
g) materiał siewny 2k zł netto - 2,1k zł brutto 5%

rolnika VAT owca wszystko kosztuje 125,2k zł/rok nie licząc amortyzacji bo z to 50,2k zł/rok +75k zł amortyzacji które może odliczyć sobie w kolejnych trzech latach
a zwykłego rolnika to kosztuje 152,886k zł no nawet jak by cenę ciągnika rozbić na 4 lata (np odsetek nie liczę bo rolnik nr1 też tak może wziąć) 29,886 + 25%*123 = 60,636k zł/rok

więc jeszcze zostaje na zus :rolleyes: zus -krus < 10000 :D

przechodząc do zysków rolnik Vatowiec koszty 50 tys zł czyli musi sprzedać towar za 50tys zł żeby być na plusie utrzymując że cena pszenicy wynosi 700 zł/t musi sprzedać 72 tony zboża w kwocie netto
50k zł+ 5%VAT =50k zł + 2,5k zł
podatek Vat 27,686k -2,5k= 25k zł Vatu do zwrotu (nie pamiętam czy vat zwraca US na konto czy przechodzi na następny rok)
rolnik nr1 może również wykazać dochód sprzedając jeszcze zboże na 1k zł netto odprowadzi więc podatek dochodowy 19% czyli 190zł :D :D :D żeby nie splajtował

a pozostała część uprawy idzie bokiem sprzedawane przez np żonę z tym że koszty wliczane są zarówno to co wykorzystuje żona jak i rolnik ;)

jak spostrzegli rozgarnięci opłaca się to powyżej 20ha ja powiedziałbym że nawet 30ha musicie po prostu wyliczyć ile wam idzie pieniędzy na gospodarstwo i zgodnie z taryfikatorem odliczyć sobie vat http://www.wodr.kons...d=72&Itemid=142

UWAGA pełna opłacalność tej metody jest przy dużym areale "żony" np 100 ha dodatkowo wraz ze wzrostem powierzchni gospodarstwa wzrasta próg opłacalności np przy 100ha będzie to np 50"żona":50"firma"

Tylko nie policzyłeś że od 200tys. będziesz musiał zapłacić19% dochodówki.

Oraz mnóstwo innych rzeczy, GR na dzień dzisiejszy to jest bajka w porównaniu z Działalnością Gospodarczą.

Skoro masz zysk 200 tys tzn że zakładając że zysk stanowi aż 50% kosztów tzn że musiałbyś sprzedać towar za 400 tys zł netto
co przy cenie 700zł/t daje 572 tony zboża a przy średniej wydajności 5t/ha 115ha lub 10t/ha 58ha

patrząc na login wnioskuję że masz powiązania finansowe więc zrozumiesz mój powyższy post tylko że chyba nie znasz realiów rolnictwa

Tak jak kolega pisał odstaw ten temat i do niego nie wracaj. Dzis nic nie wiadomo jak bedzie z dochodówka za 2 lata, i nie ma co sie pchać w nieznane tematy.

chłopaki dobrze kombinują a ten sposób opłaca się w większych połaciach ziem i fermach produkcyjnych z wysokim obrotem
dodatkowym atutem jest że mogą poszerzać działalność chociażby o sklep spożywczy bez dodatkowego latania tzn można prowadzić firmę jednocześnie w różnych gałęziach

co do podatku dochodowego liczą się KOSZTY (to co kupiłeś) do Przychodu (tego co sprzedałeś) jeśli minimalnie przychody przekroczą koszt masz zysk od którego odprowadzasz podatek dochodowy a tylko głupek w takim przypadku wykazał by zysk np 50tys jak może wykazać 1tys

można obracać milionami i nie zapłacić podatku skoro nie ma zysku
LUDZIE NIE MYLCIE OBROTU Z ZYSKIEM !!!
Pomogłem, dobrze gadam ??? Kliknij zieloną strzałkę -----------------------------------------> UP

#17 Share SiemensFinancialService

SiemensFinancialService

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Finansowanie maszyn rolniczych.

Napisany 18 październik 2012 - 12:16

Gospodarstwo jako firma? @mom znam znam realia i nawet rzadko jest dochód stanowi 50% zazwyczaj jakieś 35-40% bo oczywiście trzeba policzyć zobowiązania kredytowe itp.
Siemens Finance
Region: ogólnie to cała Polska :) (głównie Polska Północno-Wschodnia i Centralna)
Finansowanie Fabryczne URSUS, FARMTRAC
Finansowanie Fabryczne Schaffer

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 18:53

Gospodarstwo jako firma? @SiemensFinancialService nawet przy 35-40% ta metoda się opłaca. Zależy to tylko od tego jak się gospodaruje pieniędzmi. Nie ukrywajmy, w dzisiejszych czasach rolnik głównie nie robi w "polu", a zarządza własnym biznesem i cyklem produkcji, a tylko kwestią zarządzania (i pogody) jest czy ten biznes jest opłacalny.
Pomogłem, dobrze gadam ??? Kliknij zieloną strzałkę -----------------------------------------> UP