Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#1821 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 maj 2013 - 17:14

Zabiegi fungicydowe

w NU maj 2013 znajduje się tabela wskazująca jaka jest skuteczność fungicydów na T3 (uwzględnili tylko septoriozę plew, fuzariozę kłosów i czerń zbóż) amistar ogarnia wszystko, acanto wyłącznie septoriozę, a tebukonazol (np tarcza łan) też wyłącznie septoriozę plew, czy to oznacza, iż na T2 lepiej zaaplikować amistar zamiast acanto, a na t3 tebukonazol nie będzie dostatecznie skuteczny? czy też zestawienie jest zrobione na zlecenie?

Co do amistaru to żadne żdźiwienie, ale z tebukonazolem już tak. Uwzględniany był tez cyprokonazol? Czytałem że na fuzariozę i czerń jest bardzo dobry.

Ja T1 pryskałem dość wcześnie - pierwsze kolanko gdzieś było, to kiedy powinienem pojechać na T2 (generalnie planowałem 2 zabiegi)?, Problem tylko z tym że duzo mączniaka się pokazuje. Jedną odmiane przejechałem wczoraj nawet Tiltem i teraz nie wiem czy poprawiać na mączniaka reszte czy czekać na T2 no i kiedy go zrobić i czym jeśli tak mocno mączniak daje się we znaki.

To nie jest wcale tak wcześnie, wg mnie to optymalny termin zabiegu na T1 tym bardziej jeżeli dajesz środek na choroby podstawy źdźbła. Jezeli mączniak już jest to teraz koniecznie musisz zrobić zabieg. Tilt jest dobry ale nie daje pewności że ochroni łan do zbioru. Powinieneś dać mieszaninę która zwalczy obecnie mączniaka i ochroni łan przed kolejnymi chorobami. Na myśli mam np menara+olympus.

pragnę się doradzić jako że w tej dziedzinie totalnie niedoświadczony, na T1 dałem 2l Topsinu + 0,66 l Domnica (tebukonazol), na chwilę obecną raczej nie widać chorób, choć w dolnych partiach gdzieniegdzie trafi się kropka mączniaka czy tez rdzy brunatnej, i teraz zasadnicze pytanie, pszenica w przeciągu tygodnia zacznie się kłosić, kiedy zrobić zabieg T2 (w planie miałem tylko dwa zabiegi) , ewentualnie czy warto przeczekać T2 i zrobić od razu T3 po wykłoszeniu...
generalnie co polecacie, i w jakiej fazie to zrobić i jakimi środkami tak żeby skończyć na tym jednym zabiegu, z góry dziękuję

Jeżeli nie ma dużego porażenia chorobami to możesz dać dopiero na początku fazy kłoszenia, ale możesz dać nawet teraz mieszaninę artea+amistar. Azoksystrobina długo działa i jak wyżej było podane bardzo dobrze zwalcza choroby kłosów.

mam strasznego mączniaka w pszenicy tonacji stanowisko po rzepaku, dolne liście przy ziemi mają białawe plamki sporo tego białego jest. Co polecacie żeby skutecznie zwalczyć mączniaka, dodam że to będzie pierwszy i ostatni zabieg fungicydowy

Jak 1 zabieg to musi iść coś dobrego może być mieszanina którą podałem wyżej czyli menara+olympus. Może być też seguris, cenowo wyjdzie podobnie.

Witam!
Planuje tylko 1 zabieg fungicydowy na zboża, który mam zamiar teraz na dniach robić bo widzę ze pojawiło się trochę grzybów, głównie mączniak i rynchosporioza. Moje zboża to żyto hybrydowe, pszenica ozima i jęczmień jary. Planuję kupić FALCON. Nie wiem tylko czy sobie poradzi czy też lepiej zastosować jakąs mieszankę fungicydów! Co byście polecali i jak to wygląda mniej wiecej cenowo na ha??

Falcon na 1 zabieg to za mało. Ma 2 triazole i 1 ketoamine co oznacza że działa interwencyjnie i wyniszczająco. Trzeba by dać o działaniu zapobiegawczym czyli strobulinę. Żyto zapewne już się kłosi więc lepsza mieszanina artea lub menara z amistarem. Na pszenicę i jęczmień może być artea lub menata z olympusem.

Ja dziś opryskałem pszenice tiltem ale nie wiem czy nie za wczesnie bo zapowiadaja parę dni deszczowych i z niskimi temperaturami (chodz tilt działa w niskich temp. tak pisze na etykiecie) Lepiej wcześniej opryskac czy pozniej? za pare dni kłos już bedzie na wierzchu.

Tilt zawiera fenpropidynę z grupy morfin która bardzo dobrze działa w niskich temperaturach. Ale teraz na tilt może już być ciut za późno jeżeli niebawem rozpocznie się faza kłoszenia. Może być lepsza artea lub menara, cyprokonazol jest bardzo dobry na T3.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 01:25
  •  

#1822 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 23 maj 2013 - 17:45

Zabiegi fungicydowe

Co do amistaru to żadne żdźiwienie, ale z tebukonazolem już tak. Uwzględniany był tez cyprokonazol? Czytałem że na fuzariozę i czerń jest bardzo dobry.

to radziłbyś dodać na t2 amistar czy acanto?

ha bardzo ciekawe w zestawieniu jest menara (propikonazol - 250 g, cyprokonazol - 160 g) zwalcza tylko septoriozę plew i artea (propikonazol - 250 g, cyprokonazol - 80 g) dobrze zwalcza septoriozę plew, fuzariozę kłosów i czerń zbóż;

wcześniej tego nie zauważyłem, bowiem tabela jest sporządzona według nazw środków, a nie substancji czynnej - w związku z czym inną skuteczność ma Dominic 250EW (tylko fuzarioza plew) a inną Syrius 250EW (fuzarioza plew, fuzarioza kłosów), czy to oznacza, że tebukonazol nie zabezpieczy przed czernią zbóż? bez względu na nazwę środka? jakie są jeszcze choroby kłosów występujące w dużym natężeniu?

#1823 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 23 maj 2013 - 18:01

Zabiegi fungicydowe Oba mają strobuliny czyli na T2 będą dobre. Z tą różnicą że wg mnie amistar lepszy będzie w późniejszej fazie, teraz lepszy jest olympus, oprócz strobuliny ma tez ftalan co jeszcze dłużej będzie zapobiegać następnym infekcjom.
Jeżeli są podane środki zamiast substancji aktywnych to chyba widziałem tą tabele już gdzieś.
Menary stosuje się 0,5l/ha, artee 1l wiec ilość cyprokonazolu jest taka sama na ha. Wiec nie wiem jak mogło tam wyjść że podobna zawartość substancji aktywnych na ha w 1 środku zwalcza choroby kłosów, a w 2 środku już nie. Czytałem że cyprokonazol jest bardzo dobry na choroby kłosów więc zarówno artea jak i menara są dobre na T3. Tebukonazol powinien ochronić, choć po tej tabeli zwątpiłem w to.
Inne choroby to głownia pyląca i śnieć cuchnąca ale przed tymi chorobami trzeba zapobiegać stosując dobre zaprawy nasienne.
Zapraszam na swój profil

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1824 Share konio1011

konio1011

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 23 maj 2013 - 18:09

Zabiegi fungicydowe Panowie mam pytanie..a mianowicie na T1 stosowałem Mondatak na T2 stosowałem dzis Menare i teraz moje pytanie co dać na T3 i kiedy przed kwitnieniem czy po? na 3 razy chce pryskać bo mam bardzo gęste i duża presje chorób szczególnie mączniaka ..Proszę o szybką odpowiedź

#1825 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 23 maj 2013 - 18:23

Zabiegi fungicydowe Szkoda że nie dodałeś np olympusu to może 2 zabiegi by wystarczyły. W takim wypadku będziesz prawdopodobnie musiał dać na T3, najlepiej na początku fazy kłoszenia przed kwitnieniem.
Zapraszam na swój profil

#1826 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 23 maj 2013 - 18:47

Zabiegi fungicydowe Strobiluryna...

#1827 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 23 maj 2013 - 19:02

Zabiegi fungicydowe

Oba mają strobuliny czyli na T2 będą dobre. Z tą różnicą że wg mnie amistar lepszy będzie w późniejszej fazie, teraz lepszy jest olympus, oprócz strobuliny ma tez ftalan co jeszcze dłużej będzie zapobiegać następnym infekcjom.
Jeżeli są podane środki zamiast substancji aktywnych to chyba widziałem tą tabele już gdzieś.
Menary stosuje się 0,5l/ha, artee 1l wiec ilość cyprokonazolu jest taka sama na ha. Wiec nie wiem jak mogło tam wyjść że podobna zawartość substancji aktywnych na ha w 1 środku zwalcza choroby kłosów, a w 2 środku już nie. Czytałem że cyprokonazol jest bardzo dobry na choroby kłosów więc zarówno artea jak i menara są dobre na T3. Tebukonazol powinien ochronić, choć po tej tabeli zwątpiłem w to.
Inne choroby to głownia pyląca i śnieć cuchnąca ale przed tymi chorobami trzeba zapobiegać stosując dobre zaprawy nasienne.

a ja znowu czytałem że cyprokonazol i propikonazol są słabo skuteczne przy zwalczaniu chorób kłosa, szczególnie fuzariozy. U mnie w ubiegłym roku Tebukonazol się sprawdził
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1828 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 23 maj 2013 - 19:23

Zabiegi fungicydowe

To nie jest wcale tak wcześnie, wg mnie to optymalny termin zabiegu na T1 tym bardziej jeżeli dajesz środek na choroby podstawy źdźbła. Jezeli mączniak już jest to teraz koniecznie musisz zrobić zabieg. Tilt jest dobry ale nie daje pewności że ochroni łan do zbioru. Powinieneś dać mieszaninę która zwalczy obecnie mączniaka i ochroni łan przed kolejnymi chorobami. Na myśli mam np menara+olympus.

dzięki za rady czyli jak tylko pogoda pozwoli to muszę jechać- jedna pszenica w fazie 4 kolanka, inna ma je dopiero lekko wyczuwalne. Jednak w mojej okolicy właściwie dostępne są raczej podstawowe środki jak, Duet Ultra, Falcon, Artea, Amistar(kosmiczna cena 270zł), Tebu, to który z nich wybrać lub jakie mieszaniny i czy jak teraz zrobię zabieg, to szykować się na 3 bo raczej zawsze kończyłem na 2 jednak robiłem go w fazie kłoszenia.

#1829 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 23 maj 2013 - 20:01

Zabiegi fungicydowe Panowie doradzcie, pryskać teraz od grzybka zabieg T2 Duett Ultra gdy w dzien jest 15st a w nocy spada do 5st ?? Ta temperatura w nocy nie obinży skuteczności działania fungicydu?? Doradzcie bo juz nie wiem co robić ;/

#1830 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 maj 2013 - 20:09

Zabiegi fungicydowe Pan moderator dziwnym trafem tylko produkty syngenty poleca.Inne firmy słabe środki robią?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1831 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 23 maj 2013 - 20:17

Zabiegi fungicydowe Ja zakupiłem już Fandango i jade po całości na T2.
Co bedzie to bedzie.
Tomek i Sławek mnie przekonali.

B) Jak nie zbiorę 10t z 1ha to podaje was do sądu za złe doradztwo :lol:

#1832 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 23 maj 2013 - 20:17

Zabiegi fungicydowe dołączam sie do pytania poprzednika-czy pryskać teraz w tych niższych temp chcoć w dzień podczas zabiegu byłoby z 15-17 stopni? Pszenica zaczyna się kłosić i czas bo ostatni zabieg na grzyba był niecałe 3 tyg temu

#1833 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 maj 2013 - 20:33

Zabiegi fungicydowe podczas zabiegu temperatura musi byc 12 stopni minimum.póżniejsze skoki nie wpływaja szczególnie na działanie no chyba ze są przymrozki.dzisiaj jechalem soligorem w temperaturze 14 stopni

#1834 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 23 maj 2013 - 20:35

Zabiegi fungicydowe

Oba mają strobuliny czyli na T2 będą dobre. Z tą różnicą że wg mnie amistar lepszy będzie w późniejszej fazie, teraz lepszy jest olympus, oprócz strobuliny ma tez ftalan co jeszcze dłużej będzie zapobiegać następnym infekcjom.

chlorotalonil zawarty w Olympusie nie ma za zadanie przedłuzania działania innyc substancji, jest jedną z lepszych substancji na septoriozy.

Powie ktoś coś o środku Feniks?? Niby nowość, w zastępstwie za Bravo 500sc tylko że nie znalazłem nic takiego zarejestrowanego w Polsce a w macedoni, znalazłem tylko produkt Phoenix 500sc firmy Makhteshim ale inna substancja wogole jakis folpet 500g/l.

#1835 Share konio1011

konio1011

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 23 maj 2013 - 21:19

Zabiegi fungicydowe A co polecasz? Chciałem dać ale maja tylko w 20l opakowaniach( cena cos ok 1700zl ;o) T3 przed kwitnieniem zabezpieczy plantacje do samych żniw?

#1836 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 23 maj 2013 - 21:43

Zabiegi fungicydowe

Pan moderator dziwnym trafem tylko produkty syngenty poleca.Inne firmy słabe środki robią?

Chłopak się stara, chce coś doradzić a ty go zaraz o reklamę posądzasz. :P

#1837 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 23 maj 2013 - 23:08

Zabiegi fungicydowe

Amistar(kosmiczna cena 270zł),

w HaGe jeszcze w poniedziałek mieli amistar poniżej 160zł/l (opakowanie 20l), teraz zdecydowałbym się na duett ultra 0,6l + amistar 0,6l i jeśli uda się opóźnić zabieg to już może być koniec ochrony

#1838 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 23 maj 2013 - 23:41

Zabiegi fungicydowe Zostało mi troche Pictora z rzepaku. Mogłbym go pomieszac z falconem i opryskac na lisc flagowy? Jezeli tak to w jakiech dawkach?

#1839 Share jarekvip99

jarekvip99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 24 maj 2013 - 08:05

Zabiegi fungicydowe a co najlepsze jest na T3 duet star, duet ultra czy moze falcon? albo cos innego w podobnej cenie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1840 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 24 maj 2013 - 11:36

Zabiegi fungicydowe

a ja znowu czytałem że cyprokonazol i propikonazol są słabo skuteczne przy zwalczaniu chorób kłosa, szczególnie fuzariozy. U mnie w ubiegłym roku Tebukonazol się sprawdził

Hmm każde źródło co innego podaje... Wychodzi chyba na to że najlepiej sprawdzić na swoich polach i będzie wiadomo.

Pan moderator dziwnym trafem tylko produkty syngenty poleca.Inne firmy słabe środki robią?

Tylko syngenty? Przypadek. No i nie znam wszystkich środków wszystkich producentów, kojarzę zazwyczaj te popularniejsze.

chlorotalonil zawarty w Olympusie nie ma za zadanie przedłuzania działania innyc substancji, jest jedną z lepszych substancji na septoriozy.

Źle tam napisałem. Chlorotalonil zatrzymuje się na powierzchni liścia i chroni przed kolejnymi infekcjami.
Zapraszam na swój profil